Domů     Magická minuta: Co se stane na světě za 60 vteřin?
Magická minuta: Co se stane na světě za 60 vteřin?
29.7.2021

Než vteřinovka na hodinách oběhne jedno kolečko, stihnete v poklidu přečíst 200 slov v knížce. Poslat krátkou zprávu, vyndat prádlo z pračky nebo při svižné chůzi udělat 100 kroků.

Co se ale zatím za stejnou minutu odehraje na celém světě?

Narodí se 268 dětí

Již dlouholetý projekt Worldometers (Světové statistiky v reálném čase) zobrazuje počty narozených miminek ve všech zemích světa. Každou minutu jich přibude průměrně 268. Oproti tomu jen 113 osob za minutu zemře.

Znamená to, že každých 60 vteřin přibude na Zemi 155 lidí, za den se tak zvýší populace o 223 tisíc a za rok o více než 81 milionů! Nárůst se však zrychluje a ty nejdivočejší odhady počítají s tím, že v roce 2050 se bude o planetu dělit 16 miliard obyvatel! Podle jiných teorií se však nárůst někde okolo 11 miliard zastaví.

116 osob vstoupí do manželství

Každou minutu se uskuteční 58 svateb, v průměru každou vteřinu si tedy řekne „ano“ jeden pár. Za rok se tak uzavře na světě až 30 milionů manželských svazků, v Česku to bývá okolo 55 tisíc. Oproti tomu ale u nás každoročně proběhne 25 – 30 tisíc rozvodů.

Celosvětově se dle statistik nejvíce ženou do chomoutu Egypťané, Tádžikové či Íránci, v rozvodech zas vedou Rusové a Číňané.

Každou minutu naše populace naroste o 155 osob. Foto: Gerd Altmann / Pixabay.
Každou minutu naše populace naroste o 155 osob. Foto: Gerd Altmann / Pixabay.

Vykouří se 10 milionů cigaret

Kuřáků prý na světě ubývá. Přesto ti zbývající zvládnou za 60 vteřin zdolat půl milionu krabiček, tedy neuvěřitelných 10 milionů cigaret. Vedle toho uvádí server Worldometers.info i smutnější údaj – průměrně 10 lidí za minutu prý na následky kouření zemře.

Podle nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nejvíce lidí kouří v malém ostrovním státě Kiribati, z velkých národů jsou to Řekové či Srbové.

70 letadel vzlétne od oblak

Podle období se údaj samozřejmě může lišit. V průměru ale vzlétne na celém světě okolo 100 tisíc letadel denně, když tedy nepočítáme malé soukromé letouny či helikoptéry. Za 60 vteřin se tedy z ranvejí všech letišť odpíchne 70 strojů.

Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná rychlost dopravního letadla ve vzduchu je 800 – 900 km/h, urazila by všechna letadla za oněch 60 vteřin vzduchem 991 kilometrů. Samozřejmě teoreticky, protože třeba rychlost při startu je podstatně nižší.

Ženy se u nás vdávají v průměru ve 30 letech, muži se žení ještě o dva roky později. Foto: Olessya / Pixabay.
Ženy se u nás vdávají v průměru ve 30 letech, muži se žení ještě o dva roky později. Foto: Olessya / Pixabay.

Spotřebuje se 9 miliard litrů

Ať už nateče do sklenice nebo do vany, použije se na výrobu v továrnách či na zavlažování zemědělské půdy, každou minutu odteče pryč celých 9 miliard litrů. Vychází tedy litr na každou osobu na světě a ještě trochu zbude.

Zda je do spotřeby započítaná i voda již balená, jasné není, v každém případě se jí každou minutu ve světě prodá milion lahví. Což napomáhá i tomu, že je za stejných 60 vteřin zároveň vyprodukováno 3000 tun (veškerého) odpadu.

Na YouTube přibude 300 hodin videí

Největší videoserver na světě oslavil již 16. výročí od nahrání prvního videa. 24. dubna 2005 publikuje jeden ze zakladatelů Jawed Karim 18 vteřin trvající nahrávku slonů ze ZOO v San Diegu.

Dnes YouTube využívá 1,3 miliardy lidí, kteří si každý den spustí až 5 miliard souborů.

A nejsou to samozřejmě jen pozorovatelé – na interaktivní portál nahrají každou minut v průměru 300 hodin nových videí!

Nejvíce minut, rovných 1130 (18h 50min), trvá přímý let z New Yorku do Singapuru. Foto: Lee Rosario / Pixabay.
Nejvíce minut, rovných 1130 (18h 50min), trvá přímý let z New Yorku do Singapuru. Foto: Lee Rosario / Pixabay.

Odešle se 200 milionů e-mailů

Tedy 12 miliard každou hodinu a 288 miliard každý den! Když vezmeme v úvahu, že počet všech uživatelů internetu se v současnosti odhaduje na necelých 5 miliard, není to už nějak moc?

Velkou část mailů bloudících po síti samozřejmě tvoří automatické zprávy a spamy, zatímco osobní digitální komunikaci už dávno konkurují jiné cesty. Každou minutu například také přistane na telefonech všech lidí 42 milionů whatsappových zpráv.

Sníme 5100 tun jídla

Jíme moc nebo málo? Je více míst, kde lidé přebytečné jídlo vyhazují, nebo těch, kde nemají co k obědu? O podobné statistiky se stará projekt World Food Clock, podle nějž každou minutu na světě zkonzumujeme neuvěřitelných 5100 tun jídla.

7600 tun potravin je za stejnou dobu vyprodukováno a 2470 tun končí v koši! Podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN jsou největšími jedlíky na světě Australané, následují Američané a na bronzové pozici pak Řekové.

Vedle odesílání e-mailů stihnou lidé za minutu zadat do Googlu přes 5 milionů hesel. Foto: StartupStockPhotos / Pixabay.
Vedle odesílání e-mailů stihnou lidé za minutu zadat do Googlu přes 5 milionů hesel. Foto: StartupStockPhotos / Pixabay.

Zemře v nás 150 milionů červených krvinek

Jedny z nejdůležitějších buněk v našem těle, které mají za úkol přenos kyslíku z plic do těla, se nedovedou samy dělit ani množit. Přežijí tedy jen 100 až 120 dní. Vzhledem k jejich obrovskému počtu jich každou minutu v těle zemře asi 150 milionů!

Nemusíte se však ničeho bát, stejný počet se za minutu do krevního oběhu vydá nových. Červené krvinky se tvoří 5- 7 dní v kostní dřeni, kde na jejich vývoj dohlížejí speciální bílé krvinky makrofágy.

Každý mililitr naší krve obsahuje v průměru 5 milionů červených krvinek. Foto: qimono / Pixabay.
Každý mililitr naší krve obsahuje v průměru 5 milionů červených krvinek. Foto: qimono / Pixabay.

Země uběhne okolo Slunce 1800 km

I když by se všechno na světě na jednu minutu zastavilo, naše planeta bude mít pořád napilno. Aby zvládla za rok zdolat celou štreku kolem Slunce (940 milionů km), musí urazit každou minutu 1800 kilometrů. V průměru při tom dosahuje rychlosti 30 km/s.

Ovšem tím její cestování vesmírem nekončí! Sluneční soustava také není na místě, rotuje kolem středu Mléčné dráhy a i celá Galaxie letí vesmírem nám neznámým směrem. Pokud to sečteme všechno dohromady, za jedinou minutu se Zemí nacestujeme 36 000 kilometrů!

I když jen sedíme na gauči, se Zemí denně nacestujeme miliony kilometrů! Foto: PIRO4D / Pixabay.
I když jen sedíme na gauči, se Zemí denně nacestujeme miliony kilometrů! Foto: PIRO4D / Pixabay.
Foto: Úvodní foto: Gerd Altmann / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při