Domů     Jak přežít pozření predátorem?
Jak přežít pozření predátorem?
1.2.2019

Některé larvy a drobní bezobratlí dokážou projít trávicím traktem dravců bez úhony. Přežít sežrání, však mohou i větší živočichové! Toho si povšimli britští vědci během expedice do Východního Timoru v Jihovýchodní Asii.

Biologové z britské University of Wolverhampton byli konkrétně svědky toho, jak z kloaky ropuchy jihoasijské (Duttaphrynus melanostictus) trčí hlava a velká část dříve pozřeného slepáka květinového (Indotyphlops braminus).

Byl očividně živý, přičemž přibližně třetina jeho těla vězela ještě uvnitř predátora.

Zatímco drobní živočichové bývají pozřeni bez rozžvýkání (a tedy živí) poměrně často, u těch větších, k nimž slepák náleží, jde o dosti vzácný jev. Kořist je obvykle usmrcena rozžvýkáním v čelistech predátora, a teprve poté pokračuje do jeho trávicího traktu.

I kdyby se nešťastná oběť vyhnula ostrým zubům, může se stát osudným samotné putování hrdlem. To totiž bývá velmi těsné. Dalším problémem je vystavení silným žaludečním šťávám a v neposlední řadě nedostatek kyslíku v žaludku či střevech predátora. Zkrátka úskalí je nepřeberné množství.

Ropucha jihoasijská
Ropucha jihoasijská

Zcela po svém vyřešil nezáviděníhodnou situaci severoamerický jedovatý obojživelník zvaný taricha zrnitá (Taricha granulosa).

Poté, co je tento tvor pozřen a dostane se do žabího žaludku, vypustí toxin, který predátora zabije dříve, než začnou pracovat žaludeční šťávy. Obojživelník se pak může vyplazit hrdlem zpět do tlamy a na svobodu.

Vraťme se však ke slepákovi. Ten takovou možnost nemá, není totiž jedovatý, a tak mu nezbývá, než zvolit cestu jinou. Tu delší. Přes celý zažívací trakt.

„Je více než překvapivé, že obratlovec s plícemi, něco takového dokázal přežít,“ diví se Mark O´Shea z fakulty aplikovaných věd, který spolu se svými kolegy ropuchu objevil.

Ropucha se pokusila vědcům uniknout. Slepák, deroucí se z ní ven, neměl jinou možnost, než ji následovat. Vědci však podivnou dvojici rychle odchytili a vyfotografovali. Ač slepák nevyvíjel příliš velkou aktivitu, během několika minut byl z kloaky venku celý.

Nebylo však možné přesně určit, do jaké míry k osvobození přispěl vlastním přičiněním a do jaké míry šlo o dílo trávicího traktu a kloaky ropuchy.

Slepák květinový
Slepák květinový

Po úspěšném vyproštění se černě zbarvený slepák hýbal jen minimálně. Životní funkce se však jevily vědcům v pořádku, srdce mu tlouklo a tvor reagoval, byť ne příliš čile, na vnější podněty. Následně výzkumníci pořídili další snímky obou živočichů.

Nakonec je vzájemně porovnali. Zjistili, že co se relativní délky těla týká, byl slepák výrazně delší než ropucha. Seznali také, že had má na těle menší poškození, a to pravděpodobně v místech, kde jej kloaka sevřela příliš těsně.

Ačkoliv had do druhého dne uhynul, byl to pro vědce stejně neuvěřitelný objev. Jak mohl přežít pozření ropuchou? Nejpravděpodobnějším scénářem nejspíše bude, že jej predátor pozřel velmi kvapně a s minimálním zapojením čelistí.

Slepák má navíc oproti jiným druhům mnohem lepší vyhlídky, jak neuvěřitelnou cestu zvládnout. Například je dobře uzpůsoben životu ve tmě. To však není jediná výhoda.

Navíc má dlouhé, štíhlé, jen několik milimetrů široké tělo, které dokáže bez problémů pronikat malými otvory a štěrbinami.

O´Shea zastává názor, že had se prodral na svobodu spíše vlastním přičiněním. Podle všeho mu přišlo vhod, že ropucha několik hodin předtím nepozřela nic jiného. Cesta ven tak byla relativně volná, prosta nadměrného množství zažívacích šťáv.

Pravděpodobně nejvíce nápomocná k přežití však byla slepákovi jeho kůže. Překrývající se šupiny účinně blokovaly přístup agresivních žaludečních šťáv.

Taricha zrnitá
Taricha zrnitá

Jenomže nic z výše popsaného nemohlo hadovi pomoci vyřešit ten největším problém – nedostatek kyslíku. Jde sice o podzemního tvora malých rozměrů, který ho nepotřebuje k přežití příliš velké množství, nicméně zcela bez něj vydržet po dlouhou dobu nemůže.

„A tak v tomto případě hrál zásadní roli čas. Jestli projde had střevy dostatečně rychle nebo se udusí,“ řekl O´Shea. Je více než pravděpodobné, že v pozorovaném případě to bylo velmi těsné.

Vědci se domnívají, že následné uhynutí nastalo z důvodu komplikací kvůli nedostatku kyslíku.

Zdá se, že mnohem lépe si s nedostatkem životadárného plynu v trávicím traktu dokázali poradit drobní plži rodu Tornatellides, na kterých si s oblibou pochutnávají ptáci jako je kruhoočko japonské (Zosterops japonicus) či bulbulčík japonský (Hypsipetes amaurotis).

Bezobratlí plži měří jen něco málo kolem 2,5 mm.

Zajímavé výsledky přinesl experiment provedený na japonské Univerzitě Tohoku, během kterého bylo ptákům nabídnuto 174 plžů druhu Tornatellides boeningi. Trávicím traktem jich bez úhony prošlo kolem 15 % z nich.

Bubulčík japonský
Bubulčík japonský

Odolnost těchto tvorů je z velké části dána jejich ulitou, která jim slouží jako přirozené brnění. Klíčem k přežití je však také podle zjištění vědců velikost. U drobnějších jedinců je šance vyšší.

U těch větších spíše hrozí, že ulita bude poškozena a její obyvatel vydán napospas žaludečním šťávám.

Přeživší plži jsou pro populaci celého druhu výhodou. Ptáci je přenesou do vzdálenějších oblastí, čímž přispívají k variabilitě genomu.

Foto: w-dog, flickr, wikipedia, IUCN, HBW
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml