Domů     Když drony ovládnou (nejen) české nebe
Když drony ovládnou (nejen) české nebe
9.5.2023

Drony mají za sebou už poměrně dlouhou cestu a na nebi nejsou žádným nováčkem. Svou kariéru začaly v armádě, zelenou dostaly i pro komerční provoz a poslední dobou se z nich staly pomocníci v oblastech, kde byste je pravděpodobně vůbec nečekali!

První drony bylo možné spatřit už před více jak sto lety – během první světové války! Jednalo se o hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry, který byl přestavěn na letoun a měl za úkol ničit německé ponorkové základny.

Nebeští pomocníci se osvědčili, což vedlo k jejich vylepšování a modernizaci. Armáda ale není jediným odvětvím, kde lze drony využít. Dnes se používají při pátracích akcích, průzkumných činnostech, ale také špionážních akcích.

Technologie létajících zařízení je hojně využívána i při kulturních a sportovních událostech, pozadu nezůstaly průmysl ani zemědělství. V neposlední řadě lze dron využít také pro geologické průzkumy či pro monitorování dopravních nehod.

Přestavěný Curtiss N-9 byl prvním bezpilotním strojem. FOTO: blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo
Přestavěný Curtiss N-9 byl prvním bezpilotním strojem. FOTO: blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo

Co je dron?

Pro začátek nebude na škodu malé opakování a vysvětlení, co si pod pojmem dron vlastně představit. Drony jsou bezpilotní letadla či letouny (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle). Z názvu je patrné, že létají bez posádky.

Letouny mohou být řízeny na dálku, létat ale také mohou díky svému předchozímu naprogramování.

Dnes se tito stále více oblíbení nebeští roboti mohou pochlubit opravdu širokou škálou typů svých zástupců – ať už se jedná o jejich velikost, nosnost či počet vrtulí.

Široká škála využití

Schopnostem dronů velmi rychle přišli na chuť filmaři. Díky jejich zabudovaným kamerám získávají záběry, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Ovšem dechberoucí záběry nejsou jediné pozitivum, které drony přináší.

Jejich použití je vhodné i pro monitoring důležitých infrastruktur, ropovodů, dálnic i vědeckých výzkumů. Tato létající „hračka“ umí 3D mapování povrchu, díky čemuž se vytváří geografické modely a mapy.

Využití najde v zemědělství, například při sledování kvality hnojení nebo osevu.

V oblasti bezpečnosti má dokonce nakročeno k tomu stát se průkopníkem – záchranáři mohou drony využívat k rychlému vyhledání místa neštěstí, hasiči pro zachycení velikosti požáru, policie pro získání potřebných dat pro chycení pachatele.

Drony dnes využívají také záchranáři či strážci národních parků. FOTO: USDA / Creative Commons / volné dílo
Drony dnes využívají také záchranáři či strážci národních parků. FOTO: USDA / Creative Commons / volné dílo

Kontrola letadel

Co se bezpečnosti týká, k jejímu zajištění sáhly po dronech i některé letecké firmy. Malí vzdušní pomocníci ulehčí leteckým firmám kontrolu kondice a stavu jejich letadel.

Spodní část letadla zvládnou přirozeně zkontrolovat technici, potíž nastává při kontrole té horní. Tady se drony hodí mnohem lépe. Efektivněji se jim daří kontrolovat i jiné hůře dostupné části letadel a nepotřebují k tomu žádné vysokozdvižné plochy.

Technici tak svou energii mohou věnovat vyhodnocení kvalitních záběrů, jenž jim drony přichystají.

Pojišťovny i makléři

Oblibu si drony poměrně záhy získaly například i u pojišťoven. Jak v takové sféře mohou být nápomocné?

Občas je nutné zlikvidovat i složitější pojistné události (střechy výrobních hal poškozené vichřicí, rozbitý jeřáb, most poškozený povodní nebo úroda zničená krupobitím a podobně), které dříve stály mnoho času a často vyžadovaly i speciální opatření, jako například stavbu lešení nebo fotodokumentaci z helikoptéry.

Výhody malých bezpilotních zázraků rychle pochopili i realitní makléři, kteří je využívají jako marketingový nástroj pro prodej nemovitostí.

Pořízení fotografií či videa ze vzduchu tak slouží k lepší představě potenciálního zájemce o tom, kde se nemovitost nachází, jaké je okolí a jak daleko bydlí sousedé.

Není bez zajímavosti, že zájem o nemovitosti, které v inzerátu obsahovaly také video pořízené ze vzduchu, se zvýšil zhruba o 400 procent oproti inzerátu bez videa či fotografie shora.

Díky kameře se dron může stát i nebezpečným špionem. FOTO: Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo
Díky kameře se dron může stát i nebezpečným špionem. FOTO: Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo

Má to háček

Oblíbenost dronů roste každým dnem, jejich užitek je nesporný, přesto ale v souvislosti s jejich používání můžeme narazit na několik potíží. Tyto malé letouny jsou v podstatě sběrači informací, a to poměrně citlivých.

V případě odcizení nebo zneužití nosiče a tím i pořízených dat, může dojít k vážným následkům. Momentálně jsou drony dostupné široké veřejnosti, což vede k jejich neodbornému užívání.

S rostoucím počtem uživatelů a modelů dronů narůstá i množství jejich aplikací. Vše má ale i svou odvrácenou stranu. Kvůli enormnímu zájmu se drony často dostávají do rukou amatérů, a tím vzrůstají jistá rizika.

Bez rozmyslu používaný malý bezpilotní systém může ohrozit životy lidí, nebo dokonce paralyzovat chod celého letiště. I z toho důvodu pracuje legislativa na podmínkách, při kterých mohou být drony používány.

Na dohled

Spousta majitelů dronů si užívá pocit svobody. Díky malým ale výkonným zařízením se dostanou na místa, která by jinak byla nemyslitelná.

Navíc se orientují v prostoru dle obrazu, jenž snímá kamera jejich přístroje a jsou tak lapeni do dobrodružné smyčky, která se špatně opouští. Jenže bezstarostné pilotování dronu podléhá v České republice omezení.

S drony můžete létat jen na dohled vlastních očí, a to bez jakýchkoliv vizuálních pomůcek vyjma lékařem předepsaných brýlí a čoček.

To v podstatě znamená, že s dronem musíte mít neustálý vizuální kontakt, a navíc mezi něj a sebe nesmíte postavit žádnou překážku, která by bránila ve výhledu – ať už se jedná o stromy, budovu nebo horský masiv. Asi nikoho nepřekvapí, že s dronem nesmíte létat v noci.

Pravidla se musejí dodržovat

S dronem nesmíte létat ani nad pozemními komunikacemi, při souhře náhod byste mohli ohrozit účastníky provozu.

Při letu s dronem jste také ze zákona povinni dodržovat předepsané vzdálenosti pro vzlet a přistání, od osob a staveb a od osídlených oblastí. Navíc platí zákaz létání nad osobami bez jejich souhlasu.

Za porušení tohoto zákazu by mohla hrozit tučná finanční penalizace. A jak vysoko se svým dronem můžete vystoupat? Legálně s ním můžete až do výšky 300 metrů nad zemský povrch.

Foto: Oronbb / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo, USDA / Creative Commons / volné dílo, Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo
Související články
Věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Věda a technika
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Věda a technika
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Věda a technika
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
reklama
svět zločinu
Temné stránky Rolfa Harrise: Oblíbený bavič a jeho zneužití důvěry
Rolf Harris, australský rodák, byl jednou z nejznámějších osobností britské zábavní scény. Jako zpěvák, bavič a malíř získal popularitu díky svým dětským pořadům na BBC, hitům jako „Tie Me Kangaroo Down“ a dokonce vytvořil oficiální portrét královny Alžběty II. pod záštitou Buckinghamského paláce. Za lesklým veřejným obrazem se však skrýval muž s pedofilními sklony, který […]
Simona Monyová: Manželství ukončené šesti ranami nožem
Záchranka má toho dne naspěch. Jede k pobodanému muži a ženě. I když jsou lékaři na místě za několik minut, nedokážou už pacientce pomoci. Její od skla pořezaný muž ještě na zdravotníky křičí: „Na mě se vykašlete, hlavně zachraňte ji!“ Záchranáři nevědí, že mrtvá je slavná spisovatelka dámských knížek, a že v péči mají i jejího […]
Bankovní loupež bez jediného výstřelu
Je deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda zabuší policisté. „Co se děje?“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by, protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“  Nasednou do automobilu a […]
Krvelačné zrůdy ze Slovenska: Rigo, Svitek, Slovák
Se svými obětmi nemají slitování. Jejich agrese a úchylky nad nimi získávají moc. Jen bezvládné zkrvavené tělo je dokáže plně uspokojit. Neváhají usmrtit dítě, mladou dívku, ba ani stařenku. Neštítí se ani rozřezání vlastních dětí včetně plodu vytrženého z lůna matky. To jsou slovenská monstra.   Ondrej Rigo: Ponožkový vrah souložil s mrtvými, zatkli ho bez ponožek Je […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velká postel, velké pohodlí
panidomu.cz
Velká postel, velké pohodlí
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
skutecnepribehy.cz
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
Před lety jsem našla kapesní zrcátko. Líbilo se mi, tak jsem si ho nechala. V odrazu jsem ale vídala tvář cizí vyděšené dívky. Celý život moc ráda chodím do kina. Jednou na sedadle v kinosále zůstalo ležet zdobené kapesní zrcátko. Moc se mi líbilo, tak jsem si ho nechala. Ale to jsem ještě netušila, co mě čeká.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
enigmaplus.cz
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
V americkém státě Texas je od čtyřicátých let minulého století tradován temný duchařský příběh, který začal tragickou srážkou školního autobusu s vlakem. Místem nehody měl být jeden železniční přejezd
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Snaží se Prachař utajit,  že od něj Sandeva utekla?
nasehvezdy.cz
Snaží se Prachař utajit, že od něj Sandeva utekla?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva (26) podle mnohých spekulací nedávno opustila herce Jakuba Prachaře (40). Sice ho milovala, ale údajně neunesla nátlak na založení rodiny. Každý
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
historyplus.cz
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly
Vyzkoušejte astrodietu!
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte astrodietu!
Trápí vás kila navíc a nemůžete se jich zbavit? Vyzkoušejte speciální dietu podle slunečního znamení vašeho horoskopu. Sama poznáte, že výsledky se brzy dostaví! Hvězdy vám poradí, jak na to. Zkuste to spolu s námi. Beran 21. 3. – 20. 4. Jste netrpělivá, a když něco nevychází podle vašich představ, rychle ztrácíte zájem. To platí i pro diety. Proto jezte