Skip to content
reklama
reklama

Král bigamista: Frederick IV. se hříchu dopustil hned dvakrát!

„Ta a žádná jiná,“ pomyslí si dánský král, když uvidí na maškarním plese půvabnou osmnáctiletou dívenku. Rázem ztratí zájem o svoji zákonitou manželku i milenku. Jenže Anna Sofie není první sukní, za kterou se záletný král otáčí.

Jeho hluboce věřící choť Luisa musí se skřípěním zubů snášet ponížení, které jí uchystá…

Dánský král Frederick IV. (1671–1730) si zálibně prohlédne krásnou mladou dámu. Alžběta Helena von Vieregg (1679–1704) je dcerou pruského velvyslance v dánské Kodani. Může na ní oči nechat, a proto z ní udělá svoji milenku.

Scházejí se potají, protože král je ženatý s Luisou Meckleburskou (1667–1721). Jenže jejich vztah praskne roku 1701, kdy se do nepovolaných rukou dostane dopis Helenina otce Adama Otty von Vieregg z Mecklenburska.

Dceři v něm vyčiní a snaží se zabránit jejímu dalšímu setkávání s králem. Marně. Pár si stále dává dostaveníčka a Frederick, nenapravitelný sukničkář se dokonce rozhodne stvrdit jejich vztah tajným sňatkem.

Veselka se koná 6. září 1703. Dánskému panovníkovi přitom ani trochu nevadí, že se dopouští bigamie. Jeho manželka Luisa hledá útěchu ve víře.

Z Alžběty Heleny von Viereggové udělá panovník svoji milenku.
Z Alžběty Heleny von Viereggové udělá panovník svoji milenku.

Kněží se svatbou nesouhlasí

Dokonce ani církev se na něj nezlobí. Nezakazuje přímo polygamii, protože se zde objevují kulty založené na biblickém mnohoženství hebrejských patriarchů. Své novomanželky si ale král moc neužije. Helena umírá 8.

června 1704 při porodu jejich syna, který po otci dostává jméno Frederick. Se svým zármutkem se král netají a nechává své ženě vystrojit veřejný pohřebJe ale známý svou slabostí k něžnému pohlaví, a proto si za Helenu brzy nachází náhradu.

Jeho sympatie si tentokrát získá šlechtična Šarlota Helena von Schindel (1690–1752). Od Fredericka dostává titul hraběnky z Frederiksholmu a tím potvrzuje svůj status královské milenky. Má v plánu se oženit i s ní.

„Platí zákon proti bigamii i v případě krále?“ ptá se církve a tady narazí. Kněží s tím tentokrát nesouhlasí. Další bigamie by už na ně asi byla příliš.

Podváděná manželka Louisa Meklenburská se snaží najít útěchu ve víře.
Podváděná manželka Louisa Meklenburská se snaží najít útěchu ve víře.

Nepomůže ani ženská lest

Šarlota mu porodí dceru, která ale umírá krátce po porodu. I dny jejich vztahu už jsou bohužel sečteny. V roce 1711 král prchá z Kodaně před morem a na zámku v Koldinghusu na východním pobřeží země se seznámí s o 22 let mladší Annou Sofií Reventlow (1693–1743). Dívka ho svojí krásou doslova uhrane. Anna se stává další adeptkou do jeho ložnice a Šarlota má smůlu. Frederick se ale vůči ní zachová velkoryse a jako odškodnění jí nabídne zámek v Själland. Jenže zhrzená milenka se nechce smířit s tím, že už o ni nemá zájem a vymyslí typicky ženskou lest.

„Čekám s králem dítě,“ tvrdí v naději, že ji panovník vyslyší a znovu jí zajistí místo po svém boku. Jenže její lest je prokouknuta: Ukáže se, že ve skutečnosti těhotná není. Nakonec se ale Charlotte se situací opuštěné milenky vyrovnává, nic jiného jí ostatně nezbývá, a žije čilým společenským životem.

Najde si dokonce nového muže, šlechtice Ernsta G. Bülowa. Má s ním dítě. Když se to král dozví, povolí jim sňatek. Jenže aférka jeho bývalé milenky budí nežádoucí pozornost veřejnosti, a tak je pár donucen opustit Dánsko a usazuje se nakonec v severoněmeckém Holštýnsku.

Anna Sofie Reventlowová je mladší o 22 let a král se do ní vášnivě zamiluje.
Anna Sofie Reventlowová je mladší o 22 let a král se do ní vášnivě zamiluje.

Skandál mu nevadí

26. června 1712 Frederick neváhá a už podruhé ve svém životě se dopouští bigamie. Tajně si bere za ženu svoji vyvolenou Annu Sofii. Vyplatí se mu trpělivost. Po devíti letech zemře 15. března 1721 jeho oficiální žena Luisa.

Sotva hrobníci zakopou jeho zákonitou manželku do země, už chystá další svatbu. Tři týdny od pohřbu 4. dubna 1721 si znovu bere Annu Sofii, tentokrát už oficiálně se všemi poctami. Nechává ji také korunovat dánskou královnou.

Jeho manželka se stává první a na dlouho jedinou dánskou panovnicí, která není z krve některého z vládnoucích rodů. Frederickovi ale morganatický sňatek nevadí, i když jeho bigamie a nerovný manželský svazek vzbuzují v rodném Dánsku i celé Evropě hotové pozdvižení.

Slabost pro něžné pohlaví je ale jedinou kaňkou na jinak čistém Frederickově štítu. Podle dobových svědectví vládne dobře. Podporuje vědu a umění, je dobrým vojákem a dokonce v zemi zruší nevolnictví.

Dánský král Frederik IV. nenechá na pokoji žádnou ženskou sukni.
Dánský král Frederik IV. nenechá na pokoji žádnou ženskou sukni.
Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Manžel je velký žárlivec
skutecnepribehy.cz

Manžel je velký žárlivec

Naše poklidné manželství se...
U hub si dejte pozor na rtuť a stříbro
21stoleti.cz

U hub si dejte pozor na rtuť...

Mnohé druhy hub dokážou v plodnicích akumulovat...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...