Domů     Kancléře Klemense Metternicha dohonila nenáviděná revoluce!
Kancléře Klemense Metternicha dohonila nenáviděná revoluce!
11.10.2019

„Podal demisi!“ šíří se jako blesk zpráva noční Vídní. Obyvatelé jásají a do slavnostně osvětlených ulic vyrážejí i ti, kteří se ve dne neodvážili rozzuřeně vtrhnout do Zemského sněmu. Je 13. března 1848 a nenáviděný kancléř konečně navždy zmizel ze scény.

„Zemřeli jsme?“ ptá se Melanie Metternichová, když její manžel Klemens Metternich (1773–1859) přichází pozdě večer domů. „Ano drahá, jsme mrtvi,“ odpoví jí muž. Právě před hodinou přestal být rakouským kancléřem.

Melanie úlevně vydechne, že konečně budou mít vytoužený klid. Hovory o obavách z blížící se revoluce se jí už dávno zajídaly. Bývalého nejvyššího úředníka monarchie druhý den ráno prohlédne jeho lékař.

„Bylo by praktičtější, milý doktore, kdybyste počítal puls Rakousku,“ poznamená Klemens, který stále věří, že s jeho odstoupením zanikne stát a přijde anarchie. Tep dění se ale zrychluje a manželům nezbývá než pod falešným jménem Matteuxovi honem opustit Vídeň.

Odjíždějí v noci ze 14. na 15. března 1848.

Celý život si zvykne organizovat chod habsburské monarchie a když o funkci přijde, je Klemens Metternich celý nesvůj.
Celý život si zvykne organizovat chod habsburské monarchie a když o funkci přijde, je Klemens Metternich celý nesvůj.

Pod rakouskou taktovkou

Zlatý hřeb Metternichovy kariéry přichází roku 1814, kdy má mírový kongres rozhodnout o nové podobě Evropy. První rozhovory začínají už v září. Velice brzy je ale jasné, že „velká čtyřka“ evropských mocností v podobě svých zástupců:

Metternicha, ruského cara Alexandra I., pruského krále Bedřicha Viléma III. (1770–1840) a francouzského ministra zahraničí Charlese Maurice de Talleyranda-Périgorda (1754–1838) se na společném řešení hned tak nedohodne.

Klemens chce mít všechno ve své režii a prosazuje tři hesla: „rovnováha, legitimita, monarchie.“ Rovnováha znamená, že žádná z evropských mocností nebude mít větší výhody než ostatní, legitimita zachování všech vládnoucích dynastií.

Francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord si z Metternicha nic nedělá. Klidně s ním změří svoje diplomatické síly.
Francouzský ministr zahraničí Charles Maurice de Talleyrand-Périgord si z Metternicha nic nedělá. Klidně s ním změří svoje diplomatické síly.

Jednotné Německo? Nikdy!

Metternich se snaží státníky rozptýlit, aby přistoupili na jeho požadavky.

„Byl to podivný kongres, na němž se dělalo všechno možné (hlavně jedlo a tančilo – pozn. red.), jenom k plenárnímu zasedání se sešel pouze jednou, když se na ukončení podepisoval závěrečný dokument (9. června 1815– pozn. red.),“ vysvětluje Šedivý ministrovy intriky.

Strategie se vyplatí. Nakonec se mu daří umírnit požadavky Ruska, i když s carem se vzájemně nemůžou vystát.

Alexandr se vzteká, když ho Klemens chce připravit o válečnou kořist – Polsko, ale co mu vadí nejvíc je, že „takový chlap jako on, který nikdy nebojoval, má větší úspěch u žen než já!“ Nakonec se podaří uzavřít přijatelný kompromis:

při dělení Polska dostává Rusko jeho část, Prusku připadne část Saska a území Francie se vrací do předrevolučních hranic. Německý spolek naštěstí zůstává sdružením knížectví a svobodných měst. Snah o sjednocení Německa se totiž Metternich bojí jako čert kříže.

Na vídeňském kongresu se nejenom rokovalo, ale také tančilo a pilo.
Na vídeňském kongresu se nejenom rokovalo, ale také tančilo a pilo.

Státníkův čas se chýlí ke konci

Když se v roce 1821 stane kancléřem, zuby nehty brání obtížně dosažený mír a odmítá reformy. Už při slově revoluce mu naskakuje husí kůže.

„Tam, kde se vše kácí, je především třeba, aby něco zůstalo pevné, čeho by se tápající chytili a kde by pomýlení našli útočiště,“ obhajuje lpění na starých pořádcích. Jeho představy o Evropě se ale začínají hroutit jako domeček z karet.

Ve Francii roku 1830 znovu vlají v ulicích trikolóry a země se stává konstituční monarchií, za „vlast, svobodu národa a národní svaz“ demonstrují v květnu 1832 němečtí studenti v Rýnské Falci.

Kancléř sice ještě stihne být v letech 1835–1848 oporou císaři Ferdinandovi I. (1793–1875), ale své dny už má spočítané.

Metternicha nese čert pryč. Někteří jeho protivníci by to uvítali.
Metternicha nese čert pryč. Někteří jeho protivníci by to uvítali.

Císař ho zve zpátky

„Republika ve Francii,“ přečte si 24. února 1848 telegram z Paříže. Bezmocně pokrčí rameny. V noci z 28. na 29. února 1848 někdo po Vídni vylepuje plakáty s textem: „Metternich do měsíce padne. Ať žije konstituční Rakousko!“ Jejich tajemný autor se neplete.

Zatímco se 13. března 1848 Metternich radí s vyslancem pruského krále, jak reagovat na únorovou pařížskou revoluci, před Zemským sněmem to vře. Lidé požadují svobodu tisku, shromažďovací právo a dávají ultimátum:

pokud Metternich do devíti hodin večer nezmizí, neručí prý za nic. Kancléř abdikuje a o den později odjíždí do Londýna. Nakonec ale ze všeho nevyjde nejhůř.

V listopadu 1850 mu přiznává císař František Josef I. (1830–1916) rentu 8000 zlatých ročně (za tuto částku by si tehdy koupil asi 100 000 m2 zemědělské půdy) a o půl roku později mu dokonce vzkáže, že se s ním rád setká ve Vídni.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Vratislav II.: Císař se odměňuje českou korunou za spojenectví
Před bazilikou sv. Víta se tlačí davy lidí. Mnozí přišli z velké dálky. Všichni chtějí být svědky toho, jak arcibiskup, úplně poprvé v českých zemích, slavnostně uloží na hlavu knížete blyštící se královskou korunu. Na poslední přání svého otce nejstarší Přemyslovec Spytihněv II. (1031–1061) nedbá. Bratři si prý mají rozdělit Moravu, zatím co on bude pánem českého […]
Historie
Dotlačil Klementa Gottwalda k puči Stalin?
Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách, a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu.  Opojení z nově nabyté svobody se kombinuje s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout […]
Historie
Žena v čele Habsburské monarchie
12. května 1743 se v Praze koná velkolepá událost. Marie Terezie je ve Vladislavském sále Pražského hradu korunována českou královnou. Na trůnu ji ovšem nečeká jednoduchý život. Marie Terezie, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (1717–1780), která vládla Habsburské monarchii letech 1740–1780, byla panovníci, která do systému stagnující říše přinesla mnohé inovace a znovu ji […]
Historie
Lev salonů Milan Rastislav Štefánik využíval svého šarmu
Vypuknutí 1. světové války zastihne Slováka Milana Rastislava Štefánika v pařížské nemocnici, kde právě absolvoval operaci žaludku. Přitom by tak rád povzbudil Čechy a Slováky k tomu, aby se zbavili habsburské nadvlády. Jakmile se Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) cítí trochu při síle, pošle do světa text Provolání k Slovanům v rakousko-uherské armádě, které uvádí: „Slované: Češi – […]
reklama
lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
záhady a tajemství
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
Patří k jedné z nejvýznamnějších postav české literatury. Všichni se o básníkovi řazeném do romantického období povinně učí a jeho Máj zná snad každý! Kým ale ve skutečnosti byl a jak vůbec vypadal? Dodnes je literát obestřen hustou sítí tajemství a často jsou mu připisovány i zázračné schopnosti! Životní pouť básníka Karla Hynka Máchy je […]
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz