Když se řekne halucinogen, vybaví si většina z nás LDS, konopí či lysohlávky. Málokdo ale tuší, kolik halucinogenních látek se nachází mezi ingrediencemi užívanými v kuchyni.
Přírodní halucinogeny ve větším množství mohou způsobit stavy podobné psychóze, je tak třeba dávat si pozor, co jíme. Vybrané koření může obsahovat halucinogenní látky a „zfetovat“ se dá i z obyčejného žitného chleba. Čemu se ve větší míře vyvarovat?
Chléb náš vezdejší…
Je to právě žitný chléb, který se díky oblíbené zdravé výživě dostal na vysokou příčku potravinového žebříčku. Dalo by se však říct, že skrývá „temnou psychadelickou minulost“.
Jakmile je totiž žitný chléb infikovaný námelem neboli jedovatou vřeckovýtrusnou houbu paličkovici nachovou (Claviceps purpurea), která obsahuje jedovaté alkaloidy, je klidně možné se s ním lidově řečeno zfetovat.
Mezi zmíněné alkaloidy se řadí například psychoaktivní chemikálie nazvaná ergotamin, což je jedna ze základních látek, ze které se dělá LSD. Pravděpodobnost, že se v masově vyráběném chlebu námel objeví, je však minimální, pokud k tomu však přeci jen dojde, může člověk zažít lehčí halucinace nebo silnou nevolnost.
Ve většině případů nezůstávají žádné trvalé následky.
Není oříšek jako oříšek
Muškátový oříšek, který je vysušeným semenem plodu stromu muškátovníku pravého (Myristica fragrans), využívá v kuchyni coby dochucovadlo mnoho kuchařů.
Tato plodina však obsahuje organickou sloučeninu myristicin, jenž je přirozeně se vyskytující insekticida akaricid s pravděpodobnými neurotoxickými efekty na dopaminergní neurony a ve velkých dávkách má halucinogenní vlastnosti.
Látku lze využít k domácí léčbě astmatu, nespavosti, zánětu slinivky břišní či ke zmírnění průjmů a nadýmání, ale jakmile se to s dávkou přežene, může vyvolat předčasnou menstruaci či narušit vývoj dětského plodu a při silné dávce se chová jako delirogenní droga.
Pozdější účinky hodnotí většina z lidí, kteří je prožili, jako velice nepříjemné. Myristicin se v malém množství vyskytuje také v kopru a petrželi.