Skip to content
reklama

Byli jsme jako medvědi? Naši předci přes zimu možná hibernovali

Krajinu přikryl sníh. V žaludcích kručí hlady, končetiny se kroutí zimou. Není co dělat, není kam jít. Zvířata, která chtějí přežít nehostinné mrazy, ulehla k zimnímu spánku. A naši prapředci? Podle nejnovějších výzkumů španělských paleontologů udělali totéž!

Najdou si úkryt, schoulí se v něm a jejich tělesná teplota významně poklesne. Všechny tělní procesy se zpomalí na nutné minimum. Takhle tráví zimu například ježci, syslové, netopýři nebo třeba křečci.

Jde o klasickou hibernaci neboli zimní spánek. Rovnou si řekněme, že naši předci celou zimu určitě nespali. Existuje však ještě jedna forma zimního spánku, takzvaný nepravý. Tělesná teplota při něm takřka neklesá, ale tělo je neaktivní a významně šetří energii.

Zvířata spící nepravým zimním spánkem se během zimy probouzejí a dělají krátké vycházky. Tímto způsobem přežívají zimy třeba jezevci. A podle všeho i dávní hominidé…

Překvapení u Atapuercy

Mohou lidé upadnout na nehostinná období do zimního spánku? Ještě předloni by si každý zaklepal na čelo. Jenže tahle teze nevypadá najednou tak šíleně. Vědci si posvítili na kosterní pozůstatky hominidů ze španělské jeskyně či spíše propasti Sima de los Huesos ve španělské krasové oblasti Atapuerca.

Ta si získá slávu množstvím unikátních fosilních nálezů. Mezi ně patří i kosti nalezené ve zdejší jámě. Jde o torza desítek jedinců člověka heidelberského. Ten žije přibližně v období před 600 000 až 250 000 lety.

Vědci se dodnes přou, zda jde o předka homo sapiens, úplně nový druh člověka, anebo předchůdce člověka neandertálského. Oproti svým předchůdcům má větší mozek. Nálezy, na které se odborníci zaměří, jsou staré asi 400 000 let.

Medvědi ze Sima de los Huesos mají stejné léze, jako člověk heidelberský. Náhoda? Foto: Pixabay

Chatrné zdraví jako důkaz?

Španělský paleontolog Juan Luis Arsuaga Ferreras (*1954) se svým týmem porovnává kosti hominidů s kostmi zvířat, která se ukládají k zimnímu spánku. Zaměří se na léze, tedy poškození, která zvířata mají kvůli nedostatečnému přísunu potravy přes zimu.

Strádající těla trápí i nemoci, které by v době hojnosti a pohybu neměla. Kosti jeví známky hyperparatyreózy. Jde o poruchu, při které tělo vyrábí nadbytky parathormonu. Tenhle hormon je odpovědný hlavně za regulaci vápníku v krvi.

A jak vypadá hyperparatyreóza v praxi? Rozvíjí se osteoporóza, tedy řídnutí kostní tkáně, mohou se dělat cysty, ledviny jsou na hraně kolapsu – a v některých případech mohou selhat, srdeční rytmus ztrácí pravidelnost.

Kromě toho postižené trápí zácpa a k ní občas i žaludeční vředy. Většinu těchto příznaků lze rozpoznat i po tisíciletích z dochovaných kostí. A právě v hyperparatyreóze panuje podivná shoda předků člověka a hibernujících zvířat.

Poloopice to zvládnou…

Je to jen náhoda, že medvědi ze Sima de los Huesos mají stejné léze, jako člověk heidelberský? A co když k tomu dodáme, že někteří primáti hibernovat dokážou? Například lemur maki tlustoocasý (Cheirogaleus medius) ze západního Madagaskaru a minimálně dva jeho blízcí příbuzní.

Maki vydrží v hibernaci přes období sucha až na sedm měsíců! Vědecký tým využije na španělské pozůstatky makrofotografii, mikroskopickou strukturu tkání zkoumá histologií a dojde i na počítačovou tomografii (CT).

Zjistí, že k hyperparatyreóze trpěli naši prapředci i křivicí. „Tohle všechno může naznačovat, že na genetické a fyziologické úrovni by tento hypometabolismus mohl zůstat zachován u řady savců, člověka nevyjímaje,“ vysvětluje Juan Arsuaga.

blank
Decentní hibernaci by teoreticky mohli zvládnout Inuité. Ale není proč. Mají dostatek rybího tuku. Foto: Pixabay

Proč Inuité nehibernují?

Studie rozhodně netvrdí, že dávní hominidé trávili zimu kontinuální hibernací. Předestírá však, že se nacházeli v utlumeném stavu, který zpomalí metabolismus organismu natolik, aby – byť s následky – dokázal přežít v jeskyních nehostinné měsíce s minimem potravy.

„A co Inuité? Pokud by byl člověk schopen hibernace, určitě by tak učinil!“ oponují odpůrci této teorie. I na to má Arsuaga odpověď. Inuité přes zimu konzumují vydatný rybí tuk, který hominidé neměli k dispozici.

Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Zveřejněna tajemná fotografie. Zachycuje UFO nad Mosulem?
enigmaplus.cz

Zveřejněna tajemná...

Internet nedávno obletěl snímek pořízený americkým...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha