Domů     Indické Dillí je plné kontrastů mezi chudobou a luxusem
Indické Dillí je plné kontrastů mezi chudobou a luxusem
komerční sdělení

Znamená mnohem víc, než jen hlavní město Indie, protože jeho bohatá historie sahající až do 6. století je prezentována množstvím různých architektonických stylů, které tvoří jedinečnou a živou identitu města.

Delhi je totiž symbolem nejen prosperující současnosti, ale také bohaté minulosti Indie.

A nepochybně má určitě co nabídnout náročným dobrodruhům, stejně jako hloubavým milovníkům historie,

Vydejte se do rušné mezinárodní metropole města Díllí.
Vydejte se do rušné mezinárodní metropole města Díllí.

Dnešní 25 milionové hlavní město má tři různé tváře.

Původní, Old Delhi, vám nabídne pohled do historie přenesený do současnosti, New Delhi je naprosto zachovalá a funkční památka na bohaté koloniální časy a nové město, s moderními výškovými domy, rozrůstající se mílovými kroky do všech světových stran, představuje realitu dneška a budoucnost Indie.

Old Delhi

První cesta z letiště většinou vede do Old Delhi a téměř každý zde zažije kulturní šok. Málokteré místo na světě vám totiž nabídne tak neuvěřitelný kontrast.

V Old Delhi se rázem přenesete do středověku, zatímco o pár set metrů dál budete míjet luxusní budovy, vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi.

Úzké uličky v Old Delhi jsou lemovány krámky s rozmanitým sortimentem zboží od špendlíků až po luxusní zlaté šperky. Zdánlivě ospalý život uvnitř obchodů však narušuje nekonečně pulsující mraveniště lidí a dopravních prostředků v ulicích.

Již v dávných dobách mělo město výsadní postavení a nejinak je tomu i dnes. Old Delhi je stále hlavním centrem tradičního obchodu v této indické metropoli.

Bez ohledu na to, že modernizace se zjevně zastavila před jeho branami, prosperující byznys se zde točí dál. Den po dni, měsíc po měsíci…..již stovky let, pořád stejně zde jedni smlouvají, aby výhodně nakoupili a druzí, aby minimálně stejně dobře utržili.

TIP: Poznejte tu pravou Indii na vlastní oči. Vyberte si jeden ze zájezdů do Indie a navštivte známý indický trojúhelník – Dillí, Agra a Jaipur a spojte jej s relaxací na plážích v Goa.

Indie má několik velkoměst (nejmenší Kolkata má téměř 5 milionů obyvatel, Dillí pak téměř 19 milionů), které jsou světově proslulé a přitahují spousty turistů.
Indie má několik velkoměst (nejmenší Kolkata má téměř 5 milionů obyvatel, Dillí pak téměř 19 milionů), které jsou světově proslulé a přitahují spousty turistů.

Red Fort

O výlučné postavení Delhi se zasloužil především mugalský vládce a proslavený stavitel Taj Mahalu, Shah Jahan, který v r. 1638 položil základní kámen tohoto prvního zděného města v Indii.

V jeho těsné blízkosti vybudoval královskou pevnost Red Fort, která se stala významným symbolem Indické říše a je jím dodnes. Paláce pevnosti stále připomínají dávnou slávu Mugalské dynastie. Původní lesk však již dávno odvál čas.

Tedy nejen čas, ale především nájezdy nepřátel v 18. století, během kterých byla pevnost dobyta a doslova vydrancována. Zmizely všechny drahokamy a drahé kovy, kterými byly zdobeny interiéry I exteriéry paláců.

Ničení bohužel pokračovalo i za období britské nadvlády a tak dnes můžete spatřit jen zlomek původní majestátnosti.

Zavítejte do města Kolkata plného kontrastů.
Zavítejte do města Kolkata plného kontrastů.

Jama Masjid

Mugalové, kteří vládli Indii již od roku 1526 byli muslimové. Přirozeně tedy vedle hinduistických chrámů, budovali i mešity.

Jedna z největších Jama Masjid, nebo-li “Páteční mešita”, která pojme v jeden okamžik až 25 000 věřících, byla vybudována jako hlavní mešita na kopci, přímo navazující na rušné ulice starého města.

Mugalové uctívali Korán, ale současně respektovali většinové hinduistické obyvatelstvo a jejich víru. A tato mešita je toho příkladem.

Jama Masjid je ukázka vznešené kombinace mughalské a hindské architektury a právem patří mezi architektonické klenoty indické historie.

New Delhi

Jakkoliv byla doba britské nadvlády v Indii problematická, nepochybně zde Angličani zanechali hluboké a nesmazatelné stopy Byl to král George V., který podpořil v r. 1911 rozhodnutí přemístit hlavní město z Kolkaty do Delhi.

Důvodem byla nutnost vybudovat nové administrativní centrum, které by lépe vyhovovalo požadavkům tehdejších britských úředníků. Stalo se, a během dvaceti let vyrostlo New Delhi. Moderní metropole tak mohla začít plnit svou úlohu hlavního města.

Indie si musíte zamilovat.
Indie si musíte zamilovat.

Centrem New Delhi jsou dva bulváry, podle kterých je město orientováno. RAJPATH, neboli Královská cesta vede od Prezidentského paláce (dříve sídlo vícekrále) s přilehlými administrativními budovami a parlamentem k India Gate.

Tento pomník, nazvaný Bránou Indie je věrnou kopi Vítězného oblouku v Paříži a byl vybudován na počest padlých a zraněných indických vojáků, bojujících pod vlajkou Britské Koruny v 1. Světové válce a 3. Anglo-Afgánské válce.

Každoročně, 26. ledna, v den výročí založení republiky, se zde koná velkolepá vojenská přehlídka za účasti nejvyšších vládních činitelů a významných zahraničních hostů.

Mimochodem, Indové hájili vojenské zájmy Britů po staletí. Zejména v tom problematickém 20. století, kdy se, často i dobrovolně, účastnili obou světových válek. Věřili totiž, že jejich pomoc nakonec Angličané ocení a za odměnu jim vrátí svobodu. Bohužel, Anglie toto hrdinství a zmařené životy Indů neocenila nikdy.

JANPATH, také nazývaná Cesta míru, kolmo protíná Rajpath a spojuje známé obchodní Connaugh place s klidnou residenční čtvrtí, kde sídlí většina zastupitelských úřadů z celého světa.

Blanka Jeetendra Varma

Mumbai, 21.8.2019

Foto: Archiv
reklama
Související články
Lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas