Domů     26 zaživa pohřbených dětí
26 zaživa pohřbených dětí
12.4.2024

Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné.

I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty…

Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, řečeným Ed, nastupuje 26 dětí základní školy Dairyland Elementary School.

Je jim mezi pěti a 14 lety. Vracejí se z letní školy a domů se jim vlastně vůbec nechce. Dokonce všichni sepisují petici, aby byl kurz prodloužen o dva týdny. Když autobusu zablokuje cestu dodávka, Ray zastaví, aby zkontroloval, co se děje. To už ale do útrob autobusu vtrhávají tři ozbrojení muži.

Autobus ukrytý ve křoví

Jeden z nich zažene Raye do hlubin autobusu a míří na děti pistolí, druhý usedá za volant, třetí jede za nimi v dodávce. Autobus míří k mělkému rameni řeky Chowchilla v Kalifornii, kde je schovaná dodávka se začerněnými skly.

Únosci naženou děti i řidiče do obou dodávek, autobus ponechávají dobře maskovaný v hustých křovinách v Berenda Slough. Vydávají se na 11 hodin trvající cestu k lomu v Livermore.

Únos školního autobusu. Foto: CC BY 4.0 / Rick Meyer, Los Angeles Times
Únos školního autobusu. Foto: CC BY 4.0 / Rick Meyer, Los Angeles Times

Pohřbení zaživa

Ačkoli je v dodávce vedro k zalknutí, teplota sahá ke 40 °C, nemají děti k dispozici žádné nápoje, jídlo ani toaletu. Po setmění únosci zastaví auta v lomu na štěrk, asi 160 kilometrů od Chowchilly.

Jedna z unesených žákyň, Carrejo Labendeira, na to později vzpomíná: „Jsem si jistá, že čekali, dokud si nebyli jistí, že jsou všichni pryč.

Aby žádní zaměstnanci neviděli, jak pohřbívají zaživa 26 dětí.“ Následně se únosci všech dětí důsledně vyptají na jejich jméno, adresu a telefonní číslo na rodiče. Pak si od každého vezmou nějaký kus oblečení.

Děti chtějí maminku

Nad ránem je všechny přinutí slézt po žebříku do zasypaného stěhovacího náklaďáku. Když tam vleze poslední z dětí, únosci žebřík vytáhnou a otvor zabezpečí.

Dole je přichystané nějaké jídlo a pití, několik matrací a improvizovaný záchod v podobě bedny s vyřezaným otvorem. Potravin je ale málo, vystačí sotva na svačinu pro každého, záchod je také brzy plný.

Edward Ray se snaží děti povzbuzovat, ale není v tom příliš úspěšný. Později k tomu řekl: „Hodně brečely a chtěly maminku. Pořád křičely a ptaly se, proč nám to udělali. To bych mimochodem také rád věděl.“

Situace je kritická

V kritickou se situace změnila v okamžiku, kdy se vybily baterie pohánějící zabudované větráky. Bez přívodu čerstvého vzduchu se prostorem brzy začal šířit pach moči a výkalů. Děti začaly hromadně zvracet.

Že je situace beznadějná, se honí hlavou i školačce Carrejo Labendeiraové: „V tu chvíli jsem věřila, že to je ono. Že je konec. Všichni jsme si mysleli, že zemřeme.“ Edward Ray to ale ještě nechce vzdát a přichází s plánem na útěk.

Nevinné oběti. CC / BY 4.0 / Art Rogers, Los Angeles Times
Nevinné oběti. CC / BY 4.0 / Art Rogers, Los Angeles Times

Naděje na útěk

S pomocí nejstarších dětí na sebe naskládají všechny matrace, které najdou. Díky tomu dosáhnou k otvoru v horní části náklaďáku. Ten je ovšem zakrytý těžkým plechem a zatížený dvěma průmyslovými bateriemi o hmotnosti 45 kg.

Nicméně po několikahodinovém úsilí se nakonec Rayovi a čtrnáctiletému Michaelovi Marshallovi podaří kusem dřeva víko nadzvednout, posunout baterie a odkopat zbytek trosek blokujících vchod. Cesta na svobodu je volná.

Celý svět vás hledá

Zpočátku se bojí, zda na ně nahoře nečíhají únosci, ale všude je ticho, tak se jeden po druhém šplhají z nitra náklaďáku, kde strávili šestnáct hodin, na čerstvý vzduch. Vybrali si nejvhodnější okamžik, pachatelé se totiž oddávají sladkému spánku.

Skupinka se vydává do strážní chatrče v lomu poblíž parku Shadoe Cliffs East Bay. V ní naráží na postaršího muže, který je ihned pozná a vítá je slovy: „Celý svět vás hledá.“ Hned potom kontaktuje policii.

Trojice ozbrojených pachatelů. Foto: ALAMEDA COUNTY SHERIFF'S OFFICE - ALAMEDA COUNTY SHERIFF'S OFFICE / CC / Public Domain
Trojice ozbrojených pachatelů. Foto: ALAMEDA COUNTY SHERIFF’S OFFICE – ALAMEDA COUNTY SHERIFF’S OFFICE / CC / Public Domain

Pachatel je známá firma

Únosci se o tom, že jim oběti prchly, dozvídají z televizních zpráv. A to ještě ani nestihli požádat o výkupné, protože telefonní linky na policejní stanici v Chowchilla blokovaly hovory s rodinami pohřešovaných dětí.

Ed Ray si údajně ve stavu hypnózy vzpomíná na poznávací značku jedné z dodávek, ve kterých je pachatelé unesli, a tím nasměruje policii správným směrem.

Je však také možné, že se 24letý Frederick Newhall Woods, jakožto syn majitele lomu se záznamem v rejstříku, zkrátka jeví policii jako nejpravděpodobnější podezřelý.

O 5 milionů nestihli požádat

Je zatčen dva týdny po únosu v kanadském Vancouveru. Jeho komplici jsou bratři James a Richard Schoenfeldovi.

Čtyřiadvacetiletý James je zajat ve stejný den jako Frederick v Menlo Park v Kalifornii, zatímco jeho o dva roky mladší bratr Richard se sám osm dnů po únosu dobrovolně vzdává úřadům.

Chtěli žádat výkupné ve výši pěti milionů dolarů, přestože všichni tři pocházejí z bohatých rodin. James to později vysvětluje tak, že byli hluboce zadluženi. I proto si za oběti zvolili děti, neboť za ty je stát vždy ochoten zaplatit výkupné.

Pachatel je známá firma. Foto: CC - BY 4.0 - Joe Kennedy, Los Angeles Times
Pachatel je známá firma. Foto: CC – BY 4.0 – Joe Kennedy, Los Angeles Times

Únosci opouští vězení

Všichni tři jsou odsouzeni na doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Přesto už v roce 2012 opouští vězení Richard Schoenfeld, následovaný o tři roky později svým bratrem Jamesem.

Woodsovi bylo podmínečné propuštění zamítnuto již devatenáctkrát, další slyšení v této záležitosti má stanovené na rok 2024, kdy mu bude 72 let.

Hrdinný řidič Edward Ray (1921–2012) naopak obdrží ocenění za vynikající službu veřejnosti a park v Chowchille nese jeho jméno. Každoročně se zde 26. února také slaví Den Edwarda Raye.

Doživotní traumata unesených dětí

Mnoho unesených dětí si z hrůzného zážitku odnáší psychické trauma, potýkají se se záchvaty paniky, nočními můrami i změnami osobnosti. U některých se rozvíjí deprese a závislosti na návykových látkách, se kterými se budou potýkat po zbytek života.

V roce 2016 jsou unesené děti odškodněny ze svěřeneckého fondu, který zdědil Frederick Woods. Jejich problémy navíc pomohly psychiatrům stanovit pravidla, jak účinně pracovat s dětskými obětmi traumatu včetně únosu.

Foto: Creative Commons
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,