Domů     Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
Kde je nejvíce… Nevšední rekordy států světa!
1.5.2023

Které země jsou největší, nejmenší či nejlidnatější, všichni víme. Která má ale nejvíc jazyků a která nejvíc řek? Kde žije nejvíc psů, kde roste nejvíc stromů a kde slaví nejvíc státních svátků?

Máme pro vás přehlídku nejzajímavějších světových rekordů!

267 570

ŠVÉDSKO rozsypané do ostrovů

Nenechte se zmást, Švédsko není žádným ostrovním státem, na ostrovech a ostrůvcích leží pouhá 3 % rozlohy země. Co do jejich počtu je však absolutním rekordmanem – nejčastěji se uvádí údaj z roku 2013, kdy jich bylo napočítáno neuvěřitelných 267 570!

Kde se tolik ostrovů vzalo? Může za to divoká minulost, v níž především severní části zeměkoule tvrdě zasáhne střídaní dob ledových a meziledovým. Opakované roztávání ledovců způsobí, že řada kousků pevniny se doslova rozprchne do moře.

Švédské ostrovy jsou většinou pustinou, obydlených je asi jen 1000 z nich.

850

Královna jazyků PAPUA NOVÁ GUINEA

Přestože většina světa se učí anglicky, někde jazyková rozmanitost stále kvete. Absolutním rekordmanem je Papua Nová Guinea.

Přestože má méně obyvatel než Česká republika, mluví se tu přibližně 850 odlišnými jazyky (přesné údaje se liší, publikace Ethnologue např. uvádí 839)!

Aby se to přeci jen tolik nepletlo, úřední jazyky jsou čtyři: tok pisin, angličtina, hiri motu a znaková řeč Papuy Nové Guineje. Stovky ostatních jsou ale stále živé!

Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.
Na území Papuy Nové Guiney přežívá více než 800 jazyků. Foto: ianknabel66 / Pixabay.

99,9 %

ISLAND na síti

Dokázali byste žít bez internetu? Mnozí jistě ano, ovšem těžko by bylo obyvatelům Islandu, kteří jsou největšími internetovými „závisláky“ na světě!

Přesné počty jsou samozřejmě relativní, protože skuteční internetoví uživatelé se těžko oddělují od těch, kteří mají k internetu přístup a použijí ho jen občas.

Údaje z roku 2021 na stránkách statista.com ale uvádějí, že k internetu je na Islandu připojeno 99,9 % domácností!

Zajímá vás srovnání s Čechy? U nás používá internet okolo 80 % lidí.

89,7 milionů

USA miluje psy!

Mít psa nám Čechům přijde normální. Žijí jich tu s námi zhruba 2 miliony. Pokud byste však se čtyřnohým miláčkem hledali bydlení ve Francii nebo v Německu, můžete mít problém! Nebo jedete do Belgie?

Tam vašeho pejska raději ani neberte, pokud nechce, aby se na něj dívali jako na exotickou zvěř!

A kde tedy vášni českých pejskařů nejvíc rozumí? Rozhodně v USA, kde žije nejvíc psů na světě – podle Americké asociace domácích mazlíčků přesně 89,7 milionů! Při 331milionové populaci je to tedy zhruba jeden pes do rodiny.

Američani jednoduše psy milují a nikdy jim nezapomenou uspořádat třeba narozeninovou party, i s balonky a dortem!

Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.
Meersburg, jeden z 25 000 německých hradů! Foto: Hans / Pixabay.

25 000

V NĚMECKU na hrad!

Zkoušeli jste někdy spočítat všechny hrady u nás? Ulehčíme vám to, podle údajů Národního památkové ústavu jich stojí na českém území, včetně zřícenin, přesně 461.

Nezdá se to málo, dokud se nevydáme do světové hradní velmoci, kterou je Německo. Tam najdeme hradů zhruba 25 000!

Jako hrad se označuje velká budova, která byla postavena pro ochranu osob nacházejících se uvnitř. A proč jich tedy Němci postavili v historii tak moc? Země byla dlouho jen souborem malých států, proto chtěli být lidé v bezpeční před možnými útoky cizinců. Nejstarším dodnes obydleným německým hradem je Meersburg z roku 630.

21

Sváteční INDIE

Vánoce, Velikonoce, Nový rok, svátek svatého Václava či den upálení mistra Jana Husa… Celkem má Česká republika 13 svátků, které jsou zároveň i dnem volna.

A není to zas tak mnoho, světovým rekordmanem je totiž Indie, kde si svátečních dnů za rok užívají 21! K těm hlavním patří Den nezávislosti (15. srpna), Den republiky (26. ledna) a výročí narození Mahátma Gándhího (2. října).

K nim se pak přidává celá řada náboženských svátků.

Pokud Indům závidíte, vzpomeňte si na Mexičany. Ti jsou na opačné straně žebříčkům a volných svátečních dnů mají pouze 7.

Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.
Většina Kanaďanů má vysokoškolský diplom. Foto: StockSnap / Pixabay.

640 miliard

RUSKO v lese

Lidé jsou nekonečnými konzumenty. Ze vzduchu spotřebovávají kvalitní kyslík a vrací zpět jen „špinavý“ oxid uhličitý. Kde se ale nový kyslík pořád bere? Doplňují ho rostliny a stromy, díky své zázračné schopnosti jménem fotosyntéza.

Pokud bychom seřadili řebříček zemí, které se na produkci kyslíku a zároveň redukci CO2, podílejí nejvíce, na první pozici bude Rusko. Vděčí za to svým 640 miliardám stromů – na Sibiři najdeme 25 % celkové plochy lesů celého světa!

56 %

Vzdělaná KANADA

Myslíte si, že vysokoškolský titul není k životu zapotřebí? S podobným názorem raději nejezděte do Kanady, která je nejvzdělanější zemí světa!

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2018 tu nějaký vysokoškolský diplom vlastní 56,27 % lidí.

Špatně si nevede ani Japonsko (50,5 %) nebo Izrael (49,9 %).

A jak jsme na tom my? Podle Sčítání 2021 u nás žije 18,7 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, což je zhruba 1,5 milionu. Za vysokoškoláka je považován ten, který získal alespoň bakalářský titul.

Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.
Aljaška je zemí řek a vodních toků: Foto: 12019 / Pixabay.

76 %

Ateistické Česko

Nevěřit v boha je planetě Zemi stále spíše raritou. Podle údajů z roku 2012 je světě pouhých 16 % lidí bez náboženského vyznání.

A číslo by bylo ještě menší, nebýt šestice zemí, které skupinu ateistů posilují nejvíce – patří k ní Čína, Hong Kong, Japonsko, Severní Korea, Estonsko a Česká republika.

Počítat nevěřící není úplně snadné, a tak odlišných údajů najdeme celou řadu. Ovšem mezinárodní průzkum společnosti Pew Research Center dává právě Čechy na první místo! Bez vyznání je 76 % z nich.

I když za úplné ateisty, bez víry v jakékoliv nemateriální síly, se údajně považuje jen 25 %.

12 000

ALJAŠKU sjedeme po řece

Aljaška je jen jedním ze států USA, přesto si však utrhla pro sebe více než 40 % amerických vodních ploch. Jen počet řek tu dosahuje úctyhodných 12 000, a to údajně nejsou započítány ještě tisíce drobných přítoků.

V Americkém národním systému geografických názvů najdeme pro aljašské řeky 9728 oficiálních jmen.

A aby toho nebylo málo, řeky a říčky doplňují ještě 3 miliony jezer! Tolik vodních ploch je hlavně velkou zásobárnou potravy pro aljašská zvířata.

Do řek každoročně migrují z moře mladí lososi, na kterých si rádi smlsnou medvědi či vlci, kolem vody se soustředí také plno hmyzu pro zpěvné ptáky.

Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.
Ne všechny ženy ve Rwandě zůstávají u domácích prací. Mnohé míří do politiky! Foto: Portraitor / Pixabay.

61,3 %

Parlamentu RWANDY vládnou ženy!

Patří politické funkce spíše ženám, nebo mužům? S první možností rozhodně souhlasí ve Rwandě, kde mají největší zastoupení žen v parlamentu na světě! V prosinci 2022 je to 61,3 %.

Rwanda se navíc v roce 2013 stane vůbec první zemí, kde tvoří ženy v parlamentu většinu (tehdy jich je dokonce 64 %).

Nezvyklé situaci předchází krvavá historie. Při genocidě v roce 1994 zahyne desetina obyvatel země a 60 až 70 % společnosti najednou tvoří ženy. Nemají ale vzdělání a nemohou vykonávat pozice mužů. Tedy prozatím – následováním feministických hnutí západního světa se vše změní…

79,6 %

Obézní NAURU

Nauru leží v jižním Tichém oceánu, po Vatikánu a Monaku je to třetí nejmenší stát na planetě a jeho obyvatelé se nemají vůbec špatně. Až na to že se dožívají v průměru pouhých 62 let.

Mohou za to problémy spojené s obezitou – Nauru je totiž nejtlustším národem světa!

Země získává nezávislost teprve v roce 1968 a poté se zcela změní způsob života společnosti. Lidé zbohatnou a začnou nezřízeně jíst!

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 tu trpí obezitou či nadváhou 79,6 % populace. Což je ale úspěch, protože ještě v roce 2007 podobné statistiky ukazovaly 94 %! Každý třetí ze zdejších 11 000 obyvatel má navíc cukrovku.

Foto: úvodní foto: kudybadorota / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h