Domů     6 nejskvělejších soukromých detektivů: Jejich život připomíná napínavý film!
6 nejskvělejších soukromých detektivů: Jejich život připomíná napínavý film!
22.1.2016

Tam, kde policejní síly nestačí, vstupují do boje proti vrahům, lupičům a nebezpečným únoscům soukromí lovci hlav.

Představíme vám největší detektivy i zářné kauzy, kterými ohromili veřejnost.

Kdo: Allan Pinkerton (1819-1884)

Kde: Muž skotského původu v 60. letech předminulého století dobude svým umem USA. Stane se skutečnou hvězdou mezi soukromými detektivy. Jeho působištěm je Chicago, kde se v roce 1849 nechá zapsat jako první soukromý detektiv. Řeší i zahraniční případy.

Přínos: V 50. letech 19. století založí slavnou Pinkertonovu národní detektivní agenturu. Ta existuje dodnes. Pinkerton tehdy zdárně řeší vlakové loupeže, kterých v době rozvoje americké železnice značně přibývá. Vymyslí metodu tajného sledování a práce v přestrojení.

Největší úspěch: Zločinci John a Frank Reno vedou gang, který v 60. letech ochromí železniční dopravu v USA. Z přepadených vlaků si odnášejí balíky peněz.

Dopadnou je až Pinkertonovi detektivové. Zátah na ně vede Pinkertonův syn William.

Soukromé záliby: Pinkerton rád cestuje, ať už pracovně, nebo ve volnu. Cestování se mu stane osudným. Na jihu USA se nakazí malárií, která jeho organismus zcela oslabí.

Banální zakopnutí na chodníku v roce 1884 vyústí v rozsáhlý krevní výron s následkem smrti.

Jay J. Armes (nar. 1932)

Kde: Život tohoto rodáka z Texasu je jak vystřižený z akčního thrilleru. Po těžkém úrazu v 11 letech přijde Armes o obě ruce. Nijak mu to ale nebrání vrhnout se na kariéru lovce zločinců. Obrovskou popularitu mu získávají kovové háky, kterými si nahrazuje ruce.

Přínos: Armes se specializuje na hledání dětí. Ať už jsou unesené, ztracené nebo podvodně adoptované. Zachrání jich přes 100 a získá takový věhlas, že se stává v USA televizní celebritou. Dokonce je i voleným zastupitelem v rodném El Pasu.

Největší úspěch: Slavnému americkému herci Marlonu Brandovi v roce 1972 unesou 14letého syna Christiana. Jay J. Armes se svým týmem zahajuje pátrací akci.

Christiana objeví v Mexiku, kam ho unesl gang najatý Brandonovou bývalou ženou Annou Kashfi.

Soukromé záliby: Soukromý život Jay J. Armese připomíná postavu Jamese Bonda. Má rád sportovní střelbu a silná auta. Především ale chová obrovského tygra, který prý umí poznat, kdo mluví pravdu a kdo lže. Také píše knihy.

David Rabern (nar. 1939)

Kde: Obyčejný bodyguard z Texasu to dotáhne na uznávanou kapacitu v soukromém vyšetřování. Dnes jeho detektivní společnost působí po celé Americe, ale i v zahraničí. Vede ji jeho syn Michael Rabern.

Přínos: Rabern je prvním soukromým vyšetřovatelem, který umí docenit význam odposlechů. Vždy si dokáže skvěle spojit informace, které se dozví. Díky tomu je při vyšetřování vždy o krok napřed před policií. Učí se u něj bezpečnostní agentury i CIA.

Největší úspěch: Rabern se proslaví díky svým znalostem o atentátu na Roberta Francise Kennedyho, prezidentova bratra a ministra spravedlnosti, v roce 1968. Vystupuje ve filmovém dokumentu RFK musí zemřít, kde z atentátu viní dva agenty CIA. I když hned po činu je zadržen střelec Sirhan, dodnes panují pochybnosti, zda přece jen nemá pravdu Rabern.

Soukromé záliby: V roce 2005 odchází do důchodu a od té doby se drží v ústraní. Údajně se věnuje chovu ovcí a sepisováním pamětí.

Pravděpodobnější ale je, že v tichosti pokračuje v pátrání po dosud neobjasněných záhadách kriminalistiky a špionáže.

Kdo: Leonard Padilla (nar. 1940)

Kde: Padilla je pravý patriot. Svůj soukromý boj proti zločinu začne roku 1975 proto, že chce zamezit řádění divokých band v rodném Sacramentu v Kalifornii. Kvůli tomu vystuduje bývalý voják a příslušník leteckých sil i právní školu.

Přínos: Muž s tváří kovboje, s nezbytným kloboukem a koltem proklatě nízko se za zločinci žene s urputností loveckého psa. Z lovu zločinců si udělá koníček. Desítky jich pošle před soud.

Zná všechny právní kličky a založí školu pro ty, kdo by jeho kariéru chtěli následovat.

Největší úspěch: Padilla dopadne dvojici sériových zabijáků Lorena Herzoga a Wesleyho Shermatina, kterým se přičítá až 15 obětí.

Podaří se mu je vychytralou lstí poštvat proti sobě navzájem, a tak získat přiznání. Shermatine dnes čeká na popravu, jeho kumpán spáchal v lednu 2012 sebevraždu.

Soukromé záliby: Zajímá se o všechny možné problémy svého milovaného Sacramenta. Opakovaně kandiduje na starostu a v roce 2008 i na guvernéra Kalifornie.

Natáčí nejrůznější TV pořady, kde se rád ukazuje se svou o více než 30 let mladší ženou Vanessou. Vzal si ji v roce 2010.

Kdo: Fay Faronová (nar. 1949)

Kde: Tato rodačka z Kansas City v USA udělá v roce 1976 své šťastné rozhodnutí. Přestěhuje se do San Franciska. Zde začne působit jako soukromá detektivka. V 90. letech dosáhne její kariéra vrcholu.

Přínos: Faronová je trpělivá a umí si se svými klienty dlouho povídat. Žádný případ nepodceňuje. Z rozhovorů se seniory umí načerpat neuvěřitelné množství informací.

Dodnes vede svou agenturu Rat Dog Dick a také organizaci, která se stará o ochranu starších lidí.

Největší úspěch: V roce 1992 odhalí sérii vražd zámožných penzistek. Má je na svědomí gang Angely Bufordové. Jeho člen Danny Tene seniorky okouzlí, nechá se zapsat do závěti a kumpáni pak bohaté ženy otráví. Faronová všech 5 pachatelů dostane před soud.

Soukromé záliby: Úspěšná soukromá vyšetřovatelka tráví volno ve společnosti svých psů. Píše knihy, ve kterých lidem radí, jak odhalit podvod nebo jak postupovat při pátrání po ztracených lidech. V posledních letech se zasazuje o obnovu výletních trajektů na Mississippi.

Kdo: Anna Maria Cardinallová (nar. 1981)

Kde: Krásná žena s uhrančivýma černýma očima má španělské předky, narodila se ale v Novém Mexiku v USA. Její vyšetřování se týká nejen Ameriky, ale také Asie.

Přínos: Tato neobyčejně nadaná žena stihne nasbírat zkušenosti z práce v FBI i ve vojenských námořních silách. Poté se nechá zaregistrovat jako soukromý detektiv. Služby její firmy D’Angelo’s Global Solutions využívá i americká armáda.

Největší úspěch: Cardinallová v letech 2010 až 2011 prošetřuje případ rozsáhlého znásilňování nezletilých chlapců v Afghánistánu. Rozkryje významnou síť zločinců, kteří obchodují se sirotky a dětmi chudých rodičů.

Soukromé záliby: Je také nadanou operní pěvkyní a hráčkou na klasickou kytaru. Vydala už kolem desítky CD. Miluje španělské křesťanské písně a za jejich uvedení získala i cenu Nadace Matky Terezy. Mezi její obdivovatele patřil i bývalý papež Jan Pavel II.

Foto: wikimedia.org, youtube.com, icsworld.com, truecrimejunkie.com, gettyimages.com, brennerbrief.com
reklama
Související články
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
enigmaplus.cz
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se dosl
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy