Warner Bros, jedno ze studií takzvané velké hollywoodské šestky, začíná také jako „kino za niklák“. V současné době je jedním z největších konkurentů nově vzniklého „disneyfoxovského“ giganta. Zakládají ho čtyři chudí bratři.
Jejich budoucí rodiny už se termínem klan označit rozhodně dají, protože geny a jména svých otců a dědů rozhodně nezapřou. Syn nejmladšího a nejdrzejšího z bratrů se věnoval televizní tvorbě, vnučka dalšího z bratrů o nich natočila životopisný dokument.
Zakladatelé jedné z dnešních největších filmových společností se narodí jako synové chudé rodiny polských Židů.
Jmenují se Hirsh (1881–1958), Abraham (1884–1967), Samuel (1887–1927) a Jacob (1892–1978) Wonsalovi.
Tatínek se živí ševcovinou, matka se má co otáčet, aby zvládla výchovu svých divokých chlapců. Rodina v Polsku zažije pogromy, a to, společně s neutěšenou finanční situací, ji donutí k opuštění rodné země.
Nákup kina
Po emigraci do Kanady všichni nakonec zakotví ve městě Youngstown v Ohiu a přijímají poameričtělá jména a příjmení Warner. Sam (Samuel) a Albert (Abraham) Warnerovi podnikají už od útlého mládí.
Jejich první divadlo zkrachuje hned po první sezoně, což je však neodradí. Zavětří velkou šanci jinde, a sice ve filmu.
Bratři, nyní už i s Harrym a podporou nejmladšího nezletilého Jacka (Jacoba, jediný ze synů, který se nenarodil v Polsku, ale v Kanadě), založí nickelodeon a zažívají úspěch s westernem Velká vlaková loupež.
Ikonický záběr na konci dvanáctiminutového filmu se střelbou proti divákům je něco, co do té doby nikdo neviděl. V roce 1906 už bratři koupí svůj vlastní biograf a rozdělí si v něm role.
„Malý“, v té době čtrnáctiletý, Jack hraje doslova druhé housle spolu se sestrou, protože se k podniku může připojit pouze o víkendu jako muzikant. Kino je úspěšné a bratři začnou skupovat další a další.
Kdo by chtěl poslouchat, co herci říkají?
Jenže pak se spolu s jinými filmaři a majiteli promítacích zařízení dostane do sporu sám Thomas Alva Edison (1847–1931), který tvrdí, že patent na kinematograf patří jemu, a soudy a policie stojí na jeho straně.
Mnoho filmařů před jeho dlouhými prsty prchne do Kalifornie a bratři Warnerovi nejsou výjimkou. Později se dokonce rozdělí a založí v různých městech distribuční společnosti, jejich síla tak nadále roste.
Body získávají i za to, že už od první světové války se nebojí válečných a politických témat – velkého ocenění se dočká například válečný film My four years in Germany (Má čtyři léta v Německu), který režíruje William Night, pozdější režisér v další gigantické americké filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.
Jeho úspěch znamená pro bratry šanci v Hollywoodu, a tak v dubnu roku 1923 vzniká Warner Brothers Pictures, později Warner Bros. Ředitelem se stane nejstarší bratr Harry.
Společnost v jednu chvíli zachrání Samuel, který Harryho přesvědčí, že je potřeba investovat do zvukového filmu. „Kdo by sakra chtěl poslouchat, co herci říkají?“ zapíše se nesmrtelným citátem Harry do dějin, ale naštěstí svolí.
Stínu smrti se bratři už nezbaví
Jenže Samuel bohužel předčasně skoná ve věku 40 let, pouhý den před premiérou Jazzového zpěváka, filmu, který přinese studiu věčnou slávu a dostatek peněz.
Stín nečekané smrti na banální zápal plic ovšem mezi bratry už zůstane a od té doby se věci vyvíjejí špatným směrem. Nejmladší bratr Jack se stane novým ředitelem a sláva mu až moc stoupne do hlavy. Je krutý, nekompromisní a mezi bratry zasévá spory.
Firma však vzkvétá a získává celebrity. Bratři vystoupí i proti nacistické zvůli, což se projeví mimo jiné natočením snímků Veřejný nepřítel nebo Casablanca.
Zpočátku si od zastánců amerického izolacionismu a příznivců hnutí America first vyslouží výtky za poškozování mezinárodních vztahů, později jsou ale oceněni. Chystá se ale veliká zrada mezi samotnými bratry…
Příbuzné si člověk nevybírá
Jack lstí získá majoritní podíl ve společnosti a ostatní bratry v podstatě vyšachuje ze hry. S Harrym to otřese natolik, že se svým bratrem již nikdy nechce mluvit.
Společnost nicméně stále prosperuje. Jack Warner Junior (1916–1995), Jackův jediný syn, je po válce jmenován vedoucím televizního studia, protože televize hraje v byznysu čím dál větší roli.
Přicházejí také kreslené filmy, ty už pod hlavičkou Warner Bros. Jednou z prvních slavných postaviček je legendární králík Bugs Bunny.
Ještě v 60. letech, kdy přicházejí úspěchy, například film My Fair Lady s okouzlující Audrey Hepburnovou (1929–1993), Jack firmu vede. Teprve v roce 1966 prodává své akcie Kanaďanům a o pár let později se vzdaluje od dění ve společnosti. Koncern stejně jako v případě 20th Century Fox nese stále jméno rodiny Warnerů.