Domů     Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence
Proč se říká: Tekutá pravda, štramberské uši a šedá eminence

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Co nás čeká dnes? Povíme si, proč ve víně hledáme pravdu, odkud se vzaly výborné štramberské uši i proč se Dalibor naučil hrát na housle. Zbude čas také na květnové pranostiky a dozvíme se něco více o tom, co znamená, když se mluví o šedé eminenci.

… In vino veritas

Tato latinská fráze znamená „Ve víně je pravda.“ a nachází se ve spisu Adagia, jehož autorem je nizozemský myslitel Erasmus Rotterdamský (1466-1536).

O tomto tvrzení se ještě dříve zmiňuje i dílo římského filozofa Plinia staršího (23-79) Naturalis historia, v řecké podobě se pak dá najít v básni řeckého literáta Alkaia z Mytilené ze 7. století před naším letopočtem.

Epocha dodává:

Znamená, že lidé pod vlivem alkoholu ztrácejí zábrany a jsou schopni říct i to, co by ve střízlivém stavu neřekli.

Například římský historik Publius Cornelius Tacitus (asi 55-120) popisuje, jak germánské národy vždy popíjely alkohol při shromáždění své rady, protože věřily, že její členové budou rozhodovat nezaujatě jedině tehdy, když budou opilí.

Podobná moudra existují napříč kulturami i jazyky. Fráze má často pokračování a celá pak zní: „In vino veritas, in aqua sanitas.“, což znamená „Ve víně je pravda, ve vodě je zdraví.“

Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)
Ve víně je pravda, ale pozor, aby jí zase nebylo moc!(Foto: Vinotecarium / Pixabay)

… šedá eminence

Toto slovní spojení se dá zaslechnout ve chvíli, kdy se hovoří o významných záležitostech. Někdy se dodává „… v pozadí“, což přesně vystihuje podstatu celé věci. Můžeme si to ukázat na příkladu:

zatímco zvolení politici zvučných jmen mluví o určité důležité věci, která je v centru zájmu médií i veřejnosti, ve skutečnosti o ní v tichosti rozhodují lidé, jejichž jména často nikdo ani nezná.

Titul Jeho Eminence je přitom určen pro kardinály římskokatolické církve.

Epocha vysvětluje:

Běžně se traduje, že slovní spojení „šedá eminence“ je spojeno s francouzským politikem a duchovním Armandem Jeanem du Plessis, vévodou de Richelieu (1585-1642), jinak též kardinálem Richelieu, na kterém král Ludvík XIII. (1601-1643) nechává většinu státnických rozhodnutí.

Ale ve skutečnosti je hybnou silou politiky kapucínský mnich François Leclerc du Tremblay (1577-1638), který je zase pravou rukou kardinála. I když sám není vysoce postavený, okolí ho tak oslovuje z úcty ke vlivu, který tehdy má. A šedá? Vychází z barvy jeho mnišského oděvu.

… květnové pranostiky

Květen bývá často považován za nejkrásnější měsíc v roce. Není se čemu divit, dny jsou dlouhé a většinou i příjemně teplé a příroda je v plném květu. Podle toho získává měsíc své pojmenování.

Původně se mu říkalo máj a novým názvem ho označí až český lingvista Josef Jungmann (1773-1847) v roce 1805. Starší název se však používá ještě dlouho poté.

Epocha připomíná:

Zejména v současnosti bývají v květnu již takřka letní teploty a tak více než dříve je aktuální tvrzení, že „Máj a září jsou branami léta.“.

Stejné je to i s pranostikami „Májový déšť nad zlato.“ nebo „V květnu by neměla ovčákovi oschnout hůl.“ či „Květnová rosa činí zeleným luh i háj.“, protože nedostatek vláhy je stále výraznější.

A přestože květen se označuje jako měsíc lásky, naši předkové oceňovali počasí, které večerním romantickým dostaveníčkům moc nepřeje: „Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.“

Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Tradičně skvělé štramberské uši voní i chutnají (tady ve společnosti další valašské pochoutky, koláče zvaného frgál).(Foto: Silar / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… štramberské uši

Pokud se vydáte do líbezného městečka Štramberk v okrese Nový Jičín, budete uchváceni nejenom jeho půvabem, pro který se mu přezdívá moravský Betlém.

Zaujme vás také věž na hradní zřícenině, zvaná Trúba, sloužící dnes jako rozhledna, i jeskyně Šipka jako někdejší místo pravěkých archeologických nálezů, která inspirovala jistě i slavného malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981), který ve městě žil.

A návyková je také místní pochoutka v podobě perníkových kornoutků, pojmenovaná štramberské uši.

Epocha přibližuje:

Její název se váže k legendě o mongolském tažení v roce 1241, kdy poté, co se místní lidé lstí ubrání nepřátelům, najdou na místě jejich ležení pytle s nasolenýma lidskýma ušima, sloužící jako dárek pro chána.

Na památku události se ve Štramberku pečou uši perníkové. Tato voňavá dobrota je od roku 2007 také prvním českým potravinářským výrobkem, kterému Evropská unie přiznala status chráněného zeměpisného označení, jež tak mohou používat jen výrobci ze Štramberku.

Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Z jakého dřeva měl housle vyrobené Dalibor z pověsti?(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… nouze naučila Dalibora housti

Pokud se ocitneme v obtížné situaci, dokážeme si zařídit spoustu věcí vlastními silami. Pouštíme se i do činností, které nejsou jednoduché nebo příjemné a za běžných okolností bychom je dělat nechtěli nebo bychom nedoufali, že v nich uspějeme.

Tak, jako to dokázal onen Dalibor. A k čemu ho to krušné časy vlastně dohnaly a v jaké šlamastyce se ocitl?

Epocha doplňuje:

Jeho osudy vylíčí Alois Jirásek (1851-1930) ve Starých pověstech českých. Poddaní jistého vladyky se vzbouří, svrhnou ho a na zloduchovo místo dosadí jeho souseda Dalibora z Kozojed.

Celý případ má dohru a nový pán skončí ve vězení ve věži Pražského hradu. Je mu tam smutno, ze zbytků peněz, která má u sebe, si nechá od žalářníka koupit housle a naučí se na ně hrát. Nakonec však neujde popravě.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Julita / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi