Domů     Kam nejdál ve vesmíru doletěla lidská technika?
Kam nejdál ve vesmíru doletěla lidská technika?
13.12.2019

Lidstvo se snaží pochopit, jak vesmír vznikl a jak funguje. Vysílá proto nejrůznější sondy, aby jej prozkoumaly. Jakého nejzazšího bodu se těmto strojům podařilo ve vesmíru dosáhnout?

Sonda Pioneer 10

Odstartovala 3. března 1972.  Už za 12 minut minula dráhu Měsíce, za 82 dní Marsu. Jako první sonda ze Země zkoumala Jupiter, kterému byla nejblíže 4. prosince 1973, kdy přelétala 140 000 km nad vrchní vrstvou jeho mraků. Mise Pioneeru 10 byla ukončena v roce 1997.

Jako první zkoumala planetu Jupiter.
Jako první zkoumala planetu Jupiter.

Komunikuje?

Ještě roku 2003 byly několikrát zachyceny signály sondy, když se Pioneer 10 pohyboval ve vzdálenosti 12 miliard kilometru od Země. Další pokusy o kontakt již úspěšné nebyly.

Kam letí?

Sonda Pioneer 10 směřuje ven ze sluneční soustavy a míří ke hvězdě Aldebaran v souhvězdí Býka rychlostí asi 2,6 AU za rok. Měla by k ní dorazit zhruba za 2 miliony let.

Sonda Pioneer 11

Z kosmodromu na Floridě odstartovala 6. dubna 1973. Mířila k Jupiteru, ke kterému se nejvíce přiblížila 3. prosince 1974. Po 4,5letém přeletu pak dorazila, jako první lidmi zhotovené těleso, k planetě Saturn.

V únoru 1990 překročil Pioneer 11 také dráhu planety Neptunu, ta se ale zrovna nacházela v jiném místě své oběžné dráhy.

Jako první se dostala k planetě Saturn.
Jako první se dostala k planetě Saturn.

Komunikuje?

NASA ukončila pravidelné spojení se sondou 30. září 1995. Poslední slabé signály byly zachyceny v listopadu téhož roku. V té době už byl Pioneer 11 za drahou Pluta.

Kam letí?

Sonda míří k souhvězdí Aquily, severozápadně od souhvězdí Střelce. Kolem jedné z jeho hvězd by měl proletět zhruba za 4 miliony let.

Sonda Voyager 1

Její vesmírná mise byla zahájena dne 5. září 1977. V prosince 1978 dosáhla Jupiteru a začala pořizovat jeho snímky včetně měsíců Io, Ganymedu, Callista a Europy. V listopadu 1980 se přiblížila k Saturnu.

V srpnu 2006 překonal Voyager 1 vzdálenost 100 AU (15 miliard km) od Slunce, 25. srpna 2012 pak NASA oficiálně potvrdila, že definitivně opustil naši sluneční soustavu.

Voyager 1 je stále aktivní.
Voyager 1 je stále aktivní.

Komunikuje?

Voyager 1 je v provozu už 42 let a stále se ozývá. Aktuálně je ve vzdálenosti 145 astronomických jednotek od Země, tj. 21,7 miliardy kilometrů, a je tak nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem ve vesmíru. Komunikovat by mohl do roku 2025.

Kam letí?

Za 40 000 let by měl Voyager 1 proletět kolem hvězdy v souhvězdí Žirafy a následně se stát oběžnicí středu Mléčné dráhy.

Sonda Voyager 2

Ačkoli měla startovat až druhá, po Voyager 1, kvůli jeho technickým závadám nakonec letěla první, už 20. srpna 1977. K Jupiteru ale dorazila o čtyři měsíce později než Voyager 1, a to z důvodu nižší rychlosti a jiné trajektorie letu.

Pak zamířila k Saturnu. Jako jediná sonda zatím Voyager 2 proletěl kolem čtyř planet, vydal se totiž ještě k Uranu a Neptunu. Využil k tomu příznivého uspořádání těchto planet, ke kterému dochází jednou za 175 let.

Voyager 2 je nejdéle fungující vesmírnou sondou.
Voyager 2 je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Komunikuje?

Stejně jako Voyager 1 i tato sonda stále komunikuje ze Zemí, a pokud se nevyskytnou problémy, mělo by tomu tak být až do roku 2025. Aktuálně je nejdéle fungující vesmírnou sondou.

Kam letí?

Nestřetne-li se s žádným vesmírným tělesem, měl by Voyager 2 přibližně za 50 000 let minout hvězdu Proxima Centrauri, vzdálenou 4,22 světelného roku od Země.

Sonda New Horizons

Do vesmíru odstartovala dne 19. ledna 2006, jejím cílem se stal Pluto, kam dorazila 14. července 2015. Za sebou měla v té době 4,9 miliardy kilometrů.

Sonda v sobě nese ampuli s popelem objevitele Pluta, amerického astronoma Clyda Tombaugha (1906–1997), a kousek lodi SpaceShipOne.

Jen krátce poté, co byla sonda vypuštěna, odhlasovali astronomové na kongresu v Praze, že Pluto již není 9. planetou naší sluneční soustavy, ale pouhou trpasličí planetou.

Sonda v sobě nese ampuli s popelem Pluta.
Sonda v sobě nese ampuli s popelem Pluta.

Komunikuje?

Sonda zasílá data, která získala, na Zemi velmi pomalu, kvůli nízké přenosové rychlosti. Mise New Horizons by měla pokračovat až do roku 2020, sonda by měla pozorovat objekty Kuiperova pásu.

Kam letí?

Dne 1. ledna 2019 prolétla sonda kolem objektu přezdívaného Ultima Thule. Má se za to, že v budoucnu předhoní obě sondy Pioneer, ale Voyagery budou navždy před ní díky jejich vyšší rychlosti.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
reklama
svět zločinu
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.