Domů     Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence
Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Co nás čeká dnes? Povíme si, proč ve víně hledáme pravdu, odkud se vzaly výborné štramberské uši i proč se Dalibor naučil hrát na housle. Zbude čas také na květnové pranostiky a dozvíme se něco více o tom, co znamená, když se mluví o šedé eminenci.

… In vino veritas

Tato latinská fráze znamená „Ve víně je pravda.“ a nachází se ve spisu Adagia, jehož autorem je nizozemský myslitel Erasmus Rotterdamský (1466-1536).

O tomto tvrzení se ještě dříve zmiňuje i dílo římského filozofa Plinia staršího (23-79) Naturalis historia, v řecké podobě se pak dá najít v básni řeckého literáta Alkaia z Mytilené ze 7. století před naším letopočtem.

Epocha dodává:

Znamená, že lidé pod vlivem alkoholu ztrácejí zábrany a jsou schopni říct i to, co by ve střízlivém stavu neřekli.

Například římský historik Publius Cornelius Tacitus (asi 55-120) popisuje, jak germánské národy vždy popíjely alkohol při shromáždění své rady, protože věřily, že její členové budou rozhodovat nezaujatě jedině tehdy, když budou opilí.

Podobná moudra existují napříč kulturami i jazyky. Fráze má často pokračování a celá pak zní: „In vino veritas, in aqua sanitas.“, což znamená „Ve víně je pravda, ve vodě je zdraví.“

Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)
Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)

… šedá eminence

Toto slovní spojení se dá zaslechnout ve chvíli, kdy se hovoří o významných záležitostech. Někdy se dodává „… v pozadí“, což přesně vystihuje podstatu celé věci. Můžeme si to ukázat na příkladu:

zatímco zvolení politici zvučných jmen mluví o určité důležité věci, která je v centru zájmu médií i veřejnosti, ve skutečnosti o ní v tichosti rozhodují lidé, jejichž jména často nikdo ani nezná.

Titul Jeho Eminence je přitom určen pro kardinály římskokatolické církve.

Epocha vysvětluje:

Běžně se traduje, že slovní spojení „šedá eminence“ je spojeno s francouzským politikem a duchovním Armandem Jeanem du Plessis, vévodou de Richelieu (1585-1642), jinak též kardinálem Richelieu, na kterém král Ludvík XIII. (1601-1643) nechává většinu státnických rozhodnutí.

Ale ve skutečnosti je hybnou silou politiky kapucínský mnich François Leclerc du Tremblay (1577-1638), který je zase pravou rukou kardinála. I když sám není vysoce postavený, okolí ho tak oslovuje z úcty ke vlivu, který tehdy má. A šedá? Vychází z barvy jeho mnišského oděvu.

… květnové pranostiky

Květen bývá často považován za nejkrásnější měsíc v roce. Není se čemu divit, dny jsou dlouhé a většinou i příjemně teplé a příroda je v plném květu. Podle toho získává měsíc své pojmenování.

Původně se mu říkalo máj a novým názvem ho označí až český lingvista Josef Jungmann (1773-1847) v roce 1805. Starší název se však používá ještě dlouho poté.

Epocha připomíná:

Zejména v současnosti bývají v květnu již takřka letní teploty a tak více než dříve je aktuální tvrzení, že „Máj a září jsou branami léta.“.

Stejné je to i s pranostikami „Májový déšť nad zlato.“ nebo „V květnu by neměla ovčákovi oschnout hůl.“ či „Květnová rosa činí zeleným luh i háj.“, protože nedostatek vláhy je stále výraznější.

A přestože květen se označuje jako měsíc lásky, naši předkové oceňovali počasí, které večerním romantickým dostaveníčkům moc nepřeje: „Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.“

Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… štramberské uši

Pokud se vydáte do líbezného městečka Štramberk v okrese Nový Jičín, budete uchváceni nejenom jeho půvabem, pro který se mu přezdívá moravský Betlém.

Zaujme vás také věž na hradní zřícenině, zvaná Trúba, sloužící dnes jako rozhledna, i jeskyně Šipka jako někdejší místo pravěkých archeologických nálezů, která inspirovala jistě i slavného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981), který ve městě žil.

A návyková je také místní pochoutka v podobě perníkových kornoutků, pojmenovaná štramberské uši.

Epocha přibližuje:

Její název se váže k legendě o mongolském tažení v roce 1241, kdy poté, co se místní lidé lstí ubrání nepřátelům, najdou na místě jejich ležení pytle s nasolenýma lidskýma ušima, sloužící jako dárek pro chána.

Na památku události se ve Štramberku pečou uši perníkové. Tato voňavá dobrota je od roku 2007 také prvním českým potravinářským výrobkem, kterému Evropská unie přiznala status chráněného zeměpisného označení, jež tak mohou používat jen výrobci ze Štramberku.

Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… nouze naučila Dalibora housti

Pokud se ocitneme v obtížné situaci, dokážeme si zařídit spoustu věcí vlastními silami. Pouštíme se i do činností, které nejsou jednoduché nebo příjemné a za běžných okolností bychom je dělat nechtěli nebo bychom nedoufali, že v nich uspějeme.

Tak, jako to dokázal onen Dalibor. A k čemu ho to krušné časy vlastně dohnaly a v jaké šlamastyce se ocitl?

Epocha doplňuje:

Jeho osudy vylíčí Alois Jirásek (1851-1930) ve Starých pověstech českých. Poddaní jistého vladyky se vzbouří, svrhnou ho a na zloduchovo místo dosadí jeho souseda Dalibora z Kozojed.

Celý případ má dohru a nový pán skončí ve vězení ve věži Pražského hradu. Je mu tam smutno, ze zbytků peněz, která má u sebe, si nechá od žalářníka koupit housle a naučí se na ně hrát. Nakonec však neujde popravě.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Zajímavosti
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Zajímavosti
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule