Rok 1894 je v historii Prahy významným mezníkem. V Praze-Holešovicích totiž zahájila provoz první větší elektrárna, což de facto nastartovalo éru elektrifikace naší země.
Jednou z prvních velkých vlaštovek této elektrifikace se stalo osvětlení na Václavském náměstí.
Český technik a průmyslník František Křižík (1847–1941) byl už od mládí neobyčejně vynalézavým člověkem. V roce 1878 zkonstruoval blokové signalizační zařízení a řadu dalších vynálezů pro rychle se rozvíjející železnici.
V létě roku 1878 spatřil v Paříži na výstavě elektrickou obloukovou lampu ruského vynálezce.
O dva roky později už si nechal patentovat svou zdokonalenou verzi světelného zařízení, která s pomocí dvou cívek a kuželových železných jader udržovalo stálý elektrický proud v lampě. Zbývalo už jen vynález uvést do praxe.
Velká sláva
Trvalo to ještě mnoho let, ale nakonec se v té době už známý vynálezce dočkal. Už v létě 1894 se na Václavském náměstí mělo rozsvítit 40 obloukových lamp. Nakonec byl ale provoz kvůli technickým průtahům zahájen až 25. října 1894 ve 23 hodin a 20 minut.
Nikdo o tom předem nevěděl
„Za deštivého a mlhavého počasí rozzářilo se najednou, aniž by o tom kdo měl tušení, na Václavském náměstí elektrické světlo pronikavou a skvoucí září,“ psaly o tom malém zázraku tehdejší noviny. Během půl hodiny se prý na náměstí nahrnuly stovky lidí.
Úspěch otevřel dveře tomu, aby elektrické veřejné osvětlení postupně rozsvítilo i další místa včetně těch soukromých.