Skip to content

Jezte ve správný čas

Každý si jednou za život položí otázku, jak má správně jíst, jak si jednotlivé porce jídla efektivně rozvrhnout do celého dne apod. Zkrátka a jednoduše, je potřeba si najít individuální přístup, který vám bude vyhovovat.

Podle kalifornských vědců se docílí redukce hmotnosti tehdy, pokud si příjem potravin rozplánujete do desetihodinového časového úseku.

Ideální je jíst 5x denně (ženy), resp. 6x denně (muži), ve 2-3 hodinových časových rozestupech. Foto: Divily / pixabay

Kromě na pohled lepší a přitažlivější postavy se člověk zhubnutím několika nadbytečných kil vyvaruje také riziku cukrovky nebo infarktu. Není snad pochyb o tom, že ze zdravotního hlediska je vyrovnaná a zdravá konzumace potravin klíčová.

Je nutné si především uvědomovat, co jíte, kdy to jíte a v jakém množství. Odborníci z Kalifornské univerzity v San Diegu v čele s britským vědcem Georgem Albertim podrobili dobrovolníky, kteří měli obtíže s vysokým krevním tlakem, obezitou a nadměrnou hladinou cukru v těle, terapii, spočívající v přísunu kalorií v určitém časovém úseku.

Strava do oběda by měla tvořit cca 30% denního příjmu (snídaně 20%, dopolední svačina 10%), strava od oběda až do večera by měla tvořit zbylých 70% denního příjmu (oběd 30%, odpolední svačina 10%, večeře 30%). Foto: dbreen / pixabay

Omezení, přinášející benefity

Na celkem devatenácti účastnících pokusu bylo po dobu několika týdnů bedlivě sledováno jejich zdraví a jakékoli změny byly zaznamenány do celkové analýzy. Nikomu nedělalo větší problém načerpat energii formou příjmu potravin ve vymezených deseti hodinách.

Všichni to zvládali bez problémů. Zdravotní stav se zlepšil již po pár dnech, kdy se u testovaných osob snížila hladina krevního cukru či krevní tlak, také hodnoty cholesterolu klesly. Až o 8 % se u dobrovolníků snížil počet kalorií, jako dalším ukazatelem byl kvalitnější spánek.

Pro většinu lidí byly tyto výsledky natolik uspokojivé, že tento životní styl po ukončení experimentu začlenili do své každodenní rutiny.

Nevynechávejte žádné jídlo – hladověním si jen zbytečně zpomalujete metabolismus a jídlo si pak vyhladovělé tělo stejně uloží přímo do „železných zásob“, tj. do tuků. Foto: cattalin / pixabay

Redukce hmotnosti = celé zdraví

Metabolismus je úzce spojen s cirkadiánními rytmy. S touto znalostí jsme byli schopni vyvinout metodu, která by pomohla pacientům s metabolickým syndromem, aniž by museli snížit příjem kalorií nebo zvýšit fyzickou aktivitu,“ prohlásil spoluautor výzkumu, profesor Pam Taub. Je nutno podotknout, že pro nějaké větší závěry byl vzorek pacientů velice malý, přesto výsledky mohou posloužit jako inspirace, vedoucí ke správné životosprávě. Pokud člověk o sebe správně nedbá, může u něj nastat mimo jiné také zvýšené riziko rozvoje neurodegenerativních chorob.

Diabetici neustále v pozoru

Cukrovku má v České republice už více než milion lidí. Počty neustále narůstají, v roce 2030 jich má podle odborných odhadů žít o dalších 200 tisíc více. Pro „cukrovkáře“ není nic těžšího, než si udržovat zdravou váhu.

Neustálé výkyvy jsou na denním pořádku. Ale proč tomu tak je? Pro pochopení je třeba nejprve pochopit samotnou cukrovku. V těle osoby s cukrovkou je hlavním „padouchem“ hormon inzulín, který způsobuje, že se cukr z krve přenáší do buněk lidského těla, kde se poté proměňuje na energii, nespotřebovaná energie se ukládá ve formě tuku.

Konzumaci jídel bohatých na sacharidy (tj. vše s obsahem cukru, ale i přílohy a pečivo) směřujte spíše na dopolední čas do oběda (včetně), čím blíže k večeru pak sacharidy umenšujte. Foto: Pexels / pixabay

U pacientů s cukrovkou 1. typu je hormonu nedostatek, u 2. typu cukrovky jsou na něj buňky obvykle necitlivé. Ať tak, či onak, zásadní je, že ani v jednom z případů nemohou buňky získávat energii z přijatých cukrů, a tak pálí tělesný tuk.

Cukr neboli glukóza zůstává v krvi. Při nadbytku inzulínu nebo krevního cukru zákonitě přibývají tukové zásoby.

Foto: Úvodní foto: Free-Photos / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Otec Amy Winehouse prý stále vídá jejího ducha
enigmaplus.cz

Otec Amy Winehouse prý stále...

Známá zpěvačka Amy Winehouse zemřela již před...
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...