Domů     Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
20.2.2025

To, že od konce 19. století vzrůstá globální teplota, potvrzují tvrdá data. Jen v našich končinách zimní teploty vzrostly o dva stupně, letní pak o tři.

Přesto se na některých serverech stále šíří teze, že klimatické změny jsou z prstu vycucaným podvodem, který má jakési tajemné skupině lidí dát do ruky nástroj pro světovládu.

Podle dat Organizace spojených národů by v roce 2100 měla v celosvětovém měřítku být průměrná globální teplota o 1,5 až 4,8 stupňů Celsia vyšší než v současnosti.

Ovšem v některých lokalitách, například v Arktidě, by měl být podle modelů nárůst teploty ještě vyšší. Špatně je na tom střední Evropa, nejčernější scénáře pro ni počítají s teplotou vyšší o sedm stupňů, ty optimističtější o čtyři. Kromě proměny místní biosféry na středomořskou to také znamená nedostatek vody.

Nic příjemného nečeká ani světové oceány. V poslední době meziledové před 100 000 lety byla hladina oceánu vyšší o deset metrů než dnes.

Něco takového podle zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu sice nehrozí, ovšem hladinu se na současné úrovni udržet nepodaří.

Lodní dopravci se možná tetelí blahem, že bájná severní cesta se v polovině století zcela otevře, ale roztátý led z Arktidy bude mít na globální klima další vliv. Zároveň roste teplota v oblastech permafrostu, například na severní Sibiři. Tím se uvolňuje do ovzduší metan, což je další látka se skleníkovými účinky.

Dvacet ze dvaceti jedna nejteplejších roků za posledních 150 let bylo zaznamenáno od roku 2000.
Dvacet ze dvaceti jedna nejteplejších roků za posledních 150 let bylo zaznamenáno od roku 2000.

Aféra Climategate

Stále však existují lidé, kteří tisícům studií dokazujících klimatickou změnu, na kterých se mnohdy podíleli i čeští vědci, nevěří.

Z počátku, když se o klimatické změně způsobené lidskou činností začalo hovořit, byla jistou částí společnosti tato změna popírána. Později, zejména poté, co se frekvence extrémních meteorologických jevů zintenzivnila, bylo již popírání změny neudržitelné.

A tak popírači přišli s tím, že se jedná jen o přirozený proces, na kterém člověk nenese žádnou vinu.

Popírání klimatických změn pochází především z průmyslových a konzervativních kruhů.

Munici jim poskytla aféra Climategate, ke které došlo v roce 2009. Před zasedáním klimatické konference v Kodani neznámí hackeři zaútočili na korespondenci klimatologů a poté ji zveřejnili.

Zvláště vědci z Východoanglické univerzity byli poté obviněni z manipulace s daty. V tu chvíli začali být klimatologové obviňováni, že jim jde jen o vlastní prospěch a peníze z grantů chtějí využít na nesmyslné projekty.

Co bylo platné, že vědci zdůrazňovali, že řada výroků byla vytržena z kontextu, ve kterém měly často opačný význam. Co na tom, že další studie probíhající klimatickou změnu způsobenou člověkem beze zbytku potvrdily. Popírači nadále opakovali svou mantru o vědeckém spiknutí.

Víme to už déle

O tom, že spalování fosilních paliv může ve svých důsledcích vést ke zvyšování globálních teplot, vědci věděli už počátkem 20. století.

V roce 1965 se na stole Oválné pracovny Bílého domu, kde tehdy úřadoval Lyndon Johnson, objevila zpráva, že vypouštění CO2 může vést k nárůstu teplot.

Koncem 70. let to byla paradoxně olejářská společnost Exxon, která v tomto ohledu uskutečnila první měření. Skutečná bomba však vybuchla v roce 1988, kdy před americkým kongresem vystoupil vědec z NASA Jim Hansen, aby zastupitelům sdělil tři zásadní zprávy.

Zaprvé, že se Země otepluje, zadruhé, toto oteplování je důsledkem skleníkového efektu vzniklého lidskou činností a za třetí, že tyto klimatické změny povedou k vyššímu počtu extrémních jevů.

Hladina oceánů stoupla od roku 1901 do roku 2010 až o 21 cm.
Hladina oceánů stoupla od roku 1901 do roku 2010 až o 21 cm.

Tlak firem i politiků

Alespoň část veřejnosti už tehdy byla zneklidněna. Olejářské společnosti, včetně Exxonu, však přešly do protiútoku a výsledky i vlastních studií začaly zpochybňovat.

Ostatně, jejich kampaň nebyla nepodobná té, kterou se v šedesátých letech tabákové firmy snažily lidi přesvědčit, že zkazky o škodlivosti kouření jsou nesmyslem. Součástí této kampaně byl třeba film Zelenání planety Země. Krátce po jeho uvedení se ukázalo, že za ním stály firmy vlastnící uhelné doly.

Dodnes se například v USA řada konzervativních think tanků (jde o instituce, společnosti nebo výzkumné či zájmová skupina, typicky v oblasti politiky nebo ekonomiky) snaží vyvracet vědecké poznatky ohledně klimatické změny.

V britské organizaci Global Warming Police Foundation jsou dokonce zastoupeni zástupci Konzervativní strany ze Sněmovny lordů.

Ale Britové nejsou jediní, klimatické změny popírají zejména radikální politici, a to jak z řad Alternativy pro Německo nebo rakouské FPÖ. U nás je pak nejznámějším popíračem klimatických změn způsobených člověkem bývalý prezident Václav Klaus.

Z vyspělých zemí nejčastěji popírají změny klimatu Američané.
Z vyspělých zemí nejčastěji popírají změny klimatu Američané.

A byť se každoročně objevují desítky recenzovaných studií, které mají k dispozici stále více dat a které trend klimatických změn nekompromisně potvrzují, ultrakonzervativní část společnosti nad tím mává rukou a vědce obviňuje z manipulace.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.bbc.com, www.scientificamerican.com, www.un.org
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Shutterstok, FOTO 3: Shutterstok, FOTO 4: Shutterstok
Související články
Věda a technika
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu […]
Věda a technika
Očkování aneb jen jedna malá včelička
Každá etapa lidské historie měla významné myslitele a objevitele, ovšem 19. a 20. století jako by jimi byly přeplněné. Minimálně se nám to tak dnes zdá, protože ohromné množství věcí bylo vynalezeno, objeveno nebo zásadně vylepšeno právě v tomto období. Zvyšující se úroveň znalostí a technologický pokrok umožňovaly vzniknout nepřebernému množství věcí, které zásadně ovlivnily vývoj […]
Věda a technika
Dynamit aneb jak udělat díru do světa
„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády,“ prohlásil Alfred Nobel po vynálezu dynamitu. Bohužel se nemohl více mýlit. Ze školy do továrny Alfred Nobel […]
Věda a technika
Antikoncepční pilulka aneb o sexu bez následků
Snaha zabránit početí je stará snad jako lidstvo samo. Ženy nechtěly být jen otroky svých těl a rodit jako na běžícím páse. I muži se k otázkám otcovství nestavěli jenom kladně. Nejstarší záznamy o pokusech zabránit početí tak najdeme ve starověkém Egyptě, Indii i Číně. Bývaly ovšem doby, kdy bylo bránění početí považováno za hřích. Jak […]
reklama
zajímavosti
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Mihotavé plamínky: Od kdy si svítíme svíčkami?
Svíčky dnes patří ke svátečním nebo romantickým okamžikům, jako je třeba svátek zamilovaných. Ale v minulosti jsou důležitým předmětem, který zahání tmu. Výrobcům komplikuje práci materiál i formy, a dokonce také zákazy. Spotřebitelé si často nemohou dovolit svíčky koupit, ale pomohou jim velryby. Před vynálezem svíček lidé osvětlovali své domovy a cesty ohněm, pochodněmi a […]
Policie Velkého Londýna: Kde se vzal Scotland Yard a proč zde slouží „bobíci“?
Je neodiskutovatelným faktem, že Britské ostrovy jsou do značné míry konzervativní a drží se tradic. Jezdí se zde po jiné straně silnice, měrná soustava také vykazuje odlišnost od kontinentální Evropy. Navíc se velitelství Metropolitní policie pro Velký Londýn jmenuje (Nový) Scotland Yard a slouží zde „bobíci“. Ponechme stranou dopravu na silnicích i měrnou soustavu. Hledejme […]
Únor: Měsíc, na který toho moc nezbylo
Rok rozdělil měsíce spravedlivě, jen únor přišel poslední, a tak měl smůlu! Proč má tak málo dnů? A proč vůbec vždy schytal to nejhorší, co se dalo? I když je únor nejkratší, za dnešní stav může být rád. Ve starém Římě, kde se rodí počátky našeho kalendáře, totiž vůbec neexistoval! Měsíce, které jsou určené (přibližně) […]
reklama
svět zločinu
Strýce dnešního britského krále zabila IRA
Louis Mountbaten je britský šlechtic a člen širší královské rodiny, je strýcem dnešního britského krále Karla III. Sloužil v armádě za první i druhé světové války a v jejím závěru velel spojeneckým námořním vojskům v jihovýchodní Asii a jako takový je široce uznávanou postavou. Zemře však po výbuchu na svém člunu a stane se jednou z obětí rozbrojů mezi […]
Alkoholička Irina: Kvůli pití vraždí babičky
Alkoholu propadne už jako dítko na prahu dospívání a její matka s otcem jsou následně zbaveni rodičovských práv. Rusce Irině Gajdamačukové (*1972) to ale dvakrát nevadí. S pocitem volnosti se přestěhuje do Sverdlovské oblasti, kde si časem najde i manžela. Budou mít dvě děti, ale… Irina všechny peníze utrácí jen za alkohol. Nakonec jí muž […]
Monsignor Pětistovka: Jak se perou špinavé peníze?
Po kapsách má vždycky pár pětistovkových bankovek. Vyslouží si za to u kolegů v sutaně přezdívku Monsignor Pětistovka. Knězem se stane až v 80. letech, předtím pracuje v bance. Jak se ukáže, je to pro Nunzia Scarana (*1952) zásadní profesní štace. V červnu roku 2013 je totiž zadržen na palubě italského vládního letounu, jak se […]
Zmizení Emanuely Orlandiové: Přes 40 let po ní není ani vidu, ani slechu
Teprve 15letá Emanuela Orlandiová se vrací z lekce hry na flétnu v hudební škole při Papežském institutu duchovní hudby. Domů už ale nedorazí. Její zmizení vyvolá ve Vatikánu bouři. Stala se obětí mafie? Došlo na území svatého státu k sexuálnímu zločinu, nebo k nesvatému rituálu? Proč policie nic nevyšetřila? Rodina zmizelé, zejména její bratr Pietro, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz