Domů     Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
12.4.2024

Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek.

Záporák se vším všudy

Kdo: Jidáš

Koho zradí: Ježíše Krista

Za třicet stříbrných, z medvídka padá sníh,“ zpívá česká kapela Lucie. Naráží tím na Jidáše Iškariotského. Muže, který zařídí Ježíši Kristovi bolestivé chvíle.

Ošklivý závěr života

Paradoxem je, že v překladu jeho jméno, které na začátku 1. století platí za velice frekventované a oblíbené, znamená chvála. Historici se však neshodnou, zda jde o skutečnou postavu, i tak ale Jidáš zahýbá dějinami.

Po boku Ježíše se stává jedním z jeho apoštolů, jenže právě svého přítele nepochopitelně zradí. Nejznámějším motivem jsou samozřejmě peníze, protože třeba v Matoušově evangeliu se Jidáš ptá, kolik mu zrada hodí.

Římské úřady mají na Ježíše pifku, a tak berou za vděk každou informací. Na druhou stranu Lukáš a Jan ve svých evangeliích popisují, jak do Jidáše vstoupí sám ďábel a přiměje ho k hanebnému činu!

Ať už je motivace jakákoliv, vyinkasuje oněch třicet stříbrných a podle domluveného signálu Ježíše políbí. Na to čekají vojáci velekněze Kaifáše a Božího syna zatknou. Toho pak podstoupí Pilátovi a dál už je to známá písnička. Jenže co Jidáš?

Nabitého bohatství si příliš neužije. Když se dozví, že má být jeho učitel ukřižován, pokusí se peníze vrátit – neúspěšně. Obnos nakonec zahodí a raději se oběsí.

Podle dalších teorií si kupuje pole, kde ho stihne Boží hněv – otečou mu údy a zhnisají vnitřnosti.

Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Tunel plný střelného prachu

Kdo: Guy Fawkes

Koho zradí: Anglie

Zraď a budeš zrazen – heslo naplňuje Guy Fawkes (1570-1606). Voják chce sprovodit ze světa anglického krále, nakonec sám skončí na popravišti!

Pryč s anglikánskou církví!

Jako katolík to má v protestantské Anglii těžké, a tak Fawkes raději vlast opouští. Jede se bít za Španělsko. A už tam mu v hlavě zraje plán na odstranění anglického panovníka Jakuba I. (1566-1625).

„Kacíř, který chce vyhnat papežské sekty z Anglie,“ poznamenává si Fawkes. Ambice ho dostávají až ke španělskému vládci Filipovi III. (1578-1621), ten ale účast na atentátu odmítne.

Fawkes hledá jinde a náruč mu poskytne krajan Robert Catesby (1572-1605), s nímž se vrátí do Anglie. Plánují, že trůn si podmaní Jakubova dcera Alžběta Stuartovna (1596-1662), mimochodem manželka Fridricha Falckého (1596-1632).

Spiklenci si první dostaveníčko dávají v květnu 1604 a hned se shodnou, že nechají parlament vyhodit do povětří. Za tímto účelem si pronajmou dům v blízkosti budovy a podkopou pod ním tunel. Do něj nosí hromady dříví, ale také sudy se střelným prachem!

V předvečer útoku 5. listopadu 1605 se ale o všem dozví jeden ze členů parlamentu a zburcuje policii. Ta ve skrýši objeví překvapeného Fawkese. Společně s dalšími putuje do Toweru, kde zakusí mučící techniky. Nic nepřizná.

Soudu to nevadí, atentátníkům vyměří trest smrti. Část z nich je popravena právě před budovou, kterou se pokusí zničit.

Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Užitečný blbec

Kdo: Vidkun Quisling

Koho zradí: Norsko

Stydlivý, tichý a ochotný – tak popisují blízcí Vidkuna Quislinga (1887-1945). Ten svou ochotu dává do služeb nacismu a podlézá samotnému Adolfu Hitlerovi (1889-1945).

Pepř jako zbraň

Na vojenské akademii platí za premianta, svůj um ale nemůže během první světové války využít, protože Norsko je neutrální. I tak roste Quisling do schopného úředníka, který stráví prakticky celá dvacátá léta mimo svou vlast.

Chvíli pobude v Petrohradě, poté pomáhá v Charkově mírnit následky hladomoru, pokračuje do Paříže, odkud se přes Moskvu vrací zpět do Osla. A právě tam rozehrává politickou hru, kterou odstartuje kritikou ruských bolševiků.

Díky tomu se dostává na přední stránky novin a v květnu 1931 už sedí v křesle ministra obrany! Oblíbený chlapík s árijským vzhledem se pomalu přibližuje k fašismu, musí se mít ale na pozoru.

Kritika některých kolegů mu zařídí napadení nožem, útočník mu dokonce hodí do obličeje mletý pepř! Paradoxně to Quislingovu popularitu ještě zvýší.

Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Nevinný až do konce

Opitý mocí zakládá v roce 1933 novou stranu jménem Nasjonal Samling, ta má velice blízko k nacismu. A tak začíná Quislingův pád, neúspěch ve volbách připisuje tomu, že voliči nové politické hnutí ještě neznají.

Získává 2 % a porazí komunisty, do toho si přestává brát servítky. Otevřeně vyhrožuje exekucí některým politikům a schází se s nacistickým ideologem Alfredem Rosenbergem (1893-1946).

Před volbami 1936 sní o tom, že by mohl být norským Hitlerem, jde však jen o zbožné přání. Antisemitismus Nory neosloví, a tak strana propadne. Quislingovi zlepší náladu druhá světová válka, a tak si v prosinci 1939 zajede rovnou za svým vzorem Hitlerem.

Když nacisté v rámci operace Weserübung vtrhnou do Norska, vítá je s otevřenou náručí. Doufá, že bude zastávat nejdůležitější post, jenže jeho idol ho zklame a na místo říšského komisaře dosadí Němce Josefa Terbovena (1898-1945).

Quisling to těžce kouše, ale nakonec je v roce 1942 jmenován premiérem kolaborantské vlády. Nemá fakticky žádnou moc, ale jeho obličej si lidé navždy spojí s nacistickou okupací.

A tak je po válce okamžitě zatčen, v cele se sice pokusí o sebevraždu, ale bachaři ho zachrání. „Vím, že mě Norové odsoudí k smrti,“ předpovídá další události a má pravdu. Kolaborant a zrádce Quisling je v říjnu 1945 zastřelen. „Umírám nevinný,“ zazní z jeho úst krátce před popravou.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Carl Bloch / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Edvard Beneš: V čem nechtěný „korunní princ“ překonal svého předchůdce?
„Slibuji na svou čest a svědomí, že budu dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti ústavních a jiných zákonů,“ prohlašuje nově zvolený prezident. V čase, kdy československé volby vyhrála sudetoněmecká strana a kdy sílí moc Hitlera, to nebude snadný úkol. To, o čem se do teď mezi politiky jen šuškalo, se nyní stává skutečností. Zdravotní stav prezidenta […]
Historie
Z historie čokolády: Božský nápoj nad zlato
Kakaovník divoce rostl již před čtyřmi tisíci lety v tropickém deštném pralese na povodí Amazonky a Orinoka. S jeho cíleným pěstováním začali Mayové. Jak dokazují archeologické výzkumy, Mayové skladovaly kakaové boby v hliněných nádobách. Je libo jasmín či vanilku? Indiáni míchali usušené nebo upražené a rozemleté boby s vodou a takto vzniklý hořký nápoj dochucovali […]
Historie
Vratislav II.: Císař se odměňuje českou korunou za spojenectví
Před bazilikou sv. Víta se tlačí davy lidí. Mnozí přišli z velké dálky. Všichni chtějí být svědky toho, jak arcibiskup, úplně poprvé v českých zemích, slavnostně uloží na hlavu knížete blyštící se královskou korunu. Na poslední přání svého otce nejstarší Přemyslovec Spytihněv II. (1031–1061) nedbá. Bratři si prý mají rozdělit Moravu, zatím co on bude pánem českého […]
Historie
Dotlačil Klementa Gottwalda k puči Stalin?
Radost z „vítězství pracujícího lidu nad reakčními silami“ z února 1948 začíná Klementu Gottwaldovi v dalších letech postupně trochu hořknout. Stále více si uvědomuje, že je jenom loutkou ve Stalinových službách, a tenhle pocit zmaru utápí v alkoholu.  Opojení z nově nabyté svobody se kombinuje s rozpaky, kam vlastně má poválečné Československo v roce 1945 patřit. Západním mocnostem českoslovenští demokraté nemohou zapomenout […]
reklama
věda a technika
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
Kdo přenášel lepru: Člověk, nebo veverky?
Středověký Winchester měl oproti jiným anglickým městům dvě zvláštnosti: Chovaly se tu veverky pro kožešníky a provozoval špitál pro malomocné. Proto tu také nakažených s leprou umíralo mnohem víc než kdekoli jinde, nejen lidí, ale i veverek.    Lepra je jedna z historicky nejstarších nemocí, které lidstvo sužují. Přesto dodnes zůstává do značné míry záhadou. […]
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
reklama
záhady a tajemství
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz