Domů     Indické Dillí je plné kontrastů mezi chudobou a luxusem
Indické Dillí je plné kontrastů mezi chudobou a luxusem
komerční sdělení

Znamená mnohem víc, než jen hlavní město Indie, protože jeho bohatá historie sahající až do 6. století je prezentována množstvím různých architektonických stylů, které tvoří jedinečnou a živou identitu města.

Delhi je totiž symbolem nejen prosperující současnosti, ale také bohaté minulosti Indie.

A nepochybně má určitě co nabídnout náročným dobrodruhům, stejně jako hloubavým milovníkům historie,

Vydejte se do rušné mezinárodní metropole města Díllí.
Vydejte se do rušné mezinárodní metropole města Díllí.

Dnešní 25 milionové hlavní město má tři různé tváře.

Původní, Old Delhi, vám nabídne pohled do historie přenesený do současnosti, New Delhi je naprosto zachovalá a funkční památka na bohaté koloniální časy a nové město, s moderními výškovými domy, rozrůstající se mílovými kroky do všech světových stran, představuje realitu dneška a budoucnost Indie.

Old Delhi

První cesta z letiště většinou vede do Old Delhi a téměř každý zde zažije kulturní šok. Málokteré místo na světě vám totiž nabídne tak neuvěřitelný kontrast.

V Old Delhi se rázem přenesete do středověku, zatímco o pár set metrů dál budete míjet luxusní budovy, vybavené těmi nejmodernějšími technologiemi.

Úzké uličky v Old Delhi jsou lemovány krámky s rozmanitým sortimentem zboží od špendlíků až po luxusní zlaté šperky. Zdánlivě ospalý život uvnitř obchodů však narušuje nekonečně pulsující mraveniště lidí a dopravních prostředků v ulicích.

Již v dávných dobách mělo město výsadní postavení a nejinak je tomu i dnes. Old Delhi je stále hlavním centrem tradičního obchodu v této indické metropoli.

Bez ohledu na to, že modernizace se zjevně zastavila před jeho branami, prosperující byznys se zde točí dál. Den po dni, měsíc po měsíci…..již stovky let, pořád stejně zde jedni smlouvají, aby výhodně nakoupili a druzí, aby minimálně stejně dobře utržili.

TIP: Poznejte tu pravou Indii na vlastní oči. Vyberte si jeden ze zájezdů do Indie a navštivte známý indický trojúhelník – Dillí, Agra a Jaipur a spojte jej s relaxací na plážích v Goa.

Indie má několik velkoměst (nejmenší Kolkata má téměř 5 milionů obyvatel, Dillí pak téměř 19 milionů), které jsou světově proslulé a přitahují spousty turistů.
Indie má několik velkoměst (nejmenší Kolkata má téměř 5 milionů obyvatel, Dillí pak téměř 19 milionů), které jsou světově proslulé a přitahují spousty turistů.

Red Fort

O výlučné postavení Delhi se zasloužil především mugalský vládce a proslavený stavitel Taj Mahalu, Shah Jahan, který v r. 1638 položil základní kámen tohoto prvního zděného města v Indii.

V jeho těsné blízkosti vybudoval královskou pevnost Red Fort, která se stala významným symbolem Indické říše a je jím dodnes. Paláce pevnosti stále připomínají dávnou slávu Mugalské dynastie. Původní lesk však již dávno odvál čas.

Tedy nejen čas, ale především nájezdy nepřátel v 18. století, během kterých byla pevnost dobyta a doslova vydrancována. Zmizely všechny drahokamy a drahé kovy, kterými byly zdobeny interiéry I exteriéry paláců.

Ničení bohužel pokračovalo i za období britské nadvlády a tak dnes můžete spatřit jen zlomek původní majestátnosti.

Zavítejte do města Kolkata plného kontrastů.
Zavítejte do města Kolkata plného kontrastů.

Jama Masjid

Mugalové, kteří vládli Indii již od roku 1526 byli muslimové. Přirozeně tedy vedle hinduistických chrámů, budovali i mešity.

Jedna z největších Jama Masjid, nebo-li “Páteční mešita”, která pojme v jeden okamžik až 25 000 věřících, byla vybudována jako hlavní mešita na kopci, přímo navazující na rušné ulice starého města.

Mugalové uctívali Korán, ale současně respektovali většinové hinduistické obyvatelstvo a jejich víru. A tato mešita je toho příkladem.

Jama Masjid je ukázka vznešené kombinace mughalské a hindské architektury a právem patří mezi architektonické klenoty indické historie.

New Delhi

Jakkoliv byla doba britské nadvlády v Indii problematická, nepochybně zde Angličani zanechali hluboké a nesmazatelné stopy Byl to král George V., který podpořil v r. 1911 rozhodnutí přemístit hlavní město z Kolkaty do Delhi.

Důvodem byla nutnost vybudovat nové administrativní centrum, které by lépe vyhovovalo požadavkům tehdejších britských úředníků. Stalo se, a během dvaceti let vyrostlo New Delhi. Moderní metropole tak mohla začít plnit svou úlohu hlavního města.

Indie si musíte zamilovat.
Indie si musíte zamilovat.

Centrem New Delhi jsou dva bulváry, podle kterých je město orientováno. RAJPATH, neboli Královská cesta vede od Prezidentského paláce (dříve sídlo vícekrále) s přilehlými administrativními budovami a parlamentem k India Gate.

Tento pomník, nazvaný Bránou Indie je věrnou kopi Vítězného oblouku v Paříži a byl vybudován na počest padlých a zraněných indických vojáků, bojujících pod vlajkou Britské Koruny v 1. Světové válce a 3. Anglo-Afgánské válce.

Každoročně, 26. ledna, v den výročí založení republiky, se zde koná velkolepá vojenská přehlídka za účasti nejvyšších vládních činitelů a významných zahraničních hostů.

Mimochodem, Indové hájili vojenské zájmy Britů po staletí. Zejména v tom problematickém 20. století, kdy se, často i dobrovolně, účastnili obou světových válek. Věřili totiž, že jejich pomoc nakonec Angličané ocení a za odměnu jim vrátí svobodu. Bohužel, Anglie toto hrdinství a zmařené životy Indů neocenila nikdy.

JANPATH, také nazývaná Cesta míru, kolmo protíná Rajpath a spojuje známé obchodní Connaugh place s klidnou residenční čtvrtí, kde sídlí většina zastupitelských úřadů z celého světa.

Blanka Jeetendra Varma

Mumbai, 21.8.2019

Foto: Archiv
Související články
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,