Skip to content
reklama

Skotská hra: Je Macbeth skutečně prokletý?

Mladý herec Harold Norman hraje v lednu 1947 v divadle Oldham Coliseum Theatre roli Macbetha. Při scéně souboje odpadne kryt meče a nikdo si toho nevšimne. Vzápětí se Norman řítí k zemi, zasažen jeho ostřím.

Publikum tleská povedené scéně, než si po chvíli někdo všimne krve. Normanovi se do rány dostane infekce a herec později umírá v nemocnici na zánět pobřišnice. Norman nerespektoval staletou pověru, která zakazuje v zákulisí vyslovit název hry Macbeth.

Smí se říkat jen při zkouškách a samotném představení. Pokud někdo název vysloví v divadle jindy, postihne hru, herce i štáb kletba. Herci proto tento kus nazývají jen Skotská hra.

Macbeth a Banquo s èarodìjnicemi; Théodore Chassériau
Čarodějnice se objevují hned v 1. jednání hry.

Hru proklejí čarodějnice

Legenda praví, že již od prvního uvedení Macbetha Williama Shakespeara (1564 – 1616) je hra prokletá. Během staletí ji skutečně provází řada neštěstí. Ale kdo a proč proklel zrovna Macbetha? Jsou to čarodějnice, které se ve hře objevují hned v 1. jednání.

Mají prý Shakespearovi za zlé, že do hry zahrnul rituály a kletby černé magie. Zveřejnil tak jejich tajemství a to se neodpouští. Proto uvrhnou kletbu na všechny další inscenace. Tolik legenda.

A print of William Charles Macready playing Macbeth, from a mid-19th century performance
Kvůli herci Macreadymu v roli Macbetha zahynulo 20 lidí.

Smolná premiéra

Jenže hra je zřejmě vážně prokletá. Smůla provází hru již při premiéře 7. srpna 1606. Chlapce Hala Berridgeho, který hraje lady Macbeth, zachvátí horečka a ještě ten den umírá v zákulisí. Jeho role se pak ujme sám Shakespeare.

Když se zanedlouho přijde na hru podívat anglický král Jakub I. Stuart (1566-1625), velký milovník divadla a Shakespearových her obzvlášť, k překvapení všech prý uvádění Macbetha na pět let zakáže. Král předtím napíše knihu Daemonologie (1597), která podporuje hon na čarodějnice.

Nejspíš se cítí odborníkem a kletby čarodějnic v Macbethovi mu nevoní.

shutterstock_134455
Hru Macbeth provází smůla už od premiéry z roku 1606.

Závaží spadne těsně vedle

Od smolné premiéry před více než 400 lety postupně vzniká celý katalog neštěstí a úmrtí, které hru provázejí. Při premiéře hry v Londýně v roce 1703 se strhne jedna z nejsilnějších bouří v historii Anglie.

Na 2000 komínů se zřítí z londýnských střech a při záplavách v zemi zahynou stovky lidí. 10. května 1849 hrají v New Yorku Macbetha dva herci-rivalové najednou: Angličan W. Ch. Macready a Američan Edwin Forrest. Fanoušci Forresta začnou házet shnilé ovoce a židle na Macreadyho během představení a strhne se bitka. Přivolaná policie začne do davu střílet. Zahyne 20 lidí a víc než 30 jich je zraněno!

Orson Welles directed and starred as the titular Macbeth in the 1948 film, with Jeanette Nolan as Lady Macbeth. Date 1948
Orson Welles jako Macbeth ve filmové adaptaci z roku 1948.

Osudné závaží i popáleniny

V roce 1937 se utrhne v londýnském divadle Old Vic těžké závaží a spadne jen kousek od Laurence Oliviera v roli Macbetha. O pět let později během uvádění hry s anglickým hercem Johnem Gielgudem v hlavní roli zemřou tři další herci a scénograf spáchá sebevraždu.

V roce 1948 Diana Wynyardová při scéně, kdy chodí lady Macbeth se zavřenýma očima, spadne z okraje jeviště do hloubky 4,5 metru. V roce 1954 utrpí americký herec Charlton Heston popáleniny při příliš realistické inscenaci na Bermudách pod širým nebem.

Foto: WIKIMWDIACOMMONS, SHUTTERSTOCK.COM
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články