Kde jsou ty časy, kdy přístup k internetu závisel na vytáčeném telefonu a na to, než se stáhl malý obrázek, člověk čekal 20 minut. Éra vysokorychlostního internetu je tu a prostředky, jak síť všech sítí neustále šířit, se neustále zdokonalují.
Jedním z lídrů na poli internetu je společnost Facebook. Facebook není jen sociální síť, ale i komerční kolos, jehož obrat se počítá v miliardách dolarů.
Pro firmu je internet základní pracovní pomůckou a proto se nelze divit, že investuje nemalé prostředky do jeho šíření do míst, která virtuální svět ještě neovládl.
Drony, drony a zase drony. Bezpilotní letouny jsou hitem poslední doby. Využívají se ve všech možných oblastech a právě je chce Facebook využít při šíření internetu.
Zatímco v obecných představách jsou drony relativně malé, tak v tomto případě jde o pěkného macka. Letoun totiž dosahuje velikosti Boeingu 737. Na rozdíl od něj je však mnohem lehčí a váží sotva 500 kilogramů.
Lehkost i rozměry jsou zde na místě, protože kluzák zvaný Aquila se bude pohybovat vysoko ve stratosféře. Operovat by měl ve výšce kolem pětadvaceti kilometrů. Energii bude brát ze solárních panelů.
Už samotný kluzák je zajímavým projektem, sám o sobě by však k šíření internetu nestačil. K tomu má posloužit vysoce přesný laser, kterým bude dron vybaven. Ten bude nejen přenosným médiem internetu, ale sloužit má také ke komunikaci mezi jednotlivými letouny.
Přesnost laseru je úctyhodná, má mít schopnost zacílit ze vzdálenosti osmnácti kilometrů na kotouček o průměru tři centimetry.
Že by ovšem podobný letoun operoval nad Českou republikou, toho se nejspíše nedočkáme. Země je internetem pokryta solidně a má rovněž jedno z nejrychlejších připojení na světě.
Letouny budou kroužit především nad Asií, Afrikou, Jižní Amerikou a také nad obtížně přístupnými oblastmi jiných kontinentů. Podobnou technologii vyvíjí také společnost Google, ta však ve svém snažení vsadila na stratosférické balony.