Domů     JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny
JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny

Panika v ulicích amerického Wisconsinu, děs v myslích tamních mladých mužů a nepříjemný pocit v žaludku strážců pořádku. Tohle všechno dodnes způsobuje pouhé vyslovení jednoho jména: Jeffrey Dahmer.

Sexuální agresor, sériový vrah, nekrofil a kanibal se natrvalo zabydlel v nočních můrách milionů lidí.

Už to vypadalo, že čekání na vytouženého prvního potomka chemika Lionela Herberta Dahmera a jeho ženy Joyce Annette Dahmerové (1936–2000) nikdy neskončí.

Jeffrey Lionel Dahmer (1960–1994) však navzdory matčinu rizikovému těhotenství přece jen spatří světlo světa. Z rodného Wisconsinu se tou dobou už čtyřčlenná rodina přestěhuje o osm let později do Ohia. A nejpozději tehdy se starší z bratrů začíná stranit společnosti.

Baví ho jen mršiny

Pubescent Jeffrey se vyhýbá svým vrstevníkům a mírně řečeno nekomunikativní se právem zdá i svým nejbližším. Mezi spolužáky je však trochu paradoxně v oblibě, jeho uzavřenost ostatním do značné míry imponuje.

Vrchol chlapcovy interakce s okolím přesto představují výpravy za sběrem mrtvých zvířat, které ho svým způsobem fascinují. Nejlepším přítelem se mu brzy stává lahev a už zkoušku z dospělosti prodělává jako těžký alkoholik.

Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.
Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.

V armádě ho srovnají

Manželství Dahmerových definitivně skončí roku 1977. To už jejich Jeffrey navštěvuje Ohijskou státní univerzitu, ale o studiu se v jeho případě dá hovořit jen stěží. Když už totiž nějakou vyučovací hodinu navštíví, většinou z něj na celou třídu táhne alkohol.

Vyhazov se stává otázkou času. „Tam tě konečně trochu srovnají,“ odůvodní jeho otec jednoho dne rozhodnutí, proč syna posílá sloužit armádě. Zpočátku to vypadá jako správný krok, ale opět pouze do doby, než 21letého muže vypoklonkují i odsud. Kvůli nezvladatelnému pití.

Figurína a pistole? To už je moc

S ním koneckonců souvisí i první potyčky se zákonem kvůli výtržnictví. Následujících šest let bydlí Jeffrey u své babičky. Nenormálnost jeho chování se však nadále prohlubuje.

Postarší žena nemůže akceptovat nález pánsky oblečené figuríny a už vůbec ne pistole Magnum pod vnukovou postelí. Ze sklepa se navíc neustále line příšerný zápach, přičemž výmluva na zdechliny veverek rozpouštěné v kyselině zabírá čím dál méně.

Maniak voní cukrovinkami

Aby toho nebylo málo, Dahmer jednou za čas skončí za mřížemi pro své sklony k exhibicionismu. Minimálně v jednom případě spočívají v masturbaci před nezletilými kluky. Podivína proto nemůže překvapit, když se s ním babička v létě roku 1988 rozloučí.

Jak je jeho zvykem, odstěhuje se téměř beze slova. Nachází byt na západní straně Milwaukee, poblíž čokoládovny, kde sehnal jakž takž obstojné zaměstnání. Už v září však vyfasuje pětiletou podmínku za sexuální útok na 13letého souseda.

Kdyby kriminalisté nebo zákonodárci tušili, s kým mají co do činění, nikdy už by se na svobodu nepodíval.

Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.
Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.

První z předlouhé řady

Jenže na kdyby se speciálně v oblasti kriminalistiky rozhodně nehraje. Dahmer se stává vrahem jako čerstvě dospělý v létě roku 1978. Jeho otec právě odjel na služební cestu, matka s bratrem už společný domov opustila.

„Už jsem se bál, že mě nikdo nezastaví,“ poděkuje mu o rok starší stopař Stephen Hicks (1959–1978). Řidič ho nejen sveze, ale i nabídne krátkodobý azyl u sebe doma. Pokusí se mladého muže svést, a když neuspěje, umlátí ho pětikilovou činkou. Tělo pohřbí na zahradě a v následujících letech se chová jakoby nic.

Lebka jako ideální suvenýr

Znovu vraždí až o devět let později, kdy jeho zvrácený apetit stojí život 26letého Stevena Tuomiho (1961–1987). Stejně jako jeho, i své následující oběti nachází zcela náhodně v gay barech. Jedná se téměř výhradně o mladíky afroamerického původu.

A už v této době zachází s jejich těly tím nejhorším možným způsobem.

Nejen že se projevují jeho nekrofilní sklony, ale ve snaze o zametení všech stop jednotlivé mrtvoly pravidelně porcuje, hází do odpadu v igelitových pytlích nebo rozpouští v barelech s kyselinou. Mimo to si potrpí na suvenýry, často v podobě dokonale očištěných lebek.

Krev u konečníku

Vražedná mašinerie skrytá za jménem Jeffrey Dahmer se naplno roztáčí poté, co se odstěhuje od své babičky do nechvalně proslulého apartmánu 213 na 25. ulici v Milwaukee.

Jen do konce roku 1990 stihne brutálně popravit další čtyři mladé muže a v nastoleném tempu rozhodně nehodlá polevit.

A nezabrání mu v tom ani téměř zlomová událost z 27. května 1991. To totiž dvě sousedky zahlédnou na ulici 14letého Koneraka Sinthasomphoneho (1977–1991). Nahého, totálně dezorientovaného, očividně pod vlivem drog a s krví kolem konečníku.

Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.
Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.

Spravedlnost roztrhá na kusy

Na místo dorazí dvojice policistů. „No jo, trochu jsme se pohádali, ale slibuji, že už bude klid,“ zkusí to na ně Dahmer s jednoduchou historkou. Uspěje!

Strážci pořádku si navzdory zarážejícím okolnostem nezjistí Konerakovu totožnost ani jeho skutečný věk. Netuší ani to, že si právě povídají s usvědčeným pedofilem propuštěným na podmínku. V noci téhož dne svou nejmladší oběť zabije a doslova roztrhá na kusy. Její lebku si vystaví na jedno z předních míst.

Frankenstein s motorovkou

To už se nacházíme v době, kdy Dahmer vraždí průměrně jednoho člověka za týden. V hlavě se mu zrodí zcela vyšinutý nápad. Rozhodne se z kusů těl vytvořit novou bytost, monstrum poslouchající jeho rozkazy a plnící jeho přání.

Pokouší se toho dosáhnout velmi zrůdným způsobem. Do lebek ještě živých obětí vrtá otvor, do kterého lije kyselinu chlorovodíkovou nebo obyčejnou vařící vodu.

Sousedé si sice stěžují na stále štiplavější zápach nebo rachot motorové pily, ale od slov mají příliš daleko k činům.

Tuhle kůži nedostane

Klec konečně spadne až díky tuhému kořínku Traceyho Edwardse (*1959). Toho k sobě Dahmer jako další potenciální oběť naláká 22. července 1991. Jakmile se za nimi zavřou dveře, hostitel přiskočí k mladému muži a pokusí se mu sepnout ruce pouty.

Tento návštěvník však nedá svou kůži lacino. Přetahuje se s agresorem tak dlouho, než ten vytáhne obrovský kuchyňský nůž. Zažene čím dál vyděšenějšího Edwardse do ložnice, kde ho praští do očí pohled na odporné fotografie méně šťastných předchůdců.

Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.
Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.

Ať se pochlubí ložnicí!

Ví, že bojuje o holé přežití. Podaří se mu všehoschopného maniaka udeřit do obličeje a břicha, prosmýknout se kolem něj a s pouty na jedné ruce vyběhnout na ulici. Běží stále pryč tak dlouho, než narazí na policejní hlídku.

Zavede ji do bytu, který se měl stát jeho hrobem. Dahmer to s chlapy v uniformách znovu zkouší po dobrém a nechybí málo, aby i tentokrát spravedlnosti unikl. „Ať vám ukáže svou ložnici,“ definitivně zvrátí situaci Edwards.

Lednička plná zbytků

Z následného objevu se členové hlídky pořádně nevzpamatují. Kromě fotek zohavených těl nachází v lednici lidskou hlavu, useknutou ruku, několik penisů a množství dalších ostatků. V mrazničce leží srdce jedné z obětí.

Korunu všemu nasazují silně zapáchající sudy s kyselinou, nářadí pro stavbu oltáře a sbírka lebek v polorozpadlé skříni. Z takové situace se ani Jeffrey Dahmer vykroutit nedokáže a o chvíli později za ním s tupým břinknutím zaklapnou kovové dveře vazební cely.

Cítí se nevinný

Prokurátor ho obviní celkem ze 17 vražd, ale kvůli obavám ze zbytečných průtahů tento počet ve finále sníží na 15. Nebývale ostře sledovaný soudní proces začíná 30. ledna 1992. Ačkoli množství důkazů hovoří zcela jasnou řečí, Dahmer bojuje.

Cítí se nevinen z důvodu duševní choroby. Celé líčení trvá dva týdny. Na jeho konci je nekrofilní vrah a kanibal uznán vinným ve všech bodech obžaloby.

Dohromady vyfasuje 957 let za katrem pouze díky tomu, že ve Wisconsinu zrušili trest smrti už v roce 1853. „Je mi líto, co jsem způsobil. Nezasloužím si žít,“ hlesne bestie na odchodu ze soudní síně.

Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.
Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.

Žiletkou to začíná

Zbytek svých dnů má tou dobou teprve 32letý zabiják strávit ve wisconsinské věznici. Zázračně brzy se prohlásí za znovuzrozeného křesťana, a dokonce dosáhne křtu. Mezi ostatními trestanci to rozhodně nemá lehké.

Všichni bez větších potíží zjistí, co má jejich nový soused na svědomí. Málokterý strážný se proto diví, když Dahmer v červenci roku 1994 během návratu z bohoslužby skončí s hrdlem naříznutým žiletkou. Tento incident ještě přežije.

Pomstí se koštětem

Dnes je řada na vás,“ oznámí 28. listopadu 1994 dozorci Dahmerovi a jeho spoluvězňům Jessemu Andersonovi (1957–1994) a Christopheru Scarverovi (*1969), rovněž odsouzeným vrahům, byť mnohem méně produktivním.

Musí uklidit posilovnu. Scarver, nejmladší muž z celé trojice, využije chvíle, kdy se ocitnou bez dozoru. Rukojetí od koštěte zraní minimálně 17násobného zabijáka tak vážně, že už v ambulanci umírá.

Anderson, který má na svědomí život vlastní manželky, ho na onen svět následuje o dva dny později. „Rozhodl jsem se pomstít všechny jeho oběti,“ odůvodní lakonicky svůj čin mladý Afroameričan.

Související články
Svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Svět zločinu
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina