Domů     Magická minuta: Co se stane na světě za 60 vteřin?
Magická minuta: Co se stane na světě za 60 vteřin?
29.7.2021

Než vteřinovka na hodinách oběhne jedno kolečko, stihnete v poklidu přečíst 200 slov v knížce. Poslat krátkou zprávu, vyndat prádlo z pračky nebo při svižné chůzi udělat 100 kroků.

Co se ale zatím za stejnou minutu odehraje na celém světě?

Narodí se 268 dětí

Již dlouholetý projekt Worldometers (Světové statistiky v reálném čase) zobrazuje počty narozených miminek ve všech zemích světa. Každou minutu jich přibude průměrně 268. Oproti tomu jen 113 osob za minutu zemře.

Znamená to, že každých 60 vteřin přibude na Zemi 155 lidí, za den se tak zvýší populace o 223 tisíc a za rok o více než 81 milionů! Nárůst se však zrychluje a ty nejdivočejší odhady počítají s tím, že v roce 2050 se bude o planetu dělit 16 miliard obyvatel! Podle jiných teorií se však nárůst někde okolo 11 miliard zastaví.

116 osob vstoupí do manželství

Každou minutu se uskuteční 58 svateb, v průměru každou vteřinu si tedy řekne „ano“ jeden pár. Za rok se tak uzavře na světě až 30 milionů manželských svazků, v Česku to bývá okolo 55 tisíc. Oproti tomu ale u nás každoročně proběhne 25 – 30 tisíc rozvodů.

Celosvětově se dle statistik nejvíce ženou do chomoutu Egypťané, Tádžikové či Íránci, v rozvodech zas vedou Rusové a Číňané.

Každou minutu naše populace naroste o 155 osob. Foto: Gerd Altmann / Pixabay.
Každou minutu naše populace naroste o 155 osob. Foto: Gerd Altmann / Pixabay.

Vykouří se 10 milionů cigaret

Kuřáků prý na světě ubývá. Přesto ti zbývající zvládnou za 60 vteřin zdolat půl milionu krabiček, tedy neuvěřitelných 10 milionů cigaret. Vedle toho uvádí server Worldometers.info i smutnější údaj – průměrně 10 lidí za minutu prý na následky kouření zemře.

Podle nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nejvíce lidí kouří v malém ostrovním státě Kiribati, z velkých národů jsou to Řekové či Srbové.

70 letadel vzlétne od oblak

Podle období se údaj samozřejmě může lišit. V průměru ale vzlétne na celém světě okolo 100 tisíc letadel denně, když tedy nepočítáme malé soukromé letouny či helikoptéry. Za 60 vteřin se tedy z ranvejí všech letišť odpíchne 70 strojů.

Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná rychlost dopravního letadla ve vzduchu je 800 – 900 km/h, urazila by všechna letadla za oněch 60 vteřin vzduchem 991 kilometrů. Samozřejmě teoreticky, protože třeba rychlost při startu je podstatně nižší.

Ženy se u nás vdávají v průměru ve 30 letech, muži se žení ještě o dva roky později. Foto: Olessya / Pixabay.
Ženy se u nás vdávají v průměru ve 30 letech, muži se žení ještě o dva roky později. Foto: Olessya / Pixabay.

Spotřebuje se 9 miliard litrů

Ať už nateče do sklenice nebo do vany, použije se na výrobu v továrnách či na zavlažování zemědělské půdy, každou minutu odteče pryč celých 9 miliard litrů. Vychází tedy litr na každou osobu na světě a ještě trochu zbude.

Zda je do spotřeby započítaná i voda již balená, jasné není, v každém případě se jí každou minutu ve světě prodá milion lahví. Což napomáhá i tomu, že je za stejných 60 vteřin zároveň vyprodukováno 3000 tun (veškerého) odpadu.

Na YouTube přibude 300 hodin videí

Největší videoserver na světě oslavil již 16. výročí od nahrání prvního videa. 24. dubna 2005 publikuje jeden ze zakladatelů Jawed Karim 18 vteřin trvající nahrávku slonů ze ZOO v San Diegu.

Dnes YouTube využívá 1,3 miliardy lidí, kteří si každý den spustí až 5 miliard souborů.

A nejsou to samozřejmě jen pozorovatelé – na interaktivní portál nahrají každou minut v průměru 300 hodin nových videí!

Nejvíce minut, rovných 1130 (18h 50min), trvá přímý let z New Yorku do Singapuru. Foto: Lee Rosario / Pixabay.
Nejvíce minut, rovných 1130 (18h 50min), trvá přímý let z New Yorku do Singapuru. Foto: Lee Rosario / Pixabay.

Odešle se 200 milionů e-mailů

Tedy 12 miliard každou hodinu a 288 miliard každý den! Když vezmeme v úvahu, že počet všech uživatelů internetu se v současnosti odhaduje na necelých 5 miliard, není to už nějak moc?

Velkou část mailů bloudících po síti samozřejmě tvoří automatické zprávy a spamy, zatímco osobní digitální komunikaci už dávno konkurují jiné cesty. Každou minutu například také přistane na telefonech všech lidí 42 milionů whatsappových zpráv.

Sníme 5100 tun jídla

Jíme moc nebo málo? Je více míst, kde lidé přebytečné jídlo vyhazují, nebo těch, kde nemají co k obědu? O podobné statistiky se stará projekt World Food Clock, podle nějž každou minutu na světě zkonzumujeme neuvěřitelných 5100 tun jídla.

7600 tun potravin je za stejnou dobu vyprodukováno a 2470 tun končí v koši! Podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN jsou největšími jedlíky na světě Australané, následují Američané a na bronzové pozici pak Řekové.

Vedle odesílání e-mailů stihnou lidé za minutu zadat do Googlu přes 5 milionů hesel. Foto: StartupStockPhotos / Pixabay.
Vedle odesílání e-mailů stihnou lidé za minutu zadat do Googlu přes 5 milionů hesel. Foto: StartupStockPhotos / Pixabay.

Zemře v nás 150 milionů červených krvinek

Jedny z nejdůležitějších buněk v našem těle, které mají za úkol přenos kyslíku z plic do těla, se nedovedou samy dělit ani množit. Přežijí tedy jen 100 až 120 dní. Vzhledem k jejich obrovskému počtu jich každou minutu v těle zemře asi 150 milionů!

Nemusíte se však ničeho bát, stejný počet se za minutu do krevního oběhu vydá nových. Červené krvinky se tvoří 5- 7 dní v kostní dřeni, kde na jejich vývoj dohlížejí speciální bílé krvinky makrofágy.

Každý mililitr naší krve obsahuje v průměru 5 milionů červených krvinek. Foto: qimono / Pixabay.
Každý mililitr naší krve obsahuje v průměru 5 milionů červených krvinek. Foto: qimono / Pixabay.

Země uběhne okolo Slunce 1800 km

I když by se všechno na světě na jednu minutu zastavilo, naše planeta bude mít pořád napilno. Aby zvládla za rok zdolat celou štreku kolem Slunce (940 milionů km), musí urazit každou minutu 1800 kilometrů. V průměru při tom dosahuje rychlosti 30 km/s.

Ovšem tím její cestování vesmírem nekončí! Sluneční soustava také není na místě, rotuje kolem středu Mléčné dráhy a i celá Galaxie letí vesmírem nám neznámým směrem. Pokud to sečteme všechno dohromady, za jedinou minutu se Zemí nacestujeme 36 000 kilometrů!

I když jen sedíme na gauči, se Zemí denně nacestujeme miliony kilometrů! Foto: PIRO4D / Pixabay.
I když jen sedíme na gauči, se Zemí denně nacestujeme miliony kilometrů! Foto: PIRO4D / Pixabay.
Foto: Úvodní foto: Gerd Altmann / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Zajímavosti
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Zajímavosti
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Zajímavosti
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
reklama
zajímavosti
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes. Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a temných […]
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz