Domů     JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny
JEFFREY DAHMER: Nekrofil z čokoládovny

Panika v ulicích amerického Wisconsinu, děs v myslích tamních mladých mužů a nepříjemný pocit v žaludku strážců pořádku. Tohle všechno dodnes způsobuje pouhé vyslovení jednoho jména: Jeffrey Dahmer.

Sexuální agresor, sériový vrah, nekrofil a kanibal se natrvalo zabydlel v nočních můrách milionů lidí.

Už to vypadalo, že čekání na vytouženého prvního potomka chemika Lionela Herberta Dahmera a jeho ženy Joyce Annette Dahmerové (1936–2000) nikdy neskončí.

Jeffrey Lionel Dahmer (1960–1994) však navzdory matčinu rizikovému těhotenství přece jen spatří světlo světa. Z rodného Wisconsinu se tou dobou už čtyřčlenná rodina přestěhuje o osm let později do Ohia. A nejpozději tehdy se starší z bratrů začíná stranit společnosti.

Baví ho jen mršiny

Pubescent Jeffrey se vyhýbá svým vrstevníkům a mírně řečeno nekomunikativní se právem zdá i svým nejbližším. Mezi spolužáky je však trochu paradoxně v oblibě, jeho uzavřenost ostatním do značné míry imponuje.

Vrchol chlapcovy interakce s okolím přesto představují výpravy za sběrem mrtvých zvířat, které ho svým způsobem fascinují. Nejlepším přítelem se mu brzy stává lahev a už zkoušku z dospělosti prodělává jako těžký alkoholik.

Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.
Rozpouští oběti v kyselině a jejich zbytky luhuje v barelu.

V armádě ho srovnají

Manželství Dahmerových definitivně skončí roku 1977. To už jejich Jeffrey navštěvuje Ohijskou státní univerzitu, ale o studiu se v jeho případě dá hovořit jen stěží. Když už totiž nějakou vyučovací hodinu navštíví, většinou z něj na celou třídu táhne alkohol.

Vyhazov se stává otázkou času. „Tam tě konečně trochu srovnají,“ odůvodní jeho otec jednoho dne rozhodnutí, proč syna posílá sloužit armádě. Zpočátku to vypadá jako správný krok, ale opět pouze do doby, než 21letého muže vypoklonkují i odsud. Kvůli nezvladatelnému pití.

Figurína a pistole? To už je moc

S ním koneckonců souvisí i první potyčky se zákonem kvůli výtržnictví. Následujících šest let bydlí Jeffrey u své babičky. Nenormálnost jeho chování se však nadále prohlubuje.

Postarší žena nemůže akceptovat nález pánsky oblečené figuríny a už vůbec ne pistole Magnum pod vnukovou postelí. Ze sklepa se navíc neustále line příšerný zápach, přičemž výmluva na zdechliny veverek rozpouštěné v kyselině zabírá čím dál méně.

Maniak voní cukrovinkami

Aby toho nebylo málo, Dahmer jednou za čas skončí za mřížemi pro své sklony k exhibicionismu. Minimálně v jednom případě spočívají v masturbaci před nezletilými kluky. Podivína proto nemůže překvapit, když se s ním babička v létě roku 1988 rozloučí.

Jak je jeho zvykem, odstěhuje se téměř beze slova. Nachází byt na západní straně Milwaukee, poblíž čokoládovny, kde sehnal jakž takž obstojné zaměstnání. Už v září však vyfasuje pětiletou podmínku za sexuální útok na 13letého souseda.

Kdyby kriminalisté nebo zákonodárci tušili, s kým mají co do činění, nikdy už by se na svobodu nepodíval.

Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.
Nedávno o něm byl natočen vydařený seriál. Protagonista Dahmera byl takřka k nerozeznání.

První z předlouhé řady

Jenže na kdyby se speciálně v oblasti kriminalistiky rozhodně nehraje. Dahmer se stává vrahem jako čerstvě dospělý v létě roku 1978. Jeho otec právě odjel na služební cestu, matka s bratrem už společný domov opustila.

„Už jsem se bál, že mě nikdo nezastaví,“ poděkuje mu o rok starší stopař Stephen Hicks (1959–1978). Řidič ho nejen sveze, ale i nabídne krátkodobý azyl u sebe doma. Pokusí se mladého muže svést, a když neuspěje, umlátí ho pětikilovou činkou. Tělo pohřbí na zahradě a v následujících letech se chová jakoby nic.

Lebka jako ideální suvenýr

Znovu vraždí až o devět let později, kdy jeho zvrácený apetit stojí život 26letého Stevena Tuomiho (1961–1987). Stejně jako jeho, i své následující oběti nachází zcela náhodně v gay barech. Jedná se téměř výhradně o mladíky afroamerického původu.

A už v této době zachází s jejich těly tím nejhorším možným způsobem.

Nejen že se projevují jeho nekrofilní sklony, ale ve snaze o zametení všech stop jednotlivé mrtvoly pravidelně porcuje, hází do odpadu v igelitových pytlích nebo rozpouští v barelech s kyselinou. Mimo to si potrpí na suvenýry, často v podobě dokonale očištěných lebek.

Krev u konečníku

Vražedná mašinerie skrytá za jménem Jeffrey Dahmer se naplno roztáčí poté, co se odstěhuje od své babičky do nechvalně proslulého apartmánu 213 na 25. ulici v Milwaukee.

Jen do konce roku 1990 stihne brutálně popravit další čtyři mladé muže a v nastoleném tempu rozhodně nehodlá polevit.

A nezabrání mu v tom ani téměř zlomová událost z 27. května 1991. To totiž dvě sousedky zahlédnou na ulici 14letého Koneraka Sinthasomphoneho (1977–1991). Nahého, totálně dezorientovaného, očividně pod vlivem drog a s krví kolem konečníku.

Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.
Jeho příbytek, kde vraždil, byl stejně neutěšený, jako jeho duše.

Spravedlnost roztrhá na kusy

Na místo dorazí dvojice policistů. „No jo, trochu jsme se pohádali, ale slibuji, že už bude klid,“ zkusí to na ně Dahmer s jednoduchou historkou. Uspěje!

Strážci pořádku si navzdory zarážejícím okolnostem nezjistí Konerakovu totožnost ani jeho skutečný věk. Netuší ani to, že si právě povídají s usvědčeným pedofilem propuštěným na podmínku. V noci téhož dne svou nejmladší oběť zabije a doslova roztrhá na kusy. Její lebku si vystaví na jedno z předních míst.

Frankenstein s motorovkou

To už se nacházíme v době, kdy Dahmer vraždí průměrně jednoho člověka za týden. V hlavě se mu zrodí zcela vyšinutý nápad. Rozhodne se z kusů těl vytvořit novou bytost, monstrum poslouchající jeho rozkazy a plnící jeho přání.

Pokouší se toho dosáhnout velmi zrůdným způsobem. Do lebek ještě živých obětí vrtá otvor, do kterého lije kyselinu chlorovodíkovou nebo obyčejnou vařící vodu.

Sousedé si sice stěžují na stále štiplavější zápach nebo rachot motorové pily, ale od slov mají příliš daleko k činům.

Tuhle kůži nedostane

Klec konečně spadne až díky tuhému kořínku Traceyho Edwardse (*1959). Toho k sobě Dahmer jako další potenciální oběť naláká 22. července 1991. Jakmile se za nimi zavřou dveře, hostitel přiskočí k mladému muži a pokusí se mu sepnout ruce pouty.

Tento návštěvník však nedá svou kůži lacino. Přetahuje se s agresorem tak dlouho, než ten vytáhne obrovský kuchyňský nůž. Zažene čím dál vyděšenějšího Edwardse do ložnice, kde ho praští do očí pohled na odporné fotografie méně šťastných předchůdců.

Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.
Stala se z něj načas paradoxně mediální hvězda.

Ať se pochlubí ložnicí!

Ví, že bojuje o holé přežití. Podaří se mu všehoschopného maniaka udeřit do obličeje a břicha, prosmýknout se kolem něj a s pouty na jedné ruce vyběhnout na ulici. Běží stále pryč tak dlouho, než narazí na policejní hlídku.

Zavede ji do bytu, který se měl stát jeho hrobem. Dahmer to s chlapy v uniformách znovu zkouší po dobrém a nechybí málo, aby i tentokrát spravedlnosti unikl. „Ať vám ukáže svou ložnici,“ definitivně zvrátí situaci Edwards.

Lednička plná zbytků

Z následného objevu se členové hlídky pořádně nevzpamatují. Kromě fotek zohavených těl nachází v lednici lidskou hlavu, useknutou ruku, několik penisů a množství dalších ostatků. V mrazničce leží srdce jedné z obětí.

Korunu všemu nasazují silně zapáchající sudy s kyselinou, nářadí pro stavbu oltáře a sbírka lebek v polorozpadlé skříni. Z takové situace se ani Jeffrey Dahmer vykroutit nedokáže a o chvíli později za ním s tupým břinknutím zaklapnou kovové dveře vazební cely.

Cítí se nevinný

Prokurátor ho obviní celkem ze 17 vražd, ale kvůli obavám ze zbytečných průtahů tento počet ve finále sníží na 15. Nebývale ostře sledovaný soudní proces začíná 30. ledna 1992. Ačkoli množství důkazů hovoří zcela jasnou řečí, Dahmer bojuje.

Cítí se nevinen z důvodu duševní choroby. Celé líčení trvá dva týdny. Na jeho konci je nekrofilní vrah a kanibal uznán vinným ve všech bodech obžaloby.

Dohromady vyfasuje 957 let za katrem pouze díky tomu, že ve Wisconsinu zrušili trest smrti už v roce 1853. „Je mi líto, co jsem způsobil. Nezasloužím si žít,“ hlesne bestie na odchodu ze soudní síně.

Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.
Zavraždil ho další z vězňů, za své činy nakonec pykal.

Žiletkou to začíná

Zbytek svých dnů má tou dobou teprve 32letý zabiják strávit ve wisconsinské věznici. Zázračně brzy se prohlásí za znovuzrozeného křesťana, a dokonce dosáhne křtu. Mezi ostatními trestanci to rozhodně nemá lehké.

Všichni bez větších potíží zjistí, co má jejich nový soused na svědomí. Málokterý strážný se proto diví, když Dahmer v červenci roku 1994 během návratu z bohoslužby skončí s hrdlem naříznutým žiletkou. Tento incident ještě přežije.

Pomstí se koštětem

Dnes je řada na vás,“ oznámí 28. listopadu 1994 dozorci Dahmerovi a jeho spoluvězňům Jessemu Andersonovi (1957–1994) a Christopheru Scarverovi (*1969), rovněž odsouzeným vrahům, byť mnohem méně produktivním.

Musí uklidit posilovnu. Scarver, nejmladší muž z celé trojice, využije chvíle, kdy se ocitnou bez dozoru. Rukojetí od koštěte zraní minimálně 17násobného zabijáka tak vážně, že už v ambulanci umírá.

Anderson, který má na svědomí život vlastní manželky, ho na onen svět následuje o dva dny později. „Rozhodl jsem se pomstít všechny jeho oběti,“ odůvodní lakonicky svůj čin mladý Afroameričan.

reklama
Související články
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
reklama
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem