Domů     Jiří Šlitr: Odešel v náručí milenky?
Jiří Šlitr: Odešel v náručí milenky?
30.5.2024

Šlo o nešťastnou souhru náhod? To se dodnes neví a pravděpodobně se to již nikdo nedozví.

Po odchodu geniálního hudebního skladatele Jiřího Šlitra se spekulovalo i o tom, že mu k odchodu na onen svět pomohla i mladinká dívenka, která našla v jeho bytě smrt spolu s ním.

Vystudoval práva jen proto, aby udělal radost rodičům. Jiří Šlitr (1924–1969) se totiž narodil s jiným talentem. Složil velké množství písniček, které dodnes nezestárly.

A jistě by jich bylo ještě více, kdyby neodešel ze světa tragickým a záhadným způsobem.

Zpívající právník

Doktor Šlitr. Možná si vybavujete, že se tak občas představoval. Osobnost, která je neodmyslitelně spojena se slavným pražským divadlem Semafor, má původně nakročeno k jiné profesi.

Už jako dítě v předškolním věku prokazuje umělecký talent, krásně maluje a hraje na klavír. Zájem o výtvarno v něm probudí tatínek, který je učitelem, lásku k pianu v něm podporuje maminka. Přitom je Šlitr je samouk, nikdy nechodil do žádné hudební školy.

Vystuduje gymnázium, po maturitě nastoupí jako úředník do slévárny. Probíhá tehdy druhá světová válka a pro Šlitra to tak je jediné řešení, jak se vyhnout pracovnímu nasazení v Německu. Po válce pokračuje ve studiu na přání otce.

Ten nechce mít ze syna umělce, radí mu, aby se dal na práva. Jenže Šlitr mladší nemá v úmyslu oblékat soudcovský talár, věnovat se advokacii nebo právnické činnosti. Jakmile úspěšně odpromuje, předává diplom otci a přiznává, že si vybral dráhu umělce.

Suchý a Šlitr nebyli přátelé

Má štěstí, brzy potká dalšího talentovaného muže, s nímž se navíc skvěle doplňuje. Jiří Suchý (*1931) ovšem později prozradil, že i když profesně fungovali skvěle, přátelé dlouho nebyli.

„Mezi námi byl takovej zvláštní vztah, protože jsme byli každej absolutně mentálně jinej. Nás spojovalo divadlo, tam jsme si celkem rozuměli.

To byl jedinej bod, kde nám to klapalo,“ prozradil Suchý s tím, že přátelství mezi nimi se zrodilo v podstatě až rok před Šlitrovou smrtí.

Rychlý úspěch

Zatímco Suchý píše texty, Šlitr pro ně skládá hudbu. Řadu textů Suchému ovšem vrací s tím, že se nedají zhudebnit. Ti dva se ostatně často špičkují. Suchý prozradil, že Šlitr toužil, aby po něm byly pojmenované bonbony.

Zkrátka chtěl mít Šlitrovky jako Karel Hašler (1879–1941) Hašlerky. „Řekl jsem mu, že takové bonbony by nikdo nevzal do huby,“ smál se Suchý. Naštěstí ani to neukončilo jejich spolupráci, společně v roce 1959 zakládají divadlo Semafor.

Je zajímavé, že Šlitr se nikdy oficiálně nestane jeho zaměstnancem, celou dobu je pouze externím spolupracovníkem. Problémy s tím, že by mu scházelo povinné razítko v občance, ale nemá.

Využívá svého dalšího talentu a je členem Svazu výtvarníků, což stačí jako důkaz toho, že není příživník.

Hudebník i herec

Šlitr nejprve skládá písničky, brzy se však objevuje i jako herec na jevišti. Svoji premiéru před diváky si odbude v tehdejším Gottwaldově, dnes Zlíně.

Suchý si není jistý, jak živé vystoupení jeho kolegy dopadne, diváci si prý ale Šlitra oblíbí, a za pár let má dokonce v Semaforu svůj vlastní recitál. To mu přinese samozřejmě i přízeň žen.

Jeho smrt je dodnes záhadou, rodiče poznali vnučku až po jeho odchodu. Foto: JiriMatejicek – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0
Jeho smrt je dodnes záhadou, rodiče poznali vnučku až po jeho odchodu. Foto: JiriMatejicek – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Spousta žen a ty vyvolené

Šlitrův osobní život je obestřen tajemstvím. Ututlat se mu nepodaří vztah s herečkou Sylvou Daníčkovou (*1935), s níž žije 11 let, ovšem během nich se několikrát rozejdou a znovu navážou pouto.

Během této doby pak přijde na svět i dítko, dcera Dominika (*1966), jejíž matkou je scenáristka Bohumíra Peychlová (*1935). Na počátku všeho stojí zvláštní náhoda.

S Bohumírou se Šlitr začíná náhodně setkávat častěji, než u něj bývalo zvykem, sám začne ta setkání počítat. Navrhuje, že pokud se spolu uvidí podesáté, něco to znamená a dají si rande. Je tedy pravda, že tomu trochu napomohl.

Po devátém setkání, před delší zahraniční cestou, obejde domovní blok, a dojde tak k setkání desátému. Nový milostný vztah je na světě a nezůstane bez následků. Jiří se stává otcem dcerky a oficiálně se k tomu i přihlásí.

Ovšem veřejně své otcovství tají, ani rodiče za jeho života netuší, že mají vnučku.

Mohl to dotáhnout do Ameriky?

Šlitrovi lidé říkají, že má na víc než jen zůstávat v tehdejším Československu. Kromě svých schopností je rovněž pořádný dříč, nedělá mu problém pracovat i 15 hodin denně. Svému okolí později, v dobách největší slávy, dává najevo, že je mu Praha už malá.

To vadí Suchému, navíc i skutečnost, že Šlitr má zaječí úmysly a chce si na vlastní kůži vyzkoušet, jestli prorazí za hranicemi. Vybírá si Spojené státy americké, kde stráví půl roku. Nějak výrazněji se tam prosadit se mu ale nepodaří, a tak se vrací zpátky. Suchý jej přivítá bez jakýchkoli poznámek.

Poslední obrázek Suchému

Jak jsme zmínili, Suchý a Šlitr k sobě nacházejí cestu až rok před Šlitrovou smrtí. Je tehdy před Vánocemi roku 1969, kdy Suchý potkává Šlitra a ten mu říká, že mu něco nechal ve schránce. Je to obrázek pro syna Suchého. Tehdy se ti dva vidí naposledy.

O okolnostech smrti Jiřího Šlitra existuje více verzí. Stane se to v době vánočních svátků. Šlitr pozve několik svých známých na sváteční oběd, během něho odejde s tím, že si jde něco zařídit. Zpátky se ale už nevrátí.

To samozřejmě hosty zneklidní a začnou jej hledat. Najdou ho v jeho ateliéru na Václavském náměstí. Na klepání a bouchání na dveře nikdo neotevírá. Uvnitř je pak už nalezen mrtvý. A není sám.

V jeho náruči s ním zemře i mladičká, teprve osmnáctiletá milenka Jitka. Příčinou tragédie je prý technická závada na starých plynových kamnech, pár zemřel na otravu svítiplynem.

Byl to šok

Známí Šlitra jsou šokováni tou tragédií. „Na Štědrý den jsme s Jiřím ještě telefonovali. V den, kdy zemřel, jsem byla s Dominikou sáňkovat. Když jsme se vrátily, hlásili to ve zprávách.

Nechtěla jsem tomu věřit, čekala jsem na druhé zprávy, ale i v nich to bylo,“ prozrazuje Bohumíra Peychlová. Šlitr rád obdarovával blízké a přátele svými díly.

Po jeho smrti na něj vzpomíná i Jan Werich (1905–1980).  „Já sám mám od něho obrázek, který jsem dostal poštou k Vánocům. Bylo to den po tom, kdy jsem se dozvěděl, že Šlitr umřel.

Otevíral jsem vánoční poštu a mezi ní jsem od něj našel obrázek takového vousatého pána v buřince,“ prozrazuje umělec s tím, že v dopise stálo „Všecko nejlepší, pane Wérich. Šlitr“. „To už tady nebyl, když jsem tohle otvíral.

Bylo mně moc smutno, protože jsem byl jeho fanda,“ vyznává se Werich obdivem ke kolegovi.

Ztráta syna samozřejmě velmi bolela jeho rodiče. Stesk a trápení ovšem poměrně brzy utlumila skutečnost, když se dozvěděli, že mají vnučku. Foto: David Sedlecký – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0
Ztráta syna samozřejmě velmi bolela jeho rodiče. Stesk a trápení ovšem poměrně brzy utlumila skutečnost, když se dozvěděli, že mají vnučku. Foto: David Sedlecký – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Musel zemřít?

Mohla to být nešťastná náhoda. Spekuluje se také, že milenecký pár spáchal společně sebevraždu. Jenže odešel by Šlitr jen tak od hostů, aby se společně s mladou dívenkou odebral z tohoto světa?

Je také pravda, že rok 1969 je stále společensky problematický, doznívají dramatické události z roku předchozího, ze kterých měl prý slavný skladatel deprese. Jiří Suchý sám prý přemýšlel o emigraci, což by byl konec Semaforu.

Kdyby se ale býval Šlitr rozhodl zemřít, nebral by na onen svět i mladou milenku. Právě na ni také někteří spekulanti ukazují. Další verzí je totiž možná spolupráce Jitky se Státní bezpečností.

Ona sama často navštěvuje Semafor a její otec údajně stojí za vyhazovem režiséra Miloše Formana z divadla Laterna Magika. Padají úvahy, že Jitka mohla chtít Jiřího odstranit a stala se obětí vlastního plánu.

Sám její otec ale tyto spekulace vždy popíral. Hudebník Ferdinand Havlík zase přichází s variantou, že zabít se chtěla právě Jitka a vzala svého milence s sebou. Smrt Jiřího Šlitra je záhadná stejně jako jeho život samotný.

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Public domain - Kramerius Digital Library / Volné dílo
Související články
Lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Lifestyle
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Lifestyle
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Lifestyle
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
reklama
historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
reklama
historie
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz