Skip to content
reklama

Když drony ovládnou (nejen) české nebe

Drony mají za sebou už poměrně dlouhou cestu a na nebi nejsou žádným nováčkem. Svou kariéru začaly v armádě, zelenou dostaly i pro komerční provoz a poslední dobou se z nich staly pomocníci v oblastech, kde byste je pravděpodobně vůbec nečekali!

První drony bylo možné spatřit už před více jak sto lety – během první světové války! Jednalo se o hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry, který byl přestavěn na letoun a měl za úkol ničit německé ponorkové základny.

Nebeští pomocníci se osvědčili, což vedlo k jejich vylepšování a modernizaci. Armáda ale není jediným odvětvím, kde lze drony využít. Dnes se používají při pátracích akcích, průzkumných činnostech, ale také špionážních akcích.

Technologie létajících zařízení je hojně využívána i při kulturních a sportovních událostech, pozadu nezůstaly průmysl ani zemědělství. V neposlední řadě lze dron využít také pro geologické průzkumy či pro monitorování dopravních nehod.

Přestavěný Curtiss N-9 byl prvním bezpilotním strojem. FOTO: blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo

Co je dron?

Pro začátek nebude na škodu malé opakování a vysvětlení, co si pod pojmem dron vlastně představit. Drony jsou bezpilotní letadla či letouny (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle). Z názvu je patrné, že létají bez posádky.

Letouny mohou být řízeny na dálku, létat ale také mohou díky svému předchozímu naprogramování. Dnes se tito stále více oblíbení nebeští roboti mohou pochlubit opravdu širokou škálou typů svých zástupců – ať už se jedná o jejich velikost, nosnost či počet vrtulí.

Široká škála využití

Schopnostem dronů velmi rychle přišli na chuť filmaři. Díky jejich zabudovaným kamerám získávají záběry, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Ovšem dechberoucí záběry nejsou jediné pozitivum, které drony přináší.

Jejich použití je vhodné i pro monitoring důležitých infrastruktur, ropovodů, dálnic i vědeckých výzkumů. Tato létající „hračka“ umí 3D mapování povrchu, díky čemuž se vytváří geografické modely a mapy.

Využití najde v zemědělství, například při sledování kvality hnojení nebo osevu. V oblasti bezpečnosti má dokonce nakročeno k tomu stát se průkopníkem – záchranáři mohou drony využívat k rychlému vyhledání místa neštěstí, hasiči pro zachycení velikosti požáru, policie pro získání potřebných dat pro chycení pachatele.

blank
Drony dnes využívají také záchranáři či strážci národních parků. FOTO: USDA / Creative Commons / volné dílo

Kontrola letadel

Co se bezpečnosti týká, k jejímu zajištění sáhly po dronech i některé letecké firmy. Malí vzdušní pomocníci ulehčí leteckým firmám kontrolu kondice a stavu jejich letadel. Spodní část letadla zvládnou přirozeně zkontrolovat technici, potíž nastává při kontrole té horní.

Tady se drony hodí mnohem lépe. Efektivněji se jim daří kontrolovat i jiné hůře dostupné části letadel a nepotřebují k tomu žádné vysokozdvižné plochy. Technici tak svou energii mohou věnovat vyhodnocení kvalitních záběrů, jenž jim drony přichystají.

Pojišťovny i makléři

Oblibu si drony poměrně záhy získaly například i u pojišťoven. Jak v takové sféře mohou být nápomocné? Občas je nutné zlikvidovat i složitější pojistné události (střechy výrobních hal poškozené vichřicí, rozbitý jeřáb, most poškozený povodní nebo úroda zničená krupobitím a podobně), které dříve stály mnoho času a často vyžadovaly i speciální opatření, jako například stavbu lešení nebo fotodokumentaci z helikoptéry.

Výhody malých bezpilotních zázraků rychle pochopili i realitní makléři, kteří je využívají jako marketingový nástroj pro prodej nemovitostí. Pořízení fotografií či videa ze vzduchu tak slouží k lepší představě potenciálního zájemce o tom, kde se nemovitost nachází, jaké je okolí a jak daleko bydlí sousedé.

Není bez zajímavosti, že zájem o nemovitosti, které v inzerátu obsahovaly také video pořízené ze vzduchu, se zvýšil zhruba o 400 procent oproti inzerátu bez videa či fotografie shora.

blank
Díky kameře se dron může stát i nebezpečným špionem. FOTO: Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo

Má to háček

Oblíbenost dronů roste každým dnem, jejich užitek je nesporný, přesto ale v souvislosti s jejich používání můžeme narazit na několik potíží. Tyto malé letouny jsou v podstatě sběrači informací, a to poměrně citlivých.

V případě odcizení nebo zneužití nosiče a tím i pořízených dat, může dojít k vážným následkům. Momentálně jsou drony dostupné široké veřejnosti, což vede k jejich neodbornému užívání. S rostoucím počtem uživatelů a modelů dronů narůstá i množství jejich aplikací.

Vše má ale i svou odvrácenou stranu. Kvůli enormnímu zájmu se drony často dostávají do rukou amatérů, a tím vzrůstají jistá rizika. Bez rozmyslu používaný malý bezpilotní systém může ohrozit životy lidí, nebo dokonce paralyzovat chod celého letiště.

I z toho důvodu pracuje legislativa na podmínkách, při kterých mohou být drony používány.

Na dohled

Spousta majitelů dronů si užívá pocit svobody. Díky malým ale výkonným zařízením se dostanou na místa, která by jinak byla nemyslitelná. Navíc se orientují v prostoru dle obrazu, jenž snímá kamera jejich přístroje a jsou tak lapeni do dobrodružné smyčky, která se špatně opouští.

Jenže bezstarostné pilotování dronu podléhá v České republice omezení. S drony můžete létat jen na dohled vlastních očí, a to bez jakýchkoliv vizuálních pomůcek vyjma lékařem předepsaných brýlí a čoček.

To v podstatě znamená, že s dronem musíte mít neustálý vizuální kontakt, a navíc mezi něj a sebe nesmíte postavit žádnou překážku, která by bránila ve výhledu – ať už se jedná o stromy, budovu nebo horský masiv.

Asi nikoho nepřekvapí, že s dronem nesmíte létat v noci.

Pravidla se musejí dodržovat

S dronem nesmíte létat ani nad pozemními komunikacemi, při souhře náhod byste mohli ohrozit účastníky provozu. Při letu s dronem jste také ze zákona povinni dodržovat předepsané vzdálenosti pro vzlet a přistání, od osob a staveb a od osídlených oblastí.

Navíc platí zákaz létání nad osobami bez jejich souhlasu. Za porušení tohoto zákazu by mohla hrozit tučná finanční penalizace. A jak vysoko se svým dronem můžete vystoupat? Legálně s ním můžete až do výšky 300 metrů nad zemský povrch.

Foto: Oronbb / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo, USDA / Creative Commons / volné dílo, Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz

Nový lék účinný v boji proti...

Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární...
Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz

Vysavač na okna je skvělý...

Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí...
Netradiční sex – aneb Se succubou v posteli
enigmaplus.cz

Netradiční sex – aneb...

Succubus a incubus jsou označení pro jednu z nejděsivějších...
Tajemství katastrofy R101: Byla gigantická vzducholoď prokletá?
enigmaplus.cz

Tajemství katastrofy R101:...

Obrovská britská vzducholoď R101 je ve své době...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...
Zradila jsem muže svého života!
skutecnepribehy.cz

Zradila jsem muže svého...

Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz

Smetanové brambory se sýrem

Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny?...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha