Skip to content
reklama

Útočiště středověké legendy: Krysaři se zalíbilo na Moravě

Historikové i mnozí nadšenci si dlouho bezvýsledně lámali hlavu nad tím, kam v roce 1284 šel legendární krysař s dětmi z dolnosaského Hamelnu. Nyní už zřejmě znají odpověď na tuto otázku.

„Podle řady bádání a archivních pramenů je totiž pravděpodobné, že 130 dětí, o nichž hovoří německé kroniky, dovedl krysař právě na Vyškovsko,“ tvrdila už v roce 2014 Kateřina Ševčíková, tehdejší a současně také dnešní starostka obce Podomí na Vyškovsku.

Krysaři prý za jeho práci nezaplatili. FOTO: Creator:Augustin von Moersperg/Creative Commons/Public domain

Nezaplatili mu za práci

Podle pověsti odváděl krysař přemnožené krysy z Hamelnu a tamější měšťané mu odmítli zaplatit za jeho práci. Proto jim natruc odlákal jejich děti a odešel s nimi pryč. Dorazil s nimi až na Vyškovsko. Nedaleko Podomí bývala dnes zaniklá osada, jíž se říkalo Hämlingen, Hamlíkov, jméno připomínající Hameln.

blank
Jako pomstu krysař odlákal děti. FOTO: pxhere

Stále živý příběh

Právě sem měl krysař přivést svoji skupinu dětí. „Existovaly výzkumy, podle kterých mladí lidé z Hamelnu odešli právě na Moravu. Ale pro nás je rozhodně novinkou, že tato legenda je tam stále živá,“ doplnil Němec Harald Wagner, ředitel kulturního centra v Hamelnu.

Foto: Creative Commons, pxhere, Úvodní fotografie: illustration by Kate Greenaway - Project Gutenberg eText 18343/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články