Domů     10 věcí, které jste nevěděli o princezně Dianě
10 věcí, které jste nevěděli o princezně Dianě
9.11.2022

1. Dětství si moc neužije

Pochází ze skoro pohádkových poměrů. Už obě její babičky slouží jako dvorní dámy královny Alžběty (1900–2002), později nazývané královna matka. Jako v pohádce se ale Diana (1961–1997) v dětství rozhodně necítí.

Je čtvrtá z dohromady pěti dětí a tak trochu nechtěná. Její aristokratičtí rodiče strašně touží po synovi. Jeden se jim narodí rok před Dianou, krátce po svém příchodu na svět ovšem umírá. To způsobí mezi párem trhlinu, která se už nikdy nezacelí.

Na denním pořádku jsou hádky i facky. Dianě je 7 let, když se její rodiče rozvedou. Chvíli pak žije s matkou v Londýně, než ji do své péče po lítém soudním boji získá otec. Ten se v roce 1976 znovu ožení.

S nevlastní matkou Raine, hraběnkou z Dartmouthu (1929–2016) si ale Diana vůbec nesedne a mluví o ní jako o „tyranovi“.

2. Sny o baletu utne její výška

Od dětství se ráda hýbe. Plave, věnuje se skokům do vody, stepuje. Ze všeho nejraději ale má balet. Ve dne i v noci (často se večer sama vkrade do školního sálu, aby mohla cvičit) dře jak mezek, aby se z ní jednou stala primabalerína.

Jenže její tělo jí jednoho dne řekne ne. Vytáhne se tak, že je Diana najednou na baletku příliš vysoká. Přesto na tento druh tance nezanevře.

Anglický národní balet podporuje alespoň finančně, v roce 1985 si navíc tajně nacvičí choreografii k písni Billyho Joela (*1949) Uptown Girl, kterou pak v Londýně překvapí nic netušící publikum včetně královské rodiny.

„Královna lidských srdcí“ nebo také „Princezna lidu“. Diana měla řadu přezdívek. Foto: pxfuel
„Královna lidských srdcí“ nebo také „Princezna lidu“. Diana měla řadu přezdívek. Foto: pxfuel

3. Nikdy nezapomene poděkovat

Má nejen široké srdce, ale také dobré vychování. Každému, kdo jí věnuje byť sebemenší dárek, pošle osobní poděkování. Ručně psané lístky jsou dnes draženy za obrovské sumy. Slušnost vštípí i svým dětem.

Když je v roce 2010 dán do aukce balík její korespondence, je v ní nalezen i písemný vzkaz prince Williama (*1982) šoférovi Stevu Davisovi, ve kterém mu děkuje za videokazetu s Jamesem Bondem.

4. Konfrontuje Camillu

V tomhle manželství jsme byli tři, takže bylo trochu přeplněné,“ prohlásí Diana dva roky před svou smrtí v televizním interview. Není snad nikdo, kdo by pochyboval, že mluví o dlouholetém vztahu svého muže s Camillou Parkerovou-Bowlesovou (*1947).

Ještě během svazku s Charlesem (*1948) na svou sokyni na jedné oslavě uhodí. „Řekla jsem jí: ‚Camillo, jen bych chtěla, abys věděla, že přesně vím, co se děje.‘ Opáčila mi: ‚Máš všechno, co jsi kdy chtěla.

Všichni muži na světě se do tebe zamilovali a máš dvě krásné děti. Co víc bys mohla chtít?‘ ‚Chci svého manžela!‘ zdůraznila jsem jí.“

5. Svatbu označí za nejhorší den svého života

Později se o ní bude mluvit jako o nejdojemnější události století. Za oponou pohádkové svatby se ale skrývá nejistá nevěsta a ženich, který je do svazku vehnán spíše tlakem okolí než láskou. „Nemyslím si, že jsem byla tehdy šťastná.

Nepokoušela jsem se tu svatbu odvolat ve smyslu, že bych opravdu učinila nějaké kroky, ale myslím, že to byl nejhorší den mého života,“ vzpomíná později na 29. červenec roku 1981 Diana.

Pochybnosti, které ji provázejí už od začátku jejího vztahu s Charlesem, na ní ale na 750 milionů lidí, kteří svatbu po celém světě sledují v přímém přenosu, nepozná.

Žasnou nad nádhernými zdobnými šaty, na jejichž střežení v době jejich výroby v salonu je dokonce najatá ochranka. A to navíc netuší, že je do nich všitá jednak malá modrá stužka pro štěstí, a také podkovička z osmnáctikarátového zlata, vyzdobená diamanty.

Fascinuje je také skoro 8 metrů dlouhá vlečka, se kterou Diana poctivě trénuje chůzi. Úsměv na tváři jim vyloudí moment, kdy nervózní nevěsta u oltáře splete pořadí křestních jmen svého nastávajícího.

Celou paletu diváckých pocitů pak zakončí moment údivu poté, co Diana vynechá část svatebního slibu a odmítne oproti tradici Charlesovi slíbit poslušnost.

Lidé ji milovali kvůli její vřelosti, soucitu a empatii. Foto: pxfuel
Lidé ji milovali kvůli její vřelosti, soucitu a empatii. Foto: pxfuel

6. Její sestra chvíli randí s Charlesem

Než se dá princ Charles dohromady s Dianou, tráví moře času s jinými ženami. Mimo jiné s Jane Wellesleyovou (*1951), dcerou vévody z Wellingtonu, nebo dědičkou pivovaru Sabrinou Guinnessovou (*1955).

A chvíli randí také se Sarah Spencerovou (*1955), Dianinou starší sestrou. V roce 1977 vede jejich vztah k prvnímu setkání Charlese s jeho budoucí manželkou. „Představila jsem je. Jsem Cupid (římský bůh lásky, pozn. red.),“ vzpomíná později Sarah.

Mezi ní a Charlesem to skončí poté, co práskne novinám pár důvěrných informací o jejich vztahu a ještě pak výsledný článek sama hrdě princi ukáže. Když s ním následně začne chodit její sestra, nemá jí to za zlé. Naopak dá oběma své požehnání.

7. S Charlesem se před zasnoubením vidí jen 13x

Ačkoliv v tisku je jejich spojení ze začátku prezentováno jako osudová láska, ve skutečnosti se Diana s Charlesem, předtím, než v únoru roku 1981 oznámí své zasnoubení, osobně setkají jen 13x. Většina jejich námluv se odehrává po telefonu.

8. Pro jiné by se rozdala

Ne nadarmo dostane přezdívku „královna lidských srdcí“. V jednu chvíli je zapojena do více než 100 charitativních organizací.

Mimo jiné pomůže změnit postoj většiny veřejnosti k HIV a AIDS. V roce 1987 obletí svět slavná fotografie, na které si v londýnské nemocnici Middlesex Hospital potřásá rukou s HIV pozitivním mužem.

A to v době, kdy si mnozí mylně myslím, že se virus přenáší pouhým dotekem. O deset let později, jen pár měsíců před svou smrtí, se v Angole projde minovým polem ve snaze prosadit zákaz nášlapných min.

Od dětství se ráda hýbe. Plave, věnuje se skokům do vody, stepuje. Foto: pxfuel
Od dětství se ráda hýbe. Plave, věnuje se skokům do vody, stepuje. Foto: pxfuel

9. V gay baru řádí s Freddiem jako muž

Její přátelství s řadou světových osobností, nejen z řad politiků, ale také herců nebo zpěváků, jsou dobře známá. Jedním z takových blízkých je i frontman kapely Queen Freddie Mercury (1946–1991).

A právě s ním vyrazí princezna v 80. letech v Londýně do gay baru. Aby ji nikdo nepoznal, převlékne se za muže.

V armádním saku, vojenské čepici a slunečních brýlích se celý večer dobře baví, bez jakéhokoliv vzruchu objednává drinky a užívá si naprostého osvobození od způsobu života, který normálně vede.

10. V Podolí ji chtějí vyhodit z bazénu

Ačkoliv má Diana během své návštěvy Československa v květnu roku 1991 s manželem nabitý program, přesto se jednoho rána rozhodne jít si zaplavat. Samozřejmě inkognito.

Ochranka jí poslušně koupí vstupenku do pražského Podolí, složí zálohu za zámek na skříňku, jenže sotva udělá princezna pár temp, rozčílená instruktorka se ji pokusí vyhodit, jelikož ve vnitřním bazénu zrovna probíhá plavecký trénink.

Naštěstí se na místě rychle objeví ochranka, která jí vysvětlí, o koho se jedná.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a