Domů     Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
12.4.2024

Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek.

Záporák se vším všudy

Kdo: Jidáš

Koho zradí: Ježíše Krista

Za třicet stříbrných, z medvídka padá sníh,“ zpívá česká kapela Lucie. Naráží tím na Jidáše Iškariotského. Muže, který zařídí Ježíši Kristovi bolestivé chvíle.

Ošklivý závěr života

Paradoxem je, že v překladu jeho jméno, které na začátku 1. století platí za velice frekventované a oblíbené, znamená chvála. Historici se však neshodnou, zda jde o skutečnou postavu, i tak ale Jidáš zahýbá dějinami.

Po boku Ježíše se stává jedním z jeho apoštolů, jenže právě svého přítele nepochopitelně zradí. Nejznámějším motivem jsou samozřejmě peníze, protože třeba v Matoušově evangeliu se Jidáš ptá, kolik mu zrada hodí.

Římské úřady mají na Ježíše pifku, a tak berou za vděk každou informací. Na druhou stranu Lukáš a Jan ve svých evangeliích popisují, jak do Jidáše vstoupí sám ďábel a přiměje ho k hanebnému činu!

Ať už je motivace jakákoliv, vyinkasuje oněch třicet stříbrných a podle domluveného signálu Ježíše políbí. Na to čekají vojáci velekněze Kaifáše a Božího syna zatknou. Toho pak podstoupí Pilátovi a dál už je to známá písnička. Jenže co Jidáš?

Nabitého bohatství si příliš neužije. Když se dozví, že má být jeho učitel ukřižován, pokusí se peníze vrátit – neúspěšně. Obnos nakonec zahodí a raději se oběsí.

Podle dalších teorií si kupuje pole, kde ho stihne Boží hněv – otečou mu údy a zhnisají vnitřnosti.

Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Tunel plný střelného prachu

Kdo: Guy Fawkes

Koho zradí: Anglie

Zraď a budeš zrazen – heslo naplňuje Guy Fawkes (1570-1606). Voják chce sprovodit ze světa anglického krále, nakonec sám skončí na popravišti!

Pryč s anglikánskou církví!

Jako katolík to má v protestantské Anglii těžké, a tak Fawkes raději vlast opouští. Jede se bít za Španělsko. A už tam mu v hlavě zraje plán na odstranění anglického panovníka Jakuba I. (1566-1625).

„Kacíř, který chce vyhnat papežské sekty z Anglie,“ poznamenává si Fawkes. Ambice ho dostávají až ke španělskému vládci Filipovi III. (1578-1621), ten ale účast na atentátu odmítne.

Fawkes hledá jinde a náruč mu poskytne krajan Robert Catesby (1572-1605), s nímž se vrátí do Anglie. Plánují, že trůn si podmaní Jakubova dcera Alžběta Stuartovna (1596-1662), mimochodem manželka Fridricha Falckého (1596-1632).

Spiklenci si první dostaveníčko dávají v květnu 1604 a hned se shodnou, že nechají parlament vyhodit do povětří. Za tímto účelem si pronajmou dům v blízkosti budovy a podkopou pod ním tunel. Do něj nosí hromady dříví, ale také sudy se střelným prachem!

V předvečer útoku 5. listopadu 1605 se ale o všem dozví jeden ze členů parlamentu a zburcuje policii. Ta ve skrýši objeví překvapeného Fawkese. Společně s dalšími putuje do Toweru, kde zakusí mučící techniky. Nic nepřizná.

Soudu to nevadí, atentátníkům vyměří trest smrti. Část z nich je popravena právě před budovou, kterou se pokusí zničit.

Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Užitečný blbec

Kdo: Vidkun Quisling

Koho zradí: Norsko

Stydlivý, tichý a ochotný – tak popisují blízcí Vidkuna Quislinga (1887-1945). Ten svou ochotu dává do služeb nacismu a podlézá samotnému Adolfu Hitlerovi (1889-1945).

Pepř jako zbraň

Na vojenské akademii platí za premianta, svůj um ale nemůže během první světové války využít, protože Norsko je neutrální. I tak roste Quisling do schopného úředníka, který stráví prakticky celá dvacátá léta mimo svou vlast.

Chvíli pobude v Petrohradě, poté pomáhá v Charkově mírnit následky hladomoru, pokračuje do Paříže, odkud se přes Moskvu vrací zpět do Osla. A právě tam rozehrává politickou hru, kterou odstartuje kritikou ruských bolševiků.

Díky tomu se dostává na přední stránky novin a v květnu 1931 už sedí v křesle ministra obrany! Oblíbený chlapík s árijským vzhledem se pomalu přibližuje k fašismu, musí se mít ale na pozoru.

Kritika některých kolegů mu zařídí napadení nožem, útočník mu dokonce hodí do obličeje mletý pepř! Paradoxně to Quislingovu popularitu ještě zvýší.

Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Nevinný až do konce

Opitý mocí zakládá v roce 1933 novou stranu jménem Nasjonal Samling, ta má velice blízko k nacismu. A tak začíná Quislingův pád, neúspěch ve volbách připisuje tomu, že voliči nové politické hnutí ještě neznají.

Získává 2 % a porazí komunisty, do toho si přestává brát servítky. Otevřeně vyhrožuje exekucí některým politikům a schází se s nacistickým ideologem Alfredem Rosenbergem (1893-1946).

Před volbami 1936 sní o tom, že by mohl být norským Hitlerem, jde však jen o zbožné přání. Antisemitismus Nory neosloví, a tak strana propadne. Quislingovi zlepší náladu druhá světová válka, a tak si v prosinci 1939 zajede rovnou za svým vzorem Hitlerem.

Když nacisté v rámci operace Weserübung vtrhnou do Norska, vítá je s otevřenou náručí. Doufá, že bude zastávat nejdůležitější post, jenže jeho idol ho zklame a na místo říšského komisaře dosadí Němce Josefa Terbovena (1898-1945).

Quisling to těžce kouše, ale nakonec je v roce 1942 jmenován premiérem kolaborantské vlády. Nemá fakticky žádnou moc, ale jeho obličej si lidé navždy spojí s nacistickou okupací.

A tak je po válce okamžitě zatčen, v cele se sice pokusí o sebevraždu, ale bachaři ho zachrání. „Vím, že mě Norové odsoudí k smrti,“ předpovídá další události a má pravdu. Kolaborant a zrádce Quisling je v říjnu 1945 zastřelen. „Umírám nevinný,“ zazní z jeho úst krátce před popravou.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Carl Bloch / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,