Skip to content
reklama

Roboti pomáhají zdravotním sestrám. Ušetří až 200 hodin práce ročně

Zdravotní sestra je jedno z nejdůležitějších povolání na světě, přesto je jich pořád nedostatek. Zároveň sestry v nemocnicích dělají spoustu zbytečné práce navíc. Přitom s některými činnostmi jim mohou perfektně pomoci roboti, a sestřičky se tak mohou věnovat práci odpovídající jejich kvalifikaci.

Roboti od Toyoty si navíc vysloužili ocenění i za hranicemi firmy, když získali čestné uznání v soutěži Zvyšování efektivity ošetřování 2022 Japonské asociace sester (JNA). Foto: TZ

Na začátku projektu, díky němuž se podařilo každoročně eliminovat přes 200 neefektivně strávených hodin v rámci nočních směn, bylo velmi podrobné pátrání. Přímo v nemocnici probíhal průzkum všeho, co zdravotní sestry musejí během výkonu své práce dělat.

Zjišťoval, které méně důležité činnosti jim zabírají zbytečně mnoho času, kvůli čemuž pak mohou chybět u pacientů. Za celým projektem stojí společnost Toyota, která je sice primárně známá jako automobilka, ale zároveň dlouhodobě vyvíjí technologie, jež výrazně zlepšují život potřebným.

Práce sester pod lupou

V roce 2019 se nemocnice Toyota Memorial Hospital v Toyota City v japonské prefektuře Aiči, kterou provozuje Toyota Motor Corporation, obrátila na firemní oddělení vývoje robotů. Tým výzkumníků potom strávil celé dva týdny v patách zdravotním sestrám se stopkami v ruce a s cílem zjistit, jak jim v jejich úsilí co nejvíce pomoci.

Šlo přitom o tým firemních odborníků, kteří obvykle hledají ty nejefektivnější pracovní procesy napříč celou společností, a to podle japonské filozofie kaizen. Ta znamená postupné zdokonalování, které sice může probíhat pozvolna krůček po krůčku, ale nemělo by se nikdy zastavit.

V nemocnici tedy podrobně sledovali pracovní postupy zdravotních sester a zmapovali všechny jejich povinnosti, aby tak odhalili činnosti, pro které je času kvalifikovaných sester škoda.

blank
Tým aktuálně pokračuje ve vývoji spočívajícím v simulacích pro novou nemocniční budovu, jejíž dokončení je naplánováno na první pololetí roku 2023. Foto: TZ

Zjišťovali, co všechno doopravdy patří k úkolům zdravotní sestry, ptali se po přidané hodnotě i té nejmenší činnosti, kterou sestry vykonávaly. To samozřejmě zpočátku působilo trochu podezřele. I přes mnohaletou praxi a zažité pracovní postupy měly sestry náhle pocit, že jejich práci někdo zpochybňuje.

„Některé sestřičky začaly s nelibostí nést externisty, kteří jim náhle začali okupovat pracoviště,“ vzpomíná zástupkyně vrchní sestry Naomi Kuroda.

Jen jsem odešla pro léky

Jenže pak se v praxi ukázalo, jak důležité je pochopit každý krok zdravotní sestry. Například na oddělení pohotovosti nevede přímý výtah z nemocniční lékárny a zejména na nočních směnách tu často není dostatek zaměstnanců.

Věta „Jen jsem odešla pro léky“ přesto není platnou omluvou v okamžicích, kdy je nutné se věnovat pacientovi.

Tým z Toyoty takto zjistil, že 40 procent pracovní doby sestry zaberou takové úkony jako je shánění nejrůznějších věcí. „Jednou se mne zeptali, zda donášení různých věcí spadá do pracovních úkolů sestřičky.

Konečně jsem si uvědomila, že tyto věci bychom nemusely dělat zrovna my,“ dodává Kuroda.

Zmíněných 40 procent, tedy tři hodiny z každodenní osmihodinové pracovní směny, by samozřejmě bylo možné vyplnit smysluplnější činností. V případě tak vysoce specializované profese, jakou zdravotní péče bezpochyby je, by to mohlo vést k zásadním změnám.

A tak tu byl zaveden autonomní zásobovací robot, který putuje mezi podlažími a přepravuje nejrůznější zdravotnické vybavení, zkumavky s krevními a jinými vzorky a podobně. Sestry tak mohou trávit více času se samotnými pacienty.

Robot se okamžitě, a tak tu dnes fungují hned čtyři takoví roboti, kteří se pohybují tempem asi 1 km/h, tedy o něco pomaleji než rychlostí chůze.

blank
Tým chce realizovat přibližně 30 robotů s výrazně širším pokrytím prostor – z dnešních pěti nemocničních oddělení na 17. Foto: TZ

Olympiáda systém ještě zlepšila

Během pořádání olympijských a paralympijských her 2020 v Tokiu Toyota představila technologicky vyspělého asistenčního robota HSR. Právě podle něj pak byli zásobovací roboti v nemocnici ještě vylepšeni.

Základní koncepce je stejná jako v případě technologií autonomního řízení vozidel, tedy s kamerami a senzory k určování polohy a vyhýbání se lidem nebo překážkám na cestě. Ve velkých nemocnicích však roboti musejí být schopni i jízdy výtahem.

Technologie řízení od Toyoty proto umožňuje robotům komunikovat s výtahem, a hladce se tak přesouvat mezi podlažími. Robot však umí výtahem nejen cestovat, ale také dokáže najít optimální místo k čekání na výtah.

Po roce průběžného vylepšování přišli vývojáři s robotem třetí generace, jenž se stále používá. Pro vývoj robota je nemocnice s rušným pěším provozem a nulovou tolerancí ke srážkám s pacienty v jistém smyslu velmi náročným prostředím s řadou striktních omezení.

Tou dobou už navíc v nemocnici panovala vysoká očekávání, jak ostatně vzpomíná Kuroda: „Představovali jsme si chodícího a mluvícího robota, jako ho znáte ze sci-fi filmů a komiksů.“ Bylo tedy na čase změnit vzhled robotů, kteří do té doby připomínali jen pohyblivou krabici.

Zvolený design skutečně neměl právě typické robotí tvary a výsledek vypadal spíše jako nezvyklý domácí spotřebič.

Robot jako nezbytný pomocník v nemocnici

Zásobovací roboti se tak postupně stali nedílnou součástí každodenního nemocničního života, a to dokonce natolik, že po nich volají i sestry z jiných oddělení. Obdiv a zájem o jedinečný přístup Toyoty vyjádřily i další nemocnice.

blank
Roboty podle všeho čeká zářná kariéra. Foto: TZ
Foto: Úvodní foto: TZ
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha