Které země jsou největší, nejmenší či nejlidnatější, všichni víme. Která má ale nejvíc jazyků a která nejvíc řek? Kde žije nejvíc psů, kde roste nejvíc stromů a kde slaví nejvíc státních svátků?
Máme pro vás přehlídku nejzajímavějších světových rekordů!
267 570
ŠVÉDSKO rozsypané do ostrovů
Nenechte se zmást, Švédsko není žádným ostrovním státem, na ostrovech a ostrůvcích leží pouhá 3 % rozlohy země. Co do jejich počtu je však absolutním rekordmanem – nejčastěji se uvádí údaj z roku 2013, kdy jich bylo napočítáno neuvěřitelných 267 570!
Kde se tolik ostrovů vzalo? Může za to divoká minulost, v níž především severní části zeměkoule tvrdě zasáhne střídaní dob ledových a meziledovým. Opakované roztávání ledovců způsobí, že řada kousků pevniny se doslova rozprchne do moře.
Švédské ostrovy jsou většinou pustinou, obydlených je asi jen 1000 z nich.
850
Královna jazyků PAPUA NOVÁ GUINEA
Přestože většina světa se učí anglicky, někde jazyková rozmanitost stále kvete. Absolutním rekordmanem je Papua Nová Guinea.
Přestože má méně obyvatel než Česká republika, mluví se tu přibližně 850 odlišnými jazyky (přesné údaje se liší, publikace Ethnologue např. uvádí 839)!
Aby se to přeci jen tolik nepletlo, úřední jazyky jsou čtyři: tok pisin, angličtina, hiri motu a znaková řeč Papuy Nové Guineje. Stovky ostatních jsou ale stále živé!
99,9 %
ISLAND na síti
Dokázali byste žít bez internetu? Mnozí jistě ano, ovšem těžko by bylo obyvatelům Islandu, kteří jsou největšími internetovými „závisláky“ na světě!
Přesné počty jsou samozřejmě relativní, protože skuteční internetoví uživatelé se těžko oddělují od těch, kteří mají k internetu přístup a použijí ho jen občas.
Údaje z roku 2021 na stránkách statista.com ale uvádějí, že k internetu je na Islandu připojeno 99,9 % domácností!
Zajímá vás srovnání s Čechy? U nás používá internet okolo 80 % lidí.
89,7 milionů
USA miluje psy!
Mít psa nám Čechům přijde normální. Žijí jich tu s námi zhruba 2 miliony. Pokud byste však se čtyřnohým miláčkem hledali bydlení ve Francii nebo v Německu, můžete mít problém! Nebo jedete do Belgie?
Tam vašeho pejska raději ani neberte, pokud nechce, aby se na něj dívali jako na exotickou zvěř!
A kde tedy vášni českých pejskařů nejvíc rozumí? Rozhodně v USA, kde žije nejvíc psů na světě – podle Americké asociace domácích mazlíčků přesně 89,7 milionů! Při 331milionové populaci je to tedy zhruba jeden pes do rodiny.
Američani jednoduše psy milují a nikdy jim nezapomenou uspořádat třeba narozeninovou party, i s balonky a dortem!
25 000
V NĚMECKU na hrad!
Zkoušeli jste někdy spočítat všechny hrady u nás? Ulehčíme vám to, podle údajů Národního památkové ústavu jich stojí na českém území, včetně zřícenin, přesně 461.
Nezdá se to málo, dokud se nevydáme do světové hradní velmoci, kterou je Německo. Tam najdeme hradů zhruba 25 000!
Jako hrad se označuje velká budova, která byla postavena pro ochranu osob nacházejících se uvnitř. A proč jich tedy Němci postavili v historii tak moc? Země byla dlouho jen souborem malých států, proto chtěli být lidé v bezpeční před možnými útoky cizinců. Nejstarším dodnes obydleným německým hradem je Meersburg z roku 630.
21
Sváteční INDIE
Vánoce, Velikonoce, Nový rok, svátek svatého Václava či den upálení mistra Jana Husa… Celkem má Česká republika 13 svátků, které jsou zároveň i dnem volna.
A není to zas tak mnoho, světovým rekordmanem je totiž Indie, kde si svátečních dnů za rok užívají 21! K těm hlavním patří Den nezávislosti (15. srpna), Den republiky (26. ledna) a výročí narození Mahátma Gándhího (2. října).
K nim se pak přidává celá řada náboženských svátků.
Pokud Indům závidíte, vzpomeňte si na Mexičany. Ti jsou na opačné straně žebříčkům a volných svátečních dnů mají pouze 7.
640 miliard
RUSKO v lese
Lidé jsou nekonečnými konzumenty. Ze vzduchu spotřebovávají kvalitní kyslík a vrací zpět jen „špinavý“ oxid uhličitý. Kde se ale nový kyslík pořád bere? Doplňují ho rostliny a stromy, díky své zázračné schopnosti jménem fotosyntéza.
Pokud bychom seřadili řebříček zemí, které se na produkci kyslíku a zároveň redukci CO2, podílejí nejvíce, na první pozici bude Rusko. Vděčí za to svým 640 miliardám stromů – na Sibiři najdeme 25 % celkové plochy lesů celého světa!
56 %
Vzdělaná KANADA
Myslíte si, že vysokoškolský titul není k životu zapotřebí? S podobným názorem raději nejezděte do Kanady, která je nejvzdělanější zemí světa!
Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) z roku 2018 tu nějaký vysokoškolský diplom vlastní 56,27 % lidí.
Špatně si nevede ani Japonsko (50,5 %) nebo Izrael (49,9 %).
A jak jsme na tom my? Podle Sčítání 2021 u nás žije 18,7 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, což je zhruba 1,5 milionu. Za vysokoškoláka je považován ten, který získal alespoň bakalářský titul.
76 %
Ateistické Česko
Nevěřit v boha je planetě Zemi stále spíše raritou. Podle údajů z roku 2012 je světě pouhých 16 % lidí bez náboženského vyznání.
A číslo by bylo ještě menší, nebýt šestice zemí, které skupinu ateistů posilují nejvíce – patří k ní Čína, Hong Kong, Japonsko, Severní Korea, Estonsko a Česká republika.
Počítat nevěřící není úplně snadné, a tak odlišných údajů najdeme celou řadu. Ovšem mezinárodní průzkum společnosti Pew Research Center dává právě Čechy na první místo! Bez vyznání je 76 % z nich.
I když za úplné ateisty, bez víry v jakékoliv nemateriální síly, se údajně považuje jen 25 %.
12 000
ALJAŠKU sjedeme po řece
Aljaška je jen jedním ze států USA, přesto si však utrhla pro sebe více než 40 % amerických vodních ploch. Jen počet řek tu dosahuje úctyhodných 12 000, a to údajně nejsou započítány ještě tisíce drobných přítoků.
V Americkém národním systému geografických názvů najdeme pro aljašské řeky 9728 oficiálních jmen.
A aby toho nebylo málo, řeky a říčky doplňují ještě 3 miliony jezer! Tolik vodních ploch je hlavně velkou zásobárnou potravy pro aljašská zvířata.
Do řek každoročně migrují z moře mladí lososi, na kterých si rádi smlsnou medvědi či vlci, kolem vody se soustředí také plno hmyzu pro zpěvné ptáky.
61,3 %
Parlamentu RWANDY vládnou ženy!
Patří politické funkce spíše ženám, nebo mužům? S první možností rozhodně souhlasí ve Rwandě, kde mají největší zastoupení žen v parlamentu na světě! V prosinci 2022 je to 61,3 %.
Rwanda se navíc v roce 2013 stane vůbec první zemí, kde tvoří ženy v parlamentu většinu (tehdy jich je dokonce 64 %).
Nezvyklé situaci předchází krvavá historie. Při genocidě v roce 1994 zahyne desetina obyvatel země a 60 až 70 % společnosti najednou tvoří ženy. Nemají ale vzdělání a nemohou vykonávat pozice mužů. Tedy prozatím – následováním feministických hnutí západního světa se vše změní…
79,6 %
Obézní NAURU
Nauru leží v jižním Tichém oceánu, po Vatikánu a Monaku je to třetí nejmenší stát na planetě a jeho obyvatelé se nemají vůbec špatně. Až na to že se dožívají v průměru pouhých 62 let.
Mohou za to problémy spojené s obezitou – Nauru je totiž nejtlustším národem světa!
Země získává nezávislost teprve v roce 1968 a poté se zcela změní způsob života společnosti. Lidé zbohatnou a začnou nezřízeně jíst!
Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 tu trpí obezitou či nadváhou 79,6 % populace. Což je ale úspěch, protože ještě v roce 2007 podobné statistiky ukazovaly 94 %! Každý třetí ze zdejších 11 000 obyvatel má navíc cukrovku.