Když se řekne klonování, vybaví si většina lidí ovci Dolly, prvního klonovaného savce, který spatřil světlo světa v roce 1996. Od té doby bylo klonováno mnoho zvířat, od myší po velbloudy.
Obzvláště výnosným businessem se však stalo klonování koní, především úspěšných šampionů. Lídrem je Argentina, která se specializuje na chov koní na pólo, letos se přidala i Čína.
V roce 2003 bylo naklonováno první vyhynulé zvíře, kozorožec pyrenejský. Mládě ale žilo jen několik minut, než zemřelo v důsledku fyzických defektů na plicích. V témže roce byl naklonován i jelen běloocasý, a také první kůň.
Došlo k tomu v Itálii, klisna získala jméno Prometea. Následovaly Spojené státy, kde byl v roce 2006 naklonován valach Scamper, mimořádně úspěšný v rodeu.
Jeho klon Clayton byl prvním klonovaným koněm v chovu USA. Významnou roli v klonování koní pak sehrála také jihoamerická Argentina.
Koně pro pólo
Zde se o klonování koní ve velkém zasloužil argentinský profesionální hráč póla Adolfo Cambiaso (*1975).
Pro tento sport jsou využíváni koně, kteří jsou kříženci Criollos, původního plemene z pampy, což je region mezi Uruguayí , Argentinou , Brazílií a Paraguayí, a Anglických plnokrevníků.
Jedním z oblíbených koní Adolfa Cambiasa byl hřebec jménem Aiken Cura, který však musel být utracen poté, co si roku 2006 na Palermo Open zlomil nohu. Před smrtí mu nechal majitel odebrat vzorek kůže a krve a uchoval je do mrazícího boxu.
Již věděl, že v Itálii a USA došlo k úspěšnému klonování koní, a tak věřil, že se to jednou povede i s jeho koněm. V roce 2009 oslovil Cambiasa Alan Meeker, americký ropný magnát a nadšenec do póla.
Společně založili laboratoř ViaGen, kde se pokusili o klonování Aiken Cura a také Cambiasovy oblíbené klisny Dolfina Cuartetera.
800 tisíc dolarů za kolon Cuartetery
O rok později prodali jeden z klonů Cuartetery argentinskému obchodníkovi Ernestu Gutiérrezovi za 800 tisíc dolarů, nejvyšší cenu, která kdy byla zaplacena za koně na pólo.
Následně ho přibrali jako partnera do své laboratoře, aby nad klony Cuartetery neztratili kontrolu. V roce 2016 využil během jediného zápasu v Palermu Adolfo Cambias hned šest klonů své klisny Cuartetera.
Klony překvapivě nejsou zcela identické, a to vlivem mutací, přesto těží z vynikajících vlastností původní klisny. Ta zemřela letos 4. května ve věku 22 let.
Kůň za dva miliony
Do klonování koní se zapojila i Francie, Kanada, Austrálie či Nový Zéland. Letos se řada zemí, ve kterých je klonování koní běžným fenoménem, rozšířila o Čínu, kde si jezdecký sport, zejména parkurové skákání, získává stále větší oblibu.
Jedná se o natolik rozšířený fenomén, že Mezinárodní jezdecká federace povolila už před 11 lety účast klonů a jejich potomků v jezdeckých soutěžích.
Místo metody přenosu jader somatických buněk se stále častěji při klonování koní využívá metoda agregací embryí neboli tvorba chimér, jejímiž autory jsou Marc Maserati a Adrián Mutto.
Podstatou této metody je spojování (agregace) několika časných embryí v jediný zárodek. Cena klonovaného koně se pohybuje kolem 85 000 dolarů za koně, skoro 2 miliony korun.