Poklidně kráčí ulicí, zčistajasna u něj brzdí černé auto a po chvíli se zmítá na zadní sedačce. Když dorazí na místo určení, přivítá ho zlověstný smích. „Máme pro tebe nové boty,“ chechtá se jeden z mafiánů s cigaretou v ústech. To už mu nohy končí v kyblíku s betonem!
Občas se drsnému trestu přezdívá chicagský kabát. Nenechte se zmást, protože při popravě hrají hlavní roli nohy oběti. Ty se nebožákovi zalijí betonem či cementem, a pak hurá k vodě!
Děsivý úlovek
Metoda je spojena zejména se zločineckými organizacemi. Oběť nejdříve omráčí, pokud má ale štěstí, umírá ještě před celou zrůdnou procedurou. Pokud ne, nepřímo se účastní nasazení betonových bot.
Do dvou připravených kbelíků vloží nohy, a ty mafiáni později naplní rychle tuhnoucí látkou. Pokud cement tvrdne pomalu, gangsteři čas využívají k upravení zevnějšku oběti či odpočinku. Pauza pro svaly je důležitá, protože jde o náročnou popravu.
Nebožák má najednou o několik kilo víc. Mafie k nim sahá často, chybí však zdokumentované případy. Jedním ze vzácných nálezů je Johnnie Goodman, jehož v roce 1941 objeví rybář krabů. Obávaný vyděrač asi překročí jasnou mez a skončí s novou obuví.
„Mrtvolu tížil asi osmnáctikilový kus betonu,“ uvádí v závěrečné zprávě policie. Podobným dobrodružstvím si projde také Rocco Perri (1887–1944), jemuž se přezdívá Kanadský Al Capone.
Je libo novou obuv?
Vzestup betonových bot přichází v 60. letech, kdy newyorskému podsvětí vládne obávaný Carlo Gambino (1902–1976). Řada obětí z jeho hrůzovlády se údajně nachází na mořském dně. Smolařem, který vyplave, je Ernest Rupolo (1908–1964).
Jestřáb, jak mu říkají v mafiánském prostředí, roste pro kriminál a ještě v Itálii se spolčí s Vitem Genovesem (1897–1969). Společně se podílí na vraždě. Když Rupolo skončí v americkém vězení, odloží masku tvrďáka a jazyk mu jede jako kolovrátek.
Osudová chyba, porušení omerty se neodpouští. Jenže jeho svědectví vyšumí do prázdna, ale Genovese nezapomíná. Začátkem roku 1964 zmizí a blízcí o něj mají starost. Tu mohou pustit z hlavy v srpnu téhož roku, protože Rupola objeví v newyorském Queensu.
Má svázané ruce za zády a na nohou betonové bloky. Obvinění nakonec skončí na hlavě Johna Franzeseho (1917–2020), který dluží Genovesemu laskavost.
Výhled z vrtulníku
Mafiánský trest smrti zaplní přední stránky novin v roce 2016, kdy voda znovu vyplaví hrůzný úlovek. Tentokrát jde o osmadvacetiletého Petera Martineze. Policie muže s trestní minulostí identifikuje až na základě tetování.
Na hladinu se podívá jen díky tomu, že únosci nenechají beton pořádně ztvrdnout. Drsnou metodu si osvojí také Evropané, konkrétně Francouzi. Vojáci během alžírské války totiž organizují takzvané lety smrti.
Nohy zajatců dají do cementu, poté naloží do vrtulníku a odletí nad moře. Tam oběť bez skrupulí vyhodí a nechají svému osudu.