Nášlapné miny jsou jednou z nejzákeřnějších zbraní. Byť vojenský konflikt, při kterém byly kladeny do země, již dávno skončil, stále čekají na svou oběť. Přitom je velmi obtížné je najít a zneškodnit.
Mohly by při jejich likvidaci pomoci třeba obyčejné včely?
Chorvatsko je pro našince o letních prázdninách oblíbeným cílem. V té době se na pobřeží Jadranu Čech svou mateřštinou domluví téměř kdekoliv. Jenže není to tak dávno, co se i tato země zmítala v krvavých konfliktech jugoslávské občanské války.
Její následky jsou dodnes patrné na mnoha místech Chorvatska. Odhaduje se, že v Chorvatsku je minami stále pokryto území o rozloze 750 km2, což je jedenapůlkrát více, než má Praha.
Do boje proti minám nyní nastupuje věda, kterou zastupují badatelé ze záhřebské univerzity. Výzkum vede biolog Nikola Kežić, podle něhož by dosud neobjevené miny mohl pomoci najít specifický čich včel.
Stačí do jejich potravy dát malou příměs výbušniny TNT a ony si už poté samy poradí. Jeho výzkumný tým neexperimentoval pouze v laboratorních podmínkách, nýbrž rovněž ve volné přírodě. Výsledky jsou přitom velmi slibné.
I v přirozeném prostředí se včely shlukovaly v místech, kde jejich potrava byla „obohacena“ o malé množství TNT. Proto je poté přitahovala zaminovaná místa.
Nicméně, i podle samotného Kežiče ještě nějakou dobu potrvá, než se včely zapojí přímo do akce a budou moci s vyhledáváním výbušnin začít. Jak uvedl, američtí vědci již v minulosti podobné experimenty s tímto blanokřídlým hmyzem prováděli.
Používali však přitom jiné výbušniny a nikoliv TNT, což byla během jugoslávské občanské války nejběžnější trhavina.