Skip to content
reklama

Klášter Mont Sainte-Odile: Odhalte záhadu zamčené knihovny!

Obklopen hlubokými lesy, shlíží z vrcholu Mont Sainte-Odile klášter vybudovaný v 7. století. Nabízí velkolepé vyhlídky na alsaský kraj plný vinic a polí z výšky téměř osmi set metrů a lze se k němu dostat mnoha stezkami.

Jak se ukázalo roku 2002, nejen těmi značenými.

Minolta DSC
Klášter se tyčí vysoko nad krajinou.

Záhada zamčené knihovny

Klášter má rozsáhlou knihovnu, v níž už po staletí střeží vzácné staré knihy. Ačkoli je zamčená a veřejnost do ní nemá přístup, od roku 2000 do května 2002 z ní záhadným způsobem zmizí přes 1000 vzácných tisků.

Zámky jsou několikrát vyměněny, okna zajištěna proti otevření, každý kdo do knihovny vchází je kontrolován. Vše je marné. Nakonec policie rozmístí skryté kamery. Jedna z nich zachytí pohyb a odhalí tajný vstup za jedním z regálů. Vede do tajné chodby a po strmém schodišti k provazovému žebříku, po němž se zloděj dostává do veřejnosti přístupné části kláštera. Je zadržen se třemi kufry knih a lanem přes rameno.

4
Knihovna plná vzácných tisků má svá tajemství. Třeba tajnou komnatu a chodbu, která k ní vede.

Učitel v pokušení

Vyklube se z něj místní učitel Stanislas Gosse (*1970). „Obávám se, že má vášeň byla silnější než mé svědomí,“ kaje se a polehčující okolností mu snad může být nezištný motiv. „Staré knihy jsou můj koníček.

Když jsem viděl, jak jsou zanedbané, zaprášené, pokryté holubím trusem a nikým už léta neošetřené, chtěl jsem je zachránit. A přiznávám, bylo to také velmi vzrušující dobrodružství, kterému jsem nedokázal odolat.

“ Popíše jak v městském archívu narazil na mapu s tajnou chodbou a rozhodl se ji prozkoumat na vlastní pěst. Když však na jejím konci odhalil mechanismus otvírající vstup do knihovny, byl ztracen.

3
Objeví ji učitel Stanislas Gosse a začne přes ni krást vzácné tisky.

Jedna kniha, druhá, třetí…

Tajná komnata sloužila představeným kláštera k odposlouchávání hovorů mezi mnichy. Poté, co byla stavba několikrát zničena, naposledy roku 1853, a znovu opravena, byla zapomenuta, dokud přes ni nezačal Gosse vynášet knihy.

Nejprve po jedné, po dvou, ale nakonec po kufrech. Všechny se v pečlivě udržovaném stavu našly v jeho bytě. Vzhledem k tomu, že se je nesnažil prodat, byl odsouzen jen k pokutě, podmínce a veřejně prospěšným pracím, v jejichž rámci pomáhal knihy z knihovny v Sainte-Odile katalogizovat.

Foto: lesvignesdemonpere.com, horizon-nomade.com, Wikipedia.org, gettyimages.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články