Letíte třeba do Mexika s přestupem v Paříži. Na mezipřistání ale zjistíte, že druhý let bude mít 6 hodin zpoždění! Je noc a jste unaveni. Co teď? Jedna skvělá možnost by tu byla! Pokud tedy netrpíte klaustrofobií…
Náruživí cestovatelé už je při svých cestách možná zahlédli. Některé vypadají jako obyčejné krabice, některé jako králíkárny, jiné připomínají telefonní budky a ty nejnovější spíš futuristická závodní auta.
Jejich účel je ale vesměs stejný – všechno jsou to miniaturní hotely, které vám nabízejí při zdlouhavých přestupech na letištích trochu soukromí a odpočinku. Prostě si tam zalezete jako šnek do ulity a veškerý letištní cvrkot a stres necháte venku.
Kabinky úniku
Jedním z nejnovějších přírůstků jsou elegantní buňky nazvané AirPod. Jejich autory jsou dva podnikatelé ze Slovinska, Mihael Meolic a Grega Mrgole, kteří často pracovně létají a hodiny čekání na letištích plných chaosu už jim přijdou vyčerpávající.
„Existují sice letištní hotely, ale tam si musíte většinou zaplatit pokoj na celou noc,“ vysvětlují na svých stránkách s tím, že možnost lehnout si přímo v hale na lavici nebo ve spacáku na zem také není ideální.
Pak máte zase strach usnout, aby vás někdo neokradl. „Rozhodli jsme se tedy udělat zážitky z cestování trochu příjemnější,“ dodávají Slovinci, kteří své „airpody“ již od loňského léta postupně rozmísťují po evropských letištích.
Stále jsou ale spíš v testovací fázi, a kde je najdete, tvůrci moc neprozrazují. Moderní bílé oblázky s tmavými okny tak pro vás na cestách mohou být milým překvapením.
Každému na míru
AirPod si můžete pronajmout i jen na jednu hodinu a zaplatíte za to v přepočtu asi 400 Kč. Není to zrovna málo, ovšem uvnitř na vás čeká dokonalý komfort!
Pokud si chcete odpočinout nebo si na chvilku zdřímnout, sedátko se vám v mžiku přemění na pohodlné lůžko. Jestli se vám spát nechce, můžete si na obrazovce pustit film, zahrát si hru nebo jen poslouchat hudbu.
A kdo potřebuje pracovat, zůstane sedět a stisknutím tlačítka si ke křeslu vykouzlí stolek.
Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky a wi-fi, ale také dostatek prostoru pro zavazadla, klimatizace, senzory na eliminaci pachů, čistička vzduchu či samodezinfekční systém, který vše po každém návštěvníkovi dokonale vyčistí.
Klid tu budete mít stoprocentní – zvuková izolace vás zcela ostřihne od letištního ruchu. Ovšem přítomné displeje vám budou stále zobrazovat všechny potřebné informace. A alarm vás včas upozorní na to, že už je čas jít, abyste nezmeškali let. A až se ozve, věřte, že se vám nebude nikam chtít!
Jako houby po dešti
Celkově však soukromé buňky na letištích nejsou žádnou novinkou. Mnoho jiných, i když zatím možná méně luxusně vybavených, již najdete všude možně po světě. Už v roce 2011 se jakési boxy na spaní objevují na moskevském letišti Šeremetěvo.
Sleep Box jsou jedno až třílůžkové kvádry v dekoru dřeva, které pocházejí z dílny ruského studia Arch Group. Čeká na vás postel, výklopný stolek, televize, wi-fi či trezor na cennosti a hodina vyjde asi na 350 Kč.
Trochu jednodušší se zdají buňky GoSleep, zjevující se nejprve na letišti v Helsinkách, ale poté třeba i v australském Perthu, v Londýně, Tokiu nebo Pekingu, ve kterých si schováte kufr pod lůžko, zalehnete a nad sebou jen zatáhnete prodyšný poklop.
Mnichov se zas pyšní kabinkami Napcab a třeba Mexico City patrovými „králíkárnami“ zvanými Izzzleep. A v budoucnu se očekává nárůst podobných mikrohotelů nejen na letišti.
Najdete je nejspíš brzy i na jiných veřejných místech, ať už na nádraží nebo třeba v obchoďáku.