Domů     Koho se bála Virginia Woolfová? Otce, bratrů i incestu
Koho se bála Virginia Woolfová? Otce, bratrů i incestu
10.11.2022

„Můj nejdražší. Cítím s jistotou, že znovu blázním. Mám pocit, že těmi hroznými chvílemi nemůžeme znovu projít. Tentokrát to nepřekonám. Začínám slyšet hlasy a nemohu se soustředit. Proto udělám to, co se mi zdá nejlepší.

Dal jsi mi největší možné štěstí.“ Žádné sbohem. Žádný polibek ani dotek. Slavná spisovatelka se s manželem rozloučí jen na pár řádcích.

 

Oblékne si kabát. Je 28. března 1941 a větve stromů čechrá jarní vítr. Jako ve snách kráčí k řece a každých pár kroků se sehne pro kámen. Strčí ho do kapsy. Skličující pocit jako by jí rval vnitřnosti. Je kousek od svého venkovského domu v anglickém Rodmellu.

Pak se Virginia Woolfová (1882–1941) zastaví. Naposledy se otočí. Jeden krok. Druhý. Řeka Ousa je děsivě ledová. Za chvíli Virginii silný proud podetne nohy a slavná spisovatelka mizí ve studené vodě.

Plynoucí řeka je symbolickou tečkou za románem jejího života. Žádná další stránka už nebude. Jen na nočním stolu zůstane dopis na rozloučenou. Strohý, ale přece v něm bude vše: cit, vděk, vzpomínky i zoufalost vykřičená do světa.

Kdo se bojí Woolfové?

Uběhne 20 let a na Broadwayi má premiéru absurdní hra amerického dramatika Edwarda Albeeho (*1928) s názvem Kdo se bojí Virginie Woolfové? Je o vztazích mezi mužem a ženou i v celé rodině.

Ostatně to samé řeší Virginia Woolfová celý svůj život. Má to ale jeden háček. O jejím soužení nemá nikdo ani ponětí. A bohužel, pravou podstatu jejích nočních můr se má dozvědět příliš pozdě i její manžel.

Deník ví všechno

Své vnitřní démony svěří Woolfová tomu jedinému, čemu věří – stránkám deníku. A to skrze její moderně avantgardní jazyk. Její děs je jí stále nablízku. Je jím totiž rodina. Virginia vyrůstá v klasické patriarchální viktoriánské rodině, kde je dětí jako smetí.

Otec, než ovdoví, má jen dceru. Matka má z prvního manželství tři potomky: dceru Stellu a syny George (1868–1934) a Geralda Duckworthovi (1870–1937).

Spolu pak zplodí čtyři další děti, kromě Virginie ještě Vanessu (1879–1961),Thobyho (1880–1906) a Adriana (1883–1948). V domě v centru Londýna je zatím veselo. Ale na jak dlouho?

Na portrétu rodiny Duckworthových je Virginia druhá zleva v horní řadě, po její pravici stojí Gerald. FOTO: Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo
Na portrétu rodiny Duckworthových je Virginia druhá zleva v horní řadě, po její pravici stojí Gerald. FOTO: Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo

Chlípný bratr Gerald

Rodinka působí spořádaně, jenže jen naoko. Zdání klame. Malá Virginia se choulí pod peřinou a pláče. Kdykoli se otevřou dveře, zrychlí se jí puls a žaludek se stáhne strachy. Co kdyby zase přišlo to odporné stvoření jménem Gerald?

Nevlastní bratr a jeho chlípný úsměv jí nedá spát. Svěřit se nemůže ani rodičům. V Británii je jakákoliv debata o sexu přísným tabu. Virginia mlčí. Sama v sobě ale křičí, co jí síly stačí.

Byl jeden, teď jsou dva

Vždycky to skončí. Někdy po půl hodině, jindy za 50 minut. Jakmile incestní zrůda odejde, Virginia hned popadne pečlivě schovaný deník. V tichosti se vypíše ze všeho toho hnusu. Začíná nenávidět sebe sama za svoji slabost. Začíná nenávidět své tělo.

K tomu jí v roce 1895 zemře matka Julia, Virginii je sotva 13 let. Vztahy v rodině se přiostří, emocionálně se zpřetrhají. Jestli do té doby bylo dětství těžké, změní se v peklo.

K Geraldovi se přidá druhý nevlastní bratr George, který mladší sestřičku psychicky deptá a také sexuálně zneužívá. Deník sice všechno snese, zato mladá dívka ne…

V tomto londýnském domě v ulici Hyde Park Gate 22 se Virginia narodila a prožila tam prvních 22 let svého života. FOTO: Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V tomto londýnském domě v ulici Hyde Park Gate 22 se Virginia narodila a prožila tam prvních 22 let svého života. FOTO: Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Obrana hláskem kuřete

Veškerý čas tráví v tichu knihoven. Miluje vůni starých děl. Povznáší ji ta schopnost popsat jazykem všechno na světě. O co víc rodina přehlíží incest ve vlastních řadách, o to více si všímá Virginiina literárního talentu.

Zdá se, že se situace zlepšuje, jenže po smrti matky jako by otce Leslieho Stephena (1832–1904) někdo vyměnil! Pedantsky obchází dům a vylévá si na všech vztek. Virginia je nejsnadnější cíl. Je submisivní. Nebrání se.

A když ano, pípá hláskem kuřete. Muži v jejím okolí ji zadupávají do země.

V kleci s divokým zvířetem

Deníku svěří: „Život s ním je, jako kdyby byl člověk zavřený v kleci s divokým zvířetem.“ V roce 1904 přijde klid, otec umírá na rakovinu a nevlastních bratrů se zbaví přestěhováním se. Faktem je, že Gerald a George nezneužívají jen ji.

Neubrání se jim ani její sestra Vanessa. Virginia si bolavé tajemství nenechá pro sebe, vypráví o tom v románu s názvem Skica minulosti (1939). Vydat se ho ale odváží až dva roky poté, co zemře i druhý z nenáviděných bratrů.

Anděl jménem Woolf

Když se osamostatní, nastane klid. Jenže, jak jenom může člověk přestát tohle všechno? Osobnost typu Virginie nemůže. Stane se vězenkyní vlastních hlubokých depresí.

Na tři krátká období v letech 1910, 1912 a 1913 ji uloží do „soukromého pečovatelského domu pro ženy s nervovou poruchou“. Je to už v době, kdy k ní přichází anděl spásy – charismatický spisovatel a ekonom Leonard Woolf (1880–1969).

Na setkání literátů po sobě pokukují jako školáci. Leonard se bláznivě zamiluje a trpělivě k ní nachází cestu. Po malých krůčcích. Svatba je ve stejném roce, kdy se potopí parník Titanik. Roku 1912.

Žena bez názoru? Staré klišé

Virginii se změní život. S Woolfem pozná všechno, co v dětství neměla. Cit, porozumění, trpělivost. Spolu založí revoluční spolek s názvem Bloomsbury, který bojuje proti všednosti a zkostnatělé viktoriánské Anglii. A také založí nakladatelství Hogarth Press.

Virginie píše jako divá. Na nic si přitom nehraje. Ostře bojuje proti většinovému názoru tehdejší společnosti. „Nechceme, aby žena byla jen ozdobou muže, která se do ničeho nesmí míchat,“ boří zažité stereotypy doby. Společnosti se daří a za 10 let se z Hogarth Pressu stane uznávaná firma.

Strach o Virginii

Vypadá to, respektive působí to jako bezproblémové období. Jenže na Virginii přesto doléhá krize. Propadá hlubokým depresím. Leonarda děsí myšlenka, že se jeho milovaná manželka pokusí zabít. Ví, že na to Virginie myslí. Zná ji a zná její nervová zhroucení.

Stejně tak ví, že se o sebevraždu již několikrát pokusila. Leonard brzy pozná, že jeho obavy nejsou ani zdaleka liché…

Virginia s manželem Leonardem FOTO: Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo
Virginia s manželem Leonardem FOTO: Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo

Sbohem, můj nejdražší

Je 28. březen 1941. Z Virginie je psychická troska. Poslední pokus o sebevraždu již vyjde. Vstoupí do řeky Ousy a její život pomalu vyprchá. Leonardovi se zbortí svět. Po Virginii zbyde jen dopis, který najde na nočním stolku. „Můj nejdražší.

Cítím s jistotou, že znovu blázním. Mám pocit, že těmi hroznými chvílemi nemůžeme znovu projít. Tentokrát to nepřekonám. Začínám slyšet hlasy a nemohu se soustředit.

Proto udělám to, co se mi zdá nejlepší… Dal jsi mi největší možné štěstí… Byl jsi mi oporou a za to všechno Ti dlužím všechno, dlužím Ti život… Už Ti jej nemohu dál kazit… V.“ Tak zní epitaf ženy, jejíž knihy byly přeloženy do více než 50 jazyků na světě.

Děsivé odhalení

Leonard Woolf najde vedle dopisu ještě něco – její deníky. Teprve teď všechno pochopí! Osamělost, deprese, odtažitost od mužů. Děsivé zjištění. Tělo Virginie se najde až po 21 dnech. Zpopelní ji a urnu pohřbí pod jilmem na zahradě.

Posmrtně vyjde část jejích deníků. Všichni pochopí, koho se bála Virginia Woolfová…

Foto: Harvard Theater Collection / Creative Commons / volné dílo, Smith College Libraries / Creative Commons / volné dílo, Spudgun67 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Woolf in the World / Creative Commons / volné dílo
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív