Byť ČSR patřila do sovětského tábora a počítačoví odborníci to zde neměli jednoduché, v roce 1957 vznikl první československý počítač s označením SAPO (SAmočinný POčítač).
Byl to vlastně systém tří stejných počítačů, které vždy pracovaly na stejné úloze.
Zní to zvláštně, ale o správnosti výsledku dané úlohy toto trio rozhodovalo hlasováním. *Pokud se počítače shodly alespoň ve dvou případech, byl výsledek považován za správný. *Pokud se všechny tři výsledky různily, trio se pustilo do opakování úkolu.
SAPO, podobně jako jeho nástupce EPOS, byl v mnoha ohledech na svou dobu progresivní a mnohá jeho řešení byla obdivuhodně originální.
Autorem počítače byl profesor Antonín Svoboda (1907–1980), autor vůbec první knihy o počítačích na světě. Po třech letech práce SAPO vyhořel, nicméně Svoboda hodlal ve své konstruktérské činnosti pokračovat dál.
Komunisté však Svobodovi neustále házeli klacky pod nohy, i kvůli jeho válečné emigraci na západ, a tak v roce 1964 emigroval podruhé.
Následovala jej řada jeho spolupracovníků a Československo tak ztratilo poslední šanci sehrát ve vývoji počítačů důležitější roli.