Skip to content

Kam nejdál ve vesmíru doletěla lidská technika?

Lidstvo se snaží pochopit, jak vesmír vznikl a jak funguje. Vysílá proto nejrůznější sondy, aby jej prozkoumaly. Jakého nejzazšího bodu se těmto strojům podařilo ve vesmíru dosáhnout?

Sonda Pioneer 10

Odstartovala 3. března 1972. Už za 12 minut minula dráhu Měsíce, za 82 dní Marsu. Jako první sonda ze Země zkoumala Jupiter, kterému byla nejblíže 4. prosince 1973, kdy přelétala 140 000 km nad vrchní vrstvou jeho mraků.

Mise Pioneeru 10 byla ukončena v roce 1997.

Jako první zkoumala planetu Jupiter.

Komunikuje?

Ještě roku 2003 byly několikrát zachyceny signály sondy, když se Pioneer 10 pohyboval ve vzdálenosti 12 miliard kilometru od Země. Další pokusy o kontakt již úspěšné nebyly.

Kam letí?

Sonda Pioneer 10 směřuje ven ze sluneční soustavy a míří ke hvězdě Aldebaran v souhvězdí Býka rychlostí asi 2,6 AU za rok. Měla by k ní dorazit zhruba za 2 miliony let.

Sonda Pioneer 11

Z kosmodromu na Floridě odstartovala 6. dubna 1973. Mířila k Jupiteru, ke kterému se nejvíce přiblížila 3. prosince 1974. Po 4,5letém přeletu pak dorazila, jako první lidmi zhotovené těleso, k planetě Saturn.

V únoru 1990 překročil Pioneer 11 také dráhu planety Neptunu, ta se ale zrovna nacházela v jiném místě své oběžné dráhy.

Jako první se dostala k planetě Saturn.

Komunikuje?

NASA ukončila pravidelné spojení se sondou 30. září 1995. Poslední slabé signály byly zachyceny v listopadu téhož roku. V té době už byl Pioneer 11 za drahou Pluta.

Kam letí?

Sonda míří k souhvězdí Aquily, severozápadně od souhvězdí Střelce. Kolem jedné z jeho hvězd by měl proletět zhruba za 4 miliony let.

Sonda Voyager 1

Její vesmírná mise byla zahájena dne 5. září 1977. V prosince 1978 dosáhla Jupiteru a začala pořizovat jeho snímky včetně měsíců Io, Ganymedu, Callista a Europy. V listopadu 1980 se přiblížila k Saturnu.

V srpnu 2006 překonal Voyager 1 vzdálenost 100 AU (15 miliard km) od Slunce, 25. srpna 2012 pak NASA oficiálně potvrdila, že definitivně opustil naši sluneční soustavu.

Voyager 1 je stále aktivní.

Komunikuje?

Voyager 1 je v provozu už 42 let a stále se ozývá. Aktuálně je ve vzdálenosti 145 astronomických jednotek od Země, tj. 21,7 miliardy kilometrů, a je tak nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem ve vesmíru.

Komunikovat by mohl do roku 2025.

Kam letí?

Za 40 000 let by měl Voyager 1 proletět kolem hvězdy v souhvězdí Žirafy a následně se stát oběžnicí středu Mléčné dráhy.

Sonda Voyager 2

Ačkoli měla startovat až druhá, po Voyager 1, kvůli jeho technickým závadám nakonec letěla první, už 20. srpna 1977. K Jupiteru ale dorazila o čtyři měsíce později než Voyager 1, a to z důvodu nižší rychlosti a jiné trajektorie letu.

Pak zamířila k Saturnu. Jako jediná sonda zatím Voyager 2 proletěl kolem čtyř planet, vydal se totiž ještě k Uranu a Neptunu. Využil k tomu příznivého uspořádání těchto planet, ke kterému dochází jednou za 175 let.

Voyager 2 je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Komunikuje?

Stejně jako Voyager 1 i tato sonda stále komunikuje ze Zemí, a pokud se nevyskytnou problémy, mělo by tomu tak být až do roku 2025. Aktuálně je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Kam letí?

Nestřetne-li se s žádným vesmírným tělesem, měl by Voyager 2 přibližně za 50 000 let minout hvězdu Proxima Centrauri, vzdálenou 4,22 světelného roku od Země.

Sonda New Horizons

Do vesmíru odstartovala dne 19. ledna 2006, jejím cílem se stal Pluto, kam dorazila 14. července 2015. Za sebou měla v té době 4,9 miliardy kilometrů. Sonda v sobě nese ampuli s popelem objevitele Pluta, amerického astronoma Clyda Tombaugha (1906–1997), a kousek lodi SpaceShipOne.

Jen krátce poté, co byla sonda vypuštěna, odhlasovali astronomové na kongresu v Praze, že Pluto již není 9. planetou naší sluneční soustavy, ale pouhou trpasličí planetou.

Sonda v sobě nese ampuli s popelem Pluta.

Komunikuje?

Sonda zasílá data, která získala, na Zemi velmi pomalu, kvůli nízké přenosové rychlosti. Mise New Horizons by měla pokračovat až do roku 2020, sonda by měla pozorovat objekty Kuiperova pásu.

Kam letí?

Dne 1. ledna 2019 prolétla sonda kolem objektu přezdívaného Ultima Thule. Má se za to, že v budoucnu předhoní obě sondy Pioneer, ale Voyagery budou navždy před ní díky jejich vyšší rychlosti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Otec Amy Winehouse prý stále vídá jejího ducha
enigmaplus.cz

Otec Amy Winehouse prý stále...

Známá zpěvačka Amy Winehouse zemřela již před...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...