Skip to content
reklama

Zastavíme pád asteroidu?

blank

Na Zemi se neuvěřitelnou rychlostí řítí asteroid o velikosti Prahy, lidstvo dá dohromady své síly a jednotlivé národy společně vyšlou misi, která ho zastaví, a naše planeta je zachráněna… Realita, nebo fikce?

Bylo by to tak snadné?

blank
Nakonec se ukázalo, že asteroid je daleko menší, než vědci dříve mysleli, v průměru měl mít cca 140 metrů, a neočekávají tak, že by zasáhl příliš velkou oblast, jak se původně předpokládalo. Foto: Pixabay

Hrozba srážky planety Země s asteroidem není nikterak malá, v minulosti se to již stalo a odborníci jsou přesvědčeni, že se to stane opět. Otázka tak není kdy, ale zda je lidstvo připraveno. Odpověď? Není… Absolutní nepřipravenost prokázal nedávný výzkum vědců amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské kosmické agentury (ESA).

Počítačová simulace prozradila, že pokud by skutečně hrozilo nějaké nebezpečí z vesmíru, Zemi by nemuselo zachránit ani užití jaderné bomby. Zajímavostí je, že svou roli v simulaci sehrála i Česká republika, která byla vybrána coby místo dopadu asteroidu.

Fikce? Skutečnost?

K Zemi míří fiktivní asteroid, který může naši planetu ohrozit. Skupina reálných vědců se snaží tuto situaci vyřešit,“ zní z úst odborníků Centra pro výzkum objektů v blízkosti Země při NASA (Center for Near Earth Object – CNEOS) pracujících na simulaci dopadu asteroidu.

Centrum CNEOS v rámci NASA sleduje dráhy asteroidů a komet a zjišťuje pravděpodobnost střetu se Zemí. Experti si během pětidenního cvičení v dubnu roku 2021 chtěli natrénovat situaci, kdy by museli se současnými technologiemi, sítěmi a institucemi zabránit ničivým následkům střetu asteroidu se Zemí.

Hypotetický scénář popisoval situaci, kdy byl 92 milionů kilometrů od Země objeven asteroid velký jako fotbalové hřiště.

blank
Následně astronomové zvažovali různé mise, při kterých by se mohli pokusit objekt zničit nebo jej odvrátit z cesty. Foto: Pixabay

Mířil na naši planetu, do oblasti Šumavy, poblíž hranic s Německem a Rakouskem, poničil by oblast v okruhu až 150 kilometrů, přičemž astronomové spočítali, že by tam dopadl za šest měsíců. Simulace započala zadáním vymyšlené hrozby: „19. dubna 2021 astronomové na Havaji objevili asteroid s názvem 2021 PDC. Objekt je vzdálený 57 milionů mil (zhruba 92 milionů kilometrů) a k jeho nejbližšímu přiblížení k Zemi dojde 20. října 2021, tedy za pouhých šest měsíců.

“ Každý reálný den simulace přitom odpovídal přibližně měsíci nasimulovaného času.

Když je čas nepřítel

Pravděpodobnost dopadu byla původně odhadována na 1 : 2500. Tento odhad ovšem vycházel jen ze dvou dní, kdy se podařilo astronomům objekt pozorovat. Následně se hrozba měnila na 1 : 100, poté dokonce na 1 : 20.

Také informace o jeho velikosti byly značně neurčité, odhady se pohybovaly mezi 35 a 700 metry. První mapa potenciálního místa dopadu dokonce zahrnovala asi dvě třetiny planety, což znamenalo, že by nebyla absolutně žádná možnost začít jakoukoliv část světa na hrozbu připravovat.

Než nakonec výzkumníci určili místo dopadu, bylo ve hře ještě jedno, konkrétně v severní Africe, navíc stále nikdo nedokázal přesně sdělit, jak velký asteroid je, jaké je jeho složení ani pod jakým úhlem by mohl dopadnout, takže se nedaly odhadovat škody.

Astronomové pracující na úkolu použili radarové systémy a nejmodernější technologie, a to včetně největšího teleskopu na světě. Během té doby se o hypotetickém asteroidu postupně objevovaly nové informace.

blank
Většina možností, např. vychýlení pomocí vysokoenergetického nárazu, vyslání kosmické lodi na odklon tělesa či s použitím iontových paprsků, by způsobila jen mírné posunutí cíleného tělesa. Foto: Pixabay

Podle analýzy byla pravděpodobnost 74 %, že bude dopadem fiktivního asteroidu postiženo více než 100 tisíc lidí a pravděpodobnost 21 %, že jím bude postiženo dokonce více než milion lidí. Nejčernější variantou, která byla ve hře, bylo zasažení 6,6 milionu lidí žijících v perimetru 250 kilometrů od místa dopadu.

Mezi hlavní hrozby při dopadu neexistujícího objektu by patřily energie uvolněná nárazem, uvolnění obrovského množství tepla a rázová vlna.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vojenská pozorování děsivých kryptidů!
enigmaplus.cz

Vojenská pozorování děsivých...

Plukovník Remy van Lierde přelétá helikoptérou...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz

VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA

Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast...
Honda a JAXA vyvinou systém oběhu obnovitelné energie
21stoleti.cz

Honda a JAXA vyvinou systém...

Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Domovní číslo z hřebíků
panidomu.cz

Domovní číslo z hřebíků

Je jako stvořené na chatu nebo chalupu,...
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz

Jak jsem dostala lekci od...

Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha