Domů     JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny
JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny

Panika v ulicích amerického Wisconsinu, děs v myslích tamních mladých mužů a nepříjemný pocit v žaludku strážců pořádku. Tohle všechno dodnes způsobuje pouhé vyslovení jednoho jména: Jeffrey Dahmer.

Sexuální agresor, sériový vrah, nekrofil a kanibal se natrvalo zabydlel v nočních můrách milionů lidí.

Už to vypadalo, že čekání na vytouženého prvního potomka chemika Lionela Herberta Dahmera a jeho ženy Joyce Annette Dahmerové (1936–2000) nikdy neskončí.

Jeffrey Lionel Dahmer (1960–1994) však navzdory matčinu rizikovému těhotenství přece jen spatří světlo světa. Z rodného Wisconsinu se tou dobou už čtyřčlenná rodina přestěhuje o osm let později do Ohia. A nejpozději tehdy se starší z bratrů začíná stranit společnosti.

Baví ho jen mršiny

Pubescent Jeffrey se vyhýbá svým vrstevníkům a mírně řečeno nekomunikativní se právem zdá i svým nejbližším. Mezi spolužáky je však trochu paradoxně v oblibě, jeho uzavřenost ostatním do značné míry imponuje.

Vrchol chlapcovy interakce s okolím přesto představují výpravy za sběrem mrtvých zvířat, které ho svým způsobem fascinují. Nejlepším přítelem se mu brzy stává lahev a už zkoušku z dospělosti prodělává jako těžký alkoholik.

Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.
Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.

V armádě ho srovnají

Manželství Dahmerových definitivně skončí roku 1977. To už jejich Jeffrey navštěvuje Ohijskou státní univerzitu, ale o studiu se v jeho případě dá hovořit jen stěží. Když už totiž nějakou vyučovací hodinu navštíví, většinou z něj na celou třídu táhne alkohol.

Vyhazov se stává otázkou času. „Tam tě konečně trochu srovnají,“ odůvodní jeho otec jednoho dne rozhodnutí, proč syna posílá sloužit armádě. Zpočátku to vypadá jako správný krok, ale opět pouze do doby, než 21letého muže vypoklonkují i odsud. Kvůli nezvladatelnému pití.

Figurína a pistole? To už je moc

S ním koneckonců souvisí i první potyčky se zákonem kvůli výtržnictví. Následujících šest let bydlí Jeffrey u své babičky. Nenormálnost jeho chování se však nadále prohlubuje.

Postarší žena nemůže akceptovat nález pánsky oblečené figuríny a už vůbec ne pistole Magnum pod vnukovou postelí. Ze sklepa se navíc neustále line příšerný zápach, přičemž výmluva na zdechliny veverek rozpouštěné v kyselině zabírá čím dál méně.

Maniak voní cukrovinkami

Aby toho nebylo málo, Dahmer jednou za čas skončí za mřížemi pro své sklony k exhibicionismu. Minimálně v jednom případě spočívají v masturbaci před nezletilými kluky. Podivína proto nemůže překvapit, když se s ním babička v létě roku 1988 rozloučí.

Jak je jeho zvykem, odstěhuje se téměř beze slova. Nachází byt na západní straně Milwaukee, poblíž čokoládovny, kde sehnal jakž takž obstojné zaměstnání. Už v září však vyfasuje pětiletou podmínku za sexuální útok na 13letého souseda.

Kdyby kriminalisté nebo zákonodárci tušili, s kým mají co do činění, nikdy už by se na svobodu nepodíval.

Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.
Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.

První z předlouhé řady

Jenže na kdyby se speciálně v oblasti kriminalistiky rozhodně nehraje. Dahmer se stává vrahem jako čerstvě dospělý v létě roku 1978. Jeho otec právě odjel na služební cestu, matka s bratrem už společný domov opustila.

„Už jsem se bál, že mě nikdo nezastaví,“ poděkuje mu o rok starší stopař Stephen Hicks (1959–1978). Řidič ho nejen sveze, ale i nabídne krátkodobý azyl u sebe doma. Pokusí se mladého muže svést, a když neuspěje, umlátí ho pětikilovou činkou. Tělo pohřbí na zahradě a v následujících letech se chová jakoby nic.

Lebka jako ideální suvenýr

Znovu vraždí až o devět let později, kdy jeho zvrácený apetit stojí život 26letého Stevena Tuomiho (1961–1987). Stejně jako jeho, i své následující oběti nachází zcela náhodně v gay barech. Jedná se téměř výhradně o mladíky afroamerického původu.

A už v této době zachází s jejich těly tím nejhorším možným způsobem.

Nejen že se projevují jeho nekrofilní sklony, ale ve snaze o zametení všech stop jednotlivé mrtvoly pravidelně porcuje, hází do odpadu v igelitových pytlích nebo rozpouští v barelech s kyselinou. Mimo to si potrpí na suvenýry, často v podobě dokonale očištěných lebek.

Krev u konečníku

Vražedná mašinerie skrytá za jménem Jeffrey Dahmer se naplno roztáčí poté, co se odstěhuje od své babičky do nechvalně proslulého apartmánu 213 na 25. ulici v Milwaukee.

Jen do konce roku 1990 stihne brutálně popravit další čtyři mladé muže a v nastoleném tempu rozhodně nehodlá polevit.

A nezabrání mu v tom ani téměř zlomová událost z 27. května 1991. To totiž dvě sousedky zahlédnou na ulici 14letého Koneraka Sinthasomphoneho (1977–1991). Nahého, totálně dezorientovaného, očividně pod vlivem drog a s krví kolem konečníku.

Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.
Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.

Spravedlnost roztrhá na kusy

Na místo dorazí dvojice policistů. „No jo, trochu jsme se pohádali, ale slibuji, že už bude klid,“ zkusí to na ně Dahmer s jednoduchou historkou. Uspěje!

Strážci pořádku si navzdory zarážejícím okolnostem nezjistí Konerakovu totožnost ani jeho skutečný věk. Netuší ani to, že si právě povídají s usvědčeným pedofilem propuštěným na podmínku. V noci téhož dne svou nejmladší oběť zabije a doslova roztrhá na kusy. Její lebku si vystaví na jedno z předních míst.

Frankenstein s motorovkou

To už se nacházíme v době, kdy Dahmer vraždí průměrně jednoho člověka za týden. V hlavě se mu zrodí zcela vyšinutý nápad. Rozhodne se z kusů těl vytvořit novou bytost, monstrum poslouchající jeho rozkazy a plnící jeho přání.

Pokouší se toho dosáhnout velmi zrůdným způsobem. Do lebek ještě živých obětí vrtá otvor, do kterého lije kyselinu chlorovodíkovou nebo obyčejnou vařící vodu.

Sousedé si sice stěžují na stále štiplavější zápach nebo rachot motorové pily, ale od slov mají příliš daleko k činům.

Tuhle kůži nedostane

Klec konečně spadne až díky tuhému kořínku Traceyho Edwardse (*1959). Toho k sobě Dahmer jako další potenciální oběť naláká 22. července 1991. Jakmile se za nimi zavřou dveře, hostitel přiskočí k mladému muži a pokusí se mu sepnout ruce pouty.

Tento návštěvník však nedá svou kůži lacino. Přetahuje se s agresorem tak dlouho, než ten vytáhne obrovský kuchyňský nůž. Zažene čím dál vyděšenějšího Edwardse do ložnice, kde ho praští do očí pohled na odporné fotografie méně šťastných předchůdců.

Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.
Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.

Ať se pochlubí ložnicí!

Ví, že bojuje o holé přežití. Podaří se mu všehoschopného maniaka udeřit do obličeje a břicha, prosmýknout se kolem něj a s pouty na jedné ruce vyběhnout na ulici. Běží stále pryč tak dlouho, než narazí na policejní hlídku.

Zavede ji do bytu, který se měl stát jeho hrobem. Dahmer to s chlapy v uniformách znovu zkouší po dobrém a nechybí málo, aby i tentokrát spravedlnosti unikl. „Ať vám ukáže svou ložnici,“ definitivně zvrátí situaci Edwards.

Lednička plná zbytků

Z následného objevu se členové hlídky pořádně nevzpamatují. Kromě fotek zohavených těl nachází v lednici lidskou hlavu, useknutou ruku, několik penisů a množství dalších ostatků. V mrazničce leží srdce jedné z obětí.

Korunu všemu nasazují silně zapáchající sudy s kyselinou, nářadí pro stavbu oltáře a sbírka lebek v polorozpadlé skříni. Z takové situace se ani Jeffrey Dahmer vykroutit nedokáže a o chvíli později za ním s tupým břinknutím zaklapnou kovové dveře vazební cely.

Cítí se nevinný

Prokurátor ho obviní celkem ze 17 vražd, ale kvůli obavám ze zbytečných průtahů tento počet ve finále sníží na 15. Nebývale ostře sledovaný soudní proces začíná 30. ledna 1992. Ačkoli množství důkazů hovoří zcela jasnou řečí, Dahmer bojuje.

Cítí se nevinen z důvodu duševní choroby. Celé líčení trvá dva týdny. Na jeho konci je nekrofilní vrah a kanibal uznán vinným ve všech bodech obžaloby.

Dohromady vyfasuje 957 let za katrem pouze díky tomu, že ve Wisconsinu zrušili trest smrti už v roce 1853. „Je mi líto, co jsem způsobil. Nezasloužím si žít,“ hlesne bestie na odchodu ze soudní síně.

Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.
Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.

Žiletkou to začíná

Zbytek svých dnů má tou dobou teprve 32letý zabiják strávit ve wisconsinské věznici. Zázračně brzy se prohlásí za znovuzrozeného křesťana, a dokonce dosáhne křtu. Mezi ostatními trestanci to rozhodně nemá lehké.

Všichni bez větších potíží zjistí, co má jejich nový soused na svědomí. Málokterý strážný se proto diví, když Dahmer v červenci roku 1994 během návratu z bohoslužby skončí s hrdlem naříznutým žiletkou. Tento incident ještě přežije.

Pomstí se koštětem

Dnes je řada na vás,“ oznámí 28. listopadu 1994 dozorci Dahmerovi a jeho spoluvězňům Jessemu Andersonovi (1957–1994) a Christopheru Scarverovi (*1969), rovněž odsouzeným vrahům, byť mnohem méně produktivním.

Musí uklidit posilovnu. Scarver, nejmladší muž z celé trojice, využije chvíle, kdy se ocitnou bez dozoru. Rukojetí od koštěte zraní minimálně 17násobného zabijáka tak vážně, že už v ambulanci umírá.

Anderson, který má na svědomí život vlastní manželky, ho na onen svět následuje o dva dny později. „Rozhodl jsem se pomstít všechny jeho oběti,“ odůvodní lakonicky svůj čin mladý Afroameričan.

Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h