Skip to content

Rozvášnění obyvatelé města sežrali během Pařížské komuny zvěř v ZOO

Ludvík XIV. si v roce 1665 se zájmem prohlíží svoji nově zbudovanou menažérii u zámku ve Versailles. Podle jeho přání se tu 222 druhů zvířat prochází v zahradě plné exotických rostlin. Něco podobného hned tak někde nemají…

Pod vedením francouzské vědecké instituce Académie des Sciences navíc v zahradě plné zvířat, pýše francouzského krále Ludvíka XIV. (1638-1715), probíhá výzkumná práce v oblasti srovnávací anatomie zvířat.

Jenže už králův syn Ludvík XV. (1710–1774) nejeví o zahradu zájem a počet chovaných druhů klesá.

Pro franouzského krále Ludvíka XIV. je jeho sbírka zvířat velkou chloubou.

Vztek si vybíjí na nevinných tvorech

K největší katastrofě ovšem dochází během francouzské revoluce. V říjnu 1789 vtrhne dav lidí dovnitř a na bezbranných zvířatech si vybíjí svůj vztek. Část tvorů skončí v krvi, protože pro rozzuřené Pařížany symbolizují nenáviděné královské bohatství.

Francouzský botanik Bernardine de Saint-Pierre nařizuje přímstění sbírek.

Otevírá se pro veřejnost

Torzo poničené sbírky se roku 1793 na pokyn francouzského botanika Bernardina de Saint-Pierre (1737–1814) stěhuje do botanické zahrady Jardin des Plantes v Paříži, jež vznikla už v roce 1626 za vlády Ludvíka XIII. (1601–1643) jako centrum pro studium přírody. Brány obnovené zoo se pro veřejnost otevírají 11. prosince 1794.

Dnešní podoba slavné Jardin des Plantes.

Útulek pro dobytek

Během prusko-francouzské války v letech 1870–1871 se populární zahrada, kterou za jediný rok navštíví 250 tisíc lidí a jež chová tisíc zvířat, uzavírá. Porážka ve válce a neúnosné životní podmínky mnoha Francouzů mají v březnu 1871 za následek povstání socialistů protestujících proti vládě, takzvanou Pařížskou komunu trvající až do května 1871.

Zoo se tehdy stane útulkem pro 130 tisíc ovcí a 20 tisíc kusů dobytka, který má nakrmit krky hladovějících Pařížanů. Část zvířat ze zoo ošetřovatelé evakuují do belgických zoologických zahrad v Antverpách a Bruselu, ta která v Jardin des Plantes zbudou, ovšem zabijí a sežerou rozvášnění obyvatelé města.

Už René I. z Anjou krmí na svém zámku v Angeres v polovině 15. století zajímavý zvěřinec.

Největší sbírka v Evropě

Slavná pařížská Zoo ale má jednoho svého předchůdce. Už v roce 1450 má René I., hrabě z Anjou (1409–1480), na svém zámku ve francouzském Angers veliký zvěřinec, podle dostupných pramenů tehdy nejrozsáhlejší v celé Evropě.

Zahrnuje lvinec, přístřešky pro drobné savce, kopytníky a pštrosy, klece a voliéry pro zpěvné ptáky i zahradu s jezírkem pro vodní ptactvo. Sbírku mu pomůže doplnit například portugalský král Alfons V. (1432–1481), který mu roku 1477 nabídne slona, dva jednohrbé velbloudy, několik cibetek a další zvířata.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články