Domů     Kráva, medvěd i krokodýl: Posvátná zvířata různých kultur a náboženství
Kráva, medvěd i krokodýl: Posvátná zvířata různých kultur a náboženství

Už od pravěku přisuzovali lidé některým zvířatům bájné či nadpřirozené vlastnosti, báli se jich, nebo je uctívali. To od nich převzala i některá světová náboženství. Která zvířata se těší největší vážnosti a úctě?

Posvátná kráva

Kráva je uctívána především v rámci hinduismu, konzumace jejího masa i její zabití je proto v Indii a Nepálu dodnes tabu. Pro hinduisty je kráva symbolem hojnosti, čistoty a nezištné pomoci, neboť dává mléko, tedy výživu.

Přepuštěné máslo se zase používá k řadě náboženských rituálů. Kraví hnůj slouží jako hnojivo, dým z něj zase jako repelent proti komárům.

Krávy jsou proto v hinduistických zemích velmi respektované a mohou se volně pohybovat i po nejrušnějších ulicích měst, jako je třeba Dillí.

Kráva však byla uctívána i ve starověkém Řecku, Římě a Egyptě, kde na sebe její podobu brala bohyně krásy a mateřství Hathor. Podle Egypťanů vznikla z mléka prýštícího z vemene krávy také Mléčná dráha na obloze.

Uctívané krávy si dělají pohodlí na ulici ve městě Jaipur, hlavním městě indického státu Rádžasthán. FOTO: Kelisi/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Uctívané krávy si dělají pohodlí na ulici ve městě Jaipur, hlavním městě indického státu Rádžasthán. FOTO: Kelisi/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Uctívaná kočka a obávaný krokodýl

Ve starověkém Egyptě uctívali mnoho bohů, kteří na sebe brali zvířecí podobu. Velké vážnosti se těšily například kočky, které byly vnímány jako vtělení bohyně krásy, radosti a plodnosti Bastet, jež byla považována i za ochránkyni žen.

Důvod, proč byla kočka v Egyptě tak vážená, je ale zřejmě prostší. Hospodářství Egypta záviselo na pěstování obilí, proto zdejší obyvatelé oceňovali schopnost kočky lovit myši.

Dalším uctívaným zvířetem zde byl krokodýl, který naopak představoval neustálou hrozbu pro lid, závislý na řece Nilu. Krokodýlím bohem byl Sobek. K němu se Egypťané modlili, uctívali ho a přinášeli mu oběti v naději, že je uchrání před těmito predátory. Obdobně to měli i se štírem.

Had, stvořitel světa

Dalším zvířetem, které se těšilo v Egyptě vážnosti byl brouk vruboun posvátný neboli skarabeus, který si valil kuličku z trusu. Ta Egypťanům evokovala Slunce.

Obdivovali i sokola pro jeho rychlost a obratnost, ptáka ibise, jenž byl symbolem moudrosti, ale třeba i hrocha, lvici nebo kobru. Ta byla ve starém Egyptě ochránkyní králů a zároveň ztělesněním moudrosti či ovládnutí vesmíru.

Had byl ostatně uctíván i zatracován mnoha dalšími kulturami náboženstvími. Někde byl považován za symbol života, prapůvodní životní síly, moudrosti či posvátného vědění.

Kobra je také považována za zabijáka královny Kleopatry. Nechala se prý hadem uštknout, a tak spáchala sebevraždu. FOTO: Jean-André Rixens/Creative Commons/Public Domain
Kobra je také považována za zabijáka královny Kleopatry. Nechala se prý hadem uštknout, a tak spáchala sebevraždu. FOTO: Jean-André Rixens/Creative Commons/Public Domain

Temná hadí stránka

Jinde byl, protože žil i v podzemí, had asociován s oním světem a vnímán jako symbol smrti, a to zejména kvůli nebezpečnosti jeho uštknutí. Z hlediska symboliky má velký význam had Uroboros, zakusující se do vlastního ocasu, který je obrazem věčnosti.

Had mění kůži, je tedy často spojován s uzdravením a zmrtvýchvstáním. V antice hrál významnou roli v lékařství, byl ochráncem domu a vykonavatelem vůle bohů. Zároveň byl i ztělesněním hrůzy, vždyť vlasy Medúzy byly tvořeny spletenými hady.

Had je uctíván i hinduistickým náboženstvím, dodnes se tam slaví svátek Naga Panchami.

Kozel jako ztělesnění ďábla

Stejný dualismus se aplikoval i na kozu, která byla uctívána starořeckou i staroegyptskou mytologií, stejně jako v Číně. Šlo o zvíře, které poskytovalo velký užitek skrze svoji srst, mléko, maso i rohy.

Ve starověku ale začali být templáři obviňováni z uctívání Bafometa, modly s kozlí hlavou, což mělo dokazovat jejich tajnou konverzi k islámu.

V 19. století pak francouzský okultista Eliphas Lévi vytvořil symbolickou bytost, démona s hlavou kozla, zvanou „mendéský kozel sabatu“, který odkazoval na egyptské město Džedet (řecky Mendes), kde byl uctíván bůh s kozlí hlavou.

Další Bafomet, z roku 1897, už plně odkazoval na satanisty, šlo o kozlí hlavu doplněnou pentagramem.

Bafomet, kterého vytvořil francouzský okultista Eliphas Lévi. FOTO: Éliphas Lévi/Creative Commons/Volné dílo
Bafomet, kterého vytvořil francouzský okultista Eliphas Lévi. FOTO: Éliphas Lévi/Creative Commons/Volné dílo

Bůh se sloní hlavou

Pro hinduismus je koza obětním zvířetem, k mnohem váženějším zvířatům zde vedle krávy patří třeba sloni. Ostatně se sloní hlavou je zobrazován jeden z nejznámějších a nejuctívanějších bohů hinduismu, Ganéša.

Hlava slona má představovat věrnost, inteligenci a sílu, jeho velké uši pak moudrost a schopnost naslouchat druhým, zejména lidem, kteří vyžadují pomoc. Zakřivený chobot pak znamená um odlišit skutečnost od iluze.

Sloní břicho obsahuje vesmír a symbolizuje štědrost přírody. Dnes jsou sloni uctíváni zejména v Thajsku.

Opičí král Hanuman

Dalším hinduisty obdivovaným zvířetem je opice, reprezentovaná opičím králem Hanumanem. Ten je obdařen vysokou vnitřní sebekontrolou a plně ovládá své smysly, čehož dosáhl disciplinovaným životem. Je to bůh síly, poznání a ničitel utrpení.

Úctě se v Indii těšil i mocný tygr, stejně jako ve starověké Číně, kde byl symbolem síly a odvahy. Nejobdivovanějšími a nejuctívanějšími zvířaty staré Číny byli draci. Byli obvykle zobrazováni s jednou velkou hlavou a protáhlým dlouhým tělem.

Inspirací pro ně byli zřejmě hadi, ale na rozdíl od nich měli čtyři končetiny zakončené pařáty, které jim umožňovaly chůzi.

Opičí krále Hanuman pomáhá Rámovi. FOTO: Yann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Opičí krále Hanuman pomáhá Rámovi. FOTO: Yann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Mocní draci ovládající počasí

Zároveň se uměli pohybovat ve vodním prostředí, takže byl jejich ocas zakončený ploutví. Často měli za hlavou malá zakrnělá křídla, létat ale uměli i bez nich, za využití magie. Byli spojováni s vodou a větrem, uměli například přivolávat déšť.

Ostatně proto byli v Číně uctíváni a byl jim vybudován nespočet chrámů s dračími sochami, kde se konaly lidové obřady s oběťmi. V asijské mytologii byl drak symbolem jara a zrodu, jeho dech mohl mít dokonce léčitelské či oživovací schopnosti.

Fosilie přisuzované drakům ale zřejmě patřily spíše pleistocenním savcům než druhohorním dinosaurům.

Medvěd, praotec národů

Jedním z nejstarších posvátných zvířat je také medvěd. Uctívali ho už neandertálci, „medvědí svatyně“ vznikaly už v období kolem r. 200 000 let př. n. l. Svůj původ odvozují od medvěda všechny sibiřské kmeny i kmen Ainů, který ovládal Japonsko.

Za potomky medvědů se považovali starověcí Řekové i Aradiánové, byl i praotcem Mongolů či ruského národa Nivkhi. U slovanských kmenů je medvěd spojován s rituály přechodu mezi různými světy, v keltských mýtech je zase symbolem bohyně Berne.

Keltové rovněž uctívali jeleny jako symboly hojnosti a obnovy, koně a nejrůznější ptáky, například havrany a vrány, jež byli symbolem války a podle legend se objevovali před bitvami.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Zajímavosti
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Krásně duhové bubliny plující vzduchem a hrdost nad vlastní šikovností těší už generace dětí. Ale zatímco dříve si museli vystačit s brčkem, vodou a mýdlem, dnes mají mnohem dokonalejší vybavení. A když se do toho opřou skuteční profíci, mohou z bubliny udělat tunel nebo do ní zavřít stovky lidí! I když se bublifuk může jevit […]
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Rychlý autobus a jablečný sad!
Jak zařídit, aby vaše firma, služba či výrobek dokázaly změnit svět? Musí mít to správné jméno! Kde ale takové najít? Na to žádná univerzální rada není… Je lepší se inspirovat v běžném životě, nebo ve světě fantazie a neomezených možností? Raději jméno promyslet do detailů, anebo použít to, které vás napadne úplně náhodou? Za známými […]
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
reklama
věda a technika
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz