Biblický příběh o Mojžíšovi, který vystoupil na horu Sinaj, kde k němu promluvil Hospodin, je znám snad každému. Co však již není známo nikomu, je poloha oné hory. Kde leží tajemný Sinaj?
Biblická kniha Exodus několikrát zmiňuje vysokou horu, na jejímž vrcholu dochází pravděpodobně okolo 13. století př. n. l. k jedné z nejdůležitějších událostí tehdejšího židovského národa.
Prorok Mojžíš tu rozmlouvá s Hospodinem a ten mu předává cenné informace. Například Desatero přikázání či návod na výrobu archy úmluvy, v níž má být desatero uloženo. Kde tato hora leží?
„Na hoře byl těžký oblak a zazněl velmi pronikavý zvuk polnice. Všechen lid, který byl v táboře, se třásl,” píše se ve Starém zákoně. „Celá hora Sinaj byla zahalena kouřem, protože Hospodin na ni sestoupil v ohni.
Kouř z ní stoupal jako z hutě a celá hora se silně chvěla. Zvuk polnice víc a více sílil.” Popis této biblické události celkem přesně vystihuje sopečnou erupci. Sinaj tedy musí být vulkánem, který byl v Mojžíšově době aktivní.
Poloha hory je podle všeho známá ještě v 9. století před naším letopočtem, pak se ale vytratí. Někteří archeologové jako Sinaj uvádějí horu Jabal Ideid na Sinajském poloostrově.
Egyptské cestovní kanceláře favorizují horu Džabal Músa, což znamená Mojžíšova hora. Jako nejpravděpodobnější Sinaj je dnes chápán vrchol Jebel el Lawz na severozápadě Saudské Arábie. Vstup k němu je ale přísně zakázán. Která hora Sinaj je ta pravá?