Domů     Jak se znovu vyspat do růžova
Jak se znovu vyspat do růžova
4.1.2023

Nespavost, poruchy spánku, časté probouzení, neschopnost usnutí – problémy, které někdy přepadnou každého z nás. Pokud se s nimi potýkáte pravidelně, jejich řešení rozhodně neodkládejte.

Pravidelný spánek a dostatečný odpočinek je totiž jedním z mnoha klíčů vedoucích k harmonickému zdraví.

Pravidla hygieny nám vštěpují rodiče, blízcí a později třeba učitelé ve školce. Jak je to ale s pravidly spánkové hygieny? O nich se často mlčí, jako kdyby ani neexistovala. V současné době plné nejnovějších technologií jde přitom o otázku na výsost aktuální!

Naštěstí se povědomí o tom, že by lidé před spaním měli dodržet jistá pravidla, která je k poklidnému spánku dovedou, pomalu, ale jistě rozšiřuje.

Zlatá pravidla pro spánek

Stále však existují ti z nás, kteří raději sáhnou po nějakém tom hypnotiku. Prášky na spaní by přitom neměly být samozřejmostí. Jejich pravidelné užívání navíc jejich účinek snižuje. Vyzkoušejte proto nejprve základní pravidla spánkové hygieny.

Předně si večeři neplánujte později než tři hodiny před ulehnutím do postele. Rozhodně zapomeňte na alkoholické a kofeinové nápoje před spaním, jež vám údajně pomohou usnout. Ano, s usnutím vám sice můžou pomoci, váš spánek bude ale o poznání nekvalitnější.

Než zhasnete lampičky a zatáhnete rolety, ubezpečte se, že v místnosti na spaní nejsou žádné rušivé předměty z oblasti každodenní elektroniky.

Mobilní telefon u postele nemá co dělat, stejně tak zaklapnutý notebook nebo nevypnutá televize. Modré světlo počítačů narušuje celkový biorytmus člověka.

Pro příjemné usínání je důležité i správné prostředí. FOTO: shutterstock
Pro příjemné usínání je důležité i správné prostředí. FOTO: shutterstock

Vyberte si příjemnou rutinu

Nezapomeňte chodit spát přibližně ve stejnou dobu a používáte-li budík, nastavte si jej tak, abyste každý den v přibližně stejnou dobu také vstávali.

Dospělým se doporučuje zhruba 7 až 8 hodin spánku, tento čas ale neberte jako železné pravidlo, každému vyhovuje trochu jiná délka spánku, důležité nicméně je, aby byla ideálně každý den zhruba stejná. Mnohým pomáhá v usínání nějaký oblíbený rituál.

Někomu pomůže přečíst si pár stránek z knížky, jinému chvilka s relaxační hudbou nebo třeba masáž od partnera. Obecně se spíše doporučují činnosti, které nevyžadují přílišnou aktivitu mozku.

Náročný dokumentární film či učení se na těžkou zkoušku tak rozhodně nejsou tím pravým a žádoucím rituálem. Po převlečení do pyžama místnost, kde budete usínat, řádně vyvětrejte. Podceňovat se nevyplatí ani pořádné zatemnění místnosti.

Například pouliční světlo prosvítající přes špatně zastíněné okno dokáže citlivějším jedincům pořádně znepříjemnit noc.

Čtení před spaním může uklidnit, ale také vyvolat potíže s usínáním. FOTO: shutterstock
Čtení před spaním může uklidnit, ale také vyvolat potíže s usínáním. FOTO: shutterstock

Povrchy a materiály

Neopomenutelnou roli ve vašem spánku hraje samozřejmě povrch, na kterém usínáte. Kvalitní matrace je skutečně základem dobrého spánku, a proto se vyplatí investovat do pořízení kvalitní, zdravotní matrace, včetně pohodlného polštáře.

Důležitý je i výběr pokrývky, která by neměla být stejná v zimním a v letním období. Spánek vám výrazně zkomplikuje dlouhodobý i nárazový intenzivní stres, nedostatek pohybu a sedavý či spíše lehavý způsob trávení dne.

Fyzická aktivita během dne je ostatně velmi důležitá, chybu však uděláte, pokud si půjdete například hodinu před spaním zaběhat nebo se dvě hodiny před spaním vrhnete na intenzivní posilování.

Nežádoucí spojení s obezitou

Ať už je důvodem toho, že nemůžete zabrat, cokoli, s nedostatkem spánku souvisí řada komplikací. Lékaři například potvrzují souvislost mezi nedostatkem spánku a obezitou. Dlouhodobé ponocování znamená narušení hormonální rovnováhy.

Hladina grelinu, hormonu zodpovídajícího za zvyšování chuti k jídlu, může během probdělých nocí stoupnout, a to o 15 až 28 procent. Zároveň v těle klesá množství leptinu, jenž vám dává signál, že máte jídla už dost.

Proto se často stává, že v nočních hodinách dostanete chuť na něco sladkého. Pokud se tak stane – vydržte to. Zabojujte se svou vůlí a k ledničce se vůbec nevydávejte.

Nebojte se spánkové laboratoře

Podle délky trvání problémů se spánkem lékařská obec rozlišuje několik typů nespavosti, neboli insomnie.

Máte-li pocit, že se vás problém týká a nedokážete ho sami řešit, můžete navštívit odborníky ve spánkových laboratořích, jež jsou dnes součástí většiny větších nemocnic.

Ty oceníte zejména v případech, kdy máte pocit, že jste celou noc spali, ale vstáváte naprosto rozlámaní a unavení. Laboratoře také řeší dýchací potíže související se spánkem, které zpravidla ohlašuje úporné nekončící chrápání.

Kromě toho existuje i řada přírodních „medikamentů“, jež by vám s odchodem do říše snů měly účinně pomoci.

Spánková laboratoř pomůže s poruchami dýchání. FOTO: shutterstock
Spánková laboratoř pomůže s poruchami dýchání. FOTO: shutterstock

Nejosvědčenější přírodní léčitelé 

O kozlíku lékařském v souvislosti se spánkem slyšel snad každý. Valeriánské kapky vyráběné z kozlíku ordinovali lékaři nervózním a rozrušeným dámám třeba už ve viktoriánské Anglii. Kozlík opravdu uklidňuje nervy, což se promítá i do kvality spánku.

Díky němu usnete rychleji a budete spát déle. Kyselina valerenová obsažená v kozlíku totiž ovlivňuje metabolismus kyseliny aminomáselné zodpovídající za navození spánku. K dostání jsou kozlíkové kapky, tabletky, tinktury i čaje.

Třezalka i na pocuchané nervy

Třezalka tečkovaná patří mezi osvědčená přírodní antidepresiva a umí si snadno poradit i s nespavostí. Háček tkví v tom, že tuto bylinku není vhodné kombinovat s antidepresivy naordinovanými od lékaře, a nejenom s nimi.

Po třezalce tak sáhněte jako po alternativě, jež nebudete kombinovat ani s hypnotiky. Pozor také na kombinaci třezalky s hormonální antikoncepcí.

Ženy, které nechtějí otěhotnět, by měly raději zvolit jinou léčbu nespavosti, protože třezalka snižuje účinky antikoncepce.

Levandule, aromalampy a… pivo!

Mateřídouška hodí vaši duši do pohody. Ano, kromě čaje vyzkoušejte také mateřídouškový olej. Pár kapiček přidejte do koupele nebo do aromalampy. Její vůně vás zklidní a vy zapomenete na všechny strasti celého dne.

Podobně je na tom i levandule, jež uvolňuje nervový systém a napětí a pomáhá snížit hladinu stresových hormonů. Jestliže tak za nespavostí stojí stres, s levandulí máte vyhráno.

Můžete vyzkoušet i vnitřně podávaný nálev z levandule, ale skvělým způsobem, jak vytvořit pohodu před spaním, je levandulová koupel. A na závěr dobrá zpráva pro milovníky zlatavého moku.

Pivo obsahuje chmel otáčivý, který patří mezi byliny, jež dokážou navodit v těle příjemné uklidnění a proměnit ho ve spánek. Stojí za tím vysoký obsah hořčinů, které zklidňují nervozitu a podráždění, a flavonoidů účinkujících jako sedativa. Naše babičky radí půllitr piva ohřát a osladit lžící medu a pak vypít.

Foto: shutterstock
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz