Domů     Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
12.4.2024

Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek.

Záporák se vším všudy

Kdo: Jidáš

Koho zradí: Ježíše Krista

Za třicet stříbrných, z medvídka padá sníh,“ zpívá česká kapela Lucie. Naráží tím na Jidáše Iškariotského. Muže, který zařídí Ježíši Kristovi bolestivé chvíle.

Ošklivý závěr života

Paradoxem je, že v překladu jeho jméno, které na začátku 1. století platí za velice frekventované a oblíbené, znamená chvála. Historici se však neshodnou, zda jde o skutečnou postavu, i tak ale Jidáš zahýbá dějinami.

Po boku Ježíše se stává jedním z jeho apoštolů, jenže právě svého přítele nepochopitelně zradí. Nejznámějším motivem jsou samozřejmě peníze, protože třeba v Matoušově evangeliu se Jidáš ptá, kolik mu zrada hodí.

Římské úřady mají na Ježíše pifku, a tak berou za vděk každou informací. Na druhou stranu Lukáš a Jan ve svých evangeliích popisují, jak do Jidáše vstoupí sám ďábel a přiměje ho k hanebnému činu!

Ať už je motivace jakákoliv, vyinkasuje oněch třicet stříbrných a podle domluveného signálu Ježíše políbí. Na to čekají vojáci velekněze Kaifáše a Božího syna zatknou. Toho pak podstoupí Pilátovi a dál už je to známá písnička. Jenže co Jidáš?

Nabitého bohatství si příliš neužije. Když se dozví, že má být jeho učitel ukřižován, pokusí se peníze vrátit – neúspěšně. Obnos nakonec zahodí a raději se oběsí.

Podle dalších teorií si kupuje pole, kde ho stihne Boží hněv – otečou mu údy a zhnisají vnitřnosti.

Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Po smrti Ježíše nečeká Jidáše příliš veselý osud. (Edal Anton Lefterov/ wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Tunel plný střelného prachu

Kdo: Guy Fawkes

Koho zradí: Anglie

Zraď a budeš zrazen – heslo naplňuje Guy Fawkes (1570-1606). Voják chce sprovodit ze světa anglického krále, nakonec sám skončí na popravišti!

Pryč s anglikánskou církví!

Jako katolík to má v protestantské Anglii těžké, a tak Fawkes raději vlast opouští. Jede se bít za Španělsko. A už tam mu v hlavě zraje plán na odstranění anglického panovníka Jakuba I. (1566-1625).

„Kacíř, který chce vyhnat papežské sekty z Anglie,“ poznamenává si Fawkes. Ambice ho dostávají až ke španělskému vládci Filipovi III. (1578-1621), ten ale účast na atentátu odmítne.

Fawkes hledá jinde a náruč mu poskytne krajan Robert Catesby (1572-1605), s nímž se vrátí do Anglie. Plánují, že trůn si podmaní Jakubova dcera Alžběta Stuartovna (1596-1662), mimochodem manželka Fridricha Falckého (1596-1632).

Spiklenci si první dostaveníčko dávají v květnu 1604 a hned se shodnou, že nechají parlament vyhodit do povětří. Za tímto účelem si pronajmou dům v blízkosti budovy a podkopou pod ním tunel. Do něj nosí hromady dříví, ale také sudy se střelným prachem!

V předvečer útoku 5. listopadu 1605 se ale o všem dozví jeden ze členů parlamentu a zburcuje policii. Ta ve skrýši objeví překvapeného Fawkese. Společně s dalšími putuje do Toweru, kde zakusí mučící techniky. Nic nepřizná.

Soudu to nevadí, atentátníkům vyměří trest smrti. Část z nich je popravena právě před budovou, kterou se pokusí zničit.

Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Fawkesův plán nakonec nedojde k úspěšnému cíli. (Crispijn van de Passe / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Užitečný blbec

Kdo: Vidkun Quisling

Koho zradí: Norsko

Stydlivý, tichý a ochotný – tak popisují blízcí Vidkuna Quislinga (1887-1945). Ten svou ochotu dává do služeb nacismu a podlézá samotnému Adolfu Hitlerovi (1889-1945).

Pepř jako zbraň

Na vojenské akademii platí za premianta, svůj um ale nemůže během první světové války využít, protože Norsko je neutrální. I tak roste Quisling do schopného úředníka, který stráví prakticky celá dvacátá léta mimo svou vlast.

Chvíli pobude v Petrohradě, poté pomáhá v Charkově mírnit následky hladomoru, pokračuje do Paříže, odkud se přes Moskvu vrací zpět do Osla. A právě tam rozehrává politickou hru, kterou odstartuje kritikou ruských bolševiků.

Díky tomu se dostává na přední stránky novin a v květnu 1931 už sedí v křesle ministra obrany! Oblíbený chlapík s árijským vzhledem se pomalu přibližuje k fašismu, musí se mít ale na pozoru.

Kritika některých kolegů mu zařídí napadení nožem, útočník mu dokonce hodí do obličeje mletý pepř! Paradoxně to Quislingovu popularitu ještě zvýší.

Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Quisling získává titul největšího zrádce Norska. (Riksarkivet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Nevinný až do konce

Opitý mocí zakládá v roce 1933 novou stranu jménem Nasjonal Samling, ta má velice blízko k nacismu. A tak začíná Quislingův pád, neúspěch ve volbách připisuje tomu, že voliči nové politické hnutí ještě neznají.

Získává 2 % a porazí komunisty, do toho si přestává brát servítky. Otevřeně vyhrožuje exekucí některým politikům a schází se s nacistickým ideologem Alfredem Rosenbergem (1893-1946).

Před volbami 1936 sní o tom, že by mohl být norským Hitlerem, jde však jen o zbožné přání. Antisemitismus Nory neosloví, a tak strana propadne. Quislingovi zlepší náladu druhá světová válka, a tak si v prosinci 1939 zajede rovnou za svým vzorem Hitlerem.

Když nacisté v rámci operace Weserübung vtrhnou do Norska, vítá je s otevřenou náručí. Doufá, že bude zastávat nejdůležitější post, jenže jeho idol ho zklame a na místo říšského komisaře dosadí Němce Josefa Terbovena (1898-1945).

Quisling to těžce kouše, ale nakonec je v roce 1942 jmenován premiérem kolaborantské vlády. Nemá fakticky žádnou moc, ale jeho obličej si lidé navždy spojí s nacistickou okupací.

A tak je po válce okamžitě zatčen, v cele se sice pokusí o sebevraždu, ale bachaři ho zachrání. „Vím, že mě Norové odsoudí k smrti,“ předpovídá další události a má pravdu. Kolaborant a zrádce Quisling je v říjnu 1945 zastřelen. „Umírám nevinný,“ zazní z jeho úst krátce před popravou.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Carl Bloch / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h