Domů     Půvabná cesmína: Symbol Vánoc i pořádně jedovatá nádhera
Půvabná cesmína: Symbol Vánoc i pořádně jedovatá nádhera

Můžete ji použít do vánočních věnců, vazeb i dalších dekorací. Je krásná čerstvá i usušená. Na zahradě ohlídá vaše soukromí jako odolný a působivě vypadající živý plot.

I když se může zdát, že její popularita je dílem několika posledních staletí, cesmínu si oblíbili už ve starověku a připisovali jí magické vlastnosti.

Krb, na kterém visí velké barevné punčochy. Ozdoby. Zasněžené okno. Většina klasických vánočních snímků především ze zámoří si je většinou podobná jako vejce vejci. A obvykle na ní nechybí ještě jeden prvek: cesmína.

Půvabná rostlina s jasně červenými bobulemi a trnitými listy. Jejich zelená barva se liší podle druhů, nejtradičnější cesmína obecná nebo též ostrolistá (Ilex aquifolium) má listy tmavě zelené. Její obliba přitom v posledních letech vzrůstá i u nás.

Magická „holly“

Schopnost cesmíny zůstat zelenou i v zimě z ní učinila přirozenou volbu pro předkřesťanské zimní oslavy.

Během římského svátku jménem „Saturnálie“, který je ve starověku slaven k poctě boha zemědělství, sklizně a času zhruba v období dnešních křesťanských Vánoc a je rovněž oslavou zimního slunovratu, zkrášlují lidé své domy girlandami z této rostliny.

Keltové připisují červeným bobulím a lesklým listům magickou sílu, během mnoha posvátných rituálů a oslav se zdobí věnci či prostými větvičkami a považují je za formu ochrany před zlými silami.

V křesťanské tradici jsou někdy bobule považovány za kapky krve ukřižovaného Ježíše Krista a pichlavé listy za jeho trnovou korunu a nejsou tak občas spojovány s jeho narozením, ale spíše s jeho smrtí.

Skvělé vánoční duo: kniha Vánoční koleda od Charlese Dickense a cesmína.
Skvělé vánoční duo: kniha Vánoční koleda od Charlese Dickense a cesmína.

Posvátná a odolná rostlina

Různé druhy cesmíny rostou všude po světě, existuje více než 500 druhů, mezi nimi jsou jak stálezelené, tak i opadavé dřeviny.

Ke své ochraně ji využívali například také Indiáni, kteří si z jejích bobulí vyráběli náramky i jiné ozdobné prvky a také buddhisté ji považovali za posvátnou. V heraldice symbolizuje pravdu.

Už před několika staletími ji v tomto smyslu použije dokonce i nechvalně proslulý anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491-1547) v textu milostné písně, kterou sám složil a líčí v ní, jak mu odolnost cesmíny dodává sílu vydržet i těžká období a přesto zůstat vůči paní svého srdce vždy upřímný.

Těžko říct, jak by s tímto tvrzením souhlasilo jeho 6 manželek, z nichž 2 skončily jeho přičiněním na popravišti…

Cesmíně se v angličtině říká „holly“.
Cesmíně se v angličtině říká „holly“.

Na zahradu i do interiéru

Pokud se vám cesmína jako vánoční dekorace líbí, musíte si ji koupit nebo sami vypěstovat, protože se u nás v přírodě přirozeně nevyskytuje. Její pěstování však těžké není, jenom je třeba počítat s pomalejším růstem.

První dovezený exemplář na našem území byl vysazen už v roce 1880 v parku u zámku Sychrov. Možností, jak z ní vyrobit vánoční dekorace je nepřeberné množství a vnesou do vašeho domova tu pravou vánoční atmosféru.

Cesmína se hodí nejenom do různých vazeb a aranžmá, ale její větvičky s plody, zavěšené na háčku, se používají i jako ozdoba na vánoční stromek.

Pozor na bobule!

Pokud ji však chcete využít jako sváteční dekoraci, podle legendy musíte vydržet opravdu až do vánočních svátků. Pověst totiž tvrdí, že pokud ji přinesete domů dříve, budete mít místo štěstí smůlu.

Na krásné bobule této půvabné rostliny je však třeba dát si pozor a hlídat je hlavně před dětmi a domácími mazlíčky. Jsou totiž jedovaté, k otravě stačí už pár bobulek. Naproti tomu její listy se využívají v lidovém léčitelství.

Odolná a houževnatá rostlina pronikla i k srdci tak necitelného panovníka, jakým byl Jindřich VIII. Tudor.
Odolná a houževnatá rostlina pronikla i k srdci tak necitelného panovníka, jakým byl Jindřich VIII. Tudor.

Posilující čaj maté

Proslulý jihoamerický čaj maté, známý svými povzbuzujícími účinky, se vyrábí z cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Má velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Obsahuje kofein, řadu minerálních látek a vitamínů.

Podporuje funkci ledvin, zlepšuje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Pomáhá také tlumit pocit hladu.

V Jižní Americe podávají maté podle tradičního způsobu v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, ze které se nápoj pije bambusovým brčkem nebo kovovou tyčinkou, která je vyrobena tak, že funguje jako slámka i sítko zároveň.

Bobule cesmíny jsou jedovaté, tak se vánoční pokrmy zdobí aspoň její jedlou napodobeninou.
Bobule cesmíny jsou jedovaté, tak se vánoční pokrmy zdobí aspoň její jedlou napodobeninou.
Foto: https://pixabay.com, www.pxfuel.com, https://cs.wikipedia.org,
reklama
Související články
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (