Domů     JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny
JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny

Panika v ulicích amerického Wisconsinu, děs v myslích tamních mladých mužů a nepříjemný pocit v žaludku strážců pořádku. Tohle všechno dodnes způsobuje pouhé vyslovení jednoho jména: Jeffrey Dahmer.

Sexuální agresor, sériový vrah, nekrofil a kanibal se natrvalo zabydlel v nočních můrách milionů lidí.

Už to vypadalo, že čekání na vytouženého prvního potomka chemika Lionela Herberta Dahmera a jeho ženy Joyce Annette Dahmerové (1936–2000) nikdy neskončí.

Jeffrey Lionel Dahmer (1960–1994) však navzdory matčinu rizikovému těhotenství přece jen spatří světlo světa. Z rodného Wisconsinu se tou dobou už čtyřčlenná rodina přestěhuje o osm let později do Ohia. A nejpozději tehdy se starší z bratrů začíná stranit společnosti.

Baví ho jen mršiny

Pubescent Jeffrey se vyhýbá svým vrstevníkům a mírně řečeno nekomunikativní se právem zdá i svým nejbližším. Mezi spolužáky je však trochu paradoxně v oblibě, jeho uzavřenost ostatním do značné míry imponuje.

Vrchol chlapcovy interakce s okolím přesto představují výpravy za sběrem mrtvých zvířat, které ho svým způsobem fascinují. Nejlepším přítelem se mu brzy stává lahev a už zkoušku z dospělosti prodělává jako těžký alkoholik.

Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.
Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.

V armádě ho srovnají

Manželství Dahmerových definitivně skončí roku 1977. To už jejich Jeffrey navštěvuje Ohijskou státní univerzitu, ale o studiu se v jeho případě dá hovořit jen stěží. Když už totiž nějakou vyučovací hodinu navštíví, většinou z něj na celou třídu táhne alkohol.

Vyhazov se stává otázkou času. „Tam tě konečně trochu srovnají,“ odůvodní jeho otec jednoho dne rozhodnutí, proč syna posílá sloužit armádě. Zpočátku to vypadá jako správný krok, ale opět pouze do doby, než 21letého muže vypoklonkují i odsud. Kvůli nezvladatelnému pití.

Figurína a pistole? To už je moc

S ním koneckonců souvisí i první potyčky se zákonem kvůli výtržnictví. Následujících šest let bydlí Jeffrey u své babičky. Nenormálnost jeho chování se však nadále prohlubuje.

Postarší žena nemůže akceptovat nález pánsky oblečené figuríny a už vůbec ne pistole Magnum pod vnukovou postelí. Ze sklepa se navíc neustále line příšerný zápach, přičemž výmluva na zdechliny veverek rozpouštěné v kyselině zabírá čím dál méně.

Maniak voní cukrovinkami

Aby toho nebylo málo, Dahmer jednou za čas skončí za mřížemi pro své sklony k exhibicionismu. Minimálně v jednom případě spočívají v masturbaci před nezletilými kluky. Podivína proto nemůže překvapit, když se s ním babička v létě roku 1988 rozloučí.

Jak je jeho zvykem, odstěhuje se téměř beze slova. Nachází byt na západní straně Milwaukee, poblíž čokoládovny, kde sehnal jakž takž obstojné zaměstnání. Už v září však vyfasuje pětiletou podmínku za sexuální útok na 13letého souseda.

Kdyby kriminalisté nebo zákonodárci tušili, s kým mají co do činění, nikdy už by se na svobodu nepodíval.

Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.
Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.

První z předlouhé řady

Jenže na kdyby se speciálně v oblasti kriminalistiky rozhodně nehraje. Dahmer se stává vrahem jako čerstvě dospělý v létě roku 1978. Jeho otec právě odjel na služební cestu, matka s bratrem už společný domov opustila.

„Už jsem se bál, že mě nikdo nezastaví,“ poděkuje mu o rok starší stopař Stephen Hicks (1959–1978). Řidič ho nejen sveze, ale i nabídne krátkodobý azyl u sebe doma. Pokusí se mladého muže svést, a když neuspěje, umlátí ho pětikilovou činkou. Tělo pohřbí na zahradě a v následujících letech se chová jakoby nic.

Lebka jako ideální suvenýr

Znovu vraždí až o devět let později, kdy jeho zvrácený apetit stojí život 26letého Stevena Tuomiho (1961–1987). Stejně jako jeho, i své následující oběti nachází zcela náhodně v gay barech. Jedná se téměř výhradně o mladíky afroamerického původu.

A už v této době zachází s jejich těly tím nejhorším možným způsobem.

Nejen že se projevují jeho nekrofilní sklony, ale ve snaze o zametení všech stop jednotlivé mrtvoly pravidelně porcuje, hází do odpadu v igelitových pytlích nebo rozpouští v barelech s kyselinou. Mimo to si potrpí na suvenýry, často v podobě dokonale očištěných lebek.

Krev u konečníku

Vražedná mašinerie skrytá za jménem Jeffrey Dahmer se naplno roztáčí poté, co se odstěhuje od své babičky do nechvalně proslulého apartmánu 213 na 25. ulici v Milwaukee.

Jen do konce roku 1990 stihne brutálně popravit další čtyři mladé muže a v nastoleném tempu rozhodně nehodlá polevit.

A nezabrání mu v tom ani téměř zlomová událost z 27. května 1991. To totiž dvě sousedky zahlédnou na ulici 14letého Koneraka Sinthasomphoneho (1977–1991). Nahého, totálně dezorientovaného, očividně pod vlivem drog a s krví kolem konečníku.

Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.
Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.

Spravedlnost roztrhá na kusy

Na místo dorazí dvojice policistů. „No jo, trochu jsme se pohádali, ale slibuji, že už bude klid,“ zkusí to na ně Dahmer s jednoduchou historkou. Uspěje!

Strážci pořádku si navzdory zarážejícím okolnostem nezjistí Konerakovu totožnost ani jeho skutečný věk. Netuší ani to, že si právě povídají s usvědčeným pedofilem propuštěným na podmínku. V noci téhož dne svou nejmladší oběť zabije a doslova roztrhá na kusy. Její lebku si vystaví na jedno z předních míst.

Frankenstein s motorovkou

To už se nacházíme v době, kdy Dahmer vraždí průměrně jednoho člověka za týden. V hlavě se mu zrodí zcela vyšinutý nápad. Rozhodne se z kusů těl vytvořit novou bytost, monstrum poslouchající jeho rozkazy a plnící jeho přání.

Pokouší se toho dosáhnout velmi zrůdným způsobem. Do lebek ještě živých obětí vrtá otvor, do kterého lije kyselinu chlorovodíkovou nebo obyčejnou vařící vodu.

Sousedé si sice stěžují na stále štiplavější zápach nebo rachot motorové pily, ale od slov mají příliš daleko k činům.

Tuhle kůži nedostane

Klec konečně spadne až díky tuhému kořínku Traceyho Edwardse (*1959). Toho k sobě Dahmer jako další potenciální oběť naláká 22. července 1991. Jakmile se za nimi zavřou dveře, hostitel přiskočí k mladému muži a pokusí se mu sepnout ruce pouty.

Tento návštěvník však nedá svou kůži lacino. Přetahuje se s agresorem tak dlouho, než ten vytáhne obrovský kuchyňský nůž. Zažene čím dál vyděšenějšího Edwardse do ložnice, kde ho praští do očí pohled na odporné fotografie méně šťastných předchůdců.

Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.
Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.

Ať se pochlubí ložnicí!

Ví, že bojuje o holé přežití. Podaří se mu všehoschopného maniaka udeřit do obličeje a břicha, prosmýknout se kolem něj a s pouty na jedné ruce vyběhnout na ulici. Běží stále pryč tak dlouho, než narazí na policejní hlídku.

Zavede ji do bytu, který se měl stát jeho hrobem. Dahmer to s chlapy v uniformách znovu zkouší po dobrém a nechybí málo, aby i tentokrát spravedlnosti unikl. „Ať vám ukáže svou ložnici,“ definitivně zvrátí situaci Edwards.

Lednička plná zbytků

Z následného objevu se členové hlídky pořádně nevzpamatují. Kromě fotek zohavených těl nachází v lednici lidskou hlavu, useknutou ruku, několik penisů a množství dalších ostatků. V mrazničce leží srdce jedné z obětí.

Korunu všemu nasazují silně zapáchající sudy s kyselinou, nářadí pro stavbu oltáře a sbírka lebek v polorozpadlé skříni. Z takové situace se ani Jeffrey Dahmer vykroutit nedokáže a o chvíli později za ním s tupým břinknutím zaklapnou kovové dveře vazební cely.

Cítí se nevinný

Prokurátor ho obviní celkem ze 17 vražd, ale kvůli obavám ze zbytečných průtahů tento počet ve finále sníží na 15. Nebývale ostře sledovaný soudní proces začíná 30. ledna 1992. Ačkoli množství důkazů hovoří zcela jasnou řečí, Dahmer bojuje.

Cítí se nevinen z důvodu duševní choroby. Celé líčení trvá dva týdny. Na jeho konci je nekrofilní vrah a kanibal uznán vinným ve všech bodech obžaloby.

Dohromady vyfasuje 957 let za katrem pouze díky tomu, že ve Wisconsinu zrušili trest smrti už v roce 1853. „Je mi líto, co jsem způsobil. Nezasloužím si žít,“ hlesne bestie na odchodu ze soudní síně.

Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.
Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.

Žiletkou to začíná

Zbytek svých dnů má tou dobou teprve 32letý zabiják strávit ve wisconsinské věznici. Zázračně brzy se prohlásí za znovuzrozeného křesťana, a dokonce dosáhne křtu. Mezi ostatními trestanci to rozhodně nemá lehké.

Všichni bez větších potíží zjistí, co má jejich nový soused na svědomí. Málokterý strážný se proto diví, když Dahmer v červenci roku 1994 během návratu z bohoslužby skončí s hrdlem naříznutým žiletkou. Tento incident ještě přežije.

Pomstí se koštětem

Dnes je řada na vás,“ oznámí 28. listopadu 1994 dozorci Dahmerovi a jeho spoluvězňům Jessemu Andersonovi (1957–1994) a Christopheru Scarverovi (*1969), rovněž odsouzeným vrahům, byť mnohem méně produktivním.

Musí uklidit posilovnu. Scarver, nejmladší muž z celé trojice, využije chvíle, kdy se ocitnou bez dozoru. Rukojetí od koštěte zraní minimálně 17násobného zabijáka tak vážně, že už v ambulanci umírá.

Anderson, který má na svědomí život vlastní manželky, ho na onen svět následuje o dva dny později. „Rozhodl jsem se pomstít všechny jeho oběti,“ odůvodní lakonicky svůj čin mladý Afroameričan.

Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých