Domů     Kontroverzní George Soros: Potopení libry i boj za demokracii
Kontroverzní George Soros: Potopení libry i boj za demokracii
17.10.2019

V některých kruzích bývá ztělesněním ďábla. Podle mnohých je to právě on, kdo má na svědomí veškeré problémy lidstva, od ekonomických krizí až po mizerný program v televizi. Je George Soros skutečně takový démon, jak někdy bývá popisován?

Zvláště přívrženci autoritářských a totalitních systémů nemohou Sorosovi přijít na jméno. Důvod je prostý, Soros, který zažil hnědou a utekl před rudou hrůzovládou, otevřeně podporuje liberální demokracii a otevřenou společnost. A to na leckoho působí jako červený hadr na býka.

Soros v roce 1962 pracuje jako analytik na Wall Street.
Soros v roce 1962 pracuje jako analytik na Wall Street.

Z Maďarska na ostrovy

George Soros přišel na svět do židovské rodiny 12. srpna 1930 v Budapešti jako György Schwartz.

Jeho otec spisovatel Teodoro Schwartz (1893–1968) dokázal odhadnout vývoj situace v Evropě a podařilo se mu vymazat z úředních dokumentů židovské kořeny rodiny.

A tak, když v roce 1944 němečtí nacisté okupovali Maďarsko a jeho židovské obyvatele posílali do Osvětimi, jeho rodině se podařilo přežít.

Rodina svou zemi opustila až v roce 1946, kdy už bylo jasné, že se z Maďarska stane komunistický stát pod kuratelou Moskvy. Cílem byla Británie, kde se mladý George zpočátku živil jako dělník.

Zlom přišel v roce 1952, kdy se zapsal na Londýnskou ekonomickou školu, kde studoval filozofii. Jeho lektorem byl proslulý rakouský filozof Karl Popper (1902–1994), který byl mimo jiné autorem knihy Otevřená společnost a její nepřátelé.

Popper byl kritický racionalista a odpůrce totalitních ideologií. Jeho tezí bylo, že naše civilizace může směřovat buď k lidskosti, svobodě a rovnosti, nebo k totalitě. Právě Popperovy myšlenky zanechaly v Sorosovi hlubokou stopu.

Z Maďarska zamíří původem židovský mladík nejprve do Londýna a následně do centra světového obchodu v New Yorku.
Z Maďarska zamíří původem židovský mladík nejprve do Londýna a následně do centra světového obchodu v New Yorku.

Makléřem na Wall Street

Na svůj sen stát se spisovatelem si Soros musel nějak vydělat. Zvolil pro filozofa netradiční postup a začal obchodovat na burze. Zprvu na londýnské City, v roce 1956 pak po přesunu do USA na Wall Street.

Právě zde prokázal svůj analytický talent a během deseti let se stal úspěšným a uznávaným makléřem. V roce 1969 převzal vedení hedgeového fondu (speciální investiční fond, který téměř nepodléhá regulaci;

jde o vysoce rizikovou investicí, která může přinést vysoký výnos, ale také vysokou ztrátu) Quantum, jehož hodnotu během deseti let zvýšil čtyřicetkrát. Jako zkušený akciový analytik dokázal využít slabých míst na trzích.

To se ukázalo v roce 1992. V té době se britská ekonomika spíše potácela, než důstojně kráčela, trápila ji především vysoká nezaměstnanost i míra státního dluhu.

Do toho si 15. září přisadil guvernér německé Bundesbank Helmuth Slesinger (* 1924), když vyjádřil své pochybnosti o tom, zda je Británie schopná udržet svou libru.

Tím naznačil, že britské hospodářství se v případě nouze nemůže zcela spolehnout na pomoc evropského německého motoru.

Sorosovi je dnes úctyhodných 89 let, i v tomto věku ale hojně přednáší a veřejně vystupuje.
Sorosovi je dnes úctyhodných 89 let, i v tomto věku ale hojně přednáší a veřejně vystupuje.

Naštvaní Britové

Na tento výrok ihned zareagovala řada burzovních makléřů, Sorose nevyjímaje. 16. září se začali zbavovat libry, jejíž hodnota začala prudce klesat. Bank of England dělala, co mohla, a libru s vynaložením obrovského množství devizových rezerv vykupovala.

To však nepomohlo, stejně jako náhlé zvýšení úrokových sazeb, nejdříve na 10 až 12 procent, krátce poté na 12 až 15 procent. Libra na tuto podporu nijak nereagovala a tehdejší premiér John Major (*1943) byl v koncích.

Ještě večer britský kabinet rezignoval a oznámil odchod z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM), v rámci něhož byly jednotlivé měny vůči sobě zafixované. Účinek se projevil ihned, vůči německé marce libra oslabila o 15 procent, vůči dolaru o 25 procent. Britové tehdy nemohli přijít Sorosovi a jiným makléřům na jméno.

Soros si na spekulacích s librou přišel na dvě miliardy dolarů. Později podobnou spekulaci předvedl i vůči thajskému bahtu a malajskému ringgitu. Je paradoxní, že dnes se proti podobným postupům Soros vyhraňuje.

Sorose odpůrci kritizují za podporu neziskových organizací, jež prý prosazují zvrhlé liberální hodnoty a brojí proti demokraticky zvoleným politikům, například ve Spojených státech nebo v Maďarsku.
Sorose odpůrci kritizují za podporu neziskových organizací, jež prý prosazují zvrhlé liberální hodnoty a brojí proti demokraticky zvoleným politikům, například ve Spojených státech nebo v Maďarsku.

Nenávist z východu i z Maďarska

Od sedmdesátých let je však těžištěm Sorosova zájmu nadační činnost. Mimo jiné podporoval opoziční uskupení vůči komunistické totalitě ve východní Evropě. Nyní se soustředí především na podporu organizací hájících lidská práva, svobodu a liberální demokracii.

Kritizuje autoritářské tendence některých západních politiků, například Donalda Trumpa (*1946), ale zejména totalitní systém v Číně a autoritativní systém v Rusku. Tyto postoje mu přinesly nejen řadu ocenění, ale i spoustu nepřátel.

Jedním z nejhlasitějších je maďarský premiér s autoritářskými tendencemi Viktor Orbán (*1963), který přitom mohl studovat na Oxfordské univerzitě díky Sorosově nadaci.

Soros sklízí i kritiku libertariánů, protože upozorňuje na to, že tržní fundamentalismus způsobuje řadu problémů ve světě. A pro příznivce krajní pravice či levice je Soros doslova Belzebubem.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Martin Janda. Pro web upravil: Miroslav Horký
reklama
Související články
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Historie
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Historie
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
svět zločinu
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně: v posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.   Začíná to […]
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům. Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo? Spor o otroctví se často uvádí jako […]
Gilotina: Příběh nejslavnějšího popravčího nástroje
Stětí hlavy odsouzence gilotinou bylo pro svoji rychlost a spolehlivost dlouhou dobu považováno za nejhumánnější způsob popravy. Těšilo se velké oblibě zejména v době Velké francouzské revoluce, používáno bylo ovšem i mnohem později. Čí hlava skončila v koši pod gilotinou? Kdy došlo k poslední popravě? Rok 1977. V tomto roce odstartovaly do vesmíru sondy Voyager 1 a 2 i […]
John Lee: Přežije hned tři pokusy o popravu!
Historie pamatuje jen na dva muže, kteří dokázali přežít trojnásobný pokus o oběšení. EPOCHAplus.cz vám již představila Josepha Samuela. Kdo je tím druhým?   Angličan a rodák z devonského Abbotskerswellu, John Lee (1864–1945). 15. listopadu 1884 se domem poblíž přímořského městečka Torquay ozývají srdceryvné výkřiky. Až ženský hlas utichne, na zemi zůstane v tratolišti krve […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (