Domů     Jedy na dně oceánů: Lidstvo straší už celé století!
Jedy na dně oceánů: Lidstvo straší už celé století!
7.11.2017

Odborníci odhadují, že na dně oceánů leží přes 1 000 000 tun bojových chemických látek, kterých se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.

Kromě toho se tam nacházejí i statisíce tun nejrůznější nevybuchlé munice, radioaktivních materiálů a dalších nebezpečných látek.

V některých oblastech už musel být zakázán rybolov, protože úlovky rybářů byly kontaminovány jedy. Zaznamenány jsou i případy otravy lidí, zejména rybářů. Tyto události se naposledy odehrály v Baltickém moři několika polským rybářům.

Poprvé právě před 100 lety

Je teplá letní noc roku 1917 a němečtí dělostřelci poprvé vkládají u belgického města Ypres do hlavní svých děl granáty nového typu. Jsou označeny zářivě žlutým křížem. První salva dopadá na nepřátelské linie a granáty přitom vydávají podivný syčivý zvuk.

Nevybuchují, ale rozstříknou nad zákopy olejovitou kapalinu. Část se vypaří a vytvoří oblak nažloutlého kouře. Tekutina je cítit jako hořčice a v prvních chvílích se zdá, že je bez účinku. Ale jakmile se dostane na nechráněné části těla vojáků, nastává peklo.

Nejprve je pálí pokožka, rychle přicházejí o zrak a během hodiny jich stovky sténají a těla mají pokrytá puchýři. Poprvé byl použit yperit, známý také jako hořčičný plyn.

Bojových chemických látek se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.
Bojových chemických látek se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.

Jednoduché, ale špatné řešení

Během první světové války zabil yperit na 90 000 vojáků. Přestože ženevská konvence v roce 1925 zakázala používání bojových chemických látek, jejich výroba v řadě zemí běží na plné obrátky až do druhé světové války.

Když konečně nastane mír v roce 1945, vynoří se velký problém. Vědci si nevědí rady, jak obrovské arzenály chemických zbraní zničit.

Nakonec se jejich největší výrobci – Rusko, USA a Velká Británie – rozhodnou pro to nejjednodušší řešení, potopit je na dno oceánů. Tuny munice v bombách, dělostřeleckých granátech i v obyčejných sudech mizí na dně. Záznamy o jejich umístění se většinou nevedou.

Závod s časem

Odborníci odhadují, že na dně oceánů leží dodnes na 1 000 000 tun chemických bojových látek.

Nacházejí se například i u italského přístavu Bari, kde bylo od roku 1946 hlášeno už 230 případů úniku yperitu, přes Baltské moře, moře poblíž Číny až po východní pobřeží Spojených států, kde byl únik yperitu zaznamenán za posledních 12 let už třikrát.

V Baltském moři potopili Sověti po druhé světové válce na 15 000 tun jedovatých bomb. Američané do roku 1970 potopili kolem svého pobřeží 29 000 tun chemických látek a 500 tun radioaktivního odpadu.

V současné době se problémem, jak zneškodnit tyto smrtící jedy, zabývají celé týmy vědců z celého světa. Obaly náloží korodují a úložiště stále více narušují vlečné rybářské sítě, i průzkumné vrty, pátrající po ropě a zemním plynu. Je to závod s časem.

Sudy s jedovatým odpadem korodují.
Sudy s jedovatým odpadem korodují.

Probíhá mapování jedovatých míst

Prvním úkolem vědců je dnes zmapovat tato nebezpečná úložiště chemických látek po celém světě. Využívají k tomu dálkově řiditelných průzkumných ponorek a sond, mapujících a snímajících mořské dno.

Je to mravenčí a finančně velmi nákladná práce, na kterou vlády zemí, které mají ony smrtící zásoby na svědomí, dávají pramálo financí.

Pomocí robotických ponorek vědci odebírají z každého objeveného úložiště vzorky sedimentů a analyzují, zda obsahují nebezpečné chemické látky.

Tisíce tun jedovatých látek potopili například Američané ve vietnamských vodách po skončení vietnamské války v roce 1975.

Nebezpečí i pro ryby

Na výzkumu se dnes podílejí i všechny pobaltské státy. Příležitostí je například připravovaný projekt plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa, kde se podrobně prověřuje bezpečnost jeho trasy po mořském dně.

Velmi aktivní jsou zejména polští vědci, kteří varují i před kontaminací ryb – lovených v nebezpečných vodách. Pátrači někdy narážejí na celé potopené lodě, plné bojových chemických látek. Jen v loňském roce identifikovaly dánské orgány čtyři takto kontaminované lodě.

Rybáři se bojí, že budou ryby kontaminované.
Rybáři se bojí, že budou ryby kontaminované.

Všechna řešení jsou drahá

Je jisté, že chemické zbraně představují pro lidi, kteří s nimi přicházejí do kontaktu, vážnou hrozbu.

A protože se svět stále více zaměřuje na oceány jako na perspektivní zdroj potravy a energie, rychle narůstá nebezpečí, které představuje potopená munice nejen pro rybáře, ale v poslední době například i pro nic netušící dělníky.

Ti konkrétně v Baltském moři budují stovky větrných elektráren, ukotvených na dně moře. A jak toto nebezpečí omezit? Všechny dosud navrhované způsoby jsou nesmírně drahé.

Největší naději kladou vědci do projektu výroby obřích betonových schránek, jakýchsi poklopů, jimiž by měla být smrtelně nebezpečná úložiště zakrývána.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h