Domů     Karel Absolon: Král moravské archeologie!
Karel Absolon: Král moravské archeologie!
2.1.2018

Nejvýznamnější archeologické objevy na českém území? Zcela jistě mezi ně patří kamenná hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic a samozřejmě také moravská kráska z Věstonic.

Jméno Věstonické Venuše je neodmyslitelně spojeno s českým archeologem a zoologem Karlem Absolonem.

Karel Absolon, který se narodil 16. června 1877 v Boskovicích, byl od svého dětství k archeologii směřován. Jeho dědečkem byl totiž lékař a ve volných chvílích jeskynní badatel Jindřich Wankel.

Navíc, malý Karel brzy přišel o svého otce, takže děda na něj měl ještě větší vliv, než bývá obvyklé. A výpravy do tajemných jeskyň Moravského krasu na hochovi nemohly nezanechat hluboký dojem…

Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše
Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše

Gymnázium vystudoval Karel Absolon v Brně, vysokoškolská studia však již strávil na staroslavné pražské univerzitě, která ještě před první světovou válkou nesla jméno Karlo-Ferdinandova.

Byť si odtud odnesl doktorát z filozofie, tak těžištěm jeho zaměření už během studií byla zoologie. Samostatná přírodovědecká fakulta totiž tehdy v rámci pražské univerzity ještě neexistovala.

Asi nepřekvapí, že Absolon se zoologií úzce propojil svůj zájem o jeskyni. Zpočátku se tedy zaměřoval na výzkum jeskynního hmyzu. Do roku 1908 probádal a zdokumentoval většinu jeskyní severní části Moravského krasu a Rudického propadání.

Několikrát sestoupil s přáteli na dno propasti Macocha, v mnohých známých jeskyních se mu podařilo proniknout do nových dosud netušených prostor. Řada prehistorických nálezů z těchto míst obrátila Absolonovu pozornost k archeologii.

V roce 1909 Absolon objevil soubor Punkevních jeskyní a jejich propojení s Macochou.

Později, během první československé republiky, byly pomocí trhavin místní chodby rozšířeny, a tak se návštěvníci mohou pokochat vnitřkem těchto jeskyní a dnem Macochy přímo z loděk.

Byť je říčka Punkva krátká, měří jen 29 kilometrů, patří dodnes mezi nejnavštěvovanější české řeky.

Karel Absolon
Karel Absolon

Ne vždy se Absolonovi v Moravském krasu vše podařilo. Na zdejší ostrovské náhorní plošině se nachází závrt Městikáď. Ten patří k největším v Moravském krasu, jeho průměr činí 106 metrů a hloubka dosahuje metrů šestnácti.

V roce 1934 se na jeho dně Absolon pokusil o průnik do předpokládaných podzemních prostor. Šachtu však zachvátil oheň a tak byla zničena požárem výdřevy. O tom, jak je závrt propojen s dalšími komplexy, se v současnosti můžeme jen dohadovat. Pravděpodobně má spojení s Říceným dómem v Amatérské jeskyni.

Nejen Moravským krasem však byl Absolon živ. Jeho zájem o archeologii jej nasměroval do Dolních Věstonic. Právě zde se nacházelo pravěké sídliště lovců mamutů. A právě zde došlo k nálezu, který Absolona proslavil po celém světě.

On sám paradoxně přímo při objevu nebyl, ostatně archeologických prací se ve dvacátých letech účastnil již jen minimálně.

Nálezci sošky Věstonické Venuše byli dělník Josef Seidl a Absolonův asistent a technický vedoucí výzkumů Emanuel Dania.

Zcela ojedinělý nález vzbudil světovou senzaci. Což o to, sošek z doby paleolitu se pár našlo, ale ta Věstonic vyniká svým provedením i tím, že je pálená z hlíny. Jiná podobná dílka totiž byla vyřezána do kosti nebo do měkčích kamenů.

Kromě Věstonické venuše vydalo toto naleziště mnoho dalších uměleckých artefaktů i předmětů denní potřeby. Našly se tu třeba unikátní doklady o tom, že lovci mamutů uměli tkát látky.

Moravský Kras
Moravský Kras

Už od roku 1916 Absolon pracoval pro Moravské zemské muzeum a jeho přičiněním byl v roce 1928 zřízen v jeho rámci pavilon Anthropos, zabývající se životem pravěkých lidí.

Jeho věhlas mu zajistil v akademické obci velkou autoritu, avšak některé Absolonovy závěry z výzkumů byly přinejmenším problematické. Podle jeho teorií neexistovalo na českém území žádné osídlení ze staršího paleolitu ani z mezolitu.

Jen málokdo z českých vědců si proti těmto tvrzením dovolil vystoupit, Absolonovy teorie byly postupně opouštěny až v pozdějších letech.

Inu, nikdo není neomylný, Absolon však přese vše zůstal nesmírně důležitou postavou české archeologie. Jeho velkým snem bylo vybudování vědeckého ústavu, který by se zabýval výzkumem pravěkých lidí.

V roce 1939 obsadili české země nacisté a Absolon byl předčasně penzionován. Navíc přišel o svou soukromou knihovnu, která byla umístěna v prostorách Moravského zemského muzea, a kterou nacisté zkonfiskovali.

Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.
Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.

V Dolních Věstonicích, které byly přičleněny k Německu již po mnichovské konferenci v roce 1938, probíhaly výzkumy i během války. Prováděly je však vědci napojení na nechvalně proslulou organizaci SS. Její šéf Heinrich Himmler byl posedlý hledáním předků tzv.

árijské rasy nadlidí, a proto archeologii podporoval. Netřeba dodávat, že v tomto ohledu se v Dolních Věstonicích žádné objevy nekonaly.

Absolon se po válce dočkal navrácení své milované knihovny a poté se věnoval už především jen psaní vědeckých prací, mimo jiné světového atlasu chvostoskoků.

Bohužel, většinou se pouštěl do velmi objemných svazků, svá díla totiž chtěl mít komplexní a málokdy se mu podařilo je dokončit. Vydání se tak dočkal jen zlomek z nich, zvláště poutavá je dvojdílná publikace Moravský kras. Karel Absolon zemřel v Brně 6. října 1960.

Foto: The Broom Closet, University College London, Flickr, Wikimedia
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz