Domů     Když drony ovládnou (nejen) české nebe
Když drony ovládnou (nejen) české nebe
9.5.2023

Drony mají za sebou už poměrně dlouhou cestu a na nebi nejsou žádným nováčkem. Svou kariéru začaly v armádě, zelenou dostaly i pro komerční provoz a poslední dobou se z nich staly pomocníci v oblastech, kde byste je pravděpodobně vůbec nečekali!

První drony bylo možné spatřit už před více jak sto lety – během první světové války! Jednalo se o hydroplán Curtiss N-9 s gyroskopickým autopilotem systému Sperry, který byl přestavěn na letoun a měl za úkol ničit německé ponorkové základny.

Nebeští pomocníci se osvědčili, což vedlo k jejich vylepšování a modernizaci. Armáda ale není jediným odvětvím, kde lze drony využít. Dnes se používají při pátracích akcích, průzkumných činnostech, ale také špionážních akcích.

Technologie létajících zařízení je hojně využívána i při kulturních a sportovních událostech, pozadu nezůstaly průmysl ani zemědělství. V neposlední řadě lze dron využít také pro geologické průzkumy či pro monitorování dopravních nehod.

Přestavěný Curtiss N-9 byl prvním bezpilotním strojem. FOTO: blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo
Přestavěný Curtiss N-9 byl prvním bezpilotním strojem. FOTO: blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo

Co je dron?

Pro začátek nebude na škodu malé opakování a vysvětlení, co si pod pojmem dron vlastně představit. Drony jsou bezpilotní letadla či letouny (někdy UAV z anglického Unmanned Aerial Vehicle). Z názvu je patrné, že létají bez posádky.

Letouny mohou být řízeny na dálku, létat ale také mohou díky svému předchozímu naprogramování.

Dnes se tito stále více oblíbení nebeští roboti mohou pochlubit opravdu širokou škálou typů svých zástupců – ať už se jedná o jejich velikost, nosnost či počet vrtulí.

Široká škála využití

Schopnostem dronů velmi rychle přišli na chuť filmaři. Díky jejich zabudovaným kamerám získávají záběry, o kterých se jim předtím ani nesnilo. Ovšem dechberoucí záběry nejsou jediné pozitivum, které drony přináší.

Jejich použití je vhodné i pro monitoring důležitých infrastruktur, ropovodů, dálnic i vědeckých výzkumů. Tato létající „hračka“ umí 3D mapování povrchu, díky čemuž se vytváří geografické modely a mapy.

Využití najde v zemědělství, například při sledování kvality hnojení nebo osevu.

V oblasti bezpečnosti má dokonce nakročeno k tomu stát se průkopníkem – záchranáři mohou drony využívat k rychlému vyhledání místa neštěstí, hasiči pro zachycení velikosti požáru, policie pro získání potřebných dat pro chycení pachatele.

Drony dnes využívají také záchranáři či strážci národních parků. FOTO: USDA / Creative Commons / volné dílo
Drony dnes využívají také záchranáři či strážci národních parků. FOTO: USDA / Creative Commons / volné dílo

Kontrola letadel

Co se bezpečnosti týká, k jejímu zajištění sáhly po dronech i některé letecké firmy. Malí vzdušní pomocníci ulehčí leteckým firmám kontrolu kondice a stavu jejich letadel.

Spodní část letadla zvládnou přirozeně zkontrolovat technici, potíž nastává při kontrole té horní. Tady se drony hodí mnohem lépe. Efektivněji se jim daří kontrolovat i jiné hůře dostupné části letadel a nepotřebují k tomu žádné vysokozdvižné plochy.

Technici tak svou energii mohou věnovat vyhodnocení kvalitních záběrů, jenž jim drony přichystají.

Pojišťovny i makléři

Oblibu si drony poměrně záhy získaly například i u pojišťoven. Jak v takové sféře mohou být nápomocné?

Občas je nutné zlikvidovat i složitější pojistné události (střechy výrobních hal poškozené vichřicí, rozbitý jeřáb, most poškozený povodní nebo úroda zničená krupobitím a podobně), které dříve stály mnoho času a často vyžadovaly i speciální opatření, jako například stavbu lešení nebo fotodokumentaci z helikoptéry.

Výhody malých bezpilotních zázraků rychle pochopili i realitní makléři, kteří je využívají jako marketingový nástroj pro prodej nemovitostí.

Pořízení fotografií či videa ze vzduchu tak slouží k lepší představě potenciálního zájemce o tom, kde se nemovitost nachází, jaké je okolí a jak daleko bydlí sousedé.

Není bez zajímavosti, že zájem o nemovitosti, které v inzerátu obsahovaly také video pořízené ze vzduchu, se zvýšil zhruba o 400 procent oproti inzerátu bez videa či fotografie shora.

Díky kameře se dron může stát i nebezpečným špionem. FOTO: Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo
Díky kameře se dron může stát i nebezpečným špionem. FOTO: Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo

Má to háček

Oblíbenost dronů roste každým dnem, jejich užitek je nesporný, přesto ale v souvislosti s jejich používání můžeme narazit na několik potíží. Tyto malé letouny jsou v podstatě sběrači informací, a to poměrně citlivých.

V případě odcizení nebo zneužití nosiče a tím i pořízených dat, může dojít k vážným následkům. Momentálně jsou drony dostupné široké veřejnosti, což vede k jejich neodbornému užívání.

S rostoucím počtem uživatelů a modelů dronů narůstá i množství jejich aplikací. Vše má ale i svou odvrácenou stranu. Kvůli enormnímu zájmu se drony často dostávají do rukou amatérů, a tím vzrůstají jistá rizika.

Bez rozmyslu používaný malý bezpilotní systém může ohrozit životy lidí, nebo dokonce paralyzovat chod celého letiště. I z toho důvodu pracuje legislativa na podmínkách, při kterých mohou být drony používány.

Na dohled

Spousta majitelů dronů si užívá pocit svobody. Díky malým ale výkonným zařízením se dostanou na místa, která by jinak byla nemyslitelná.

Navíc se orientují v prostoru dle obrazu, jenž snímá kamera jejich přístroje a jsou tak lapeni do dobrodružné smyčky, která se špatně opouští. Jenže bezstarostné pilotování dronu podléhá v České republice omezení.

S drony můžete létat jen na dohled vlastních očí, a to bez jakýchkoliv vizuálních pomůcek vyjma lékařem předepsaných brýlí a čoček.

To v podstatě znamená, že s dronem musíte mít neustálý vizuální kontakt, a navíc mezi něj a sebe nesmíte postavit žádnou překážku, která by bránila ve výhledu – ať už se jedná o stromy, budovu nebo horský masiv. Asi nikoho nepřekvapí, že s dronem nesmíte létat v noci.

Pravidla se musejí dodržovat

S dronem nesmíte létat ani nad pozemními komunikacemi, při souhře náhod byste mohli ohrozit účastníky provozu.

Při letu s dronem jste také ze zákona povinni dodržovat předepsané vzdálenosti pro vzlet a přistání, od osob a staveb a od osídlených oblastí. Navíc platí zákaz létání nad osobami bez jejich souhlasu.

Za porušení tohoto zákazu by mohla hrozit tučná finanční penalizace. A jak vysoko se svým dronem můžete vystoupat? Legálně s ním můžete až do výšky 300 metrů nad zemský povrch.

Foto: Oronbb / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, blogs.mentor / Creative Commons / volné dílo, USDA / Creative Commons / volné dílo, Alejandro Pena / Creative Commons / volné dílo
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz