Vědci v nedávné době přišli s tvrzením, že stres a rakovina mohou být úzce spojené, stresový hormon noradrenalin s velkou pravděpodobností spouští pestrou škálu jednotlivých procesů, které mohou vyústit v aktivaci dlouhodobě spícího nádoru.
Podle badatelů se leckdy stává, že se některý na první pohled již vyřešený nádor, který byl vyjmut chirurgicky nebo s pomocí chemoterapie, po několika letech opětovně pacientovi vrátí.
Této chvíle se obávají všichni pacienti s rakovinou, proces je to nepříjemný a bohužel dosud málo probádaný.
Jak přežívá?
Není jasné, jak přesně nádor „přežívá“ a jak vypadá mechanismus jeho návratu.
Své experimenty na toto téma již nějakou dobu vede vědkyně Michela Peregi se svými kolegy z amerického institutu Wistar, tito výzkumníci jsou toho názoru, že za návratem nádoru stojí právě stresové hormony.
K prokázání svého tvrzení využili vědci studium myší a sesbírali data o celkem 80 pacientech s rakovinou plic s tím, že u 17 z nich došlo k extrémně rychlému obnovení již vyléčeného nádoru.
Bílé krvinky v hlavní roli
„Zjistili jsme, že při probouzení spících nádorů zřejmě hrají klíčovou roli bílé krvinky neutrofilní granulocyty, též zvané polymorfonukleární neutrofily (PMN). Vypouštějí totiž specifické lipidy, které pak mohou probudit nádor.
Když badatelé sledovali tyto bílé krvinky a zjišťovali, co je přiměje uvolňovat zmíněné lipidy, ukázalo se, že spouštěčem je s největší pravděpodobností stresový hormon noradrenalin čili norepinefrin, vylučovaný dření nadledvin,“ říká Peregi.
Největší množství tohoto hormonu se uvolní ve velkém stresu, nebo když se člověk cítí ohrožen na životě, dalo by se totiž říct, že noradrenalin svým způsobem mobilizuje tělo k akci, urychlí srdeční tep a následně také zrychluje štěpení cukrů a okysličování svalů. Studie prozatím pokračuje a představuje ještě velké množství práce.