Domů     Kdo byli největší géniové v historii?
Kdo byli největší géniové v historii?
15.8.2018

Nejvyšší IQ ze všech velikánů kupodivu neměl proslulý fyzik Albert Einstein, ale básník Johann Wolfgang Goethe. Hranice mezi šílenstvím a genialitou bývá u takto výjimečných a mimořádných lidí velice tenká. Jak žili lidé s největším IQ? Co dokázali? 

Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832)

IQ: 210 až 240

Kdo to byl: německý básník, prozaik, dramatik, historik umění a umělecký kritik, právník a politik, biolog a architekt

Významný počin: veršovaná tragédie Faust z roku 1808, jeden z nejvýznamnějších textů světové literatury.

Zajímavosti: na sklonku života velmi často navštěvoval západočeská lázeňská místa. V roce 1821 se dvaasedmdesátiletý Goethe seznámil v Mariánských Lázních se svou poslední (neopětovanou) láskou, šestnáctiletou Ulrikou von Levetzow.

Goethe ke konci života trávil čas v Čechách.
Goethe ke konci života trávil čas v Čechách.

Nikdo není chytřejší

Při zkoumání Goethova díla došli vědci k závěru, že byl nejen známým literátem, ale jednalo se o největšího génia lidských dějin.

Psychologové zabývající se odhadem jeho inteligence zjistili, že by dosáhl neuvěřitelně vysoké hodnoty IQ 240. Neposuzovali ovšem jen jeho literární dílo, ale také ostatní obory, ve kterých vynikal:

byl výborným kreslířem, malířem, historikem, znalcem práva, filozofie, politiky. Zajímal se o botaniku, geologii a optiku.

Kolik řečí umíš…

Studoval mnoho jazyků – kromě mateřské němčiny ovládal latinu, francouzštinu, řečtinu a angličtinu, seznámil se s hebrejštinou, učil se dokonce i česky. Důkazem je dochovaný česko-německý slovníček, který si sestavoval při svých pobytech v Čechách.

Celkem u nás strávil 1114 dní, což jsou necelé tři roky. K jeho přátelům zde patřil především Josef Dobrovský a J. E. Purkyně.

Leonardo Da Vinci (1452 – 1519)

IQ: 205

Kdo to byl: malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér

Významný počin: Obraz Mona Lisa, nejslavnější portrét všech dob, nástěnná malba Poslední večeře v milánském kostele Santa Maria delle Grazie.

Zajímavosti: v jeho rukopisech a denících se zachovaly náčrty několika létajících strojů včetně helikoptéry a rogala, kulometu, obrněného tanku s lidským a koňským pohonem, ponorky, první mechanické kalkulačky nebo potápěčský skafandr.

Da Vinci vynalezl zcela nadčasové věci.
Da Vinci vynalezl zcela nadčasové věci.

7000 stran rukopisu

Do čeho se Leonardo Da Vinci pustil, v tom vynikal. Napsal neuvěřitelné množství poznámek a sešitů věnujících se jednotlivým vědním oborům. Dodnes je v knihovnách po celém světě uloženo zhruba 7000 stránek jeho rukopisů.

Sám Leonardo tvrdil, že napsal 114 či 120 knih – či spíše poznámkových sešitů. Přesto byl především malíř. Jeho asi nejslavnější dílo je portrét ženy nazvaný Mona Lisa.

Kdo je Mona Lisa?

Jde o jeden z nejznámějších obrazů vůbec. Dodnes ho obklopuje řada tajemství. Nevíme, kdo je ona tajemně usmívající se žena – nejčastěji se uvádí, že jde o Lisu, manželku florentského obchodníka Franceska del Gioconda.

Podle jiné teorie sloužil da Vincimu jako model jeho oblíbený student, kterého ale namaloval jako ženu. Možná stárnoucí umělec nakreslil sám sebe jako tajuplnou krásku. V obraze je navíc ukryta celá řada tajemných písmen, čísel i znaků. Originál Mony Lisy je vystaven v pařížské galerii Louvre.

Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 – 1716)

IQ: 205

Kdo to byl: německý filosof, historik, právník, vědec, diplomat a matematik. V patnácti letech vstoupil na univerzitu. V sedmnácti letech se stal bakalářem a ve dvaceti letech doktorem.

Významný počin: současně s Isaacem Newtonem objevil v roce 1676 diferenciální a o něco později integrální počet

Zajímavosti: vynalezl tak rozdílné věci jako konstrukci důlních čerpadel a masový výtažek, dnes známý jako masox. Roku 1686 zavedl matematické symboly tečky a dvojtečky pro násobení a dělení.

Jeho genialita nenašla žádného uznání.
Jeho genialita nenašla žádného uznání.

Leibnitz versus Newton

V roce 1679 Leibniz zveřejnil myšlenku dvojkové číselné soustavy, v níž lze každé číslo vyjádřit souborem nul a jedniček. Na tomto principu dnes stojí veškerý dnešní svět počítačů.  Roku 1673 se Leibniz poprvé dostal do Londýna.

S Isaacem Newtonem se patrně nesetkal, přesto se mezi oběma věhlasnými matematiky rozhořel spor o to, kdo z nich jako první vymyslel derivace a integrály.

Zavržený matematik

Matematická obec zprvu přisuzovala prvenství Leibnizovi, ale postupně uznala za „vítěze“ Newtona. Nyní převládá názor, že oba vědci přišli na derivace a integrály nezávisle na sobě.

Newton dřív, Leibniz pak v úplnější, a především srozumitelnější formě včetně návrhu dodnes platných symbolů derivace a integrálu. Leibnizovy matematické výkony ale nedošly za jeho života uznání.

John Stuart Mill (1806 – 1873)

IQ: 200

Kdo to byl: anglický filosof, ekonom a politik

Významný počin:

Zabýval se národohospodářskou politikou – ve svých esejích například tvrdil, že možnost volebního práva by měli mít jen lidé s alespoň minimální mírou vzdělání, lidé, kteří se přímo podílejí na státním rozpočtu (kteří nežijí z veřejných dávek, ale vydělávají si v zaměstnání).

Zajímavosti: 30 let pracoval jako obyčejný úředník Východoindické společnosti. V letech 1865–1868 byl poslancem Dolní sněmovny a rektorem na skotské Univerzitě v St. Andrews.

Millovou vášní byla politická ekonomie.
Millovou vášní byla politická ekonomie.

Řecky v devíti letech

Jako dítě měl John Stuart Mill velice přísnou výchovu. Otec James ho začal učit řečtině, když mu byly 3 roky, v devíti letech četl Platóna, Xenofoba a Diogena v originále a začal se učit latinsky.

Mezi osmým a dvanáctým rokem četl Aristotela a Aristofana, zvládl aritmetiku a geometrii. Latinu musel učit i své bratry a sestry. Ve čtrnácti jej otec navedl k politické ekonomii, která se stala jeho celoživotní vášní.

Kdo vynalezl rovnou daň?

Například v daňové oblasti byl John Stuart Mill velice aktuální i pro dnešní dobu. Již v roce 1848 přišel s dnes tolik diskutovanou rovnou daní. Před více než 167 lety napsal:

„Zdaňovat vyšší příjmy vyšším procentem než příjmy nižší znamená uvalit daň na průmysl a hospodářství. Znamená to trestat lidi za to, že pracovali tvrději a naspořili více než jejich sousedi.“

Blaise Pascal (1623 – 1662)

IQ: 195

Kdo to byl: francouzský matematik, fyzik a náboženský filosof

Významný počin: V 19 letech sestrojil první mechanický kalkulátor schopný sčítat a odčítat. Byl známý pod jménem Pascalina. Během života vyrobil ještě 50 podobných kusů „počítačů“, které různě zdokonaloval.

Zajímavosti: Dodnes používáme jiný jeho vynález, aniž bychom to tušili – šikovné spojení kola, páky a nakloněné roviny zvané trakař neboli kolečko. Po tomto vědci byl na konci 20. století nazván programovací jazyk Pascal.

Pascal i bez školy vynikal svým intelektem.
Pascal i bez školy vynikal svým intelektem.

Geniální samouk

Bez toho, že by navštívil jedinou hodinu matematiky, si sám odvodil už ve 12 letech většinu pouček euklidovské geometrie. V necelých 16 letech vydal odbornou práci o kuželosečkách, která překvapila i věhlasného učence René Descartese.

Na principu jeho počítacího stroje Pascalinu pracovaly počítací stroje až do té doby, než je ovládla elektronika. Ve 23 letech dokázal existenci vzduchoprázdna.

Klášter a smrt

Vymyslel měření nadmořské výšky pomocí barometru, objevil princip spojených nádob a zformuloval zákon o rovnoměrném šíření tlaku v kapalinách a v plynech. V 31 letech se náhle odvrátil od všeho světského a uchýlil se do kláštera. Zde zemřel v pouhých 39 letech.

Bobby Fischer (1943 – 2008)

IQ: 187

Kdo to byl: americký šachista, u něhož byla hranice mezi genialitou a duševní nemocí obzvlášť tenká.

Významný počin: považuje se za nejlepšího šachistu všech dob. Titul mistra světa získal v roce 1972, když vyhrál „zápas století“ v islandském Reykjavíku  nad sovětským obhájcem titulu Borisem Spasským.

Během vrcholící studené války šlo v očích světových médií i veřejnosti o symbolický souboj dobra a zla mezi USA a Sovětským svazem.

Zajímavost: Po tomto zápase Fischer nehrál 20 let žádný šachový turnaj. V roce 1975 odmítl obhajovat svůj titul mistra světa, protože mezinárodní šachová federace nepřijala jeho podmínky konání zápasu.

S Borisem Spasským sehrál odvetný zápas až v roce 1992 – a opět jej porazil. Od té doby se už žádných  turnajů nezúčastnil.

Fisher je stále považován za nejlepšího šachového hráče.
Fisher je stále považován za nejlepšího šachového hráče.

Nejmladší velmistr

Kromě šachů neuměl Bobby Fischer prakticky nic. Jeho šachové mistrovství ale bylo absolutní a nepopiratelné, experti ho považují za vůbec nejlepšího hráče všech dob. Dlouhá léta byl nejmladším mezinárodním velmistrem.

Tento titul získal v srpnu 1958 ve věku 15 let a 6 měsíců, o dva měsíce jej překonala až v roce 1992 Maďarka Judita Polgárová.

Komunisté mě chtějí zavraždit!

Poté, co se v roce 1975 zřekl vrcholového šachu, upadl postupně v zapomnění. Stal se z něj nevyrovnaný excentrik, v podstatě blázen. Živil se občasným prodáváním šachových lekcí za 5000 dolarů na hodinu. Byl přesvědčen, že jej chtějí zavraždit komunisté.

Proto si v roce 1985 pořídil kufřík s lektvary, kterými se bránil proti toxinům. Ty mu prý sovětští agenti přidávali do jídla.

Galileo Galilei (1564 – 1642)

IQ: 185

Kdo to byl: italský astronom, filosof a fyzik

Významné počiny: v roce 1610 objevil 4 měsíce planety Jupiter: Io, Europu, Ganymed a Callisto. Byl jedním z prvních Evropanů, který sledoval sluneční skvrny (existují důkazy, že čínští astronomové tak učinili dříve). Věřil, že Země obíhá kolem Slunce.

Zajímavosti: nevynalezl dalekohled, jak se často traduje, ale byl prvním člověkem, který jej použil  k pozorování oblohy. Sledoval s jeho pomocí také krátery na Měsíci.

Galilei se zabýval problematikou navigace.
Galilei se zabýval problematikou navigace.

A přece se točí…

Galileo Galilei obhajoval představu Mikuláše Koperníka, že Země obíhá kolem Slunce a byl za tyto své „kacířské“ názory pronásledován římskokatolickou církví.

Pod hrozbou trestu smrti upálením nakonec své názory odvolal a inkvizice jej v roce 1633 odsoudila „jen“ k doživotnímu vězení. Výnos inkvizice proti Galileovi zrušil až papež Jan Pavel II. V roce 1992 .

Jak se orientovat na moři

Méně je už známo, že se Galileo Galilei zabýval také problematikou navigace, v jeho době byla důležitá především navigace námořní. Určování zeměpisné šířky podle polední výšky Slunce na obloze nebo v noci podle hvězd ovládali námořníci už od starověku.

Problémem bylo určení zeměpisné délky. Galileo Galilei problém vyřešil pomocí pozorování pozice Jupiterových měsíců.

Albert Einstein (1879 – 1955)

IQ: 161

Kdo to byl: německý fyzik, největší vědec 20. století. Společně s Isaacem Newtonem se považuje za nejvýznamnějšího fyzika všech dob.

Významné počiny: autorství speciální a obecné teorie relativity, průlomových fyzikálních teorií, které změnily pohled na svět. V roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku.

Zajímavosti: Jako zapřísáhlý vegetarián nejedl maso. Hrál na housle. Byl typickým „roztržitým profesorem“ – často zapomínal na běžné věci a soustředil se tak silně na řešení fyzikálních problémů, že vůbec nevnímal své okolí.

Analýza Einsteinova mozku v roce 1999 odhalila, že jeho temenní lalok byl o 15 % větší než je obvyklé.

Podle učitelů byl pro fyziku beznadějný.
Podle učitelů byl pro fyziku beznadějný.

Propadal Einstein z matematiky?

Mladý Einstein byl hyperaktivní dyslektik a autista. Ještě na základní škole špatně a divně mluvil, zadrhával. Rodiče si mysleli, že mají doma zaostávajícího chlapce, budoucího geniálního vědce by v něm tehdy nikdo nehledal. Není ale pravda, že by z matematiky propadal, jak se často traduje.

„Pro fyziku jste beznadějný…“

Einstein měl přesto velké problémy se způsobem výuky i s učiteli. Nevyhovovalo mu tupé memorování učebnic, vadilo mu, že pokusy se mají dělat podle předem připravených návodů.

Podle některých učitelů byl nedůvtipný, protože odmítal odpovídat i na jednoduché otázky. Profesor fyziky Jean Pernet  mu bez obalu řekl: „Jste nadšený, ale pro fyziku beznadějný. Věnujte se pro vaše vlastní dobro právu nebo medicíně.“

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml