Skip to content
reklama

10 věcí, které jste nevěděli o princezně Dianě

blank

1. Dětství si moc neužije

Pochází ze skoro pohádkových poměrů. Už obě její babičky slouží jako dvorní dámy královny Alžběty (1900–2002), později nazývané královna matka. Jako v pohádce se ale Diana (1961–1997) v dětství rozhodně necítí.

Je čtvrtá z dohromady pěti dětí a tak trochu nechtěná. Její aristokratičtí rodiče strašně touží po synovi. Jeden se jim narodí rok před Dianou, krátce po svém příchodu na svět ovšem umírá. To způsobí mezi párem trhlinu, která se už nikdy nezacelí.

Na denním pořádku jsou hádky i facky. Dianě je 7 let, když se její rodiče rozvedou. Chvíli pak žije s matkou v Londýně, než ji do své péče po lítém soudním boji získá otec. Ten se v roce 1976 znovu ožení.

S nevlastní matkou Raine, hraběnkou z Dartmouthu (1929–2016) si ale Diana vůbec nesedne a mluví o ní jako o „tyranovi“.

2. Sny o baletu utne její výška

Od dětství se ráda hýbe. Plave, věnuje se skokům do vody, stepuje. Ze všeho nejraději ale má balet. Ve dne i v noci (často se večer sama vkrade do školního sálu, aby mohla cvičit) dře jak mezek, aby se z ní jednou stala primabalerína.

Jenže její tělo jí jednoho dne řekne ne. Vytáhne se tak, že je Diana najednou na baletku příliš vysoká. Přesto na tento druh tance nezanevře. Anglický národní balet podporuje alespoň finančně, v roce 1985 si navíc tajně nacvičí choreografii k písni Billyho Joela (*1949) Uptown Girl, kterou pak v Londýně překvapí nic netušící publikum včetně královské rodiny.

blank
„Královna lidských srdcí“ nebo také „Princezna lidu“. Diana měla řadu přezdívek. Foto: pxfuel

3. Nikdy nezapomene poděkovat

Má nejen široké srdce, ale také dobré vychování. Každému, kdo jí věnuje byť sebemenší dárek, pošle osobní poděkování. Ručně psané lístky jsou dnes draženy za obrovské sumy. Slušnost vštípí i svým dětem.

Když je v roce 2010 dán do aukce balík její korespondence, je v ní nalezen i písemný vzkaz prince Williama (*1982) šoférovi Stevu Davisovi, ve kterém mu děkuje za videokazetu s Jamesem Bondem.

4. Konfrontuje Camillu

V tomhle manželství jsme byli tři, takže bylo trochu přeplněné,“ prohlásí Diana dva roky před svou smrtí v televizním interview. Není snad nikdo, kdo by pochyboval, že mluví o dlouholetém vztahu svého muže s Camillou Parkerovou-Bowlesovou (*1947). Ještě během svazku s Charlesem (*1948) na svou sokyni na jedné oslavě uhodí. „Řekla jsem jí: ‚Camillo, jen bych chtěla, abys věděla, že přesně vím, co se děje.‘ Opáčila mi: ‚Máš všechno, co jsi kdy chtěla.

Všichni muži na světě se do tebe zamilovali a máš dvě krásné děti. Co víc bys mohla chtít?‘ ‚Chci svého manžela!‘ zdůraznila jsem jí.“

5. Svatbu označí za nejhorší den svého života

Později se o ní bude mluvit jako o nejdojemnější události století. Za oponou pohádkové svatby se ale skrývá nejistá nevěsta a ženich, který je do svazku vehnán spíše tlakem okolí než láskou. „Nemyslím si, že jsem byla tehdy šťastná.

Nepokoušela jsem se tu svatbu odvolat ve smyslu, že bych opravdu učinila nějaké kroky, ale myslím, že to byl nejhorší den mého života,“ vzpomíná později na 29. červenec roku 1981 Diana. Pochybnosti, které ji provázejí už od začátku jejího vztahu s Charlesem, na ní ale na 750 milionů lidí, kteří svatbu po celém světě sledují v přímém přenosu, nepozná.

Žasnou nad nádhernými zdobnými šaty, na jejichž střežení v době jejich výroby v salonu je dokonce najatá ochranka. A to navíc netuší, že je do nich všitá jednak malá modrá stužka pro štěstí, a také podkovička z osmnáctikarátového zlata, vyzdobená diamanty.

Fascinuje je také skoro 8 metrů dlouhá vlečka, se kterou Diana poctivě trénuje chůzi. Úsměv na tváři jim vyloudí moment, kdy nervózní nevěsta u oltáře splete pořadí křestních jmen svého nastávajícího.

Celou paletu diváckých pocitů pak zakončí moment údivu poté, co Diana vynechá část svatebního slibu a odmítne oproti tradici Charlesovi slíbit poslušnost.

blank
Lidé ji milovali kvůli její vřelosti, soucitu a empatii. Foto: pxfuel

6. Její sestra chvíli randí s Charlesem

Než se dá princ Charles dohromady s Dianou, tráví moře času s jinými ženami. Mimo jiné s Jane Wellesleyovou (*1951), dcerou vévody z Wellingtonu, nebo dědičkou pivovaru Sabrinou Guinnessovou (*1955). A chvíli randí také se Sarah Spencerovou (*1955), Dianinou starší sestrou.

V roce 1977 vede jejich vztah k prvnímu setkání Charlese s jeho budoucí manželkou. „Představila jsem je. Jsem Cupid (římský bůh lásky, pozn. red.),“ vzpomíná později Sarah. Mezi ní a Charlesem to skončí poté, co práskne novinám pár důvěrných informací o jejich vztahu a ještě pak výsledný článek sama hrdě princi ukáže.

Když s ním následně začne chodit její sestra, nemá jí to za zlé. Naopak dá oběma své požehnání.

7. S Charlesem se před zasnoubením vidí jen 13x

Ačkoliv v tisku je jejich spojení ze začátku prezentováno jako osudová láska, ve skutečnosti se Diana s Charlesem, předtím, než v únoru roku 1981 oznámí své zasnoubení, osobně setkají jen 13x. Většina jejich námluv se odehrává po telefonu.

8. Pro jiné by se rozdala

Ne nadarmo dostane přezdívku „královna lidských srdcí“. V jednu chvíli je zapojena do více než 100 charitativních organizací. Mimo jiné pomůže změnit postoj většiny veřejnosti k HIV a AIDS. V roce 1987 obletí svět slavná fotografie, na které si v londýnské nemocnici Middlesex Hospital potřásá rukou s HIV pozitivním mužem.

A to v době, kdy si mnozí mylně myslím, že se virus přenáší pouhým dotekem. O deset let později, jen pár měsíců před svou smrtí, se v Angole projde minovým polem ve snaze prosadit zákaz nášlapných min.

blank
Od dětství se ráda hýbe. Plave, věnuje se skokům do vody, stepuje. Foto: pxfuel

9. V gay baru řádí s Freddiem jako muž

Její přátelství s řadou světových osobností, nejen z řad politiků, ale také herců nebo zpěváků, jsou dobře známá. Jedním z takových blízkých je i frontman kapely Queen Freddie Mercury (1946–1991). A právě s ním vyrazí princezna v 80.

letech v Londýně do gay baru. Aby ji nikdo nepoznal, převlékne se za muže. V armádním saku, vojenské čepici a slunečních brýlích se celý večer dobře baví, bez jakéhokoliv vzruchu objednává drinky a užívá si naprostého osvobození od způsobu života, který normálně vede.

10. V Podolí ji chtějí vyhodit z bazénu

Ačkoliv má Diana během své návštěvy Československa v květnu roku 1991 s manželem nabitý program, přesto se jednoho rána rozhodne jít si zaplavat. Samozřejmě inkognito. Ochranka jí poslušně koupí vstupenku do pražského Podolí, složí zálohu za zámek na skříňku, jenže sotva udělá princezna pár temp, rozčílená instruktorka se ji pokusí vyhodit, jelikož ve vnitřním bazénu zrovna probíhá plavecký trénink.

Naštěstí se na místě rychle objeví ochranka, která jí vysvětlí, o koho se jedná.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články