Domů     Jedy na dně oceánů: Lidstvo straší už celé století!
Jedy na dně oceánů: Lidstvo straší už celé století!
7.11.2017

Odborníci odhadují, že na dně oceánů leží přes 1 000 000 tun bojových chemických látek, kterých se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.

Kromě toho se tam nacházejí i statisíce tun nejrůznější nevybuchlé munice, radioaktivních materiálů a dalších nebezpečných látek.

V některých oblastech už musel být zakázán rybolov, protože úlovky rybářů byly kontaminovány jedy. Zaznamenány jsou i případy otravy lidí, zejména rybářů. Tyto události se naposledy odehrály v Baltickém moři několika polským rybářům.

Poprvé právě před 100 lety

Je teplá letní noc roku 1917 a němečtí dělostřelci poprvé vkládají u belgického města Ypres do hlavní svých děl granáty nového typu. Jsou označeny zářivě žlutým křížem. První salva dopadá na nepřátelské linie a granáty přitom vydávají podivný syčivý zvuk.

Nevybuchují, ale rozstříknou nad zákopy olejovitou kapalinu. Část se vypaří a vytvoří oblak nažloutlého kouře. Tekutina je cítit jako hořčice a v prvních chvílích se zdá, že je bez účinku. Ale jakmile se dostane na nechráněné části těla vojáků, nastává peklo.

Nejprve je pálí pokožka, rychle přicházejí o zrak a během hodiny jich stovky sténají a těla mají pokrytá puchýři. Poprvé byl použit yperit, známý také jako hořčičný plyn.

Bojových chemických látek se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.
Bojových chemických látek se různé státy zbavovaly po první i druhé světové válce.

Jednoduché, ale špatné řešení

Během první světové války zabil yperit na 90 000 vojáků. Přestože ženevská konvence v roce 1925 zakázala používání bojových chemických látek, jejich výroba v řadě zemí běží na plné obrátky až do druhé světové války.

Když konečně nastane mír v roce 1945, vynoří se velký problém. Vědci si nevědí rady, jak obrovské arzenály chemických zbraní zničit.

Nakonec se jejich největší výrobci – Rusko, USA a Velká Británie – rozhodnou pro to nejjednodušší řešení, potopit je na dno oceánů. Tuny munice v bombách, dělostřeleckých granátech i v obyčejných sudech mizí na dně. Záznamy o jejich umístění se většinou nevedou.

Závod s časem

Odborníci odhadují, že na dně oceánů leží dodnes na 1 000 000 tun chemických bojových látek.

Nacházejí se například i u italského přístavu Bari, kde bylo od roku 1946 hlášeno už 230 případů úniku yperitu, přes Baltské moře, moře poblíž Číny až po východní pobřeží Spojených států, kde byl únik yperitu zaznamenán za posledních 12 let už třikrát.

V Baltském moři potopili Sověti po druhé světové válce na 15 000 tun jedovatých bomb. Američané do roku 1970 potopili kolem svého pobřeží 29 000 tun chemických látek a 500 tun radioaktivního odpadu.

V současné době se problémem, jak zneškodnit tyto smrtící jedy, zabývají celé týmy vědců z celého světa. Obaly náloží korodují a úložiště stále více narušují vlečné rybářské sítě, i průzkumné vrty, pátrající po ropě a zemním plynu. Je to závod s časem.

Sudy s jedovatým odpadem korodují.
Sudy s jedovatým odpadem korodují.

Probíhá mapování jedovatých míst

Prvním úkolem vědců je dnes zmapovat tato nebezpečná úložiště chemických látek po celém světě. Využívají k tomu dálkově řiditelných průzkumných ponorek a sond, mapujících a snímajících mořské dno.

Je to mravenčí a finančně velmi nákladná práce, na kterou vlády zemí, které mají ony smrtící zásoby na svědomí, dávají pramálo financí.

Pomocí robotických ponorek vědci odebírají z každého objeveného úložiště vzorky sedimentů a analyzují, zda obsahují nebezpečné chemické látky.

Tisíce tun jedovatých látek potopili například Američané ve vietnamských vodách po skončení vietnamské války v roce 1975.

Nebezpečí i pro ryby

Na výzkumu se dnes podílejí i všechny pobaltské státy. Příležitostí je například připravovaný projekt plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa, kde se podrobně prověřuje bezpečnost jeho trasy po mořském dně.

Velmi aktivní jsou zejména polští vědci, kteří varují i před kontaminací ryb – lovených v nebezpečných vodách. Pátrači někdy narážejí na celé potopené lodě, plné bojových chemických látek. Jen v loňském roce identifikovaly dánské orgány čtyři takto kontaminované lodě.

Rybáři se bojí, že budou ryby kontaminované.
Rybáři se bojí, že budou ryby kontaminované.

Všechna řešení jsou drahá

Je jisté, že chemické zbraně představují pro lidi, kteří s nimi přicházejí do kontaktu, vážnou hrozbu.

A protože se svět stále více zaměřuje na oceány jako na perspektivní zdroj potravy a energie, rychle narůstá nebezpečí, které představuje potopená munice nejen pro rybáře, ale v poslední době například i pro nic netušící dělníky.

Ti konkrétně v Baltském moři budují stovky větrných elektráren, ukotvených na dně moře. A jak toto nebezpečí omezit? Všechny dosud navrhované způsoby jsou nesmírně drahé.

Největší naději kladou vědci do projektu výroby obřích betonových schránek, jakýchsi poklopů, jimiž by měla být smrtelně nebezpečná úložiště zakrývána.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
lifestyle
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
Sladký valčík: Proč měl cejch nemravné zábavy?
Někde jsem slyšel, že valčík byl dokonce zakázaný. Je to pravda? Ano, je to tak. Dostal označení závadného tance. To ale jenom posílilo zájem o něj. A jak tento tanec vůbec vznikl? Valčík se zrodil v rakouských Alpách někdy kolem roku 1600 jako tanec tyrolských horalů. Ovšem už v 16. století se ve Francii tančil tanec zvaný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,