Domů     Kde se nacházela legendární Atlantida?
Kde se nacházela legendární Atlantida?
21.8.2023

Mýtus o Atlantidě, ostrovním státě, který měl opanovat celou oblast Středomoří, aby byl nakonec zničen obrovskou přírodní katastrofou, jež na něj seslali samotní bohové, zná asi každý.

Mnoho vědců se tuto bájnou říši snažilo nalézt a mnozí věřili, že se jim to podařilo. Na jakých místech pátrali nebo pátrají dodnes?

Jediným, kdo se ve starověku o Atlantidě zmiňoval, byl řecký filozof Platón (427–347 př. n. l.) ve svých spisech Timaios a Kritias.

Líčil ji jako kontinent o velikosti Malé Asie a Libye, který se rozkládal za Herkulovými sloupy (což je starověké označení pro Gibraltarský průliv) a potopil se asi 9600 let př. n. l. Podle řecké mytologie panoval v této oblasti bůh moří, Poseidon.

Název Atlantida byl odvozen od jména jeho nejstaršího syna Atlanta. Podle Platóna žili nejprve Atlanťané spořádaně a v souladu se zákony bohů. Pak ale zatoužili po bohatství a moci.

Mapa z roku 1669, která Atlantidu umisťuje doprostřed Atlantského oceánu. FOTO: Athanasius Kircher/Creative Commons/Public Domain
Mapa z roku 1669, která Atlantidu umisťuje doprostřed Atlantského oceánu. FOTO: Athanasius Kircher/Creative Commons/Public Domain

Trest bohů za touhu po moci

Agresivita Atlanťanů s postupem času rostla. Záhy vstoupili do krvavé války se Středomořím, zejména proti Egyptu a pre-Athenám. Zatímco Egypt a velkou část Středomoří si podmanili, pre-Athéňané jim uštědřili zdrcující porážku.

Atlanťané kvůli tomu přišli o důvěru bohů. Zeus, nejvyšší z bohů řecké mytologie, se rozhodl seslat na Atlantidu přírodní katastrofu, aby ji zničil. Nejčastěji se uvádí, že šlo o zemětřesení, případně výbuch sopky, následované obří vlnou tsunami.

Celý kontinent se poté potopil do moře. Tolik k tomu, co o Atlantidě napsal slavný řecký filosof. Kde ale tuto potopenou říši hledat?

Hledání jehly v kupce sena

Herkulovy sloupy odkazují podle vědců na Gibraltarský průliv a Atlantský oceán, který Řekové považovali za světový, neboť omýval Evropu, Afriku i Asii. Atlantida se tak mohla nacházet kdekoliv v Atlantském oceánu.

Jenže zatímco Atlantida nese jméno po synovi boha Poseidona, Atlantský oceán po podobně pojmenovaném titánovi Atlantovi.

Název nám tak ve skutečnosti o umístění bájné říše mnoho neřekne a naznačuje, že ve skutečnosti mohla být Atlantida prakticky kdekoliv – často se hovoří také o Středozemním moři, ve kterém se před tisíci lety odehrálo hned několik přírodních katastrof.

Platónův spis Timaios - latinský překlad z 15. století. FOTO: History of Science Collections, University of Oklahoma Libraries/ Creative Commons/Public Domain
Platónův spis Timaios – latinský překlad z 15. století. FOTO: History of Science Collections, University of Oklahoma Libraries/ Creative Commons/Public Domain

Místa, která mohla být Atlantidou:

Město Heliké stižené obří vlnou tsunami

Vykopávky v Heliké. Někdejší budova sloužila zřejmě jako barvírna. FOTO: Drekis/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Vykopávky v Heliké. Někdejší budova sloužila zřejmě jako barvírna. FOTO: Drekis/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Když v roce 373 př. n. l. začala město Heliké v Korintském zálivu houfně opouštět zvířata, nevěnovali tomu místní dostatečnou pozornost. Ani varování ve formě náhle se objevujících obřích plamenných sloupů je nepřiměla opustit dvé domovy.

O pár dní později se tak stali obětmi přírodní katastrofy. Zemětřesení následovala ohromná vlna tsunami, která pohltila všechny budovy ve městě bez ohledu na jejich výšku, nepřežil nikdo.

Až v roce 2000 se podařilo oceánem pohlcené město pod vrstvami bahna a jílu najít. Pod potopeným Heliké však archeologové našli ještě starší vrstvu osídlení, pocházející přibližně z roku 2400 př. n. l. Šlo snad o původní Atlantidu?

Výbuchem sopky zničený ostrov Santorini

Že by byla správnou stopou někdejší katastrofa na řeckém ostrově Santorini? FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo
Že by byla správnou stopou někdejší katastrofa na řeckém ostrově Santorini? FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo

Je však také možné, že k vylíčení bájného zničení Atlantidy využil Platón jinou katastrofu, ke které došlo ve Středozemním moři. Když v něm před 3 600 lety vybuchla podmořská sopka, část ostrova Santorini, tehdy známého jako Théra, se doslova propadla do moře.

Ostrov byl přitom osídlen už od pozdního neolitu. V době exploze se na něm mělo nacházet prosperující město, které se podobně jako Pompeje zachovalo pod příkrovem lávy.

Nebyly v něm však nalezeny žádné lidské ostatky ani šperky či jiné cennosti, což svědčí o jeho úspěšné evakuaci ještě před katastrofou.

Dříve archeologové věřili, že právě tato událost byla příčinou náhlého zániku minojské civilizace na Krétě, poslední průzkumy ale ukazují, že ta se z katastrofy vzpamatovala a vzkvétala nejméně dalších 200 let.

Atlanťany obývané Kanárské ostrovy

Nadějí pro badatele byl netradiční vzhled Guančů. FOTO: Mike Peel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nadějí pro badatele byl netradiční vzhled Guančů. FOTO: Mike Peel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Doslova ztělesněním Atlanťanů jsou pak původní obyvatelé Kanárských ostrovů, Guančové. Byli vysocí, blonďatí a modroocí.

Vzhledem k blízkosti Afriky s negroidními kmeny byl jejich vzhled překvapivý, i když se usuzuje, že šlo zřejmě o potomky Berberů, kteří měli taktéž světlou barvu pleti.

Ačkoliv byly ostrovy známy už Římanům, Guančové byli objeveni až španělskými dobyvateli ve 14. století. Jejich vývoj i materiální vybavení tehdy odpovídaly době kamenné. Měli vlastní hvízdavý jazyk, živili se chovem ovcí a koz a tvořili primitivní keramiku.

Neznali lodě, plavidla Španělů považovali za ptáky. Pokročilé byly oproti tomu jejich znalosti mumifikace a trepanací lebky.

Azorské ostrovy jako vrcholek potopené Atlantidy

Mapa Azorských ostrovů z roku 1584. FOTO: Abraham Ortelius/Creative Commons/Public domain
Mapa Azorských ostrovů z roku 1584. FOTO: Abraham Ortelius/Creative Commons/Public domain

Německý jezuita Athanasius Kircher (1602–1680) pokládal za vrcholek potopeného bájného kontinentu, tedy Atlantidy, Azorské ostrovy. Zmínil se o tom ve své knize Mundus Subterraneus, kterou vydal v polovině 17. století.

Svá tvrzení dokonce podložil i přesným nákresem mapy Atlantidy, která však má poněkud proházené světové strany. Jak ke svým závěrům dospěl, nikdo neví.

Nedávno však námořník Diocleciano Silva za použití digitálního skenovacího zařízení objevili mezi ostrovy São Miguel a Terceira pod hladinou oceánu obrovskou pyramidu vysokou asi 60 metrů s rozlohou kolem osmi tisíc metrů čtverečních.

Mohlo by jít o pozůstatek Atlantidy? Stáří stavby tomu úplně neodpovídá, je odhadováno na 20 000 let.

Oko Sahary Richat

Dodnes není jasné, jak neuvěřitelné Oko Sahary přesně vzniklo. FOTO: Pxfuel
Dodnes není jasné, jak neuvěřitelné Oko Sahary přesně vzniklo. FOTO: Pxfuel

V Mauritánii, přesněji v saharské poušti nedaleko města Ouadane, se nachází obrovský skalnatý útvar, kterému se přezdívá Oko Sahary. Rozlehlá kruhová struktura Richat o průměru 50 km je dobře viditelná i z vesmíru.

Ačkoliv se vědci domnívají, že jde o geologický dóm, jak vznikl, nejsou schopni určit. Proto se objevila teorie, že šlo o pozůstatek bájené Atlantidy, případně nějaké mimozemské stavby.

Usazeniny ve středu Richatu jsou staré 2,5 miliardy let, kdežto ty na okrajích jen 500 milionů let. Díky erozi kamenů vypadávají z Richatu kosti zvířat, která žila před 100 až 500 tisíci lety, stejně jako pozůstatky kamenných nástrojů našich předků.

Sardinie obývaná staviteli nuragů

Stopy vedou i k dnes oblíbené turistické destinaci, Sardinii. FOTO: Roberto Mura/Creative Commons/Volné dílo
Stopy vedou i k dnes oblíbené turistické destinaci, Sardinii. FOTO: Roberto Mura/Creative Commons/Volné dílo

Italský novinář Sergio Frau se zase domnívá, že v době před Alexandrem Velikým značily Herkulovy sloupy Sicilský průliv. Pak by byla Atlantida totožná se Sardinií, kterou mezi 18. stoletím př. n. l. a 2. stoletím n. l. osidlovala nuragská civilizace.

Je pojmenovaná podle kamenných věží ve tvaru komolého kužele, které stavěla. Na ostrově se dochovalo na 7 000 těchto nuragů.

Poté, co Sardinii zasáhla ničivá tsunami, se část přeživších obyvatel přepravila k italské pevnině a založila tam etruskou civilizaci, druhá část se zřejmě připojila k ostatním mořským národům při útoku na Egypt.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h