Domů     Kam nejdál ve vesmíru doletěla lidská technika?
Kam nejdál ve vesmíru doletěla lidská technika?
13.12.2019

Lidstvo se snaží pochopit, jak vesmír vznikl a jak funguje. Vysílá proto nejrůznější sondy, aby jej prozkoumaly. Jakého nejzazšího bodu se těmto strojům podařilo ve vesmíru dosáhnout?

Sonda Pioneer 10

Odstartovala 3. března 1972.  Už za 12 minut minula dráhu Měsíce, za 82 dní Marsu. Jako první sonda ze Země zkoumala Jupiter, kterému byla nejblíže 4. prosince 1973, kdy přelétala 140 000 km nad vrchní vrstvou jeho mraků. Mise Pioneeru 10 byla ukončena v roce 1997.

Jako první zkoumala planetu Jupiter.
Jako první zkoumala planetu Jupiter.

Komunikuje?

Ještě roku 2003 byly několikrát zachyceny signály sondy, když se Pioneer 10 pohyboval ve vzdálenosti 12 miliard kilometru od Země. Další pokusy o kontakt již úspěšné nebyly.

Kam letí?

Sonda Pioneer 10 směřuje ven ze sluneční soustavy a míří ke hvězdě Aldebaran v souhvězdí Býka rychlostí asi 2,6 AU za rok. Měla by k ní dorazit zhruba za 2 miliony let.

Sonda Pioneer 11

Z kosmodromu na Floridě odstartovala 6. dubna 1973. Mířila k Jupiteru, ke kterému se nejvíce přiblížila 3. prosince 1974. Po 4,5letém přeletu pak dorazila, jako první lidmi zhotovené těleso, k planetě Saturn.

V únoru 1990 překročil Pioneer 11 také dráhu planety Neptunu, ta se ale zrovna nacházela v jiném místě své oběžné dráhy.

Jako první se dostala k planetě Saturn.
Jako první se dostala k planetě Saturn.

Komunikuje?

NASA ukončila pravidelné spojení se sondou 30. září 1995. Poslední slabé signály byly zachyceny v listopadu téhož roku. V té době už byl Pioneer 11 za drahou Pluta.

Kam letí?

Sonda míří k souhvězdí Aquily, severozápadně od souhvězdí Střelce. Kolem jedné z jeho hvězd by měl proletět zhruba za 4 miliony let.

Sonda Voyager 1

Její vesmírná mise byla zahájena dne 5. září 1977. V prosince 1978 dosáhla Jupiteru a začala pořizovat jeho snímky včetně měsíců Io, Ganymedu, Callista a Europy. V listopadu 1980 se přiblížila k Saturnu.

V srpnu 2006 překonal Voyager 1 vzdálenost 100 AU (15 miliard km) od Slunce, 25. srpna 2012 pak NASA oficiálně potvrdila, že definitivně opustil naši sluneční soustavu.

Voyager 1 je stále aktivní.
Voyager 1 je stále aktivní.

Komunikuje?

Voyager 1 je v provozu už 42 let a stále se ozývá. Aktuálně je ve vzdálenosti 145 astronomických jednotek od Země, tj. 21,7 miliardy kilometrů, a je tak nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem ve vesmíru. Komunikovat by mohl do roku 2025.

Kam letí?

Za 40 000 let by měl Voyager 1 proletět kolem hvězdy v souhvězdí Žirafy a následně se stát oběžnicí středu Mléčné dráhy.

Sonda Voyager 2

Ačkoli měla startovat až druhá, po Voyager 1, kvůli jeho technickým závadám nakonec letěla první, už 20. srpna 1977. K Jupiteru ale dorazila o čtyři měsíce později než Voyager 1, a to z důvodu nižší rychlosti a jiné trajektorie letu.

Pak zamířila k Saturnu. Jako jediná sonda zatím Voyager 2 proletěl kolem čtyř planet, vydal se totiž ještě k Uranu a Neptunu. Využil k tomu příznivého uspořádání těchto planet, ke kterému dochází jednou za 175 let.

Voyager 2 je nejdéle fungující vesmírnou sondou.
Voyager 2 je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Komunikuje?

Stejně jako Voyager 1 i tato sonda stále komunikuje ze Zemí, a pokud se nevyskytnou problémy, mělo by tomu tak být až do roku 2025. Aktuálně je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Kam letí?

Nestřetne-li se s žádným vesmírným tělesem, měl by Voyager 2 přibližně za 50 000 let minout hvězdu Proxima Centrauri, vzdálenou 4,22 světelného roku od Země.

Sonda New Horizons

Do vesmíru odstartovala dne 19. ledna 2006, jejím cílem se stal Pluto, kam dorazila 14. července 2015. Za sebou měla v té době 4,9 miliardy kilometrů.

Sonda v sobě nese ampuli s popelem objevitele Pluta, amerického astronoma Clyda Tombaugha (1906–1997), a kousek lodi SpaceShipOne.

Jen krátce poté, co byla sonda vypuštěna, odhlasovali astronomové na kongresu v Praze, že Pluto již není 9. planetou naší sluneční soustavy, ale pouhou trpasličí planetou.

Sonda v sobě nese ampuli s popelem Pluta.
Sonda v sobě nese ampuli s popelem Pluta.

Komunikuje?

Sonda zasílá data, která získala, na Zemi velmi pomalu, kvůli nízké přenosové rychlosti. Mise New Horizons by měla pokračovat až do roku 2020, sonda by měla pozorovat objekty Kuiperova pásu.

Kam letí?

Dne 1. ledna 2019 prolétla sonda kolem objektu přezdívaného Ultima Thule. Má se za to, že v budoucnu předhoní obě sondy Pioneer, ale Voyagery budou navždy před ní díky jejich vyšší rychlosti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Věda a technika
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Věda a technika
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
reklama
lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
reklama
svět zločinu
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Devítiletá Amber Rene Hagermanová: Na konci únosu na ni čeká smrt
Jsou chvíle, které by policisté raději nikdy nezažili. Například okamžik, když se otevřou dveře a za nimi stojí někdo, komu mají říct tu strašnou větu: „Je nám to líto, ale vaše dítě už nežije.“ Smrtí unesené osoby skončily i následující čtyři případy. Někteří únosci se vydávají do akce proto, aby získali výkupné, a jejich oběti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.