Skip to content
reklama

Jak ČSR o Podkarpatskou Rus přišla?

Nebývá běžné, aby jeden stát anektoval území jiného státu, o kterém zároveň do světa vyhlašuje, že je jeho spojenec. Avšak v historii se i takové příklady najdou.

Rozšíření nově vzniklé Československé republiky až k hranicím Rumunska přineslo rozhodnutí Národní rady uherských Rusínů, která se vyslovila pro připojení Podkarpatské Rusi k ČSR, a především závěr pařížské mírové konference v březnu 1919, která autonomní připojení Podkarpatska k ČSR schválila.

UZHGOROD, UKRAINE (10/19/08)-The Uzhgorod Orthodox Cathedral soars above the city. ©Habitat for Humanity/Ezra Millstein
Metropole země Užgorod.

Definitivní konec za existencí společného státu pak nastal 22. listopadu 1945, kdy Prozatímní národní shromáždění schválilo zákon o připojení Podkarpatska k Ukrajinské SSR. Smlouvu mezi ČSR a SSSR, podle níž byla tato část republiky odstoupena Ukrajině, podepsali 29.

června 1945 v Moskvě za československou stranu předseda vlády Zdeněk Fierlinger a státní tajemník ministerstva zahraničí Vladimír Clementis.

3
Podmanivá krajina Podkarpatské Rusi.

Oficiálním důvodem odstoupení tohoto bylo „přání lidu“. Obyvatelé Zakarpatska si údajně přáli spojení se zbytkem Ukrajiny. Byla to klasická lživá propaganda. Podpisy obyvatel žádající připojení k SSSR bývaly získávány pod nátlakem.

Zástupci československé vlády byli důstojníky Sovětské armády a tajné policie NKVD z Podkarpatska vyhnáni.

Príchod prezidenta republiky Dr. Eduarda Beneša do Bratislavy na oslavy víťazného skončenia vojny v Európe. Prezident Eduard Beneš s manželkou Hanou Benešovou v rozhovore s ministerským predsedom Zdenkom Fierlingerom. Foto: Ladislav Roller, Archív TASR 9. mája 1945
Premiér a prezident země, která si bez řečí nechala vzít kus svého území. Vlevo Zdeněk Fierlinger, vpravo Edvard Beneš. Uprostřed Hana Benešová.

Řada Rusínů, zvláště těch hlásících se k Masarykově republice, později skončila v pracovních táborech na Sibiři. Podle historika Karla Kaplana třetina občanů aktivně souhlasila s připojením k Sovětskému svazu, třetina byla pro Československo a třetina zůstala lhostejná.

5
Řada Rusínů skončila po anexi v Gulazích.

Smlouva o Podkarpatské Rusi, která již byla důsledně nazývána Zakarpatskou Ukrajinou, začala platit 30. ledna 1946. Oba státy se dohodly, že Čechy a Slováky, kteří měli na Podkarpatsku majetek, odškodní.

Později však českoslovenští a sovětští komunisté podepsali tajný dodatkový protokol a rozhodli, že tisíce vystěhovalců nedostanou nic. Až v 60. letech se někteří z nich symbolického odškodnění dočkali.

Foto: wikimedia, city.0932
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články