Jen za posledních 33 let lidské oko prostřednictvím teleskopů objevilo více než 4 000 planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce.
Některé z nich jsou od nás natolik vzdálené, že o nich prakticky nic nevíme, jiné už se ale svými vlastnostmi stihly zapsat do pomyslné knihy rekordů.
Vydejte se společně s Epochou Plus na tisíce světelných let dlouhou okružní jízdu hlubokým vesmírem a okuste atmosféru tří exoplanet, které se pyšní dech beroucími prvenstvími.
1. Rozpoutané peklo
Planeta: KELT-9b
Prvenství: nejteplejší
Za prvním rekordmanem se vydáme do vzdálenosti přibližně 670 světelných let od Země.
V souhvězdí Labutě na severní obloze narazíme na hvězdu s označením HD 195689, známou také jako KELT-9, která je asi třikrát hmotnější než naše Slunce a téměř dvojnásobně teplá.
Plynný obr jménem KELT-9b ji obíhá tak blízko (je jí asi 30krát blíže než Země Slunci), že v jeho atmosféře panují nepředstavitelné podmínky – jeho povrchová teplota dosahuje 4 300 °C. Je tedy 10krát teplejší než Merkur a překoná dokonce i některé hvězdy, například červené trpaslíky!
Nejistý osud
Díky takovému žáru mohou vědci prostřednictvím spektrální analýzy v atmosféře snadněji detekovat volné atomy železa a titanu, které jsou na ostatních planetách vázány v molekulách a na žádném jiném místě zatím objeveny nebyly.
Příliš nadějné vyhlídky do budoucnosti si však nejžhavější planeta ve vesmíru dělat nemůže. Působí na ni extrémně silné UV záření a astronomové odhadují, že v rámci následujících 200 milionů let její mateřská hvězda expanduje natolik, že planetu pohltí.
2. Ledové království
Planeta: OGLE-2005-BLG-390Lb
Prvenství: nejchladnější
Abychom se zchladili, přesuňme se na jižní oblohu, konkrétně do souhvězdí Štíra, kde nedaleko středu Mléčné dráhy tmavými hlubinami kosmu pluje planeta OGLE-2005-BLG-390Lb.
Od agentury NASA si vyslouží o něco poetičtější přezdívku Hoth, podle fiktivní ledové planety z kultovní ságy Star Wars.
Pojmenování je více než trefné – relativně malá planeta, kterou v lednu 2006 objeví tým vědců v chilské observatoři La Silla, je nejchladnější lidstvu známá exoplaneta v celém vesmíru.
Lenivé částice
Její povrchová teplota se pohybuje kolem pouhých –220 °C, tedy jen 53,15 stupňů nad hypotetickou absolutní nulou, při které se v látce zastaví veškerý tepelný pohyb částic.
Obíhá kolem hvězdy OGLE-2005-BLG-390L, pravděpodobně červeného trpaslíka, jehož stáří je odhadováno na téměř 9,6 miliardy let, a to ve vzdálenosti asi třikrát větší, než jaká dělí Zemi od Slunce – ve Sluneční soustavě by se tedy zařadila mezi oběžné dráhy Marsu a Jupiteru.
3. Biblický patriarcha
Planeta: PSR B1620-26b
Prvenství: nejstarší
V souhvězdí Štíra ještě zůstaneme, zraky ale tentokrát upřeme k jasné kulové hvězdokupě Messier 4, kterou díky švýcarskému matematikovi a astronomovi Philippu Loysi de Chéseauxovi (1718–1751) známe již od roku 1745. V jejím jádru můžeme za velmi dobrých podmínek pouhým okem pozorovat dvojhvězdu PSR B1620-26, od Země vzdálenou 12 400 světelných let.
Dlouhá pouť
Skládá se z pulsaru (rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření) a bílého trpaslíka (pozůstatku po hvězdě slunečního typu) o hmotnosti necelé třetiny našeho Slunce.
Obíhá kolem ní exoplaneta PSR B1620-26b, která si svým extrémním věkem 12,7 miliardy let vyslouží neoficiální přezdívky Metuzalém a Genesis. Je 2,5krát těžší než Jupiter a jeden oběh kolem dvojhvězdy jí zabere dlouhých 100 let.
Nejstarší známá exoplaneta si svůj primát zřejmě udrží už navždy – stáří vesmíru je určeno na 13,8 miliardy let, je tedy pouze o miliardu let mladší.