Domů     Jaká je podle vědců optimální délka pracovní doby? Budete se divit!
Jaká je podle vědců optimální délka pracovní doby? Budete se divit!

Žijeme ve velice hektické době, kdy se neustále za něčím ženeme. A to hlavně v práci. Jaká je tedy nejvhodnější délka pracovní doby? Vědci přišli se zajímavým výsledkem!

Čas strávený v práci se v průběhu historie neustále měnil. Ještě na počátku 18. století dělníci pracovali až 16 hodin denně, později se doba zkracovala.

Už v první polovině 19. století to bylo 12 až 14 hodin a před první světovou válku se pracovalo ve většině států 10 až 12 hodin.

Klasická osmihodinová délka pracovní doby vznikla v Československu v roce 1918 a ani nástup moderních technologií na ní nic nezměnil.

Kratší doba díky technologiím

Odpůrci osmihodinové pracovní doby tvrdí, že se jedná o přežitek, jelikož dnes mají lidé úplně jiné potřeby než lidé v 18. nebo 19. století.

S dnešními moderními technologiemi se totiž zvyšuje produktivita práce a není tak potřeba držet zaměstnance v práci tak dlouho.

Už v roce 1930 přišel britský ekonom John Maynard Keynes s tvrzením, že za 100 let bude mít pracovní týden díky technologiím jen 15 hodin.

Moderní technologie změnily způsob, jakým by se mělo nahlížet na produktivitu zaměstnanců. Podle všeho se obrovským tempem zvyšuje.
Moderní technologie změnily způsob, jakým by se mělo nahlížet na produktivitu zaměstnanců. Podle všeho se obrovským tempem zvyšuje.

Nová studie

Vědci z Cambridgeské univerzity se pokoušeli zjistit, kolik bychom toho měli za den odpracovat, abychom byli psychické zdraví. Mnoho psychologů se totiž shodlo na tom, že člověk není schopen se koncentrovat plných osm hodin v kuse.

Podle švédského psychologa Anderse Ericssona se člověk může plně soustředit maximálně dvě hodiny. I proto podle něj lidé větší množství času v zaměstnání nepracují.

Co zaměstnanci dělají?

Nezávisle na švédském psychologovi totiž proběhl v roce 2006 ve Spojených státech výzkum společnosti Workfront, který ukázal, že zaměstnanci tráví prací v průměru jen 39 % pracovní doby.

Více než tři hodiny procházejí sociální sítě, čtou zprávy, hledají si nové zaměstnání, telefonují nebo si dopřávají cigaretu.

Podle britského ekonoma Johna Maynarda Keynese bude mít za 100 let pracovní týden jen 15 hodin.
Podle britského ekonoma Johna Maynarda Keynese bude mít za 100 let pracovní týden jen 15 hodin.

Správné načasování

Povinnost být v práci 8 hodin denně bez ohledu na objem vykonané práce může ale častokrát končit syndromem vyhoření.

Podle Alexe Panga, autora knihy „Why You Get More Done When You Work Less“ (Odpočinek, tajná zbraň vítězů), by měli lidé pracovat ideálně čtyři hodiny denně.

Všichni se ale shodují na tom, že není důležité to, kolik času lidé v práci tráví, ale to, jak si tento čas rozloží.

Více práce, více nemocí

Proto mají nezanedbatelný význam pravidelné přestávky, které výrazně zvyšují produktivitu. Podle dalších studií by mělo po 52 minutách práce následovat 17 minut odpočinku, přičemž nezbytností je se úplně odpoutat od svých pracovních povinností.

Pokud lidé dlouhodobě překračují stanovenou dobu, může se vyskytnout vyšší riziko cukrovky, infarktu, ale také poruchy spánku nebo deprese.

Zlepšení pracovních podmínek

Některé společnosti se proto snaží najít nové způsoby, jak zefektivnit zaměstnancům pracovní dobu. Stále častěji tak mají zaměstnanci možnost pracovat z domova, je jim dopřáno více dnů dovolené nebo jim zaměstnavatelé snižují denní objem práce.

Pracovat osm denně je totiž v naprostém rozporu s tím, jak funguje naše tělo. Vědci zjistili, že jsme produktivnější v určitých částech dne, intelektuálně i fyzicky.

Abychom předešli úplnému vyčerpání, je důležité si dělat pravidelné přestávky.
Abychom předešli úplnému vyčerpání, je důležité si dělat pravidelné přestávky.

Dva vrcholy

Během dne jsme nejschopnější ve dvou fázích. První se odehrává v polovině dopoledne až do jedné odpolední, poté následuje období, kdy se naše mozková aktivita utlumuje.

Její maximální činnost pak nastává kolem 17. až 18. hodiny, zatímco vrchol kreativity kolem 21. hodiny. To se může lišit člověk od člověka, jejich spánkovém rytmu či kvalitě stravování.

Švédský experiment

Proto ve Švédsku vznikl experiment se šestihodinovou pracovní dobou. Tento pokus proběhl v domově pro seniory. Celkem 68 sestrám na 18 měsíců zkrátili pracovní dobu z 8 hodin na 6, a to se stejným platem. Pracovnice vykazovaly vyšší produktivitu, byly šťastnější a méně nemocné.

Zároveň se zlepšila i jejich péče o pacienty. Experiment měl ale i stinnou stránku, protože domov musel najmout další pracovnice, aby dokázal pokrýt provoz, což vedlo ke zvýšeným nákladům v hodnotě 12 milionů švédských korun.

Foto: pxfuel, wikipedia (černobílá fotografie, volný autor, neznámé dílo)
reklama
Související články
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov