Skip to content

Jak poznat psychopata?

Máme se jich bát, a kteří nám mohou být opravdu nebezpeční? Mnozí psychopati mají zvláštní vlohy manipulovat s lidmi ve svém okolí a je těžké je rozeznat od normálních lidí. Často jim proto jak se říká „skočíme na špek“, aniž bychom tušili, že s námi manipulují a ovládá je duševní nemoc.

Jak je tedy poznáme?

Tato porucha osobnosti postihuje častěji muže než ženy. Zajímavé je, že ženy dokážou své psychopatické sklony lépe ovládat a skrývat. Podle celosvětových průzkumů tvoří psychopati až 4% světové populace a toto číslo stále stoupá.

Poslední výzkumy prokázaly, že psychopatická osobnost se dá poměrně snadno rozpoznat podle změn v mozku. Mozek psychopata má menší prefrontální část mozkové kůry, tedy tu část, která reguluje chování, sebeovládání a plánování.

Zároveň má deformovanou část, zvanou amygdala, sídlo negativních emocí, jako je strach, pocit viny a smutku.

Kde se vyskytují nejčastěji?

Vědci mají jasno. Čím vyšší postavení, tím vyšší pravděpodobnost, že se setkáme s psychopatem. Nejčastěji se tato porucha osobnosti vyskytuje u vedoucích pracovníků, ředitelů, manažérů, ale i u významných právníků a známých televizních osobností.

Libují si v manipulaci s ostatními, neustále si musí dokazovat svoji nadřazenost, bezdůvodně propadají návalům vzteku a nezvladatelných emocí. Dokážou často skrývat svoji osobnost pod rouškou zdánlivé laskavosti a porozumění, aby pak jednou ranou svoji oběť dorazili.

Psychopatické sklony mají podle odborníku spíše vysoce postavení lidé.

Psychopat nebo sociopat?

Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale nejsou úplně stejné. Kořeny sociopatie jsou sice stejné, ale najdeme zde tři zásadní rozdíly. Sociopatie může být také na rozdíl od psychopatie získaná. Stačí k tomu úraz hlavy nebo pokročilá demence.

První odlišnost je zjevná na první pohled. Zatímco psychopati jsou rádi středem pozornosti a vystupují dominantně, sociopati jsou většinou samotáři. Za druhé, zatímco psychopati neznají morálku, nemají negativní emoce, u sociopatů je zkreslený jejich pohled na to, co je dobré a co špatné, často jednají pod vlivem emocí.

A za třetí, psychopatické sklony jsou vrozené, zatímco u sociopatů vznikají například extrémně zlým dětstvím, násilím či úrazem.

Jak definovat psychopata?

Obvykle jej odborníci označují jako silně manipulativní osobnost se sadistickými, narcistickými a sobeckými sklony, bez špetky morálky, která se cítí nadřazena ostatním. Jejich životním cílem je moc, možnost ovládat ostatní.

Většina z nás si představuje psychopata jako kriminálníka, sadistického vraha, ale tak to není. Takto narušených osobností je mezi psychopaty mizivé procento, většinu z nich často vnímáme dokonce jako příjemné, společenské osobnosti.

Jste také psychopat?

Pomocí malého kvízu si můžete zjistit, zda se u vás projevují psychopatické sklony. Stačí k tomu 6 základních otázek. Odpovíte-li si na všechny ano, měli byste se nad sebou pořádně zamyslet.

Používáte lež, abyste získali, co chcete? Považujete za správné manipulovat s ostatními, abyste dosáhli svého cíle? Propukají u vás někdy bezdůvodně záchvaty vzteku? Nikdy neprojevujete navenek emoce jako smutek, pocit viny, lásku, rozpaky? Projevujete někdy falešné emoce? Myslíte si, že jste lepší než ostatní?

Ovládají celý svět psychopati?

Zdá se vám to silně přitažené za vlasy? Budete překvapeni, ale právě tohle tvrdí řada předních světových psychologů, sociologů a politologů. Ti jsou přesvědčeni, že nás všechny ovládají ona 4% psychopatů.

Díky svým vlastnostem se totiž dostávají psychopati po společenském řebříčku nahoru mnohem snáze a rychleji, než lidé mentálně nenarušení. Psychopati nemají žádné zábrany, neovlivňuje je morálka a jdou tvrdě za svým cílem, jak se výstižně říká přes mrtvoly.

Proto se také psychopati jako římský císař Caligula, J. V. Stalin či Adolf Hitler dostali až na vrchol.

Adolf Hitler splňoval všechny podmínky psychopata.

Dají se vůbec rozpoznat?

Poznat psychopata není ale tak snadné, jak by se zdálo. Drtivá většina z nich svou pravou osobnost dovedně skrývá a navenek se jeví jako příjemné, společenské osobnosti, s velkým šarmem. Dokážou dokonale lhát a to i bez jakýchkoliv fyziologických změn, které by na to upozornily.

Mnozí z nich dokážou obelhat i detektor lži, protože jejich tělo neprodukuje žádné emocionální změny. Mohou mít značně vysoké IQ, ale přesto jsou to nebezpečné a chladné bytosti, které neváhají použít i ty nejkrutější prostředky k odstranění překážek na cestě k moci.

Přesto však existují způsoby, jak je rozeznat.

7 známek, které vám prozradí psychopata

Jsou zdánlivě okouzlující

Kouzlo psychopatů je přesně cílené. Spousta lidí pozitivně reaguje na lichocení či šarm. Jejich osobní kouzlo postrádá navenek jakékoliv arogance, kterou ukrývají hluboko uvnitř ke každému v jejich okolí.

Snaží se ve vás vzbudit pocit, že jste pro něho nějakým způsobem výjimečný a že jeho pozornost patří jen vám. Navenek nosí masku normálnosti, která sympatická a příjemná. Mohou dělat i dobré skutky, jen aby získali důvěru své oběti.

Snaží se vyvolávat negativní reakce

Psychopat úmyslně způsobí chaos a pak sedí, hraje nevinného a vás viní za reakce. Bude vás provokovat a pak, když pochopitelně zareagujete, blahosklonně vám oznámí, že šlo jen o nezávazný šprým. Nakonec se sám začnete cítit jako naprostý cvok.

Na pracovišti budou vytvářet tyto situace vypočítavým způsobem tak, aby se nakonec ostatní obrátili proti vám. Budou snižovat vaši důvěryhodnost a sbírat sympatie potenciálních partnerů.

Často lžou bez důvodu

Psychopati lžou vlastně neustále, i když v řadě případů by byla pravda lepším příběhem než jejich lež. Jsou zvyklí fabulovat příběhy a dosazovat do nich jiné osoby, až se lhaní stane běžnou součástí jejich chování.

Pokud je někdy usvědčíte, a dokonce i když máte důkaz, začnou vše analyzovat a dávat do souvislostí s vaší povahou, až z vás udělají před ostatními paranoika. Každopádně, od těchto patologických lhářů je třeba se držet co nejdále.

Nejsou schopni cítit vinu nebo stud

Pokud normální člověk dělá to, co psychopat považuje za běžné, tedy lže, podvádí či účelově manipuluje s jinými, cítí poté lítost a stud. Psychopati se za své chování vůbec nestydí, naopak se zdá, že si užívají pocit vítězství.

Psychopati si dobře uvědomují, že jejich chování často ostatní lidi bolí. Ale právě proto to dělají. Jedinou výjimkou, kdy se můžete dočkat omluvy od psychopata, a to ještě neupřímné, je situace, kdy od vás něco nutně potřebuje.

Vůbec neznají věrnost

Bez jakéhokoliv přemýšlení mění své postoje k přátelům, nectí věrnost a kamarádství. Dokážou je zradit a bleskurychle nahradit někým jiným. I když budete cítit, že jste s nimi navázali určité pouto, můžete si být jisti, že jde z jejich strany o faleš.

Nedokážou totiž navázat trvalé pouto s nikým. Před vámi budou prohlašovat, že jste ten nejsympatičtější člověk mezi těmi všemi blbci kolem, a těm samým lidem bude tvrdit, že největší blbec jste vy.

Obracejí lidi oproti sobě

Tento bod trochu souvisí s předchozím. Když vstoupí psychopat na scénu, okamžitě dokáže identifikovat ve společnosti toho neoblíbeného. Ví, že s ním budou ostatní souhlasit a proto jej pomlouvá, vymýšlí si na něho lži a klepy.

To vše dělá pod rouškou nevinnosti s jakýmsi pseudozájmem o vaši pohodu. Přichází se smutnými příběhy, jak na něj ostatní doplatili a dokáže z něho udělat ukázkového zloducha. Vám se pak může zdát, že jsou velmi upřímní.

Využívají vaší nejistoty

Pokud vám vstoupí psychopat do života, zjistíte u sebe stále intenzívněji rostoucí pocit vlastní méněcennosti, začnete o sobě pochybovat. Váš mozek se snaží sladit onu dokonalou osobu, která je před vámi s jejím nevhodným chováním, které při delším pozorování vychází najevo.

To proto, že tento dokonalý člověk nikdy neexistoval. Byla to osobnost, uměle vytvořená právě pro vás. Vedle něj se pak cítíte vy, jako ten špatný a to je právě jedním z jejich cílů.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dala mu nůž na krk kvůli svatbě?
nasehvezdy.cz

Dala mu nůž na krk kvůli...

Je to neřízená střela. O SANDŘE...
Vědci si lámou hlavu nad postavením planet v našem systému, všechno je prý špatně
enigmaplus.cz

Vědci si lámou hlavu nad...

Naše sluneční soustava je skutečně unikátní a...
Můžou v newyorském podzemí žít aligátoři?
enigmaplus.cz

Můžou v newyorském podzemí...

Když si dítko v obchodě se suvenýry vydupe, že...
Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko
epochanacestach.cz

Soubor lidových staveb:...

V každém městě si v...
Manželství jako „továrna na změny“. Jaké změny může vyvolat sňatek?
epochalnisvet.cz

Manželství jako „továrna na...

Manželství – pro někoho zbytečná instituce, pro druhého...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Tajná zbraň, která Spojencům pomohla vyhrát 2. světovou válku
enigmaplus.cz

Tajná zbraň, která Spojencům...

Městečko Scituate vypadá jako tuctové americké...
Louis Vuitton dodavatel pouzdra na trofej pro vítěze Velké ceny Monaka Formule 1
iluxus.cz

Louis Vuitton dodavatel...

Letos v květnu bylo oznámeno víceleté...
Zámek ve Žďáru nad Sázavou
epochanacestach.cz

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Cirterciácký klášter...
Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Stylově čistý koupelnový nábytek
rezidenceonline.cz

Stylově čistý koupelnový...

Aktuálním trendům v oblasti koupelnového nábytku jednoznačně vládnou...