Domů     Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
1.5.2023

Které země jsou největší, nejmenší či nejlidnatější, všichni víme. Která má ale nejvíc jazyků a která nejvíc řek? Kde žije nejvíc psů, kde roste nejvíc stromů a kde slaví nejvíc státních svátků?

Máme pro vás přehlídku nejzajímavějších světových rekordů!

267 570

ŠVÉDSKO rozsypané do ostrovů

Nenechte se zmást, Švédsko není žádným ostrovním státem, na ostrovech a ostrůvcích leží pouhá 3 % rozlohy země. Co do jejich počtu je však absolutním rekordmanem – nejčastěji se uvádí údaj z roku 2013, kdy jich bylo napočítáno neuvěřitelných 267 570!

Kde se tolik ostrovů vzalo? Může za to divoká minulost, v níž především severní části zeměkoule tvrdě zasáhne střídaní dob ledových a meziledovým. Opakované roztávání ledovců způsobí, že řada kousků pevniny se doslova rozprchne do moře.

Švédské ostrovy jsou většinou pustinou, obydlených je asi jen 1000 z nich.

850

Královna jazyků PAPUA NOVÁ GUINEA

Přestože většina světa se učí anglicky, někde jazyková rozmanitost stále kvete. Absolutním rekordmanem je Papua Nová Guinea.

Přestože má méně obyvatel než Česká republika, mluví se tu přibližně 850 odlišnými jazyky (přesné údaje se liší, publikace Ethnologue např. uvádí 839)!

Aby se to přeci jen tolik nepletlo, úřední jazyky jsou čtyři: tok pisin, angličtina, hiri motu a znaková řeč Papuy Nové Guineje. Stovky ostatních jsou ale stále živé!

Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.
Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.

99,9 %

ISLAND na síti

Dokázali byste žít bez internetu? Mnozí jistě ano, ovšem těžko by bylo obyvatelům Islandu, kteří jsou největšími internetovými „závisláky“ na světě!

Přesné počty jsou samozřejmě relativní, protože skuteční internetoví uživatelé se těžko oddělují od těch, kteří mají k internetu přístup a použijí ho jen občas.

Údaje z roku 2021 na stránkách statista.com ale uvádějí, že k internetu je na Islandu připojeno 99,9 % domácností!

Zajímá vás srovnání s Čechy? U nás používá internet okolo 80 % lidí.

89,7 milionů

USA miluje psy!

Mít psa nám Čechům přijde normální. Žijí jich tu s námi zhruba 2 miliony. Pokud byste však se čtyřnohým miláčkem hledali bydlení ve Francii nebo v Německu, můžete mít problém! Nebo jedete do Belgie?

Tam vašeho pejska raději ani neberte, pokud nechce, aby se na něj dívali jako na exotickou zvěř!

A kde tedy vášni českých pejskařů nejvíc rozumí? Rozhodně v USA, kde žije nejvíc psů na světě – podle Americké asociace domácích mazlíčků přesně 89,7 milionů! Při 331milionové populaci je to tedy zhruba jeden pes do rodiny.

Američani jednoduše psy milují a nikdy jim nezapomenou uspořádat třeba narozeninovou party, i s balonky a dortem!

Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.
Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.

25 000

V NĚMECKU na hrad!

Zkoušeli jste někdy spočítat všechny hrady u nás? Ulehčíme vám to, podle údajů Národního památkové ústavu jich stojí na českém území, včetně zřícenin, přesně 461.

Nezdá se to málo, dokud se nevydáme do světové hradní velmoci, kterou je Německo. Tam najdeme hradů zhruba 25 000!

Jako hrad se označuje velká budova, která byla postavena pro ochranu osob nacházejících se uvnitř. A proč jich tedy Němci postavili v historii tak moc? Země byla dlouho jen souborem malých států, proto chtěli být lidé v bezpeční před možnými útoky cizinců. Nejstarším dodnes obydleným německým hradem je Meersburg z roku 630.

21

Sváteční INDIE

Vánoce, Velikonoce, Nový rok, svátek svatého Václava či den upálení mistra Jana Husa… Celkem má Česká republika 13 svátků, které jsou zároveň i dnem volna.

A není to zas tak mnoho, světovým rekordmanem je totiž Indie, kde si svátečních dnů za rok užívají 21! K těm hlavním patří Den nezávislosti (15. srpna), Den republiky (26. ledna) a výročí narození Mahátma Gándhího (2. října).

K nim se pak přidává celá řada náboženských svátků.

Pokud Indům závidíte, vzpomeňte si na Mexičany. Ti jsou na opačné straně žebříčkům a volných svátečních dnů mají pouze 7.

Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.
Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.

640 miliard

RUSKO v lese

Lidé jsou nekonečnými konzumenty. Ze vzduchu spotřebovávají kvalitní kyslík a vrací zpět jen „špinavý“ oxid uhličitý. Kde se ale nový kyslík pořád bere? Doplňují ho rostliny a stromy, díky své zázračné schopnosti jménem fotosyntéza.

Pokud bychom seřadili řebříček zemí, které se na produkci kyslíku a zároveň redukci CO2, podílejí nejvíce, na první pozici bude Rusko. Vděčí za to svým 640 miliardám stromů – na Sibiři najdeme 25 % celkové plochy lesů celého světa!

56 %

Vzdělaná KANADA

Myslíte si, že vysokoškolský titul není k životu zapotřebí? S podobným názorem raději nejezděte do Kanady, která je nejvzdělanější zemí světa!

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2018 tu nějaký vysokoškolský diplom vlastní 56,27 % lidí.

Špatně si nevede ani Japonsko (50,5 %) nebo Izrael (49,9 %).

A jak jsme na tom my? Podle Sčítání 2021 u nás žije 18,7 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, což je zhruba 1,5 milionu. Za vysokoškoláka je považován ten, který získal alespoň bakalářský titul.

Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.
Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.

76 %

Ateistické Česko

Nevěřit v boha je planetě Zemi stále spíše raritou. Podle údajů z roku 2012 je světě pouhých 16 % lidí bez náboženského vyznání.

A číslo by bylo ještě menší, nebýt šestice zemí, které skupinu ateistů posilují nejvíce – patří k ní Čína, Hong Kong, Japonsko, Severní Korea, Estonsko a Česká republika.

Počítat nevěřící není úplně snadné, a tak odlišných údajů najdeme celou řadu. Ovšem mezinárodní průzkum společnosti Pew Research Center dává právě Čechy na první místo! Bez vyznání je 76 % z nich.

I když za úplné ateisty, bez víry v jakékoliv nemateriální síly, se údajně považuje jen 25 %.

12 000

ALJAŠKU sjedeme po řece

Aljaška je jen jedním ze států USA, přesto si však utrhla pro sebe více než 40 % amerických vodních ploch. Jen počet řek tu dosahuje úctyhodných 12 000, a to údajně nejsou započítány ještě tisíce drobných přítoků.

V Americkém národním systému geografických názvů najdeme pro aljašské řeky 9728 oficiálních jmen.

A aby toho nebylo málo, řeky a říčky doplňují ještě 3 miliony jezer! Tolik vodních ploch je hlavně velkou zásobárnou potravy pro aljašská zvířata.

Do řek každoročně migrují z moře mladí lososi, na kterých si rádi smlsnou medvědi či vlci, kolem vody se soustředí také plno hmyzu pro zpěvné ptáky.

Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.
Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.

61,3 %

Parlamentu RWANDY vládnou ženy!

Patří politické funkce spíše ženám, nebo mužům? S první možností rozhodně souhlasí ve Rwandě, kde mají největší zastoupení žen v parlamentu na světě! V prosinci 2022 je to 61,3 %.

Rwanda se navíc v roce 2013 stane vůbec první zemí, kde tvoří ženy v parlamentu většinu (tehdy jich je dokonce 64 %).

Nezvyklé situaci předchází krvavá historie. Při genocidě v roce 1994 zahyne desetina obyvatel země a 60 až 70 % společnosti najednou tvoří ženy. Nemají ale vzdělání a nemohou vykonávat pozice mužů. Tedy prozatím – následováním feministických hnutí západního světa se vše změní…

79,6 %

Obézní NAURU

Nauru leží v jižním Tichém oceánu, po Vatikánu a Monaku je to třetí nejmenší stát na planetě a jeho obyvatelé se nemají vůbec špatně. Až na to že se dožívají v průměru pouhých 62 let.

Mohou za to problémy spojené s obezitou – Nauru je totiž nejtlustším národem světa!

Země získává nezávislost teprve v roce 1968 a poté se zcela změní způsob života společnosti. Lidé zbohatnou a začnou nezřízeně jíst!

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 tu trpí obezitou či nadváhou 79,6 % populace. Což je ale úspěch, protože ještě v roce 2007 podobné statistiky ukazovaly 94 %! Každý třetí ze zdejších 11 000 obyvatel má navíc cukrovku.

Foto: úvodní foto: kudybadorota / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Zajímavosti
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Zajímavosti
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Zajímavosti
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz